همگرایی امت اسلامی با توسعه بازارهای سرمایه اسلامی

همگرایی امت اسلامی با توسعه بازارهای سرمایه اسلامی

شاپور محمدی اظهار داشت: شعار همایش همگرایی امت اسلامی با توسعه بازارهای سرمایه اسلامی انتخاب شده و تلاش شده است تا محورهای فرعی همایش به‌گونه‌ای انتخاب شود تا بحث و گفت‌وگو میان متخصصان حوزه مالی اسلامی با توجه به تجربیات کشورها در راستای هدف اصلی همایش متمرکز شود.

شاپور محمدی، دبیر علمی همایش بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) بیان کرد: شعار همایش همگرایی امت اسلامی با توسعه بازارهای سرمایه اسلامی انتخاب شده و تلاش شده است تا محورهای فرعی همایش به‌گونه‌ای انتخاب شود تا بحث و گفت‌وگو میان متخصصان حوزه مالی اسلامی با توجه به تجربیات کشورها در راستای هدف اصلی همایش متمرکز شود.

وی افزود: بازار سرمایه کشور از سال 1386 با تشکیل کمیته تخصصی فقهی گام بلندی در جهت راه‌اندازی ابزارها و نهادهای مالی برداشته و این همایش در قالب دوره و نشست از سال 1387 تا 1401 نیز برگزار شده است که هدف اصلی آن ارايە دستاوردهای بازار سرمایه کشور در حوزه مالی اسلامی به سایر کشورهای اسلامی و همچنین بهره‌مندی از تجارب این کشورها در بازار سرمایه کشور بوده است. در سال 1402، تصمیم بر آن شد تا سطح این نشست‌ها به همایش ارتقا پیدا کند و برنامه‌ریزی صورت گرفته برای برگزاری همایشی بین‌المللی با حضور اساتید خارجی و داخلی است.

دبیرعلمی همایش تاکید کرد: علی رغم اینکه سال اولی است که این همایش برگزار می‌شود، حدود 40 اثر پژوهشی به دبیرخانه همایش ارسال شده است که از این تعداد 15 مقاله خارجی و مابقی مقالات داخلی است.

شاپور محمدی گفت: با توجه به توافقات انجام شده با مجلات علمی- پژوهشی، تمامی مقالات پذیرفته شده در فرایند علمی، در این مجلات منتشر خواهند شد.

وی درخصوص موضوعات پنل‌های همایش نیز تاکید کرد: "توسعه حاکمیت شرعی در بازار سرمایه اسلامی"، "مواجهه کمیته‌های شرعی با چالش‌ها و فرصت‌ها"، "ابزارهای تامین مالی کوتاه مدت برای تامین مالی زیرساخت‌ها، پروژه‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط"، "نقش نوآوری‌های مالی و فین‌تک‌ها در بهبود وضعیت تامین مالی در بازارهای سرمایه اسلامی" و "سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با حوزه مسيولیت اجتماعی در بازار سرمایه اسلامی" مواردی هستند که در همایش به بحث گذاشته خواهد شد.

دبیرعلمی همایش بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی اذعان داشت: حضور بیش از 40 نفر از فعالان بازار سرمایه و نهادهای ناظر بازار سرمایه در کشورهای مختلف، فرصت مغتنمی برای تبادل نظر و همگرایی تفکرات در حوزه مالی اسلامی است.

لازم به ذکر است؛ این همایش با حضور 300 نفر از اشخاص داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

امیدواریم شرکت کنندگان در این همایش و فعالان بازار سرمایه ایران و کشورهای اسلامی از مطالب این همایش در راستای توسعه ابزارهای مالی اسلامی و نظارت موثرتر در بازارهای مالی اسلامی، بهره‌برداری لازم را داشته باشند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد