صعود قیمت نفت مهارناپذیر ماند

صعود قیمت نفت مهارناپذیر ماند

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا، تحت تاثیر پیش‌بینی‌ها از کمبود عرضه در ماه‌های آینده، برای سومین روز معامله متوالی افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با 39 سنت معادل 0.4 درصد افزایش، به 94 دلار و 32 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 53 سنت معادل 0.6 درصد افزایش، به 91 دلار و 30 سنت در هر بشکه رسید.

تینا تنگ، تحلیلگر شرکت سی ام سی مارکتس در این باره گفت: سیاست محرک اقتصادی چین، آمار اقتصادی منعطف آمریکا و ادامه کاهش تولید اوپک پلاس، عوامل مثبتی هستند که از روند صعودی قیمت‌ها در بازار نفت حمایت می کنند.

معامله گران به نظاره تصمیمات و اظهارات هفته جاری مقامات بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی آمریکا درباره سیاست نرخ بهره و آمار اقتصادی مهم چین خواهند نشست.

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت هفته گذشته برای سومین هفته متوالی صعود کردند و به بالاترین حد از نوامبر سال 2022 رسیدند و در مسیر ثبت بزرگترین رشد قیمت سه ماهه از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در سه ماهه نخست سال 2022 قرار دارند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: کاهش تولید عربستان و روسیه، ممکن است بازار را در سه ماهه چهارم سال میلادی جاری، با دو میلیون بشکه در روز کمبود عرضه روبرو کند و روند نزولی متعاقب ذخایر، ممکن است بازار را در معرض افزایش قیمت بیشتری در سال 2024، قرار دهد.

عربستان سعودی و روسیه کاهش عرضه اضافی خود را تا پایان سال 2023 تمدید کردند تا اقدامات اوپک پلاس برای حمایت از بازار را تقویت کنند و همزمان، پالایشگاه‌های چینی تحت تاثیر حاشیه سود قوی صادرات، تولیدشان را بالا برده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، به گفته تحلیلگران ANZ، رشد تقاضای جهانی برای نفت به 2.1 میلیون بشکه در روز می رسد که مطابق با پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد