قیمت مرغ همه را شوکه کرد | قیمت مرغ قصد کوتاه آمدن ندارد

قیمت مرغ همه را شوکه کرد | قیمت مرغ قصد کوتاه آمدن ندارد

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به کاهش 20 هزار تنی تولید مرغ در ماه به دلیل جوجه ریزی آرین گفت: افزایش عرضه مرغ...
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بعد از افزایش قیمت مرغ، با کاهش قدرت خرید مردم رو به رو شدیم. بر همین اساس قیمت مرغ روند کاهشی پیش گرفت. قیمت مرغ هم اکنون 37 تا 40 هزارتومان است. قیمت مرغ کاهش داشته و در بازار نیز هیچ کمبودی نداریم. قیمت مرغ نسبت به ماه های گذشته روند تعادلی خود را حفظ خواهد کرد.

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به کاهش 20 هزار تنی تولید مرغ در ماه به دلیل جوجه ریزی آرین گفت: افزایش عرضه مرغ از استان های شمالی به تهران اتفاق افتاده و قیمت مرغ به زودی تعدیل می شود. در حال حاضر قیمت مرغ در بازار به طور متوسط زیر 85 هزار تومان است، هرچند ممکن است در برخی مغازه ها قیمت مرغ را بالاتر بفروشند.

پیرو کاهش جوجه ریزی در اواخر سال گذشته قیمت مرغ در کشور بالا رفت و بعد از آن در برخی مناطق حتی صف خرید مرغ هم شکل گرفت و بعد از آن وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش انگیزه جوجه ریزی و تولید قیمت مصوب گوشت مرغ را برای هر کیلو به 73 هزار تومان رساند، اما با توجه به اینکه جوجه ریزی های جدید هنوز به بازار عرضه نشده اند قیمت گوشت مرغ در کشور بسیار بالاتر از نرخ مصوب است. دبیر کل فدراسیون طیور ایران افزایش عرضه مرغ از استان های شمالی به تهران اتفاق افتاده و قیمت مرغ به زودی تعدیل می شود.

فرزاد طلاکش با اشاره به اینکه قیمت مرغ در بازار به طور متوسط زیر 85 هزار تومان است، گفت: هرچند ممکن است در برخی مغازه ها قیمت مرغ بالاتر از این رقم هم باشد اما استثنا است.

او با بیان اینکه جوجه ریزی که انجام شده برای تامین نیاز کشور کفایت می کند و به واردات مرغ نیازی نیست، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی زمانی که موضوع قیمت هر کیلو گوشت مرغ به 73 هزار تومان مطرح کردند تاکید کردیم که حداقل یک بازه قیمتی برای نوسانات تعیین شود، زیرا وقتی جوجه ریزی و... هم به حالت تعادل برسد بازهم این قیمت به زیان تولیدکننده‌ها خواهد بود.

او افزود: قیمت 73 هزار تومان هر کیلو مرغ برای مصرف کننده است، قیمتی که امروز به مرغدارها عرضه می کنند ومیانگین قیمت بین 80 تا 85 هزار تومان است حالا با توجه به افزایش عرضه تا سه ماه آینده قیمت هر کیلو مرغ به 73 هزار تومان می رسد از طرف دیگر میانگین قیمت فروش مرغ در سال جاری هم ممکن است به زیر 73 هزار تومان برسد.

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به فشار غیرمنطقی و غیراقتصادی که برای استفاده از نژاد آرین در مرغداری‌ها وجود دارد که باعث شده در ماه 20 هزار تن گوشت کمتری تولید شود گفت: این عامل باعث شده برنامه تولید و مصرف بهم بخورد. ما معتقدیم که این سیاست و اصرار دولت برای استفاده از مرغ آرین اگر عوض نشود ممکن است بازار مرغ اصلا به تعادل نرسد.

او افزود: نژاد مرغ آرین سی سال در کشور استفاده نشده، به همین دلیل نمی شود به یکباره به طور کامل در مرغداری‌ها پرورش داده شوند و این سومدیریت ها عاملی برای زیان مرغداری‌ها و حتی خسارت به مصرف کنندگان است.

او با بیان اینکه اقدامات ژنتیکی روی مرغ آرین بین 7 تا 10 سال طول می کشد و اگر روند علمی اتفاق نیفتد مشکلات همچنان پابرجا می ماند، تصریح کرد: روی کاغذ حدود 45 درصد جوجه کشور مرغ آرین است اما در واقعیت اینگونه نیست و البته می توان گفت حدود 30 درصد از این جوجه ریزی مرغ آرین بیشتر به گوشت تبدیل نمی شود.

در حالی سازمان فايو در روزهای ابتدایی ماه نوامبر 2022 اعلام کرد که قیمت «گوشت، شکر، غلات، لبنیات و دانه‌های روغنی» کاهش یافته است که آمارها نشان می‌دهد شاخص نسبت به سال‌های اخیر به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و از سوی دیگر با توجه به نرخ دلار، تامین مواد غذایی را به‌طور خاص برای کشورهای واردکننده مواد غذایی دشوار کرده است. با این وجود به گفته کارشناسان روند کاهشی قیمت جهانی مواد غذایی متاثر از چندین عامل است.

توافقات اوکراین و روسیه قیمت‌ها را کاهشی کرد

به‌طوری که مهدی تولایی، کارشناس و فعال بخش کشاورزی در این خصوص می‌گوید: طی چند ماه اخیر روند قیمت‌های جهانی مواد غذایی کاهشی بوده است که غالبا متاثر از وقوع خشکسالی‌های شدید در اغلب کشورهای جهان و به تبع آن کاهش تولیدات و همچنین روند جنگ روسیه و اوکراین بوده است. به عبارت دیگر در ابتدای وقوع این جنگ به‌دلیل بسته شدن بنادری که غالبا غلات و دانه‌های روغنی کشور اوکراین از آن طریق به کشورهای مختلف ارسال می‌شد جهش قیمت‌ها را شاهد بودیم. اگرچه افزایش قیمت جهانی مواد غذایی در پی خشکسالی و وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه تشدید شد، اما با انجام توافقات برای صادر شدن غلات از اوکراین به بازارهای جهانی کاهش قیمت‌ها طی ماه‌های اخیر رقم خورده است.

تولایی افزود: با این وجود در پی توافقات صورت گرفته مبنی بر باز شدن بنادر جهت خروج غلاتی که در این کشور به نوعی انبار شده بود قیمت‌ها روندی منطقی‌تر پیدا کرد و به عبارتی کاهشی شد.

وی ادامه داد: با این وجود در صورت ایجاد هر اختلالی در این روند و بازگشتن به شرایط قبل می‌تواند خود آغازگر افزایش قیمت‌ها باشد که امیدواریم این‌گونه نشود.

علیرضا الوندی دیگر فعال بخش کشاورزی و ريیس سازمان مردم نهاد هکا نیز می‌گوید: خوشبختانه اصلی‌ترین کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی در مورد محصولات و مواد علوفه‌ای همچون جو و ذرت رقم خورده است که به تبع بر کاهش قیمت مواد غذایی همچون گوشت و لبنیات موثر بوده است.

الوندی خاطرنشان می‌کند: این روند در ایران نیز قابل مشاهده است که در کشور ما عاملی که تاثیر گذاشته در حقیقت عدم توانایی مردم در خرید مکفی محصولات کشاورزی با قیمت‌های فعلی است.

وی ادامه می‌دهد: به‌عبارت ساده‌تر این عدم توانایی اقتصادی مردم باعث شده یک مقدار مازاد محصول داشته باشیم و این‌ها باعث شد که قیمت یک مقدار افت پیدا کند.

این فعال بخش کشاورزی افزود: در حال حاضر عدم توانایی خرید مردم به‌طور محسوس روی کاهش قیمت لبنیات و مرغ به نسبت دیگر محصولات مشهودتر بوده و مصرف مردم روی این دو قلم کاهش پیدا کرده است.

الوندی همچنین در پاسخ به این سوال که با این حال چرا افت قیمت‌ها در بازار محسوس نیست، گفت: اگر ما تورم را در نظر بگیریم و نسبت تورم به افزایش قیمت را در نظر بگیریم می‌بینیم که مدتی است مرغ روی قیمت ثابتی ایستاده است و هیچ نشانه‌ای از این تورمی که در جامعه است را در قیمت مرغ نمی‌بینیم. بنابراین به معنای واقعی نمی‌گوییم قیمت کاهش یافته بلکه می‌گوییم افزایش قیمتی که همراه با تورم باشد را در این محصول مشاهده نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: با این وجود ایستادن قیمت روی قیمت‌های قبلی در کشوری که به گفته مسيولان تورم 40درصدی را تجربه می‌کند خود نوعی روندی مثبت محسوب می‌شود. با توجه به افزایش نرخ دلار با وارد شدن علوفه‌های دامی با نرخ‌های جدید طی یک تا دوماه آینده شاهد افزایش نرخ چند محصول از جمله مرغ و لبنیات خواهیم بود

ريیس سازمان هکا همچنین در پاسخ به این سوال که این ایستایی قیمت بیشتر روی کدام محصولات رخ داده نیز می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید در چند ماه گذشته برای تولیدکننده قیمت گوشت گوسفندی روندی کاهشی را داشته چون با توجه به شرایط فعلی نگهداری دام برای دامدار به‌صرفه نیست و گله‌های مولد در حال وارد شدن به بازار است.

وی افزود: این روند به ما این هشدار را می‌دهد که در آینده با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد؛ یعنی بعد از تمام شدن ذخایر ژنتیکی ما احتمالا با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

الوندی افزود: با این وجود به‌طور کلی وضعیت بازار به گونه‌ای است که به نسبت افزایش که روی قیمت دلار می‌بینیم و افزایشی که باید روی محصولات ببینیم فعلا دیده نشده است.

وی ادامه داد: به‌نظر بنده چندین سال طول می‌کشد تا دوباره کفه قدرت خرید مردم و عرضه و تقاضا بتواند باعث شود که بازارها به شکل گذشته‌اش رونق بگیرد.

الوندی با اشاره به حذف ارز 4200تومانی واردات کالاهای اساسی می‌گوید: ما در هر صورت باید این را تجربه می‌کردیم و این عمل فعلی بود که باید اتفاق می‌افتد و لذا باید از آن گذر کنیم و پیامدهای آن را نیز بپذیریم.

وی درخصوص پیش‌بینی روند بازار طی ماه‌های پیش‌رو نیز می‌گوید: قطعا در ماه‌های آینده افزایش قیمت را در مورد محصول مرغ و لبنیات خواهیم داشت.

الوندی گفت: علت این افزایش قیمت‌ها نیز در ماه‌های آینده این است که الان چون نرخ دلار افزایش یافته تا بخواهد علوفه این دلار وارد بازار شود یک تا دوماه طول می‌کشد و با افزایش قیمت علوفه، افزایش قیمت محصولات کشاورزی را که وابسته به علوفه وارداتی است را خواهیم داشت. بنابراین می‌توان گفت ظرف یک تا دو ماه آینده افزایش قیمت‌ها را در بازار خواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع شده است، گفت: تاکنون 6هزار تن مرغ منجمد در سامانه ستکاوا در استان تهران بارگذاری شده است و کنار خرید نقدی در سامانه، خرید توافقی نیز به‌زودی انجام خواهد شد.

در این جلسه، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت ثبت سفارش مرغ منجمد در سامانه ستکاوا تاکید و اظهار کرد: فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع است تا مرغ به‌صورت بهداشتی و بدون دخالت واسطه به دست مصرف‌کننده برسد.

وی بر استفاده از ظرفیت صنایع تبدیلی و زنجیره‌های تولید در توزیع مرغ تاکید کرد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد