مالیات بر ارزش افزوده به قند و شکر هم رحم نکرد

مالیات بر ارزش افزوده به قند و شکر هم رحم نکرد

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی ضمن اعلام اینکه قند و شکر در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مشمول این مالیات شده‌اند، گفت: با پرداخت 9 درصد مالیات برارزش افزوده شرکت‌های هواپیمایی عملا نباید این شرکت‌ها افزایش قیمتی در بلیت هواپیما اعمال کنند.

خبرگزاری ایسنا: معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ضمن اعلام اینکه قند و شکر در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مشمول این مالیات شده‌اند، گفت: با پرداخت 9 درصد مالیات برارزش افزوده شرکت‌های هواپیمایی عملا نباید این شرکت‌ها افزایش قیمتی در بلیت هواپیما اعمال کنند.

محمد مسیحی در جمع خبرنگاران درباره اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از 13 دی ماه سال جاری گفت: در قانون جدید سعی شده است تا فرآیند بار مالی از فعالان اقتصادی در طول زنجیره ایجاد ارزش به مصرف‌کنندگان نهایی تسهیل شود. حمایت از تولید و امکان استرداد مالیات بر ارزش افزوده ماشین‌آلات تولید که مهم‌ترین بخش هزینه و سرمایه تولید محسوب می‌شود، در این قانون دیده شده است. 

وی افزود: همچنین، برای اشخاص حقوقی نیز امکان استفاده از اعتبار مالیاتی و استرداد مالیاتی برای آن‌ها قبل از بهره‌برداری نیز فراهم شده است. در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده معافیت برخی از بخش‌ها حذف شده است که در زمینه اصلاح معافیت‌ها، تمرکز این بوده تا سبد مصرفی خانوارها پوشش بیشتری داده شود و برخی اقلام مصرفی خانوار به معافیت‌ها اضافه شده است که شامل بیمه‌های عمر، زندگی، درمان و...، خدمات ورزشی با اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح، آب برای مصارف کشاورزی، بیمه محصولات کشاورزی، هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر، مهمانپذیرها است. 

قند و شکر؛ مشمول مالیات بر ارزش افزوده 

معاون سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اقلامی چون قند و شکر که در قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت این مالیات معاف بودند، در قانون جدید به دلیل نقش تنظیم‌گری و آسیب‌زا بودن این کالاها از سبد معافیت‌ها حذف شده است و مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده‌اند. 

وی گفت: از دیگر موارد اصلاح قانون دايمی مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح فرآیند دادرسی مالیاتی، متناسب‌سازی جرايم مالیاتی و بازنگری در آن‌هاست. برنج، لبنیات، ماست،‌ روغن و... در صورت تولید داخل از پرداخت مالیات معاف هستند. 

مسیحی در پاسخ به سوال ایسنا درباره شايبه افزایش بلیت هواپیما در پی پرداخت 9 درصد مالیات شرکت‌های هواپیمایی در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، گفت: در قانون مالیات برارزش افزوده مصوب سال 1388، شرکت‌های هواپیمایی مشمول عوارض 5 درصدی بود که با اجرای قانون جدید که خدمات هوایی نیز مشمول مالیات می‌شوند، این عوارض 5 درصد حذف می‌شود و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده جایگزین 5 درصد عوارض خاص می‌شود.

او افزود: در قانون مالیات برارزش افزوده، شرکت‌های هواپیمایی هرگونه مالیاتی که در زمان خرید هواپیما، تجهیزات و هرگونه هزینه‌های موردنیاز پرداخت می‌کنند، امکان کسر از مالیات 9 درصد دارند، برآیند این اعمال نرخ 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده قطعا بیشتر از 5 درصد عوارض در قانون سابق نیست و نباید افزایش قیمتی را از این بابت داشته باشند.

معاون سازمان امور مالیاتی درباره سوال دیگر ایسنا درباره آماده نشدن کامل سامانه مودیان و اجرای قانون مالیات برارزش افزوده، توضیح داد: امیدوار هستیم تا سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی در سال 1401 به طور کامل اجرا شود. با توجه به اینکه هنوز سامانه مودیان فعال نشده است، پیش از این نیز چند سال تجربه قانون آزمایشی مالیات برارزش افزوده را داریم و با همان سازوکار و تقویت سیستم‌های نظارتی، سعی می‌کنیم تا زمان اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی با تکیه بر اطلاعات بیشتر به روش قدیم فرآیندهای مالیاتی موضوع این قانون را انجام دهیم.

سهم درآمدهای دولت از قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده 

وی در ادامه درباره تغییرات درآمدهای مالیاتی در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده بیان کرد: برآیند قانون مالیات برارزش افزوده به‌گونه‌ای نیست که درآمدهای مالیاتی از این محل افزایش قابل توجهی خواهد داشت اما از منظر اینکه فرآیند انتقال بار مالی از دوش فعالان اقتصادی و سبد مصرفی خانوار تسهیل شود. در قانون مالیات برارزش افزوده سهم دولت از درآمدهای این محل به نفع شهرداری‌ها کاهش پیدا کرد و در قانون مالیات برارزش افزوده مصوب سال 1387، از نرخ 9 درصدی این مالیات 6 درصد سهم دولت و 3 درصد سهم شهرداری‌ها بود اما در قانون جدید، سهم دولت یک درصد کاهش پیدا می‌کند و به سهم شهرداری‌ها افزوده می‌شود.

درآمدهای مالیاتی در 9 ماهه امسال 

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در 9 ماهه سال جاری وصولی مالیاتی 60 درصد رشد داشته و 108 درصد نسبت به بودجه مصوب تحقق پیدا کرده است، گفت: پیش ‌بینی می‌کنیم تا پایان سال 270 هزار میلیارد تومان رقم مصوب بودجه محقق شود.

مسیحی گفت: در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، اصل طلا، جواهر و پلاتین بکار رفته در آن‌ها از پرداخت این مالیات معاف می‌شود اما اجرت ساخت، سود و کارمزد مشمول 9 درصد  مالیات برارزش افزوده خواهد بود از تاریخ 13 دی، صرفا این موارد مشمول هستند و مردم و خریداران مراقب باشند تا در مواردی غیر از این از آن‌ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ نشود.

معافیت‌های مالیاتی در قانون جدید 

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: در دستورالعمل صادر شده پیش بینی استرداد علی‌الحساب مالیات بر ارزش افزوده فعالان اقتصادی قبل از رسیدگی مالیاتی دیده شده است اما طبق احکام قانون بودجه سال 1398 و 1399، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان منوط به رفع تعهد ارزی شده است که این موضوع فرآیند رسیدگی به پرونده‌های استرداد مالیات بر ارزش افزوده را طولانی کرده است. همچنین برخی موارد که به هیات حل اختلافات مالیاتی می‌رود، فرایند را طولانی می‌کند. با این وجود در قانون جدید، تسریع و تسهیل صورت گرفته است. 

وی درباره معافیت‌های مالیاتی توضیح داد: اعتقاد سازمان امور مالیاتی در این زمینه چه برای مالیات‌های مستقیم و چه غیرمستقیم این است که معافیت‌ها حداقلی باشد و در حوزه مالیات بر ارزش افزوده عمدتا سید مصرفی خانوار و محصولات کشاورزی از پرداخت این مالیات معاف هستند. سازمان امور مالیاتی مدافع اعمال معافیت‌های مالیاتی نیست و اگر قرار باشد از بخشی از اقتصاد حمایت مالیاتی صورت بگیرد، این حمایت باید با بازتوزیع درآمدهای مالیاتی صورت بگیرد. 

local_offerبرچسب‌ها:
افزایش 20 درصدی تعرفه این پزشکان بررسی الزام خصوصی سازی در صنعت خودو قیمت یک آپارتمان نقلی در این منطقه تهران + جدول جزيیات مهم درباره حقوق و عیدی بازنشستگان ایلان ماسک بسیار ثروتمندتر می‌شود! شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران/ این خانه... سفر ایرانی ها به تفلیس چقدر آب می خورد؟ این افراد در آستانه خطری اقتصادی و بزرگ! دو سناریو مهم پیش‌‌‌ روی بورس بازان کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟ وزارتخانه‌ها عامل ورود ارز به کشور شوند ادامه ریزش قیمت طلا در بازار استقبال از سرمایه‌گذاری در صنعت دخانیات آیا عقل اردوغان نمی‌رسد؟! پیش‌بینی عجیب ريیس اتحادیه از قیمت گوشت! توافق ایران و ازبکستان در راستای توسعه ترانزیت ریلی دیدار فوتبال ایران و عراق تحت پوشش بیمه رازی پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی 180 هزار تومان شد پیش بینی سرسام آور درباره قیمت اتریوم برف در جاده‌های 17 استان و ترافیک در محور فیروزکوه/ ضرورت تجهیز خودرو به زنجیر‌چرخ‌ ورود دلار به کانال 24 هزار تومانی هشدار کولاک‌ و وقوع بهمن در برخی نقاط کشور/یخبندان در 25 استان و احتمال افت فشار گاز‌ زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اظهارات مهم ارزی رییس کل بانک مرکزی/ چگونه صادرات تقویت... عیدی بازنشستگان به موقع پرداخت می شود؟ | آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده صدور اسناد مالکیت تک‌برگ توسط دفاتر اسناد اعلام زمان واریز سود سهام عدالت | هر نفر چقدر سود دریافت می‌کند؟ هماهنگی بین‌ بخشی‌ برای تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید/نگاه اقتصادی‌ کشور‌ صادرات محور باشد پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز صعود چند ده دلاری قیمت پالادیوم در بازار جهانی/ امروز طلا چند دلار پایین آمد؟‌ اینماد اجباری باعث مهاجرت نخبگان می شود / تمایل مردم به فعالیت زیر زمینی با ایجاد طرح اینماد اجباری افزایش 30 درصدی جرایم بیت کوینی و دیگر ارزهای مجازی در سال 2021 پیش‌بینی بورس تا پایان سال/ بازار سهام سال آینده رونق می‌گیرد؟ «تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده رشد 60 درصدی 3 رمز ارز در بازار امروز قیمت پر فروش ترین گوشی های موبایل در بازار + جدول بالش های مخدر به انگلیس نرسید صالح آبادی: نگاه اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد صادرات 345 هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس دوره‌ای جدید را در بخش تعاون آغاز می‌کنیم کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید افزایش می یابد؟ کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟ | مهلت پذیره نویسی 2 نماد تا چه زمانی است؟ جایگاه ویژه ایران در تعیین قیمت زعفران خبر وزیر کار درباره تحول در بخش تعاون ایران مرجع قیمت زعفران در دنیا خواهد شد قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال افزایش است؟ واکنش همتی به اعتراف آمریکا/ یک توافق خوب می‌تواند... خبر مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره مقرارت واردات قیمت نفت رکورد 7 ساله را شکست