اختلاف در آمار واکسن‌های وارداتی

اختلاف در آمار واکسن‌های وارداتی

با اعلام گزارش واردات واکسن‌های کرونا، اختلاف حدود 700 هزار دوزی در آمار مربوط به واکسن استرازنکا دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، از ابتدای شروع واردات واکسن کرونا در نیمه بهمن 1399، گمرک ایران به عنوان مرجع آمار تجارت خارجی، در فاصله‌های کوتاه نسبت به انتشار گزارش مربوط به وضعیت واردات واکسن به صورت تفکیک شده اقدام کرده بود، اما آخرین گزارش‌های اعلامی ابهاماتی با خود به همراه داشت.

ماجرا از این قرار است که گزارش گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) تا 27 فروردین امسال نشان می‌دهد که تاکنون در مجموع 161 میلیون و 933 هزار و 728 دوز واکسن وارد ایران شده است که شامل 133 میلیون و 404 هزار و 498 دوز سینوفارم، 23 میلیون و 313 هزار و 30 استرازنکا، چهار میلیون و 91 هزار و 200  اسپوتنیک و یک میلیون و 125 هزار دوز بهارات است.

اما این آمار در مواردی با آخرین آماری که در پایان سال گذشته اعلام شد، همخوانی ندارد. در گزارش گمرک ایران در 25 اسفندماه آمده بود که مجموع واکسنهای وارداتی به 158 میلیون و 56 هزار و 808 دوز رسیده که 18 میلیون و 836 هزار و 110 دوز سهم استرازنکا است. اعلام گمرک از این حکایت داشت که بعد از آن تا امسال، محموله دیگری از واکسن وارد ایران نشده است؛ تا اینکه از 19 تا 26 فروردین، چهار محموله استرازنکا وارد فرودگاه امام شد که حواشی اخیر مربوط به تاخیر وزارت بهداشت نیز در مورد آنها پیش آمد ولی سرانجام در 26 فروردین، گمرک فرودگاه امام (ره) اعلام کرد که طی هماهنگی صورت گرفته و صدور مجوز، تمام این چهار محموله ترخیص و تحویل نماینده وزارت بهداشت شده است.

طبق گزارش گمرک، مجموع این چهار محموله سه میلیون و 818 هزار و 400 دوز آسترازنکا است که دو میلیون و 830 هزار و 400 دوز از بلغارستان، 700 هزار دوز در دو مرحله از ژاپن و  288 هزار دوز از کرواسی وارد ایران شده است.

اما ابهام اینجاست که با توجه اینکه از 24 اسفند سال قبل تا 19 فروردین ماه امسال واکسنی وارد ایران نشده، انتظار می رود که با اضافه شدن این سه میلیون و 830 هزار و 400 دوز آخر در فروردین، به 158 میلیون و 56 هزار و 808 دوز اعلامی پایان سال قبل، مجموع واکسنهای وارداتی به 161 میلیون و 875 هزار و 208 دوز برسد ولی گزارش گمرک این آمار را 161 میلیون و 933 هزار و 728 دوز نشان می‌دهد که 58 هزار و 520 دوز بیشتر است.

جزيیات گزارش که بررسی شود نشان می‌دهد ظاهرا اختلاف در آمار واکسن استرازنکا است؛ به‌طوری‌که در آمار اسفند تعداد این واکسن 18 میلیون و 836 هزار و 110 اعلام شده بود که باید با این سه میلیون و 818 هزار و 400 دوز آخر به 22 میلیون و 654 هزار و 510 دوز می‌رسید ولی آمار گمرک آن را 23 میلیون و 313 هزار و 30 دوز نشان می‌دهد. به عبارتی آمار استرازنکای وارداتی 658 هزار و 520 دوز بیشتر است. در همین رابطه باید اشاره کرد که در اواخر سال گذشته 820 هزار دوز واکسن استرازنکا از لهستان وارد ایران شده بود که به دلیل عدم پذیرش منبع سازنده، برگشت خورده بود که این آمار بدون احتساب این محموله برگشتی است.

اینکه دلیل این اختلاف آماری چیست دقیقا مشخص نیست ولی با توجه به اینکه سرجمع تعداد واکسن‌های وارداتی بعد از ورود محموله های آخر در فروردین امسال نسبت به اسفند پارسال 58 هزار و 520 دوز است، اما به نظر می‌رسد اختلاف نزدیک به 700 هزار دوزی در واکسن استرازنکا مربوط به اعلام آمار برندهای واکسن باشد. این در حالی است که بعد از 26 آذرماه که ارونقی-معاون پیشین گمرک- گزارش تفکیک شده و جزيی واردات واکسن را در مکاتبه با سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود، گمرک ایران و وزارت بهداشت،  گزارش منظمی از ریز واردات واکسن نداشته و آمار دقیقی در این فاصله در دسترس نیست که با قیاس آن دلیل این اختلاف و تغییر روند سایر برندهای واکسن در چندماه اخیر مشخص شود.

با این حال پرسش ایسنا از گمرک درباره این اختلاف با این توضیح همراه بود که با توجه اینکه ترخیص واکسن به صورت حمل یکسره انجام می‌شود، بعد از تحویل محموله های وارداتی به هیات امنای ارزی به عنوان نماینده وزارت بهداشت، گزارش نهایی از سوی آنها به گمرک اعلام می‌شود که می‌تواند بعد از بررسی تا حدودی در آمار نهایی تغییر ایجاد کند.

در هر صورت، اختلاف موجود در تعداد واکسن استرازنکا کم نیست و همچنان مبهم است که انتظار می‌رود گمرک و البته وزارت بهداشت و هیات امنای ارزی، گزارش دقیق تری در رابطه با میزان و جزيیات تفکیک شده واکسن‌های وارداتی ارايه و از این موضوع رفع ابهام کنند.

مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود