600تا 700هزار تن سیب آذربایجان غربی در راه بورس کالا

600تا 700هزار تن سیب آذربایجان غربی در راه بورس کالا

چهارشنبه گذشته نشستی در بورس کالای ایران با حضور دو نماینده مجلس، مدیرعامل بورس کالای ایران، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و مسوولان اقتصادی استان...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر، در جلسه چهارشنبه گذشته، سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه در مجلس، شهروز برزگر نماینده سلماس در مجلس، داود غفارپور نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان‌غربی، رسول جلیلی رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی، علی شریعتی مقدم رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و ابراهیم حق جو دبیرکل اتاق بازرگانی ارومیه، شرایط ورود محصولات کشاورزی این استان را با حامد سلطانی نژاد مدیرعامل و علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران مورد بررسی قرار دادند.

در این جلسه موضوع ورود محصولات کشاورزی استان آذربایجان غربی از جمله سیب، انگور، گندم، کشمش، چغندرقند، عسل، خشکبار و گیلاس مطرح و مذاکرات برای ورود این محصولات انجام گرفت.

پتانسیل بالای استان آذربایجان غربی

داود غفارپور نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان‌غربی در ابتدای این نشست گفت: آذربایجان غربی، استان مهمی در حوزه تولید کالاهای کشاورزی به خصوص سیب است البته در دیگر محصولات نظیر انگور، چغندر قند، گندم، خشکبار و گیلاس نیز جایگاه و پتانسیل های خوبی دارد لذا ضرورت این موضوع احساس می شود که بورس کالا در حوزه کشاورزی به ما کمک کند.

او افزود: آذربایجان غربی استان مرزی است و می طلبد علاوه بر ورود کالاهای استان در حوزه مبادلات داخلی بورس کالا در حوزه صادرات نیز از ظرفیت های رینگ صادراتی بورس استفاده شود.

رتبه اول صادرات سیب کشور

در ادامه رسول جلیلی رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: تولیدات کشاورزی آذربایجان غربی، 6 میلیون و  800 هزار تن است که شامل محصولات زراعی، باغی و دامی می شود. 4.7 میلیون تن از این میزان سهم محصولات زراعی بوده که عمده آن و چیزی حدود 2 میلیون تن را چغندر قند شامل می شود. مابقی نیز شامل حبوبات، غلات، سبزی و سیفی در برمی گیرد که تولید گندم 650 هزار تن برآورد می شود و سهم سایر محصولات کمتر است.

وی ادامه داد: در حوزه محصولات باغی، تولید استان یک میلیون و 570 هزار تن بوده که 85 درصد آن را سیب و انگور به میزان یک میلیون و 370 هزار تن شامل می شود. یک میلیون و 100 هزار تن از این میزان سهم سیب و 270 هزار تن انگور است.

جلیلی خاطرنشان کرد: در سال جاری انگور عمدتا در قالب بسته های یک کیلویی و به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد. همچنین سال گذشته از 730 هزار تن سیب صادر شده کشور، 540 هزار تن مربوط به استان آذربایجان غربی بوده است؛ ارزش این صادرات چیزی حدود 300 میلیون دلار بود.

او اظهار داشت: علاوه بر محصولات کشاورزی، استان آذربایجان غربی با تولید 22 هزار تن عسل رتبه اول تولید عسل کشور را با سهم 27 درصدی دارد.

وی ادامه داد: در سال جاری مصوباتی مشکل زا در حوزه صادرات سیب ابلاغ شد و در نهایت ستاد تنظیم بازار موضوع تهاتر واردات موز در ازای صادرات سیب را مطرح کرد و درنتیجه در ازای واردات یک کیلو موز امکان صادرات 1.5 کیلو سیب فراهم شد.

جلیلی یادآور شد: عرضه سیب در بورس کالا نه تنها مشکل فروش داخلی این محصول را حل می کند بلکه بورس کالا می تواند در فروش صادراتی سیب نیز راهکارهایی را به کشاورزان استان ارايه دهد.

آمادگی کامل بورس کالا برای عرضه کالاهای کشاورزی

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این جلسه گفت: برای راه اندازی یک بازار متشکل باید مقدماتی فراهم شود و ایجاد زیرساختی همچون انبار برای راه اندازی معاملات کشاورزی الزام آور است همان طور که تاکنون معاملات انواع محصولات از جمله زعفران، پسته، زیره، کشمش و خرما اجرایی شده است. 

وی افزود: آذربایجان غربی پتانسیل خوبی در حوزه کشاورزی دارد و ما آمادگی داریم در کنار ورود سایر محصولات، سیاست قیمت تضمینی گندم را نیز اجرا کنیم. در سال 96 بالغ بر 2.5 میلیون تن گندم در بورس کالا کشف قیمت شد و مورد معامله قرار گرفت و 500 هزار تن نیز از بورس کالا به عراق صادر شد. اما در ادامه قیمت گندم تحت کنترل دولت قرار گرفت و سیاست قیمت تضمینی برای آن اعمال شد. در بحث گندم زیر ساخت های خوبی در بورس طراحی شده که در این زمینه مذاکرات با شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی در حال انجام است.

سلطانی نژاد ادامه داد: درمورد سیب نیز باید در ابتدا چند انبار پذیرش شود و بورس کالا این امکان را دارد که از سردخانه های استان به عنوان انبار بازدید کند. پس از انتخاب انبار، موضوع مهم دیگر، استاندارد کالا است و باید با همکاری فعالان این حوزه استاندارد سیب عرضه شده در بورس تدوین و معرفی شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه امکان ورود کنسانتره سیب نیز در بورس کالا وجود دارد به محصول انگور اشاره کرد و گفت: از آنجا که بحث انبارش کالاهای پذیرش شده و فسادپذیری محصول در بورس کالا مطرح است، لذا بحث عرضه کشمش به جای انگور می تواند مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه اظهار داشت: در بورس کالا آمادگی کامل برای فراهم کردن زیرساخت های لازم عرضه داخلی و صادراتی کالاها و کشف قیمت منصفانه وجود دارد و تجربیات گذشته نشان می دهد، حضور بخش خصوصی در کنار بخش دولتی از ملزومات توسعه معاملات کشاورزی است.

عرضه 600 تا 700 هزار تن سیب در بورس

در ادامه این نشست شهروز برزگر نماینده مردم سلماس در مجلس گفت: بورس کالا می تواند فرآیند بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی را تسهیل کند و پیشنهاد ما این است با انجام مقدمات لازم و با بهره گیری از سازوکار بورس، تامین محصولات در زمان های اوج مصرف همچون شب عید نیز از مسیر بورس کالا انجام شود.

وی اظهار داشت: به عقیده من برای آغاز عرضه سیب استان آذربایجان غربی می توان با پذیرش یک سردخانه معاملات را شروع کرد و برای این کار تقسیم وظیفه میان اتاق بازرگانی، جهاد کشاورزی، بورس کالا و سایر نهادها و مجموعه های مربوطه انجام شده تا برای 600 تا 700 هزار تن سیب موجود در سردخانه های استان که بدون عرضه در بورس نهایتا 200 تا 300 هزار تن آن امکان جابجایی و فروش دارد را برای صادرات و فروش خارجی از طریق بورس عرضه کنیم؛ فروش این حجم از سیب 600 میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: آذربایجان غربی آمادگی دارد در حوزه سیب، انگور، کشمش، چغندر، عسل و تخمه آفتاب گردان همکاری کند و این ها اقلامی است که پتانسیل خوبی در استان دارند اما اولویت نخست سیب است‌. امیدواریم ظرف دو هفته آینده معیار های پذیرش نخستین انبار تعیین و شاهد پذیرش نخستین انبار سیب در استان باشیم.

تولیدات برند هر استان، بورسی شود

سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در این جلسه گفت: علاوه بر عرضه سیب در بورس کالا که به زودی عملیاتی می شود، به عقیده من باید با استفاده از ظرفیت بورس کالا یک اقدام اساسی و ماندگار انجام داد؛ این اقدام می تواند معرفی تولیدات برند و مهم کشاورزی هر استان برای پذیرش و عرضه در بورس کالا باشد تا به مرور کل کشاورزان کشور و نهادهای مرتبط با بورس کالا آشنا شوند.

وی افزود: آذربایجان غربی نیز در حوزه صنعتی سرآمد است و این استان در تولید سنگ های تزيینی هم از پتانسیل و مرغوبیت خاصی برخوردار است و به نظر می رسد این دست کالاها نیز قابلیت عرضه در بورس کالا را دارد.

ذاکر اظهار داشت: در جلسه ای با وزیر کشاورزی، اصلاحات تبادلات تجاری سیب به گمرک همین روزها ابلاغ می شود و از این پس صادرات سیب روی روال عادی برمی گردد.

استمرار عرضه کالای استاندارد از مسیر بورس

علی شریعتی مقدم رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: در کنار عرضه محصولات در بورس کالا باید از طریق ابزارهای مالی این بورس از جمله قراردادهای آتی، اطمینان را در بازارها افزایش دهیم.

وی با اشاره به این نکته که در حوزه صادرات، کشورهای خواستار محصولات ایرانی، استمرار عرضه کالای استاندارد را می خواهند، افزود: باید بتوانیم میوه مرغوب و یکدست ایران را به دست بازارهای هدف صادراتی برسانیم و چراکه واردکنندگان توقع دارند کالاها استاندار بوده و مستمر به دستشان برسد. در زعفران تاحدود زیادی این مسايل حل شده و در سیب که یک محصول عام تر است توقع این است که بتوانیم این مسيله را رعایت کنیم.

شریعتی مقدم با بیان این مطلب که قیمت های فروش صادراتی کالاهای کشاورزی ایران کمتر از نرخ های جهانی فروش می رود درحالی که باید نسبتی از قیمت صادراتی به دست کشاورز برسد و به کمک سازوکار بورس کالا می توان محصولات را با قیمت های بهتری به مقاصد صادراتی عرضه کرد.

وی ادامه داد: به عقیده من، بورس کالا می تواند به صادرات کالاهای کشاورزی نظم دهد؛ همچنین بورس کالا، ابزاری برای تامین مالی و شکل دهی صحیح به بازار از طریق ابزارهای مشتقه است و ما معتقدیم استانداردهای سختگیرانه بورس کالا به  بهبود روند صادرات کالاهای کشاورزی و استقبال طرف های خارجی کمک می کند.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بورس کالا همواره همراه فعالان اقتصادی بوده و همکاری لازم را در راستای رفع مشکلات داشته و نگاه جهانی در بورس حکم فرما بوده است.

در همین راستا حوزه زعفران تحول خوبی را با ورود به بورس دیده است و اقتصاد سالم با فعال کردن بیشتر بورس می تواند شکل بگیرد و توقع ما انجام بسیاری از معاملات از طریق بورس است.

توسعه فعالیت بورس کالا در استان ها با پذیرش انبار

علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران نیز در این جلسه گفت: بورس کالا در استان ها تالار ندارد و در واقع روند توسعه فعالیت بورس کالا در استان های مختلف، پذیرش انبار است؛ برای نمونه در خراسان رضوی با وجود آنکه تالار اختصاصی نداریم اما با پذیرش انبارهای مختلف، زعفران، زیره و پسته این استان در حال معامله در بورس کالاست.

وی افزود: در مساله پذیرش انبارها، استانداردها اولین مطلب است که این استانداردها باید مورد پذیرش بورس باشد و در این امر، اهلیت انباردار اولویت نخست است. مساله دیگر تضامین و بیمه نامه متناسب با حجم پذیرش انبار است.

ناصرپور خاطرنشان کرد: مساله مهم دیگر این است که باید در تعامل با وزارت و سازمان جهاد کشاورزی، اتاق بازرگانی و مجموعه های فعال حوزه کشاورزی استان آذربایجان غربی، تدوین و وضع استاندارد محصول انجام شود.

گفتنی است در خاتمه جلسه مقرر شد فردا (شنبه 25 بهمن) نشستی در ارومیه با حضور نمایندگانی از مجلس، اتاق بازرگانی ارومیه، سردخانه دارها، اصناف و بورس کالا به منظور اعلام شرایط پذیرش انبار، انتخاب استاندارد سیب برای عرضه در بورس و معرفی چند انبار از سوی فعالان بازار سیب برگزار شود و در اولین فرصت سمیناری با حضور فعالان و تجار سیب در استان آذربایجان غربی به منظور آشنایی آن ها با نحوه پذیرش انبارها و انجام معاملات در بورس کالا برگزار شود.    

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین ملک تجاری بخش خصوصی در بورس کالا عرضه می‌شود

نخستین ملک تجاری بخش خصوصی در بورس کالا عرضه می‌شود

یک کارشناس بازار سرمایه در آستانه عرضه نخستین ملک تجاری بخش خصوصی در بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران گفت: با عرضه املاک در بورس کالا شفافیت قیمتی به عنوان...

EghtesadOnline.com/
رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا

بورستهران - ایرنا - هفته گذشته 939 هزار و 318 تن انواع کالا به ارزش بیش از 123 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته نخست اسفند ماه حجم و ارزش معاملات به ترتیب ر...

Irna.ir/

بررسی معاملات نقره در بورس کالا

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

هیچ کالایی در بورس کالا مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیست

هیچ کالایی در بورس کالا مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیست

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: با اتفاقاتی که اخیرا رخ داد همگان به این جمع بندی رسیدند که قیمت‌گذاری دستوری در بورس امکان پذیر نیست و در حال حاضر در بورس کالا،...

EghtesadOnline.com/
انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

دقایقی قبل تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی کالا در بستر بورس کالا به امضای حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و سعید...

BourseNews.ir/
عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا

عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا

براساس اطلاعیه عرضه بازار املاک و مستغلات بورس کالا، 19 اسفندماه جاری یک باب واحد تجاری در حال ساخت (پیشرفت فیزیکی پروژه 50 درصد) با مالکیت شخص حقیقی و به مساحت 6382.65 مترمربع عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
آغاز آزمایشی معاملات آتی نقره در بورس کالا

آغاز آزمایشی معاملات آتی نقره در بورس کالا

معاملات آتی نقره هم می‌توانند مانند سکه طلا روز‌های پررونقی را برای بازار سرمایه رقم بزند البته به شرط آنکه برای معاملات نقره از خارج از مجموعه بازار سرمایه، محدودیتی تحمیل نشود؛ البته حساسیت نقره به ...

BourseNews.ir/
بورس کالا میزبان بیش از 60 هزارتن قیر و مواد پلیمری

بورس کالا میزبان بیش از 60 هزارتن قیر و مواد پلیمری

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی میزبان عرضه 59 هزار و 21 تن مواد پلیمری و یک هزار و 650 تن قیر خواهد بود.

BourseNews.ir/
مناقصه بورس کالا با فروش 10هزار کنتور برق انجام شد

مناقصه بورس کالا با فروش 10هزار کنتور برق انجام شد

روز گذشته و در جریان معاملات مناقصه بورس کالا، 10 هزار عدد کنتور برق مورد تقاضای شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی روی تابلو رفت.

BourseNews.ir/
با آزادسازی قیمت خودرو بورس کالا شفاف‌تر می‌شود؟

با آزادسازی قیمت خودرو بورس کالا شفاف‌تر می‌شود؟

آیا واقعا آزادسازی قیمت خودرو در بورس کالا هم به نفع فروشندگان است و هم به نفع خریداران؟

TejaratNews.com/
ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ريیس جمهور در جریان سخنرانی امروز خود اعلام کرد قیمت دلار واقعی نیست و باید کاهش یابد، از طرفی نیز سیگنال‌هایی مبنی بر آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران توسط کره‌جنوبی به گوش می‌رسد که ریزش قیمت ...

TejaratNews.com/
ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا برقرار خواهد شد

ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا برقرار خواهد شد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: راهکار ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد، رشد عرضه‌ها و حضور بدون دغدغه فعالان بازار در بورس کالاست تا قیمت‌ها براساس...

EghtesadOnline.com/
عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا

عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا

در تالار محصولات معدنی و صنعتی 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی عرضه می شود.

BourseNews.ir/

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد حباب 20 درصدی بازار مسکن ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور تعیین تکلیف 320 هزار میلیارد تومان ظرف 10 دقیقه بررسی لایحه بودجه 1400 به پایان رسید گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید اعلام زمان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با فیلترشکن ببینید 99/12/16 قیمت مواد شوینده تغییر نمی‌کند فروش زغال سنگ سهمیه‌ای می‌شود؟ بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزند خواندگی است اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» تغییر مالکیت 990 میلیون اوراق بهادار مالی فلاح: افزایش سرمایه سرخ‌آبی‌ها به تصویب مجمع فوق‌العاده رسیده است لغو افزایش سرمایه ذوب آهن شرکت پتروشیمی غدیر درج شد مدعیان فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها یک بشکه هم نفروختند اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» خرید صندوق‌های درآمد ثابت باید به صورت خرد انجام شود آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز مرغ تنظیم بازاری نداریم؛ در صف بایستید! بازگشت قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی / دلار شنبه چقدر شد؟ اگر سهامدار «آبادا» هستید بخوانید/ کام شیرین سهامداران در روز شلوغ «آبادا»

در حال بارگیری...