تکلیف سود سپرده‌های بانکی روشن شد

تکلیف سود سپرده‌های بانکی روشن شد

برخی از بانک‌ها برای جذب مشتریان بیشتر اقدام به افزایش نرخ سود سپرده کرده‌اند که بانک مرکزی به آنها تذکر داده است؛ دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی نیز تصریح می‌کند: در صورت مشاهده، مدیران عامل این بانک‌ها رد صلاحیت می‌شوند.

ایرنا نوشت: برخی از بانک‌ها برای جذب مشتریان بیشتر اقدام به افزایش نرخ سود سپرده کرده‌اند که بانک مرکزی به آنها تذکر داده است؛ دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی نیز تصریح می‌کند: در صورت مشاهده، مدیران عامل این بانک‌ها رد صلاحیت می‌شوند.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که در روزهای گذشته بانک مرکزی به بانک‌هایی که نرخ سود بالا پرداخت می‌کنند تذکر جدی داده است و پرونده برخورد انضباطی با مدیران برخی از این بانک‌ها که بیشتر بانک‌های خصوصی هستند را به جریان انداخته است.

دبیر کانون بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خصوصی در این باره به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: بانک مرکزی تغییری در میزان نرخ سود سپرده افراد نداشته است و آخرین بخشنامه بانک مرکزی در این خصوص مربوط به سال گذشته است.
«محمدرضا جمشیدی» افزود: هر بانکی که از قانون بانک مرکزی پیروی نکند و بیشتر از نرخ اعلامی پرداخت کند، توسط ناظران بانک مرکزی رصد و نه تنها به آنها تذکر داده می‌شود بلکه به هیات نظارت بانک مرکزی معرفی می‌شوند و حتی در مواردی مدیران بانکی رد صلاحیت می‌شوند.

وی درباره تاثیرات رقابت کاذب بانک‌ها در جذب سپرده و پرداخت سود سپرده بیشتر، گفت: وقتی بانکی از قانون بانک مرکزی پیروی نکند جابه‌جایی نقدینگی را از یک بانک به سوی بانک‌های دیگر سوق می‌دهد و در عمل توقعات را نیز افزایش می‌دهد و بازارهای مختلف را به سوی سپرده‌گذاری سوق می‌دهد.

دبیرکانون بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: مدیران عامل بانک‌های خصوصی معتقدند که نباید بانک‌ها در پرداخت نرخ‌های سود سپرده‌ها از قانون بانک مرکزی عدول کنند و اگر بانک‌های دیگر این کار را کنند دنباله رو نباشند.

وی ادامه داد: براین اساس بانک‌های خصوصی در جلسه ماهانه خود در دوم آذرماه به پیروی از قانون بانک مرکزی در پرداخت سود سپرده تاکید کردند که این موضوع در مصوبه لازم الاجرای شورای عالی بانک‌های خصوصی درج و مقرر شد کسی از آن خطا نکند.جمشیدی اظهارداشت: البته باید توجه داشت برخی از بانک‌ها سهامدار صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند و برگ سهام این صندوق‌ها توسط بانک‌ها فروخته می‌شود و این صندوق‌ها از قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار پیروی کرده و از بانک مرکزی تبعیت نمی‌کنند و چون عاملیت فروشنده این سهام به برخی بانک‌ها واگذار شده این شبهه پیش می‌آید که سود بیشتر دریافت می کنند.

سود بانکی سپرده‌ها در همه کشورها، رقمی مهم و حیاتی محسوب می‌شود، زیرا بر سایر متغیرها و شاخص‌های اقتصادی تاثیرگذار است.

بانک‌ها از سپرده افراد برای پرداخت تسهیلات و تسویه بدهی خود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب افزایش نرخ سود یکی از راهکارهای اصلی بانک‌ها برای جذب سپرده بیشتر در سال‌های گذشته بوده‌ است.

نرخ سود بانکی همواره توسط شورای پول و اعتبار مشخص می‌شود و این شورا 24 تیر ماه سال گذشته سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری را مصوب و بانک مرکزی به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.

براساس این مصوبه، نرخ‌های سود بین 10 تا 18 درصد است. سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی 10 درصد، سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه 12 درصد، سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه 6 ماهه 14 درصد، سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک سال 16 درصد و سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال 18 درصد اعلام شد.

اما برخی بانک ها به این دامنه سود، پایبند نبوده و تلاش کردند با پرداخت سودهای بیشتر، مشتریان خود را به نگهداشتن پول در حسابهایشان تشویق کنند که در این مسیر حتی به رقابت با سایر بانک ها پرداختند به طوری که گاهی، برای ارایه سود بیشتر و جذب بیشتر سرمایه مشتریان، بانک ها با یکدیگر مسابقه می‌دادند.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت یک آپارتمان نقلی در این منطقه تهران + جدول جزيیات مهم درباره حقوق و عیدی بازنشستگان ایلان ماسک بسیار ثروتمندتر می‌شود! شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران/ این خانه... سفر ایرانی ها به تفلیس چقدر آب می خورد؟ این افراد در آستانه خطری اقتصادی و بزرگ! دو سناریو مهم پیش‌‌‌ روی بورس بازان کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟ وزارتخانه‌ها عامل ورود ارز به کشور شوند ادامه ریزش قیمت طلا در بازار استقبال از سرمایه‌گذاری در صنعت دخانیات آیا عقل اردوغان نمی‌رسد؟! پیش‌بینی عجیب ريیس اتحادیه از قیمت گوشت! توافق ایران و ازبکستان در راستای توسعه ترانزیت ریلی دیدار فوتبال ایران و عراق تحت پوشش بیمه رازی پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی 180 هزار تومان شد پیش بینی سرسام آور درباره قیمت اتریوم برف در جاده‌های 17 استان و ترافیک در محور فیروزکوه/ ضرورت تجهیز خودرو به زنجیر‌چرخ‌ ورود دلار به کانال 24 هزار تومانی هشدار کولاک‌ و وقوع بهمن در برخی نقاط کشور/یخبندان در 25 استان و احتمال افت فشار گاز‌ زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اظهارات مهم ارزی رییس کل بانک مرکزی/ چگونه صادرات تقویت... عیدی بازنشستگان به موقع پرداخت می شود؟ | آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده صدور اسناد مالکیت تک‌برگ توسط دفاتر اسناد اعلام زمان واریز سود سهام عدالت | هر نفر چقدر سود دریافت می‌کند؟ هماهنگی بین‌ بخشی‌ برای تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید/نگاه اقتصادی‌ کشور‌ صادرات محور باشد پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز صعود چند ده دلاری قیمت پالادیوم در بازار جهانی/ امروز طلا چند دلار پایین آمد؟‌ اینماد اجباری باعث مهاجرت نخبگان می شود / تمایل مردم به فعالیت زیر زمینی با ایجاد طرح اینماد اجباری افزایش 30 درصدی جرایم بیت کوینی و دیگر ارزهای مجازی در سال 2021 پیش‌بینی بورس تا پایان سال/ بازار سهام سال آینده رونق می‌گیرد؟ «تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده رشد 60 درصدی 3 رمز ارز در بازار امروز قیمت پر فروش ترین گوشی های موبایل در بازار + جدول بالش های مخدر به انگلیس نرسید صالح آبادی: نگاه اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد صادرات 345 هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس دوره‌ای جدید را در بخش تعاون آغاز می‌کنیم کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید افزایش می یابد؟ کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟ | مهلت پذیره نویسی 2 نماد تا چه زمانی است؟ جایگاه ویژه ایران در تعیین قیمت زعفران خبر وزیر کار درباره تحول در بخش تعاون ایران مرجع قیمت زعفران در دنیا خواهد شد قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال افزایش است؟ واکنش همتی به اعتراف آمریکا/ یک توافق خوب می‌تواند... خبر مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره مقرارت واردات قیمت نفت رکورد 7 ساله را شکست گوگل به دنیای رمز ارزها وارد می شود؟ نقشه راه توسعه تجارت کشور تدوین شد