پیش‌بینی سود به بازار سرمایه بازمی‌گردد؟/ افزایش شفافیت با اعلام پیش‌بینی سود در بورس

پیش‌بینی سود به بازار سرمایه بازمی‌گردد؟/ افزایش شفافیت با اعلام پیش‌بینی سود در بورس

در صورتی که شرکت‌ها به درستی سود آینده خود را تخمین بزنند و در قالب پیش‌بینی سود به بازار ارايه کنند، می‌توان گفت یکی از مولفه‌های افزایش شفافیت در بازار سرمایه به درستی اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ابزارهای های تحلیلی در هر بازاری از جمله بازار سرمایه یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که می توان در اختیار معامله گران قرار داد تا از طریق آن روندهای موجود در بازار و نمادها را تشخیص داده و بتوانند از این طریق به درستی معاملات خود را انجام دهند.

در بازار سرمایه انواع مختلفی از ابزارهای تحلیلی مانند شاخص کل، شاخص هموزن و... وجود دارند که می توان از طریق آنها به روندهای آتی بورس دست یافت.

اما در خصوص نمادهای مختلف علاوه بر روندهای قیمتی هر سهم که می توان از آن برای تحلیل تکنیکال استفاده کرد، می توان از ابزارهای دیگری مانند EPS و DPS برای تحلیل سهام مختلف استفاده کرد.

eps مخفف عبارت Earnings Per Share که به معنی درآمد هر سهم است. وقتی که شما کل درآمد (سود پس از کسر مالیات) یک شرکت در پایان سال (سال مالی) را بر تعداد سهام آن شرکت تقسیم بکنید در واقع eps آن شرکت را محاسبه کرده اید. برای مثال فرض کنید شرکتی توانسته است در پایان یک سال 100 میلیون ریال سود کسب کند و تعداد سهام آن شرکت نیز 1 میلیون سهم است. در نتیجه eps آن شرکت برابر است با: ریال100 = 1,000,000 / 100,000,000

در واقع EPS یکی از مهم ترین مفاهیمی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت سهام شرکتها در بورس تاثیر می گذارد. EPS پیش بینی شده (درآمد پیش بینی شده هر سهم) مقدار سودی است که یک شرکت در ابتدای سال مالی خود پیش بینی می کند که در انتهای همان سال مالی به آن برسد.

کلمه dps مخفف عبارت Dividend Per Share است. dps آن قسمتی از eps است که بین سهامداران تقسیم می شود. درصد سود تقسیمی یا dps در بین شرکتها متفاوت است. شرکت‌ها سیاست‌های متفاوتی درخصوص تقسیم سود دارند. برخی ترجیح می‌دهند بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند.

چرا پیش بینی سود در بورس ایران حذف شد؟

اما در بورس ایران از دی ماه 96، بنا به تشخیص سازمان بورس دیگر شرکت های بورسی نباید پیش بینی خود از eps سال آینده را اعلام می کردند. در آن زمان لزوم تبدیل گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم به گزارش تجزیه و تحلیل مدیریت براساس استانداردهای بین‌المللی، دلیل این مساله عنوان می شد.

به نظر می ‌رسد مشکلی که در این خصوص وجود داشت ناشران یا شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده بودند و مسوول ارايه پیش ‌بینی سود بودند، بعضا از این مساله سوء استفاده کرده و سودهای غیرواقعی را برای پایان سال اعلام می ‌کردند. به عبارت دیگر، این شرکت ها سودهای غیر‌عملیاتی خود را به عنوان پیش بینی سود خود اعلام می ‌کردند. این شرکت ها در پایان سال نیز با اعلام اینکه این سود محقق نشد و احتمالا در سال آینده محقق خواهد شد، مساله را خاتمه یافته تلقی می کردند.

این شرکت‌ ها به همین شکل ‌توانستند چند سال سهامداران را با اعلام eps غیرواقعی به دنبال خود بکشانند. در آن دوره حذف این پیش بینی به نظر کار درستی بود. از طرف دیگر، زمانی که این ابزار تحلیلی حذف شد، جایگزین آن که گزارش تفسیری مدیریتی بود نیز نتوانست به اهداف خود برسد؛ یکی از اهداف این گزارش مدیریتی ارايه ابزار تحلیل مناسب در خصوص هر نماد بود.

بازگشت پیش بینی eps در روزهای اخر مدیریت سابق سازمان بورس

اما در دوره مدیریت حسن قالیباف اصل این زمزمه ها به گوش می رسید که سازمان بورس تصمیم دارد ارايه پیش بینی eps هر سهم توسط شرکت های نمادهای مختلف در پایان هر سال و یا ابتدای سال جدید به صورت عمومی منتشر شود. این موضوع در همان زمان مخالفان و موافقان زیادی داشت.

برخی از کارشناسان معتقدند بازگشت پیش‌بینی سود آینده‌نگر شرکت‌ها قطعا می تواند برای بازارسرمایه مفید باشد. داشتن راهنما و یک ابزار تحلیلی می تواند مانند یک چراغ راه برای معامله گران عمل کند. اما مشکلی که باعث حذف آن شد، همچنان باقی است.

برای رفع این مشکل به نظر می رسد باید هر شرکت علاوه بر پیش بینی خود، در یک کنفرانس اطلاع رسانی در خصوص علل ارايه این میزان سود در پیش بینی خود، گزارش شفافی ارايه کند. این مساله در کنار بیان تحلیل توسط تیم خبره کارشناسی نیز می تواند ابهامات را به شدت کاهش داده و مشکل پیش گفته را حل کند.

اطلاعات سود شرکت ها شامل تخمین میزان فروش، قیمت تمام شده، ‌درآمد‌ها و هزینه‌ های غیر‌عملیاتی شرکت است که باید توسط شرکت به صورت شفاف بیان شود. یعنی فروض ارايه این گزارش به صورت پیوست ارايه شود تا همگان دلایل این چنین ارقامی را در پیش بینی سود بدانند. به‌عنوان مثال نرخ ارز، نرخ بهره بانکی و کلیه مواردی که باعث چنین پیش بینی شده است به صورت شفاف بر روی کدال قرار گیرد تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

EPS دوازده ماهه جایگزین EPS سالیانه

اما نکته ای که باید در خصوص پیش بینی سود مورد توجه قرار گیرد، نحوه اطلاع رسانی آن است. معمولا سال مالی شرکت ها با ابتدای سال تقویمی تفاوت داشته و شرکت ها می توانند این پیش بینی را برای سال مالی خود ارايه کنند. در صورتی که برای سهامداران باید این پیش بینی طی یک سال رخ دهد.

در صورتی که به جای استفاده از EPS سالانه، ‌از EPS دوازده ماه آتی استفاده شود، می توان امیدوار بود این عدم تطابق نیز حل شود. یعنی شرکت ها مستقل از سال مالی خود، در هر زمانی EPS‌ دوازده ماه آتی خود را منتشر و به روز رسانی کنند. به‌عنوان مثال اگر سال مالی منتهی به 29 اسفند است و اکنون در آذرماه هستیم، ‌اولا شرکت‌ها عملکرد 12 ماهه منتهی به آذرماه را منتشر کنند و ثانیا پیش‌بینی سود ارايه شده نیز؛ تخمین سود 12 ماه آتی شرکت باشد.

شفافیت گم شده این روزهای بورس

ارايه اطلاعات نادرست و غیر شفاف یکی از دلایل حذف موضوع پیش بینی سود در گذشته بوده است. در صورتی که EPS به درستی تخمین زده شود و به درستی در اختیار معامله گران قرار گیرد، می تواند علاوه بر ابزار تحلیلی مناسب برای سهامداران، شفافیت بازار سرمایه را نیز بالا ببرد.

بسیاری از کارشناسان وجود اطلاعات نهانی در بازار سرمایه و افشای آن برای عده ای را از مشکلات فعلی بازار سرمایه می دانند. در صورتی که شفافیت به درستی اجرایی شود می تواند مساله وجود اطلاعات نهانی را نیز تا حدود زیادی کاهش دهد.

درشرایط فعلی گزارش‌های ماهانه و گزارش‌های سه ماهه به‌طور مرتب منتشر می‌شود و میزان تولید و فروش‌های ماهانه در اختیار همه اهالی بازار قرار می‌گیرد، در چنین شرایطی ارايه EPS شرکت‌ها کار دشواری نبوده و می توان راهگشای بازار باشد. حال باید دید مدیریت جدید سازمان بورس در این زمینه چه تصمیمی می گیرد.

در سامانه فارس من خبرگزاری فارس نیز درخواستی با عنوان «بازگشت به قانون قدیمی پیش بینی سود آینده‌نگر شرکت‌های بورسی» به ثبت رسیده است که خبرنگاران در حال پیگیری این موضوع هستند.

انتهای پیام/

بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده

بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده

در هفته اخیر نیز شاخص کل بورس 2٫6 درصد افت کرد و به مرز سطح یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید. برای هفته آینده کدام اخبار ممکن است بر روند بازار سهام تاثیر بگذارند؟

TejaratNews.com/

بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس

بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد

بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس

بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته جاری (6 اسفند ‌ماه) به عدد یک میلیون و 205 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته حدود 2.7 درصد افت داشت.

Bartarinha.ir/
ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

مهم‌ترین نکته این است که سرمایه گذاران باید انتظارات خود را منطقی کنند و انتظار بازدهی غیر معقول نداشته باشند.

BourseNews.ir/
کدام نمادهای بزرگ بورس در بهمن تراز مثبت داشتند؟

کدام نمادهای بزرگ بورس در بهمن تراز مثبت داشتند؟

با توجه به شرایط موجود و شاخص‌های منفی حاکم بر بازار سرمایه، جای بررسی دارد که آیا برخی از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز در بازار، ترازهای مثبت و افزایش فروش داشته‌اند یا خیر؟

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

معاون حقوقی سازمان بورس با اشاره به تخلفات بورسی در فضای مجازی مانند کانال 10 هزار نفری پسر 12 ساله و شاطر نانوا و عدم مجوز سیگنال فروشی از برنامه استانداردسازی فعالیت ها خبر داد.

FarsNews.ir/
عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

در معاملات سال 89 بورس کالا، تخم مرغ برای نخستین بار روی تابلوی بورس رفت اما با وجود تقاضا معامله ای روی این محصول انجام نشد. دلیل عدم عرضه این محصول در بورس کالا چه بود؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

در جریان معاملات هفته اول بازار سهام، روند معاملات نزولی بود و بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل شدند. حالا سوال اینجاست که بورس هفته بعد چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

صحرایی گفت: در سامانه‌ها هیچ اختلال و دستکاری رخ نداده است. اما بعضی‌ از افراد در اتاق فکر هستند و شایعه ایجاد می کنند که اهداف غیر اقتصادی دارند.

Bartarinha.ir/
عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

تعداد 1 میلیارد و چهارصد میلیون سهم معادل 7 درصد از سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال امروز در بورس تهران عرضه اولیه و کشف قیمت شد.

FarsNews.ir/

کاهش 5915 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات به 18 هزار میلیارد تومان رسید

حاشیه‌های امروز بورس 6 اسفند 99 / اعتراض سهامداران به عرضه اولیه اپال

حاشیه‌های امروز بورس 6 اسفند 99 / اعتراض سهامداران به عرضه اولیه اپال

در پایان معاملات امروز شاخص کل 0٫5 درصد دیگر افت کرد تا در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی قرار بگیرد.

TejaratNews.com/

افت 5 هزار واحدی شاخص بورس در بازار امروز

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

در معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل که در ساعات میانی معاملات تا یک میلیون و 215 هزار واحد افزایش یافته بود در ساعات پایانی روندی نزولی به خود گرفت و تا رقم یک میلیون و 205 هزار واحد کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
روال غیرطبیعی فعلی بازار ... جرا بازار روغن متلاطم است؟ بازدهی 34.3 درصدی صندوق " آرمان کارآفرین" افزایش 35درصدی حقوق کارکنان دولت جدی شد افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد" قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ «تخم مرغ» گران نمی‌شود وضعیت بازار مسکن در پایان سال جاری اهداف قیمتی پترول کجاست؟ + جدول زمزمه‌های بازگشت نفت 100دلاری فرضیه تازه علیه آلایندگی رمزارزها توزیع اقلام پرمصرف ایام عید خانوارها طی چند روز آینده 150 هزار تن روغن خوراکی برای نوروز تامین شده است خبر مهم و فوری برای بازارها / موافقت آمریکا با آزادسازی پول‌های ایران مهلت دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند تمدید شد کره‌جنوبی می‌خواهد جنس بنجل به ایران بدهد! چرا بازار به اخبار خوب واکنش نشان نمی‌دهد؟ اجرای همزمان دو طرح فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید مردم نگران تامین روغن مورد نیاز خود نباشند/ سقفی برای واردات دانه‌های روغنی نداریم قبل عید خودرو بخریم یا بعد از عید؟ قیمت جهانی نفت امروز 7 اسفند 99 / قیمت نفت رکورد 13ماهه را شکست افزایش قیمت نفت به بیشترین میزان 13ماه گذشته مقاومت دلار بازارساز در مرز 25 هزار تومانی/ نرخ دلار عمده فروشی بیش از یک درصد گران شد اسفند آرام برای بازار خودرو/ سالی که در تب‌وتاب و گرانی گذشت بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده امروز آخرین فرصت ثبت‌نام برای انتخابات سهام عدالت است نرخ مصوب موز اعلام شد عملکرد هفتگی دارا یکم / تداوم ریزش ارزش صندوق‌های دولتی بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس احتمال تصویب FATF در مجمع قوت گرفت قیمت دلار در بازار چند؟ شاخص کل در پایان سال 99 به سطح 1.5 میلیون واحد خواهد رسید؟ + فیلم بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت صعودی می‌شود؟ قیمت مصوب موز اعلام شد عیدی زودهنگام حسن روحانی به مردم ذخایر روغن در کشور کافی است سهمیه بنزین نیسان کم شد! چه خبر از عرضه اولیه های جدید؟ / لیست نمادهای در انتظار عرضه اولیه وقتی منافع گروهی به سهامداران ترجیح داده می‌شود! + عکس ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن عرضه اولیه اپال چگونه پایان یافت؟ / به هر متقاضی چقدر رسید؟ چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند کدام نمادهای بزرگ بورس در بهمن تراز مثبت داشتند؟

در حال بارگیری...