پیک سفر و نبودن بلیت برای مسافرت/ناوگان حمل و...

پیک سفر و نبودن بلیت برای مسافرت/ناوگان حمل و...

افزایش تقاضا برای حمل‌ونقل عمومی سفرهای مردمی پس از شیوع کرونا و عدم توسعه ناوگان‌های هوایی، ریلی و اتوبوسی در سال‌های...

در حال حاضر، اگر قصد سفر داشته باشید، باید از وسیله شخصی خود برای مسافرت استفاده کنید یا حداقل یک ماه قبل‌تر برنامه‌ریزی کرده و بلیت خود را برای هر یک از وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر هواپیما، قطار و اتوبوس بین‌شهری تهیه کنید. در غیر این صورت، احتمالا نتوانید در روز و چند روز قبل از سفر بلیت تهیه کنید.

در سال‌های گذشته به دلایل متعددی از جمله افزایش نرخ ارز، تحریم و تورم، نوسازی ناوگان در هر یک از بخش‌های حمل‌ونقل با مشکل مواجه بوده است. این موضوع در روزهای گذشته که کشور با تعطیلی چند روزه مواجه بود، بیشتر خود را نشان داد. 

کمتر از نصف نیاز کشور، هواپیما داریم!

در صنعت هوایی، مسيولان معتقدند که کشور به 500 فروند هواپیمای فعال نیاز دارد، این در حالی است که در حال حاضر تعداد هواپیماهای فعال در کشور کمتر از 200 فروند است. البته با وجود تاکید مسيولان هوایی بر افزایش ظرفیت‌های هوایی، 

از طرف دیگر با وجود تاکید ريیس سازمان هواپیمای کشوری به رسیدن 250 فروند هواپیمای فعال تا پایان 1402، موانعی از تحریم و افزایش نرخ ارز تا مشکلات گمرکی، سد راه توسعه ناوگان بوده است.

بلیت قطار هم نیست!

در صنعت ریلی هم آنطور که مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بارها اذعان کرده، به‌دلیل بدهی‌های انباشته از سال‌های قبل، نوسازی ناوگان ریلی هم با مشکل مواجه بوده است. در این میان اگرچه تلاش‌هایی برای توسعه ناوگان با استفاده از ظرفیت تولید داخل انجام شده، اما کافی نبوده است.

البته وزیر راه سال گذشته و در خصوص اینکه چرا بلیت قطار در مسیرهای مختلف پیدا نمی‌شود، گفته بود اگرچه ممکن است در یک تاریخ خاص و با افزایش پیک مسافرت‌ها، تقاضای بلیت زیاد باشد و کمبود ایجاد شود، اما به‌ صورت کلی کمبود بلیت نداریم.

اتوبوس‌ها در دو سال نصف شده است!

در عین حال به گفته رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری، در حالی‌که تعداد ثبت سرویس‌هایی که به اقصی‌نقاط کشور داشتیم، دو سال پیش حدود 15 هزار و 500 دستگاه اتوبوس سالانه بوده، اکنون به 6500 دستگاه رسیده، به همین دلیل در همه شهرها سرویس کمتر شده است.

گفتنی است؛ در دو سال گذشته، با کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا، تقاضای سفرهای مردمی هم افزایش داشته و این موضوع در کنار عدم توسعه ناوگان، منجر به کمبود عرضه در تمامی شقوق حمل‌ونقل شده است.

طرح پیش‌فروش بلیت‌ قطارهای اسفندماه به تاریخ اول تا 22 اسفندماه به عنوان پیش‌فروش قبل از پیش‌فروش عید نوروز روز گذشته 17 بهمن ساعت 9 با اولویت فروش اینترنتی و بدون تغییر قیمت آغاز شد و بلیت‌های پیش‌فروش در همان دقایق و ساعات ابتدایی به فروش رفت. به طوری که در حال حاضر در سایت‌های اینترنتی فروش بلیت قطار، بلیت در مسیرهای مختلف برای بازه زمانی مذکور ناموجود است.

نکته طلایی در هنگام خرید بلیت‌های پیش‌فروش قطار این است که متقاضیان باید از همان دقایق ابتدایی زمان اعلام‌شده نسبت به تهیه بلیت اقدام کنند وگرنه شانس اینکه بخواهند در ماه‌ پایانی سال با قطار به مسافرت بروند، نخواهند داشت.

به‌رغم اینکه بلیت قطار فعلا یافت نمی‌شود اما ما در جدول زیر، لیست کمترین و بیشترین قیمت‌ بلیت قطار از مقصد تهران به استان‌های مختلف را آورده‌ایم تا اگر خواستید و توانستید در پیش‌فروش مخصوص عید نوروز بلیت تهیه کنید، در جریان قیمت‌ها باشید. کمترین قیمت‌ها مربوط به قطارهای 6تخته و بیشترین قیمت‌ها مربوط به قطارهای 4تخته است.

نام قطار

قیمت(تومان)

تهران-مشهد

223.000-792.000

تهران-بندرعباس

309.000-650.000

تهران-یزد

162.000-440.000

تهران-تبریز

180.000-422.000

تهران-کرمان

232.000-528.000

تهران-شیراز

467.000

تهران-اهواز

360.000

تهران-اصفهان

255.000-641.000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد