میانگین قیمت دلار در 1400 / رکود در انتظار کدام بازارها است؟

میانگین قیمت دلار در 1400 / رکود در انتظار کدام بازارها است؟

امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی در گفتگوی زنده اینستاگرامی باتجارت‌نیوز، میانگین نرخ دلار در سال 1400 را 27 هزار تومان و نرخ سکه را 12 تا 13 میلیون تومان پیش‌بینی می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، از اردیبهشت ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال تورم 12 ماهه منتهی به ماه دوم امسال بیش از 41 درصد بوده است با این حال هیچ کدام از بازارهای مالی دلار، طلا، بورس و مسکن به اندازه تورم افزایش قیمت نداشتند.اما با توجه به این موضوع و با در نظر داشتن تغییر دولت و شرایط فعلی دیپلماسی خارج، امسال وقت سرمایه‌گذاری در کدام بازار است؟

امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی در گفتگوی زنده اینستاگرامی باتجارت‌نیوز به این سوال پاسخ می‌دهد.

دلار

نام‌آور معتقد ایت نرخ دلار در سال 1400 به سه فاکتور مهم باز می‌گردد؛ او توصیح می‌دهد: عامل اول تغییر دولت است؛ مسلما ریاست جمهوی قبل می‌خواهد دلار را با نرخی پایین‌تر تحویل دولت بعدی بدهد. دوم منابع ارزی ما است آن هم فقط بخش قابل دسترس آن.

او ادامه می‌دهد: پس وقتی بانک مرکزی دسترسی به پولش نداشته باشد این پول به هیچ دردی نمی‌خورد. من فکر میکنم عددی که ما منابع قابل دستیابی داریم، به شرط رفع تحریم‌ها، دوروبر 40 میلیارد دلار است. بنابراین با توجه به حجم نقدینگی نرخ دلار ما 87 هزار تومان می‌شود. اما قطعا این عدد برای دلار قابل پذیرش نیست چون باید نرخ تنزیل را مورد توجه داشت.عامل سوم هم نقدینگی است. ما سال پیش دوروبر 40 درصد و امسال حدود 35 درصد رشد نقدینگی داشته‌ایم که این اعداد برای نقدینگی بسیار سنگین است.

نام‌آور با نظر به این سه عامل نرخ 27،28 هزار تومان را برای دلاردر سال 1400 پیش‌بینی می‌کند و می‌افزاید: ضمنا ما امسال 350تا 500 هزارمیلیارد تومان کسری بودجه هم داریم. این کسری یا باید با فروش اوراق پوشش داده شود، که آن هم باید متناسب با رشد GDP باشد، یا استقراض.

این کارشناس تصریح می‌کند: سال گذشته از 150 هزار میلیارد تومان کسری 111 هزار میلیارد آن اوراق فروخته شد اما هرسال دولت نمی‌تواند تا این اندازه اوراق بفروشد. امسال کسری بیشتر شده و فروش اوراق هم مثل سال پیش ممکن نیست. اگر هم دولت از بانک مرکزی استقراض کند بلافاصله نقدینگی زیاد می‌شود و تورم می‌تواند به 60 درصد برسد. در این حالت رشد 20 تا 30 درصدی دلار عدد چشمگیری نیست.

بنا بر گفته‌های نام‌آور قیمت واقعی دلار حدودا 22 هزارتومان است و در نهایت در 1400 دلار می‌تواند به قیمت 27هزارتومان، نهایتا تا 10 درصد بالاتر یا پنج درصد پایین‌تر، برسد.

سکه

بازار بعدی که نام‌آور تحلیل می‌کند سکه است. او در اینباره عنوان می‌کند: فکر می‌کنم قیمت سکه نهایتا به 12،13 میلیون تومان برسد و این ارقام برای سکه دور از انتظار نباشد.

او تحلیلش را اینطور استدلال می‌کند: بخشی از قیمت سکه متاثر از نرخ دلار است، با فرض رشد 30 درصدی دلار، 30 درصد رشد سکه هم ممکن است. با یک نگاه بازاری هم می‌توان گفت در اقتصاد ما سه ماه حقوق پایه کارگری عموما قیمت یک سکه است. با توجه به پایه حقوق تقریبا چهار میلیون تومانی پس سکه 12 میلیون تومانی هم دور از ذهن نیست.

مسکن و خودرو

پیش‎بینی نام‌آور این است که در دوره اول ریاست جمهوری در تمام بازارها احتمالا دوران آرامی را داشته باشیم، مسکن و خودرو هم از این قاعده مستثنا نسیتند.

در یکسال اخیر رشد تورم 40 درصد و رشد مسکن قیمت مسکن 29 درصد بوده است. با این حال این کارشناس با اشاره به رکود در بازار مسکن پیش‌بینی می‌کند که رشد قیمت مسکن در سال 1400 از پارسال کمتر باشد.

او درباره آینده قیمت خودرو هم می‌گوید: خودروی خارجی با ارزان شدن دلار، دچار ریزش قیمت نشده است. بنابراین انتظار رشد چندانی در بازار خودروی خارجی وجود ندارد و خودروی داخلی هم که تکلیفش مشخص است و با دستکاری قیمت‌ مواجه بوده و است.

مطالعه بیشتر: دلار 30 هزار تومانی برمی‎‌گردد؟/ امسال در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟
پیش بینی دلار در اسفند 99 / ارز تا پایان سال گران می‌شود یا ارزان‌؟

پیش بینی دلار در اسفند 99 / ارز تا پایان سال گران می‌شود یا ارزان‌...

حملات راکتی به اربیل عراق، احتمال لغو پروتکل الحاقی از سوی ایران، افزایش نرخ درهم و افزایش تقاضای فصلی مجموعه عواملی است که این روزها برای افزایش قیمت دلار عنوان می‌شود. اما آیا روند افزایش قیمت تا پا...

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟

در حال بارگیری...