اگر روحانی نبود| استقراض دولت از بورس برای جبران کسری بودجه/ سهامدارانی که سرمایه خود را از دست دادند

اگر روحانی نبود| استقراض دولت از بورس برای جبران کسری بودجه/ سهامدارانی که سرمایه خود را از دست دادند

دولت با سیاست های اشتباه خود در سال 99 تنها به دنبال تامین منابع مالی برای جبران کسری بودجه خود بوده است و به تنها موضوعی که فکر نکرده ، زیان سهامدارانی است که همه چیزشان را بورس سپرده بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس و بازار سرمایه یکی از بازارهای مالی است که می تواند هم برای سهامداران به عنوان سرمایه گذار و هم برای شرکت ها و کارخانجات تولیدی به عنوان سرمایه پذیر، آورده معقولی داشته باشد.

طی سال های گذشته و با فرآیندهای رخ داده در بازار سرمایه کشور، به خصوص با آزادسازی سهام عدالت تعداد سهامداران بورس تا 50 میلیون نفر نیز تخمین زده شده است. اگرچه تعداد افراد واقعا فعال در بازار سرمایه به کسری از این عدد هم نمی رسد. اما با نگاهی به آنچه در سال 98 و 99 در بورس رخ داد، می توان گفت دولت و شرکت های حقوقی وابسته به دولت، زمینه بی اعتمادی گسترده ای را در بورس ایجاد کردند که شاید تا سال ها نتوان تبعات این رخداد را جبران کرد.

افرادی که به طمع سودهای کلان در بورس همه پس‌انداز خودشان را وارد بازار کردند یا بدتر از آن خودرو و حتی خانه مسکونی خودشان را فروختند و در زمان اوج قیمت ها سهام خریدند و امروز با ضرر و زیان سنگین به وضعیت قرمزپوش بازار نگاه می‌کنند و افسوس می‌خورند.

* مدیرانی که آمدند و رفتند

تغییر ريیس سازمان بورس در اسفند سال 98 و استعفای ريیس جدید در آذرماه 99 نشان می دهد، دولت و علی الخصوص وزارت اقتصاد برنامه مشخصی برای بازار سرمایه نداشته اند و در حال آزمون و خطا بوده اند. شاپور محمدی ريیس اسبق بورس که از معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد به ریاست بورس رسید تلاش زیادی کرد که جلوی حبابی شدن بازار و ورود بی محابای سرمایه مردم در یک بازار کم عمق را بگیرد. اما دولت به دلایلی که هنوز معلوم نیست با این رویه ريیس وقت سازمان بورس مخالفت کرد و همزمان که تلاشی برای عمق بخشی به بازار نکرد، به محمدی فشار آورد که جلوی رشد بی‌منطق بازار را نگیرد. در نهایت شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس کنار رفت در حالی که از سوی رسانه‌های نزدیک به دولت متهم میشد به این‌که بخشنامه های چهارشنبه ای را برای بازار سرمایه به ارمغان اورده است.

کاهش دامنه نوسان از مثبت و منفی 5 به مثبت و منفی 2 که برای جلوگیری از حبابی شدن غیر منطقی بازار طراحی شده بود باعث شد تا در نهایت وزیر اقتصاد تصمیم به سپردن سکان سازمان بورس به حسن قالیباف اصل بگیرد. بعد از استعفای قالیباف نیز مدیریت سازمان بورس به یک مدیر در حوزه بازار و سیاست های پولی سکان بورس را بر عهده گرفت.

اشتباهات و بخشنامه های خلق الساعه و بی نتیجه ای که سازمان بورس در دو سال گذشته ابلاغ کرده است، یکی از موضوعاتی است که می توان آن را یکی از دلایل ریزش بورس در سال گذشته دانست.

یکی از اشتباهات ریاست فعلی سازمان بورس، نامتقارن کردن دامنه نوسان به مدت 3 ماه بود که در این مدت حدود 90 درصد نمادهای بازار قفل در صف فروش بودند و این مساله سبب شد تا این تصمیم نیز یک ماه پیش به حال دامنه نوسان متقارن بازگردد.

* آن روی سکه دعوت مردم به بورس از سوی دولت

قالیباف اصل را می توان یکی از معدود مدیران بورسی بازار سرمایه در میان 3 ريیس آخر سازمان بورس دانست؛ البته وی هم نتوانست در مقابل تصمیمات دولتمردان ایستادگی کند. دولت و وزارت اقتصاد در سال 99 تنها به دنبال استفاده از بازار سرمایه بودند تا بتوانند بودجه دولت را در غیاب فروش نفت از طریق این بازار تامین کنند.

تمام ارکان دولت در سال 98 و 99 در دعوت از مردم برای حضور در بازار سرمایه از یکدیگر سبقت می گرفتند. نتیجه این اقدامات، سخنان جالب ريیس جمهور در 16 مرداد سال 99 بود که گفت: «همه چیزتان را به بورس بسپارید».

از 19 مرداد ماه سال گذشته تا به امروز هنوز بازار سرمایه نتوانسته است به یک وضعیت متعادل برسد. اقدامات دولتمردان در یک سال گذشته نشان می دهد، همه ارکان دولت آماده این موضوع بودند که دولت راهی به جز استفاده از بورس ندارد.

طبق آنچه وزیر اقتصاد اعلام کرده است، دولت در سال 99 حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نکرده است. اما طبق اعلام دژپسند در سال 99 دولت حدود 130 هزار میلیارد تومان از مردم و تنها از بازار سرمایه قرض گرفته است.

* همه چیز را به گردن کارشناسان انداختند

در تیرماه سال گذشته 25 اقتصاددان در یک نامه سرگشاده به ريیس جمهور، وضعیت بورس را نگان کننده عنوان کردند و چند راهکار نیز برای بزرگتر نشدن حباب بورس که برخلاف تمام واقعیت های اقتصادی کشور در حال شکل گیری بود، ارايه کردند. دولت بدون توجه به این نامه، همچنان راه خود را می رفت. با آغاز سقوط بورس در مردادماه، دولتمردان در اقدامی شگفت آور، همه مشکلات بورس را به گردن آن نامه و نگارندگان آن نامه انداختند.

عدم توجه به نظرات کارشناسان در زمینه رشد حیرت آور بورس تا شاخص 2 میلیون و صد هزار واحدی و سپس ریزش 45 درصدی شاخص تا مرز 1 میلیون و صد هزار واحدی، نشان می دهد دولت برای استفاده از بورس در سال 99 برنامه مفصلی داشته است.

فروش اوراق بدهی توسط دولت در این بازار، خود نشان می دهد دولت از این وضعیت بورس به شدت استفاده کرده و توانسته است بخش قابل توجهی از کم کاری های خود در زمینه ایجاد منابع مالی جدید مانند گسترش پایه مالیاتی و دور زدن تحریم ها برای فروش نفت را تا حدودی بپوشاند.

فروش شرکت های دولتی در روزهای اوج بازار که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حدود 80 تا 130 هزار میلیارد تومان این شرکت ها از قیمت های بالای سهام کسب درامد داشته اند. اما همین شرکت های حقوقی برای حمایت از بازار سرمایه در 10 ماه گذشته هیچ حمایتی از بازار نداشته اند و سهامداران خرد را در وضعیت بغرنج بورس تنها گذاشتند.

* زیانی که دولت به سهامداران تحمیل کرد

سیاست های دولت در سال 98 و 99 سبب زیان سنگین سهامداران شده است. اما هر چند وقت یکبار دولتمردان ژست ناجی بازار به خود می گرفتند و به ظاهر حرف از حمایت از بورس می زدند. البته که در عمل هیچ اتفاقی نمی افتاد.

دولت با استقراض از بازار سرمایه یک رویه غلط را بنیان گذاشت که نتیجه آن تنها بی اعتمادی مردم به سیاست های دولت های آینده است. البته که باید دولت بعدی به عنوان گروگان دولت دوازدهم اصل و سود بدهی ایجاد شده را پرداخت کند.

خسارتی که دولت دوازدهم در حوزه بورس به سهامداران خرد زده است، در تاریخ بورس بی سابقه بوده و دولت آینده باید ابتدا اعتماد از دست رفته سهامداران را در نخستین اقدام خود بازسازی کند.

انتهای پیام/

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد

آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد

وزارت امور اقتصادی و دارایی از آغاز فروش اوراق بدهی در سال 1400 از خرداد خبر داد.

TejaratNews.com/
دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | اهداف قیمتی شبندر کجاست؟ افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟

در حال بارگیری...