سیگنال پاریس به بازار ارز / گرانی دلار ادامه دارد؟

سیگنال پاریس به بازار ارز / گرانی دلار ادامه دارد؟

در پنجمین روز هفته، اسکناس آمریکایی به بالاترین قیمت در 11 ماه اخیر رسید. روز چهارشنبه، دلار 400 تومان رشد را به ثبت رساند و با عبور از مرز 28 هزار تومانی به محدوده 28 هزار و 250 تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پنجمین روز هفته، نرخ دلار به بالاترین قیمت در 11 ماه اخیر رسید. روز چهارشنبه، قیمت دلار 400 تومان رشد را به ثبت رساند و با عبور از مرز 28 هزار تومانی به محدوده 28 هزار و 250 تومان رسید. اسکناس آمریکایی در سال 1400 تنها یک بار در تاریخ ششم شهریور ماه توانسته بود بالای مرز 28 هزار تومان و در محدوده 28 هزار و 100 تومان نوسان کند. ولی آخرین باری که دلار توانسته بود بالاتر از نرخ 28 هزار و 250 تومان نوسان کند، مربوط به 6 آبان 1399 بود.

رد پای سیگنال فرانسوی در گرانی دلار

طبق آخرین اخبار قیمت دلار از مرز 28 هزار تومان عبور کرده اما علت چیست؟

پس از اعلام رشد قابل توجه واردات در شهریور ماه امسال، وزیر امور خارجه فرانسه سخنانی گفت که از نگاه برخی فعالان بازار در رشد قیمت دلار تاثیر قابل توجهی داشت.

سایت اقتصادنیوز امروز در گزارشی نوشت بر اساس صحبت های فعالان، به نظر می رسد جرقه نوسانات دلار، صحبت‌های وزیر امورخارجه فرانسه بود. لودریان در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته بود:‌ «ایران دیگر نمی‌تواند فکر کند که زمان به نفعش است زیرا هرچه برنامه اتمی‌اش خطرناک‌تر شود، خطر بروز یک بحران عمده بزرگتر خواهد شد.». این صحبت ها از این جهت برای بازار اهمیت داشت که نشان می داد وضعیت بلاتکلیف معامله‌گران به زودی اتمام خواهد رسید.

برخی معامله‌گران دلار بر اساس صحبت‌های اخیر مقام‌های ایرانی به این نتیجه رسیدند که سطح تنش‌ها به زودی کاهش پیدا نخواهد کرد. یکی از علت‌های این موضوع نیز آن بود که آمریکا خواهان رسیدگی به خواست آژانس درباره تاسیسات اتمی کرج شده است،‌حال آنکه رییس سازمان انرژی اتمی ایران به صراحت این درخواست را رد کرد.

مطالعه بیشتر: رد پای سیگنال فرانسوی در گرانی دلار / چرا دلار گران شد؟

دنیای اقتصاد نوشت:

تحلیل‌گران باور دارند که وضعیت متغیرهای پولی به گونه‌ای است که احتمال رشد دلار را در ذهن بازیگران ارزی زنده می‌کند. با این حال، مذاکرات هسته‌ای در ماه‌های اخیر جنبه تعیین‌کننده انتظارات تورمی را به خود گرفته بود. تا زمانی که بازار تصور می‌کرد، قرار است مذاکرات از سر گرفته شود و تحریم‌ها در معرض لغو قرار بگیرد، انتظارات تورمی محدود بود و بازیگران ارزی با احتیاط رفتار می‌کردند. با این حال، اختلاف‌های اخیر ایران با آژانس و اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه و مقامات آمریکایی موجب شد احتمال شروع دوباره مذاکرات برای بازیگران ارزی کاهش پیدا کند. در چنین شرایطی، کاهش انتظار معامله‌گران برای لغو تحریم‌ها در کوتاه‌مدت یکی از عواملی بود که زمینه‌ساز رکوردزنی دلار شد.

به طور مشخص برخی فعالان باور داشتند که اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه زمینه‌ساز تغییر انتظارات برجامی شد. این صحبت‌ها از این جهت برای بازار مهم بود که نشان می‌داد قرار نیست وضعیت بلاتکلیف یک ماه گذشته ادامه پیدا کند.

در کنار این، خبرهایی در میان معامله‌گران بازار منتشر می‌شد که آمریکا قصد دارد با چین برای کاهش خرید نفت از ایران مذاکره کند. برخی از فعالان عنوان می‌کنند که یکی از دلایل کاهش نوسانات دلار از دی ماه سال گذشته، افزایش خریدهای نفت چین از ایران بود. شماری از بازیگران ارزی باور داشتند که با کاهش خرید چینی‌ها، وضعیت عرضه ارز بار دیگر دچار مشکل خواهد شد.

رکوردزنی قیمت دلار در روز چهارشنبه موجب شد خریدها در بازار سکه نیز بیشتر شود.

مطالعه بیشتر: دلار 28 هزار تومانی شد! / آینده دلار چه می‌شود؟
تقویت انتظارات افزایشی بازار ارز / صعود دلار به بالای مرز حساس

تقویت انتظارات افزایشی بازار ارز / صعود دلار به بالای مرز حساس

در نخستین روز آبان ماه، دلار به بالای سطح حساس 27 هزار و 500 تومانی رفت. روز شنبه، اسکناس آمریکایی 130 تومان افزایش را به ثبت رساند و در محدوده 27 هزار و 530 تومان قرار گرفت.

TejaratNews.com/
ماجرای دلار 280هزار توماتی چه بود؟

ماجرای دلار 280هزار توماتی چه بود؟

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس : پیش بینی بدبینانه دولت قبلی بود ؛ محقق نمی شود اخیرا گزارشی از پیش بینی نرخ دلار در دو سناریو تا سال 1406 منتشر شد که در آنها ادعا شده بود نرخ دلار تا این سال به بیش از 280...

Bartarinha.ir/
از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی

از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی

با حذف ارز ترجیحی، بازار سرمایه به ­عنوان ویترین بازار مالی کشور، از کاهش رانت و حذف نرخ‌های دستوری و در نهایت شکل‌گیری سرمایه‌گذاری ارزش محور و مبتنی بر تقاضای واقعی برخوردار خواهد شد.

Sena.ir/
دلار درجا زد، بورس کالا آرام گرفت

دلار درجا زد، بورس کالا آرام گرفت

بورس کالا در مهرماه شرایط آرامی داشت؛ آن‌‌‌هم در وضعیتی که نوسان بهای ارز و در جا زدن آن در کانال قیمتی 27هزار تومان، پتانسیل خریدهای هیجانی را از بازار دریغ کرده...

EghtesadOnline.com/
کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی

کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی

ارزش دلار برای سومین روز متوالی مقابل رقبایش کاهش یافت.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز یکشنبه نیز اعلام شد که قیمت دلار در رقم 26 هزار و 791 تومان تعیین شده است.

TejaratNews.com/
پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان ...

TejaratNews.com/

سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان

ربع سکه به 3٫5 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/1

ربع سکه به 3٫5 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/1

قیمت طلا و سکه امروز تحت تاثیر افزایش بهای جهانی طلا تعیین شد که بر این اساس قیمت ربع سکه به 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه اول آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه اول آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 26 هزار و 690 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز افزایش یافت و از کانال 27 هزار و 500 تومان عبور کرد و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26690 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

نخستین نزول دلار پس از 5 ماه / آخرین قیمت دلار پیش از اولین روز آبان

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

به عقیده ريیس اسبق کانون صرافان، تا زمانی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حدود 36 درصد باشد، به طور طبیعی می‌باید روزانه یک در هزار به قیمت دلار افزوده شود و اگر نشود، معنی آن جمع شدن...

TejaratNews.com/
مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم

مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه این هفته دستخط به بیان مطالب و دیدگاه‌های خود درباره مسايل گوناگون از جمله زندگی شخصی و کاری خود پرداخت.

Bartarinha.ir/
خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟

خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟

گروه ویژه اقدام مالی اخیرا اعلام کرد که نام ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند. این در حالی است که از دو سال قبل، بررسی لوایح مرتبط با خروج ایران از لیست سیاه FATF به مجمع تشخیص مصلحت ...

TejaratNews.com/
" فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد واردات خودرو یکی دیگر از شروط حذف قرعه‌کشی است جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف می شوند خزانه پنهانی برای حمایت از ارزنده‌های بازار ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران اعتماد به صنعت خودرو بر می‌گردد عرضه دو محصول پتروشیمی شازند در بورس انرژی فروش فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از 343 میلیارد ریال قیمت طلا به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید صعودی شدن قیمت نفت خام تحت تاثیر کمبود بازار افزایش و کاهش نرخ 12 ارز