قانون بازار اوراق بهادار چیست؟ / بازار سهام در آستانه اصلاح

قانون بازار اوراق بهادار چیست؟ / بازار سهام در آستانه اصلاح

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، در حاشیه نشست مشترک با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، از تشکیل کارگروه مشترکی میان وزارتخانه خود و این کمیسیون برای اصلاح قانون...

اقتصادآنلاین - سارا محسنی؛ روز گذشته، نشست مشترک با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد که به گفته خاندوزی، هدف از این نشست، تشکیل کارگروه مشترکی بود تا طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار ظرف حداکثر یک ماه آینده با توافق مجلس و دولت به نتایج نهایی برسد. همچنین هنگامی که در کمیسیون اقتصادی مصوب و به صحن علنی ارسال می‌شود، مورد توافق و اشتراک نظر دولت و مجلس قرار گیرد.

خاندوزی در همین زمینه اظهار داشت: با توجه به اینکه بازار سرمایه کشور نمایشگر سیاست‌های مختلفی است که در حوزه قانون‌گذاری، صنعتی، معدنی، نفتی، پالایشی و پتروشیمی و... صورت می‌گیرد، بهبود بلندمدت و ایجاد اعتماد در بازار مستلزم همکاری و هماهنگی تمام بخش‌های اقتصادی است.

قانون بازار اوراق بهادار چیست؟

قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، اصلی‌ترین قانون حاکم بر اوراق بهادار و بورس‌های ایران است. این قانون مشتمل بر 60 ماده و 29 تبصره است که در تاریخ اول آذر 1384، به تصویب مجلس شورای اسلامی و دوم آذر 1384 به تایید شورای نگهبان رسید.

براساس ماده 2 این قانون، شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان ارکان اصلی بازار اوراق بهادار ایران و با وظایف و اختیارات مندرج تشکیل شده‌اند و وظیفه حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و نظارت بر حسن اجرای این قانون را برعهده دارند. همچنین مطابق با قانون بازار اوراق بهادار، تمامی نهادهای مالی اعم از کارگزاری‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه و... تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خواهند کرد.

اصلاح قانون بازار اوراق بهادار

پنجم آبان ماه سال گذشته بود که طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، پس از قرايت گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بررسی وضعیت بازار سهام، عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد، اعلام وصول شد. اما این طرح تاکنون به مراحل نهایی و صحن علنی مجلس نرسیده بود. حال با اعلام خبر اصلاح قانون بازار اوراق بهادار از سوی خاندوزی، احتمال اجرایی شدن تغییرات در این قانون، شدت گرفته است.

درواقع قانون بازار اوراق بهادار، قانون مادر در بازار سرمایه شناخته می‌شود و اصلاح قوانین آن، به رفع بسیاری از موانع و مشکلات در این بازار و افزایش ظرفیت‌ها کمک خواهد کرد. همچنین در سال‌های اخیر، نقش بازار سهام در اقتصاد کشور افزایش یافته و محلی برای حضور صنایع حیاتی و مهم است. درواقع بازار سرمایه، نمایانگر سیاست‌ها و قوانین موجود در حوزه‌های مختلف مانند صنعتی، معدنی، پالایشی، پتروشیمی و... است. بنابراین لزوم بازنگری در بسیاری از قوانین بازار اوراق بهادار که در برخی مواقع، محل اختلاف میان نهادهای قانون‌گذار و ارکان بازار سرمایه هستند، احساس می‌شود.

ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)