خرید کاتد مس در بورس کالا از 100 کیلوگرم تا 2.5 تن/ قیمت بر مبنای بازار جهانی

خرید کاتد مس در بورس کالا از 100 کیلوگرم تا 2.5 تن/ قیمت بر مبنای بازار جهانی

سرپرست مدیریت بازار مشتقه بورس کالا گفت: مبنای قیمت گذاری بازار فیزیکی بورس کالا میانگین هفتگی قیمت در بورس فلزات لندن است.

رحمان آراسته سرپرست مدیریت بازار مشتقه بورس کالا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، به دلایل افزوده شدن مس به بازار بازار فیزیکی و رینگ صادراتی در بورس کالا اشاره کرده و گفت: مس یکی از محصولات جذاب و پر حجم از لحاظ معاملات در بورس های کالایی دنیاست و طبق بررسی‌ها این محصول اکنون با مازاد عرضه در بازار فیزیکی بورس کالا مواجه است و محدودیت‌های خرید و فروش  وجود ندارد.

او گفت: فعالان بزرگ مس در مقام خریدار و  فروشنده می‌توانند وارد این بازار شوند و از سوی دیگر، بازار مس یک بازار بین المللی است و فعالان آن در حوزه صادرات نیز فعال هستند. از این رو پیش بینی می‌شود که آینده بازار مس در بورس کالای ایران پرعمق و بهینه باشد.

آراسته گفت: مبنای قیمت گذاری بازار فیزیکی بورس کالا میانگین هفتگی قیمت در بورس فلزات لندن است، در نتیجه قرارداد آتی نیز بر مبنای همین بازار فیزیکی و نوسانات آن راه اندازی می‌شود. با این قرارداد راه برای راه اندازی سایر قراردادها در دارایی های صنعتی به بورس کالا باز خواهد شد.

محدودیتی در پذیرش اقلام در بورس کالا نداریم

این مقام مسيول گفت: محدودیتی در پذیرش دارایی برای قرارداد آتی نداریم، اما هر محصولی که در بازار آتی بورس مورد معامله قرار می‌گیرد باید فاکتور‌هایی داشته باشد به طور مثال حجم تولید بالا، معاملات نقدی قوی و پویایی قیمت از جمله ملزومات یک کالا برای قرار گرفتن بر تابلوی آتی بورس کالاست.

سرپرست مدیریت بازار مشتقه بورس کالا در پایان به قرارداد آتی گفت: بیشترین حجم معاملات مس در بورس فلزات لندن انجام می‌شود که این بورس در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مراجع قیمت گذاری فلزات است. در این بورس سه مشخصات قراردادی استاندارد برای مس وجود دارد که اندازه قرارداد در بازار فیزیکی و آتی 25 تن در نظر گرفته شده است. برای مشتریان خرد نیز قرارداد‌های کوچک‌تر وجود دارد و در بورس کالای ایران نیز میزان هر قرارداد آتی مس، 100 کیلوگرم و وجه تضمین 15 درصد برای معاملات در نظر گرفته شده تا با جذابیت کافی، نقدینگی مناسبی به این بازار جذب شود.

قرارداد آتی مس 29 آذرماه 1400 در بورس کالا با حضور وزیر صمت و ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افتتاح شد و اولین محموله مس با سررسید 12 بهمن 1400 به فروش رسید.

اندازه هر قرارداد 100 کیلوگرم است. حداکثر حجم هر سفارش تا 25 قرارداد در نظر گرفته شده و ساعت معاملات شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 10 صبح تا 15 است. حد نوسان قیمت روزانه در این قرارداد حداکثر تا «مثبت و منفی 5درصد» با توجه به قیمت تسویه روزانه روز قبل است. جریمه نکول قرارداد 1/ 0درصد ارزش قرارداد براساس قیمت تسویه نهایی است.

قرار دادآتی بورس کالا با چه شرایطی انجام می شود؟

سرپرست مدیریت بازار مشتقه بورس کالا  به تشریح قراردادآتی در معاملات بورس کالا و شرایط آن نیز اشاره کرده و می‌گوید: قرارداد آتی یکی از قرارداد‌های جذاب و پرکاربرد است که سال‌ها در بورس‌های کالایی جهان فعال بوده است. اولین بار این قرارداد در سال 1387 وارد بازار‌های بورس کالای ایران شد.

قرارداد آتی تحویل محصول در آینده صورت می‌گیرد. قرارداد آتی، قراردادی است که فروشنده متعهد می‌شود در سررسیده معینی در آینده مقدار مشخصی از کالا را به قیمتی معلوم بفروشد. در مقابل خریدار نیز متعهد می‌شود همان کالا با آن مشخصات را خریداری کند. در قرارداد آتی برای جلوگیری از عدم انجام تعهدات، طرفین مبلغی را به عنوان وجه تضمین نزد اتاق پایاپای بورس می‌گذارند.

سه بازیگر در بازار آتی وجود دارند. به طور مثال تولیدکننده‌ای که نگران قیمت و نوسان محصول در آینده است وارد قرارداد‌های آتی می‌شود تا ریسک خودش را در این حوزه پوشش دهد. این تولیدکننده با پرداخت مبلغی به عنوان ضمانت، خودش را در برابر نوسانات قیمت بیمه می‌کند و از امروز کالای خود را با قیمتی مشخص برای سررسید‌های آینده به نوعی پیش فروش می‌کند.

دسته دیگر فعالان بازار آتی، خریداران کالا هستند که برای پوشش ریسک نوسانات قیمت در آینده از امروز محصول مورد نیازشان را با قیمتی مشخص و برای تحویل آینده پیش خرید می‌کنند. این افراد در واقع امکان برنامه ریزی تولید در فواصل زمانی مشخص را به دلیل پیش خرید محصولشان پیدا می‌کنند.

دسته سوم نیز نوسان گیران یا آربیتراژ‌گران هستند. این افراد از اختلاف قیمت رخ داده بین بازار نقد و بازار آتی محصول مورد نظر استفاده می‌کنند و در واقع با پیش بینی روند بازار در آینده و با هدف کسب سود وارد قرارداد آتی می‌شوند که البته حضور این دسته از بازیگران نیز به افزایش عمق معاملات کمک شایانی می‌کند.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود