آمار رشد اقتصادی بهار اعلام شد؛ 6.2 درصد

آمار رشد اقتصادی بهار اعلام شد؛ 6.2 درصد

اقتصاد کلانایلنا نوشت:سخنگوی دولت گفت: در این هفته آمار رشد اقتصادی فصل بهار 1402 توسط بانک مرکزی منتشر شد که نرخ رشد 6.2 درصدی را نشان می‌دهد. البته 10 سال رشد اقتصادی نزدیک به صفر را نمی‌توان در کوتاه‌مدت جبران کرد، برای همین هدف‌گذاری دولت رشد اقتصادی 8 درصد است.

علی بهادری جهرمی سخنگو و دبیر هیات دولت شامگاه جمعه 31 شهریورماه در دوره دانشجویی جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان که در شهر قم برگزار شد، حضور پیدا کرد و ضمن سخنرانی به سوالات دانشجویان حاضر در این جلسه پاسخ داد.

وی در مقدمه سخنان‌اش در مورد نگاه دولت به عدالت توزیعی در سراسر کشور گفت: شعار این دولت تحقق ایران قوی از راه تشکیل یک دولت مردمی است. برخلاف دوره گذشته که دولت حل مشکلات را از راه مسیر توافقات خارجی دنبال می‌کرد، نگاه دولت سیزدهم این است که توسعه و پیشرفت کشور، از درون و با تکیه به ظرفیت‌های داخلی محقق خواهد شد؛ البته به ظرفیت‌های بیرون از کشور و سیاست خارجی نیز توجه ویژه می‌شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه راه تحقق ایران قوی از روستای قوی می‌گذرد، ادامه داد: این دولت تحقق ایران قوی را در گرو توسعه متوازن در سراسر کشور می‌داند و پیشرفت کشور فقط با ساخت پالایشگاه، پتروشیمی و کارخانه فولاد محقق نمی‌شود و در کنار آن باید محرومیت زدایی و عدالت در پیشرفت همه مناطق نیز مورد توجه باشد. یعنی صنعت و آموزش و سایر شيون لازم برای پیشرفت کشور، بایستی در سراسر کشور به شکل برابر وجود داشته باشد و منافع اقتصادی کوتاه مدت و مستقیم نباید در موضوع محرومیت زدایی مورد توجه باشد بلکه در یک ایران قوی روستاهای دورافتاده نیز همچون مراکز استان باید از امکانات اولیه زندگی و رفاهی همچون برق، گاز، آب آشامیدنی، راه روستایی، بهداشت، مدرسه و ارتباطات بهره مند باشند.

وی افزود: با این نگاه در دو سال اخیر، ده‌ها مدرسه با ظرفیت کمتر از 10 دانش آموز در نقاط دور افتاده کشور ساخته شده است، آبرسانی به 3هزار 500 روستا در طرح جهاد آبرسانی صورت گرفت، 4 هزاز 700 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند، بیش از پنج هزار روستا با 300 هزار خانوار به شبکه گاز کشور متصل شده‌اند هرچند عده‌ای با شاخص‌های توسعه اقتصادی معتقدند این خدمات به صرفه نیست و دولت را مورد تمسخر قرار می‌دهند اما این اقدامات وظیفه قانونی دولت و رسالت حکومت است.

سخنگوی دولت با تبیین نگاه دولت سیزدهم در دیپلماسی همسایگی خاطرنشان ساخت: در سطح جهانی هم نگاه جمهوری اسلامی ایران همین است و ما بر خلاف قدرت‌های غربی که به دنبال استثمار و عقب ماندگی علمی و صنعتی دیگران هستند، معتقدیم توسعه و رشد در همه کشورهای منطقه به نفع ما است.

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: در راستای همین نگاه مبتنی بر عدالت توزیعی دولت سیزدهم، برای نخستین بار در لایحه بودجه سال 1401 و 1402، صندوق‌های پیشرفت و عدالت به صورت استانی تشکیل شدند تا مواهب آن به طور برابر در سراسر کشور تقسیم می‌شود. با این اقدام برخلاف گذشته که صندوق‌ها به صورت ملی و در تهران فعالیت می‌کردند، اکنون صندوق‌های استانی با مدیریت درون استانی و البته در چهارچوب سیاست‌ها و راهبردهای کلان ملی، فعالیت می‌کنند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اقدام دیگر دولت در راستای عدالت توزیعی این بود که مالیات بر ارزش افزوده، حقوق معادن و اکثر منابع استان‌ها که به تهران و کلان‌شهرها می‌آمد، در سطح استان‌ها و شهرستان‌های مربوطه توزیع شد. میزان مالیات بر ارزش افزوده و حقوق معادن که در این دولت طی دو سال بین شهرستان‌ها و شوراهای شهر و استان‌ها توزیع شده، بعضا به اندازه کل منابع توزیع‌شده طی یک دهه اخیر بوده است.

وی در تشریح سومین اقدام دولت در راستای عدالت توزیعی، ادامه داد: معادنی مانند معدن مس در مناطق مشخصی از کشور مانند استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و سیستان و بلوچستان وجود دارد، درحالی که شرکت ملی صنایع مس در استان کرمان فعالیت می‌کند و منابع به دست آمده از آن به تهران می‌آید. در نتیجه همین امر است که منابع موجود در استان به قدری نیست که بتوان صنایع بزرگ را در آن تاسیس کرد و بانک‌های استان نیز امکان ارايه وام‌های قابل توجه به کارآفرینان استان را ندارند.

بهادری جهرمی افزود: دولت برای حل این معضل، شرکت‌ها، معادن و صنایع را مکلف کرد تا منابع‌شان را در شعب بانکی در استان خودشان ذخیره کنند. مقاومت‌های زیادی از سوی شبکه بانکی و برخی از مدیران آن در برابر این مصوبه دولت رخ داد اما دولت مورد به مورد به آنها رسیدگی می‌کند و آقای منصوری معاون اجرایی ريیس‌جمهور مسيول این امر هستند.

سخنگوی دولت تشریح کرد: چهارمین اقدام دولت در راستای عدالت توزیعی این بود که ريیس جمهور 31 سفر استانی در طول یک سال انجام دادند تا در نتیجه سفر ريیس‌ دولت، توجه‌ها به ظرفیت‌های مختلف موجود در استان‌های کشور جلب شود. در همین راستا است که ريیس جمهور در سفرهای استانی صرفا به مراکز استان نمی‌رود و از محروم‌ترین مناطق هر استان نیز بازدید می‌کند.

وی اظهار کرد: پنجمین اقدام نیز این است که سه ماه یکبار تمامی استاندارها در جلسه هیيت وزیران حاضر می‌شوند. این جلسات مشترک در کنار سایر جلسات مقامات استانی با ريیس‌جمهور و وزرا است. در نتیجه چنین جلساتی است که مدیران دولت به نظام مسايل استان‌های مختلف مشرف می‌شوند.

بهادری جهرمی گفت: ششمین اقدام دولت در راستای عدالت توزیعی، این است که استانداران به صورت موردی و اختصاصی در جلسات هیات دولت حضور پیدا کرده و ضمن ارايه گزارش از وضعیت پیشرفت برنامه‌های دولت در استان، نیازهای استان‌های مربوطه را تشریح می‌کنند. دولت نیز با تامین این نیازها، به پیشبرد برنامه‌ها در استان کمک می‌کند.

وی افزود: همچنین به برخی طرح‌های استانی بسیار مهم به عنوان یک اولویت ملی نگاه می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن و به بهترین وجه انجام شوند. نمونه این مورد اخیر نیز راه آهن خاش-زاهدان و توسعه سواحل مکران بوده است. در مثال دیگر نیز چابهار به عنوان پایگاه فضایی کل کشور انتخاب شده است و در آینده پرتاب ماهواره از پایگاه فضایی این شهر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر منابع مالی را به سمت استان‌های توسعه یافته که پیش از این عمده منابع به سمت آنها هدایت شده ببریم، در افزایش نرخ رشد اقتصادی در کوتاه‌مدت موفق‌تر خواهیم بود اما در میان‌مدت و بلندمدت این گونه نخواهد بود و جمعیت انسانی بسیار زیادی در سایر استان‌ها مغفول می‌ماند. در این راستا به مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این استان‌ها نیز توجه ویژه می‌شود.

بهادری جهرمی در مورد اقدامات زیر ساختی در استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در طول دو سال گذشته 295 کیلومتر بزرگراه در استان افتتاح شده است. گازرسانی و برق‌رسانی در استان سیستان و بلوچستان نیز که در این دولت به صورت ملی و با سرعت بسیار زیاد دنبال می‌شود، علاوه بر کمک به ارتقای عدالت توزیعی، به پیشرفت صنایع و البته توسعه گردشگری در این استان کمک می‌کند.

وی تشریح کرد: این‌ها بخشی از اقدامات دولت در راستای عدالت توزیعی جغرافیایی بود. غیر از معیار جغرافیا، از منظر تمکن مالی و دهک اجتماعی نیز ما در تزریق منابع توجه داشتیم که حمایت مضاعفی به دهک‌های پایین شود. یک مثال از این اقدامات دولت نیز این بود که پس از سال‌ها که یارانه‌ها با مبالغ مساوی توزیع می‌شد، این دولت وقتی قصد داشت یارانه‌ها را به صورت مستقیم به مردم پرداخت کند، به دهک‌های پایین 400 هزار تومان و به دهک‌های بالاتر 300 هزار تومان اختصاص داد. در مورد پرداخت حق بیمه سلامت دهک‌های پایین جامعه توسط دولت نیز همین نگاه حاکم است.

بهادری جهرمی توضیح داد: در این دولت همچنین برخلاف گذشته که مدارس استعداد درخشان و سمپاد در مراکز استان‌ها بودند، 20 مدرسه از این نوع در بخش‌ها و شهرهای کوچک و کمتر توسعه یافته تاسیس نمود. همچنین در این دولت برای اولین بار دانش آموزان نخبه که در آزمون سمپاد پذیرفته می‌شوند و جزو دهک‌های پایین جامعه هستند، هزینه تحصیل‌شان توسط دولت پرداخت می‌شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد دستاوردهای سفر ريیس جمهور به نیویورک و سخنرانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: الحمدالله سخنرانی ريیس جمهور کشورمان در رسانه‌های بین المللی بازتاب وسیعی داشت و در کانال اینترنتی سازمان ملل نیز از سخنرانی سایر روسای جمهور کشورهای جهان پربازدیدتر بود. این سخنرانی و بالای دست گرفتن قرآن کریم توسط ريیس‌جمهور، برای مسلمانان جهان غرورآفرین بود.

وی افزود: در سفر ريیس جمهور علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دیدارهایی با مقامات کشورهای خارجی و اصحاب رسانه و اقشار مختلف برگزار شد. در این سفر همچنین 3500 لوح تاریخی متعلق به دوره هخامنشی که نمایشگر تمدن کهن چند هزار ساله ایران زمین هستند و متاسفانه به بهانه کار علمی، حدود 90 سال به اسم امانت، به سرقت رفته بودند، به کشورمان بازگردانده شدند. البته این‌ها بخشی از الواح به سرقت رفته بودند که به کشور بازگردانده شده‌اند.

بهادری جهرمی ادامه داد: ماجرای این الواح بهترین نمونه از نتیجه اعتماد به غرب است که یک دانشگاه آمریکایی این الواح را که برای 3 سال امانت گرفته بود، با بیش از 80 سال تاخیر و در نتیجه پیگیری مستمر، بازپس دادند. با پیگیری جدی وزارت میراث فرهنگی، مسیر بازگشت مابقی این الواح نیز ادامه خواهد داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات دولت برای حل معضل اشتغال در استان سیستان و بلوچستان گفت: دولت سیزدهم در حوزه کشاورزی در این استان حدود 160 طرح را پیگیری کرده است. همچنین 150 مجوز جدید لنج برای ماهیگیری صادر شده است. به علاوه برای فعال شدن مجدد بازارچه‌های مرزی در تمامی استان‌های مرزی از جمله سیستان و بلوچستان اقدام شده است. این اقدامات همزمان با سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی است که به توسعه اقتصادی استان در همه ظرفیت‌ها کمک می‌کند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد حل مشکل آب در استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: دولت سیزدهم در شرایطی شروع به کار کرد که 300 نقطه پرتنش آبی در کشور وجود داشت. به طور موردی دولت برای حل مشکل آب در استان سیستان و بلوچستان، برای اولین بار در کشور و منطقه، برای شروع حفر چاه‌های ژرف در استان با استفاده از توان دانش بنیان داخلی، اقدام کرد. همچنین با سرمایه‌گذاری دولت خط انتقال آب از دریای عمان شروع شده و این طرح و ایجاد آب شیرین‌کن، پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

بهادری جهرمی اضافه کرد: همچنین طرح بهره‌برداری از چندین سد به طور همزمان در استان در دستور کار قرار گرفته و به طور مثال سد کهیر پس از 13 سال آبگیری شد. طرح‌های دیگری نیز برای حل معضل آب در استان سیستان و بلوچستان در دست اقدام است. برای حدود 1700 روستا در استان طرح آب‌رسانی درنظر گرفته شده که تقریبا معادل تمام روستاهای دارای معضل آب در استان است. حجم سرمایه‌گذاری برای حل مشکل آب در استان سیستان و بلوچستان بیش از 15 هزار میلیارد تومان است که با اذن مقام معظم رهبری، با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی صورت گرفته است.

وی در مورد طرح‌های برق‌رسانی به استان سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: نیروگاه این استان هنوز به شبکه گاز کشور متصل نیست و به همین خاطر بهره‌وری پایینی دارد و خیلی از اوقات نیروگاه برای اورهال باید خاموش می‌شد. الحمدالله خط انتقال گاز به نیروگاه تقریبا تمام شده که امیدواریم در سفر بعدی ريیس جمهور افتتاح شود. با این اقدام افزایش و پایداری تولید برق در استان را شاهد خواهیم بود. علاوه بر این، 320 مگاوات برق تجدید پذیر در استان تولید می‌شود. به طور کلی سرمایه‌گذاری‌های متعددی برای برق‌رسانی به استان انجام شده است.

سخنگوی دولت تشریح کرد: همچنین برای حل مشکلات استان در درون استان، اختیارات گسترده و بی‌سابقه‌ای به استاندار سیستان و بلوچستان اعطا شد. در حال حاضر آن بخش از امور استان که در اختیار دولت بوده، ازجمله در حوزه‌های اقتصادی، بازارچه‌های مرزی، حل اختلافات دستگاه‌ها، توسعه استان و مدیریت منابع استان، به استاندار اعطا شده است.

بهادری جهرمی همچنین با اشاره به عدم توجه به سرمایه‌گذاری در حوزه معادن استان سیستان و بلوچستان در گذشته، از تلاش دولت برای جبران سرمایه‌گذاری در این حوزه و افتتاح معادنی در این استان در سفر آینده ريیس‌جمهور به استان مذکور خبر داد.

سخنگوی دولت در مورد آمار رشد اقتصادی کشور نیز گفت: در این هفته آمار رشد اقتصادی فصل بهار 1402 توسط بانک مرکزی منتشر شد که نرخ رشد 6.2 درصدی را نشان می‌دهد. البته 10 سال رشد اقتصادی نزدیک به صفر را نمی‌توان در کوتاه‌مدت جبران کرد، برای همین هدف‌گذاری دولت رشد اقتصادی 8 درصد است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد حل مشکل کمبود جایگاه‌های سی‌ان‌جی در استان گفت: برای حل این مشکل در این دولت مجوز ساخت 50 جایگاه سی‌ان‌جی در استان سیستان و بلوچستان داده شد. همچنین سرمایه‌گذارانی که برای ساخت جایگاه سی‌ان‌جی اقدام کنند، دولت تجهیزات لازم را برای آن‌ها تامین می‌کند. اکنون 20 جایگاه از این 50 جایگاه مجوز داده‌شده، در حال ساخت هستند.

گفتنی است، در این نشست که بیش از 3 ساعت به طول انجامید، تعدادی از دانشجویان در حضور سخنگوی دولت به بیان نقطه‌نظرات، سيوالات، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند.

220

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد