عالیس به جمع فرابورسی‌ها پیوست | عرض اندام آقای دوغ ایران در بازار‌های جهانی

عالیس به جمع فرابورسی‌ها پیوست | عرض اندام آقای دوغ ایران در بازار‌های جهانی

اولین نشست خبری ویژه عرضه اولیه سهام شرکت «بهار رز عالیس چناران» با حضور مدیران و سهامدار عمده این مجموعه روز جاری در فرابورس ایران برگزار شد.

به گزارش نبض بورس، علی‌اصغر فیاض، ريیس هیيت‌مدیره شرکت «بهار رز عالیس چناران» با اشاره به اینکه این شرکت در نتیجه یک اتحاد و همدلی و در راستای خدمت به مردم شکل گرفته است، اظهار کرد: از ابتدا شعار مجموعه عالیس «سلامت، خدمت و توسعه» بوده است و نتیجه عملی شدن این شعار عملکرد 14 ساله عالیس است که امروز توسط این مجموعه برای بیش از 2 هزار و 300 نفر به‌صورت مستقیم و بیش از 10 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وی کیفیت، سلامت و احترام به مردم را سرلوحه کار عالیس دانست و افزود: کیفیت محصول از مواد اولیه خوب، تکنولوژی به‌روز و تولید بهترین محصول نشات می‌گیرد که در عالیس نیز این رویه انجام می‌شود.

فیاض با بیان اینکه برای انتخاب اسم «عالیس» بیش از یک سال وقت صرف شده است، گفت: این مجموعه در هر موردی به‌صورت ریشه‌ای و کلیدی تصمیم‌گیری کرده و حتی یک روز هم برنامه‌های توسعه‌ای را متوقف نکردیم.

به گفته وی این مجموعه در سال 1381 به میزان 9 هکتار زمین را در شهرک صنعتی چناران تحویل گرفت و اولین خط تولید را با تکنولوژی روز همان دوره راه‌اندازی کرد.

همچنین در سال 1398 خطوط شیشه در این مجموعه راه‌ا‌ندازی و تلاش شد که با بهترین تکنولوژی، این خط تولید نیز کار خود را آغاز کند.

ريیس هیيت‌مدیره عالیس ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک شرکت‌های دیگری نیز به تولید برسند و در حال حاضر مجموعه‌ای لبنی در کرمانشاه در دست راه‌اندازی است که پیش‌بینی می‌شود ظرف دو الی سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

فروش صادراتی در بازار حوزه خلیج‌فارس، عراق، پاکستان و افغانستان

در ادامه این نشست محمدتقی فیاض، نایب ريیس هیيت‌مدیره مجموعه عالیس اظهار کرد: سیستم پخش بسیار قوی و تاکید برکیفیت خالص تولیدات و سلامت مواد اولیه از مهم‌ترین مزیت‌های ما از شروع فعالیت بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این مجموعه همچنین اعتقاد اساسی به سیستم‌سازی و به‌روزرسانی دايمی دارد تا در مسیر جهانی‌شدن قرار بگیرد، افزود: برای پخش محصولات تولیدی، شرکت پخشی به نام «توسن پخش ستاره کیش» تاسیس شد که محصولات کارخانجات عالیس را به‌صورت انحصاری پخش می‌کند و بر اساس استراتژی‌ها به‌صورت سالانه برنامه‌ها به‌روزرسانی می‌شود.

فیاض تصریح کرد: در بحث فروش و بازاریابی نیز به‌صورت کاملا تخصصی برنامه‌ریزی‌شده و تولید بر اساس نیاز مردم است، به همین دلیل نیز ما در عالیس خط تولید پایلوت داریم.

وی تمایز این مجموعه را نسبت به رقبا بحث سلامت‌محوری و تولید محصولات خاص به‌خصوص شیر و شیر‌های طعم‌دار عنوان کرد و گفت: اگر قرار بود ما محصولی مشابه سایر کارخانجات تولید کنیم، مزیت رقابتی نداشتیم.

فیاض درخصوص فروش صادراتی عالیس افزود: امروز بازار حوزه خلیج‌فارس، عراق، پاکستان و افغانستان را بسیار خوب در اختیار داریم که مهم‌ترین دلیل خط تولید و تکنولوژی به‌روز این مجموعه است.

راه اندازی دو شرکت زیرمجموعه | صد درصد فروش محقق شد

جواد صادقی‌پناه مشاور اقتصادی عالیس به راه‌اندازی دو شرکت زیرمجموعه عالیس اشاره کرد و گفت: این مجموعه به سبب تشابه در تولید محصولات بهار رز با شرکت‌های هم‌گروه، دو شرکت را زیرمجموعه خود قرارداد.

به این ترتیب دو شرکت چشمه نوشان خراسان و نیم رز چناران به ترتیب با ظرفیت تولید 105 میلیون لیتر و 146 میلیون لیتر در اختیار بهار رز عالیس چناران است که با ظرفیت 90 درصد در حال تولید هستند.

شرکت توسن پخش ستاره کیش نیز از زیرمجموعه‌های این مجموعه به شمار می‌رود.

وی به سهامداران عمده عالیس اشاره کرد و افزود: سهامداران عمده نیز برادران فیاض با سهام هر فرد 33 درصد هستند.

مشاور اقتصادی عالیس در ادامه به سوابق سود و زیانی این مجموعه پرداخت و گفت: فروش حدود 1400 میلیارد تومانی در سال گذشته محقق شد و سود هم به همین تناسب رشد کرد.

وی با اشاره به اینکه به سهامداران جدید این نوید را می‌دهیم که روند سوددهی شرکت روبه‌رشد است، تصریح کرد: سال گذشته 100 درصد فروش محقق شد و طی 9‌ماهه 580 میلیارد تومان سود شناسایی کردیم که پیش‌بینی می‌شود در 12 ماهه بیش از 150 درصد رشد داشته باشیم.

مشاور اقتصادی عالیس تاکید کرد: انتظار داریم با فرض ثبات حجم فروش در سال 1405 بیش از 3 هزار و‌800 میلیارد تومان فروش در این مجموعه داشته باشیم.

صادقی پناه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری شرکت‌های فرعی نیز به ارزش دفتری ثبت شده است، گفت: بر اساس آنچه در نیمه دوم 1401 در گزارش ارزش‌گذاری لحاظ شده 1360 میلیارد تومان فروش واقعی محقق کردیم و پیش‌بینی هم همین بوده است.

وی افزود: نکته دیگر اینکه ظرفیت اسمی، 185 میلیون و 300 هزار لیتر است و پیش‌بینی می‌شود ظرفیت خالی این شرکت به زودی تکمیل شود.

صادقی پناه با اعلام اینکه در سال 1401 طی مدت 6 ماهه 1860 میلیارد تومان فروش و 9 ماهه 2700 میلیارد تومان و 12 ماهه تقریبا حدود 4 هزار میلیارد تومان فروش این شرکت بوده است، افزود: عالیس در افق 5 ساله به حدود 10 هزار و 700 میلیارد تومان فروش خواهد رسید.

غلامی مدیر خدمات مشاوره مالی تامین سرمایه کاردان و نماینده متعهد خرید و ارزش‌گذار عالیس در خصوص پیش‌بینی عملکرد، مهم‌ترین فاکتور را نرخ تورم دانست و گفت: پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول و مرکز آمار، مبنای پیش‌بینی ما برای نرخ تورم است.

بر این اساس نرخ تورم 46 درصد در سال 1401، 38 درصد برای 1402 و 29 درصد برای سال‌های آتی در نظر گرفته شده است. ما از منابع قابل استناد برای پیش‌بینی تورم استفاده کردیم.

وی در ادامه افزود: بر اساس نوع فعالیت مجموعه عالیس، بالاتر رفتن تورم، نرخ محصولات را بالا می‌برد و افزایش بهای تمام‌شده، رشد قیمت نهایی و فروش را هم به دنبال دارد. نکته مهم در بحث ارزش‌گذاری گروه عالیس نرخ محصولات است. ما در ارزش‌گذاری در پیش‌بینی نرخ فروش محصولات، آن را بر اساس نرخ تورم در نظر گرفتیم.

در ادامه این جلسه، محمد ثریانژاد مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی به‌عنوان مشاور عرضه و پذیرش شرکت عالیس گفت: شالوده و اساس مجموعه عالیس بحث تقویت تولید است. همچنین درآمد مجموعه همواره برای بحث توسعه و رشد تولید صرف شده است.

به گفته وی استراتژی سهامداران این مجموعه منطبق با توسعه و تداوم تولید پرقدرت است.

تاریخچه عالیس

گفتنی است شرکت بهار رز عالیس چناران بصورت سهامی خاص تاسیس و 21 آذر سال 88 در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری مشهد به ثبت رسید و از اول تیر سال 94 شروع به بهره برداری کرد. مرکز اصلی شرکت در مشهد و محل فعالیت اصلی در شهرک صنعتی چناران واقع است.

این شرکت اول تیر سال 99 اقدام به تحصیل 51 درصد سهام دارای حق رای شرکت توسن پخش ستاره کیش، 30 آذر سال 99 اقدام به تحصیل 99 درصد سهام دارای حق رای شرکت چشمه نوشان خراسان و 99 درصد سهام دارای حق رای شرکت نیک رز چناران کرد.

عالیس با تاسیس شرکت بهار رز عالیس چناران، اقدام به تولید انواع مختلفی از لبنیات و نوشیدنی‌ها از جمله ماست میوه ای، شیر میوه ها، انواع آب میوه ها، شیر‌های طعم دار، شیر ساده و دوغ اسپتیک کرده و این محصولات به کمک مدرن‌ترین فناوری‌های روز دنیا تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

علی اصغر، محمد تقی و محمد رضا فیاض هرکدام 33.3 درصد سهام این شرکت را دارا هستند.