خرید و فروش مجوز‌ کسب و کار تا 100میلیارد تومان!

خرید و فروش مجوز‌ کسب و کار تا 100میلیارد تومان!

ريیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصاد و دارايی گفت: مجوزی که هزینه و قیمت واقعی آن یک برگ کاغذ با یک هزینه کارشناسی خیلی مرسوم است، ممکن است تا 100 میلیارد تومان نیز قیمت پیدا کند.

باشگاه خبرنگاران: ريیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصاد و دارايی گفت: مجوزی که هزینه و قیمت واقعی آن یک برگ کاغذ با یک هزینه کارشناسی خیلی مرسوم است، ممکن است تا 100 میلیارد تومان نیز قیمت پیدا کند.

علی فیروزی ريیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصاد و دارايی در پاسخ به چالش‌های مجوزدهی کسب و کار در ایران اظهار کرد: صحبت کردن در مورد مجوزدهی، مبحث یک نظام پیچیده است. اندازه بزرگی و حجم این نظام حداقل نصف خدمات دولت است.

او در ادامه تاکید کرد: یعنی هر اقدامی که دولت انجام می‌دهد؛ حداقل نیمی از این خدماتی که به مردم ارايه می‌ شود، از جنس مجوزدهی است. این مجوز‌ها به چند دلیل خود به خود سخت می‌شوند. یکی از دلایلی که بسیار خوشبینانه بوده این است که متقاضی فرآیند را نمی‌شناسد و نمی‌داند چه مجوزی بگیرد یا اینکه از کجا شروع کند.

او افزود: بدبینانه‌ترین حالت نیز این است که فرض را بر این بگیریم که مراجع صدور مجوز، کارشناس‌ها و کسانی که باید مجوز بدهند، به فساد مبتلا شده باشند. به عبارت دیگر، با فرآیند‌های عجیب و غریب کاری کنند که امکان اخذ مجوز از طریق معمول، امکان پذیر نباشد. در نتیجه مجبور شوید به دنبال راه‌های میان بر بگردید. زمانی که این اتفاق می‌افتد، خود به خود ادراک فساد از یک سازمان در آن حالت بالا رفته است؛ بنابراین شما کاملا درک می‌کنید که در آن سازمان فساد اتفاق افتاده است.

دو راهکار مقابله با فساد؛ هزینه فساد افزایش، منفعت آن کاهش

فیروزی در ادامه بیان کرد: راهکار این فساد دو حالت است؛ یکی اینکه هزینه ناشی از فساد را بالا ببریم. اگر یک کارمند، کارشناس یا مدیری در صدور مجوز به نوعی از فساد مبتلا شده، هزینه آن را برای او بالا ببریم.

او افزود: حالت دیگر که مرسوم‌تر است و این دو باید به طور همزمان با هم اتفاق بیفتند این است که؛ منفعت ناشی از فساد را پایین بیاورید. یعنی اگر برای گرفتن مجوز به جایی مراجعه می‌کنم و به من می‌گویند که مجوز سال بعد آماده می‌شود؛ در این صورت حاضرم هر نوع زیرمیزی را پرداخت کرده تا مجوز خود را دریافت کنم. زیرا یک میلیارد امروز با یک میلیارد سال آینده که سرمایه‌ای به اندازه کسب و کار من است، یکی نیست. طبیعتا استهلاک سرمایه را در پی خواهد داشت.

او در ادامه تصریح کرد: بنابراین حاضرم چنین رشوه و زیرمیزی را بدهم و خودم در این افزایش ادراک فساد شریک شوم. اما اگر بگویند که مجوز شما سه روز دیگر آماده می‌شود، و بعد از سه روز مدیر یا کارشناس مربوط پاسخی ندادند، به این معنی است که مجوز شما صادر شده و هر اتفاقی بیفتد، مدیر یا کارشناس باید پاسخگو باشند که چرا مجوز به موقع صادر نشده است.

این مقام مسيول در ادامه اظهار کرد: در نهایت زمانی که منفعت ناشی از فساد بالا می‌رود، خود به خود بازار غیر رسمی و بازار سیاه مجوز تشکیل می‌شود. این مشاغل رسمی به سمت فعالیت زیر زمینی سوق پیدا می‌کنند. این افراد یا بدون مجوز کار خود را انجام دهند و یا از کانال‌های عجیبی که مجوز را می‌گیرند کار خود را آغاز می‌کنند.

فیروزی ادامه داد: بنابراین این افراد منفعت ناشی از فساد را بالا برده اند. از طرف دیگر نیز اگر هزینه آن را برای کارمند دولت و مدیر بالا نبرده باشید، اتحاد نامیمون میان دلالان مجوز و کارمندانی که مسیر درست را طی نمی‌کنند، رخ می‌دهد. یعنی با هم اتحادی را تشکیل می‌دهند که نتیجه آن دلالی مجوز و شرایط فعلی است.

او افزود: در سایت‌های آگهی مجازی، تعداد زیادی دلال آگهی گذاشته اند که می‌توانند مجوز بگیرند، شرکت ثبت کنند، کارت بازرگانی بگیرند، اظهارنامه مالیاتی درست کنند، کار‌های گمرکی را انجام دهند و .... مهم این است که شما به یک بازار غیر رسمی فاسد دامن زده اید که مجوز در آن خرید و فروش می‌شود. مجوزی که هزینه و قیمت واقعی آن یک برگ کاغذ با یک هزینه کارشناسی خیلی مرسوم است، ممکن است تا 100 میلیارد تومان نیز قیمت پیدا کند.

این مقام مسيول ادامه داد: درباره این موضوع توییتی زده بودم که مضمون آن این بود؛ من به عنوان یک مدیر دولتی تولید مجوز کنم. یعنی بگویم که مردم باید این مجوز را بگیرند. زمانی که می‌گویم من مرجع صدور مجوز هستم به این معنی است که قدرت پیدا کرده ام و باید از من درخواست مجوز کنند. در نهایت نیز اعلام می‌کنم که امکان اعطای مجوز وجود ندارد. یا اینکه اختیاراتی را برای خود ایجاد کنم، سازمان خود را توسعه دهم، هرم بوروکراسی را بزرگ کنم، دیوانسالاری جدید ایجاد کنم و ....

او گفت: زمانی که شما می‌خواهید این مجوز را بردارید و می‌خواهید با آن مقابله کنید، عملا انگار با اختیارات یک یا چند مدیر مقابله می‌کنید که منجر به مقاومت می‌شود. نتیجه، بازار مکاره‌ای می‌شود که با آن رو به رو هستیم.

این مقام مسيول در پایان اشاره کرد: هر کجا که نام مجوز را شنیدید، این احتمال را بدهید که این اتفاق در آنجا بیفتد. این بازار غیر رسمی است و آماری ندارد و نمی‌توان گفت چند درصد و کدام مجوز. ممکن است در یک شهرستان برای مجوز لپه فروشی چنین اتفاقی بیفتد و حتی برای مجوز پالایشگاه نیز این اتفاق تکرار شود. مهم این است؛ زمانی که نام مجوز می‌آید، در ذهنتان این زنگ بخورد که مجوز می‌تواند بالقوه گلوگاهی برای فساد اداری باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد

آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد

وزیر اقتصاد از آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیر مجموعه این وزارتخانه برای شفافیت بیشتر و نظارت عمومی بر عملکرد آن‌ها خبر داد.

Irinn.ir/
بن بست‌های اقتصاد و تصمیم‌هایی بدون کلید

بن بست‌های اقتصاد و تصمیم‌هایی بدون کلید

هر تصمیم اشتباه در حوزه اقتصادی می‌تواند به ضرر و زیان مردم تمام شود بنابراین نمایندگان مجلس باید در حوزه اقتصاد و همچنین بازار سرمایه ضمن داشتن دانش کافی با کلیات مسايل بازار آشنا باشند.

BourseNews.ir/
انتصاب سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد

انتصاب سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی، طی حکمی سیدمحمد هادی سبحانیان را به سمت سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد منصوب کردند.

Irinn.ir/
اقتصاد کشور فاقد مدیریت هوشمند بوده است

اقتصاد کشور فاقد مدیریت هوشمند بوده است

وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت سیزدهم گفت: اقتصاد ایران تا کنون از مدیریت هوشمند برخوردار نبوده است.

Irinn.ir/
برنامه‌های وزیر اقتصاد برای بازار سرمایه

برنامه‌های وزیر اقتصاد برای بازار سرمایه

وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت سیزدهم گفت: یکی از مواردی که به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ این است که ورود شرکت‌ها به بورس کشور، همین طور تامین مالی شرکت‌‌ها، پروژه‌ها و سهام پروژه‌ها را تسهیل ...

TejaratNews.com/

سند ملی "فراگیری مالی" در وزارت اقتصاد آماده شده است

نشست خاندوزی با وزرای سابق اقتصاد

نشست خاندوزی با وزرای سابق اقتصاد

احسان خاندوزی امشب (شنبه) در نشستی با وزرای اقتصاد در ادوار گذشته به بررسی دیدگاه‌های آنها پرداخت.

Irinn.ir/
وزارت اقتصاد به جنگ «ابرثروتمندان» می‌رود؟

وزارت اقتصاد به جنگ «ابرثروتمندان» می‌رود؟

«مالیات بر عایدی سرمایه» (موسوم به CGT)، حالا پس از دهه ها، در ایران در آستانه اجرایی شدن قرار گرفته است. این برای ابرثروتمندان ایرانی، که بسیاری از آن‌ها از طریق واسطه گری و نه تولید ثروتمند شده اند،...

Bartarinha.ir/
پیام وزیر اقتصاد به بازار سرمایه / صندوق‌های دولتی جدیدی در راه بورس هستند؟

پیام وزیر اقتصاد به بازار سرمایه / صندوق‌های دولتی جدیدی در راه بو...

وزیر جدید اقتصاد روز گذشته در جلسه‌ای با شورای عالی بورس به بررسی مصوبات جدیدی که در راه بازار سهام هستند، پرداخت. این مصوبات چه تاثیری بر بازار می‌گذارد؟

TejaratNews.com/
کلاف سردرگم اقتصاد ایران

کلاف سردرگم اقتصاد ایران

از روز قبل که جناب آقای ريیسی ريیس جمهوری اسلامی ایران دستور کنترل بازار ارز را صادر کرده اند قیمت ارز شیب نزولی گرفت و ظرف یک روز چیزی حدود یک هزار و پانصد تومان کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
درخواست وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

درخواست وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی از ريیس کل بانک مرکزی خواست انتقال داده‌های مربوط به تخصیص ارز برای ترخیص کالا‌ها به سرعت و برخط انجام شود.

Irinn.ir/
جزيیات گفتگوی تلفنی وزیر اقتصاد با وزیر بهداشت / ترخیص دارو از گمرک باید سرعت بگیرد

جزيیات گفتگوی تلفنی وزیر اقتصاد با وزیر بهداشت / ترخیص دارو از گمر...

وزیر اقتصاد، در حاشیه بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر بهداشت، هماهنگی بیشتر برای تسریع در ترخیص دارو از گمرک را خواستار شد.

TejaratNews.com/
بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام

بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام

وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز شنبه 6 شهریور 1400 با حضور در فرودگاه گمرک فرودگاه امام از انبار کالا‌های مختلف دیدن کرد.

Irinn.ir/
دیدار وزیر اقتصاد با ريیس قوه قضايیه

دیدار وزیر اقتصاد با ريیس قوه قضايیه

حجت الاسلام محسنی اژه ای : دستگاه قضا سربازان میدان جنگ اقتصادی را تنها نمی‌گذارد.

Irinn.ir/
سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟ توان خیره‌کننده‌ی قدرتمندترین آفرود جهان میزان تسهیلات طرح جهش تولید مسکن چقدر است؟

در حال بارگیری...