صادرات نفت از خاورمیانه به اروپا 2 برابر شده‌ است

صادرات نفت از خاورمیانه به اروپا 2 برابر شده‌ است

گزارش‌ها حاکی است در پی تلاش غرب برای تحریم نفت روسیه، اروپا واردات نفت از مبدا خاورمیانه را تا حدود دو برابر افزایش داده‌ است.

به گزارش خبرگزاری برنا، همگام با تلاش‌های اتحادیه اروپا برای تحریم نفت روسیه و کنار گذاشتن آن، گزارش‌ها حاکی است محموله های نفت خام از کشورهای خاورمیانه به اروپا از ژانویه (دی 1400) سال‌جاری تا کنون 90 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، حجم پمپاژ نفت خام از خاورمیانه به اروپا نسبت به سال گذشته تاکنون نزدیک به دو برابر شده است.

بلومبرگ برآورد کرده است که در سه هفته اول ماه ژويیه (10 تا 29 تیرماه)، بیش از یک میلیون بشکه در روز از طریق خط لوله سامد (Sumed) در مصر به اروپا و از خاورمیانه عمدتا از طریق عربستان به سوی اروپا صادر شده است. ضمن آنکه روزنامه 1.2 میلیون بشکه نفت هم از سمت عراق به این قاره سرازیر شده است.

براساس برآوردهای این خبرگزاری آمریکایی، این میزان نفت 90 درصد بیشتر از حجم نفت وارداتی اروپا از خاورمیانه در ژانویه سال‌جاری و یک ماه پیش از آغاز جنگ در اوکراین است که به سرعت سبب اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه شد.

در اوایل ماه ژوين (11 خرداد)، اتحادیه اروپا دور دیگری از تحریم‌ها، از جمله تحریم و ممنوعیت واردات نفت از مسیر دریایی را هم اعمال کرد.

مسکو نیز در واکنش به این اقدام، نفت خود را با قیمت پایین تر به دو کشور هند و چین ارايه کرده است و هر دو کشور بزرگ وارد کننده انرژی، در چند ماه گذشته خرید نفت روسیه را چند برابر کرده اند.

ناظران بر این باور هستند که اروپا اگرچه گمان می کند جایگزین خوبی برای نفت روسیه در خاورمیانه پیدا کرده است، اما باید نسبت به پیامدهای این تحریم ها تا پایان سال جاری هوشیار باشد.

بخشی از تحریم های اروپا علیه روسیه مربوط به بیمه محموله های نفت روسیه برای خریداران در سراسر جهان است که می تواند سبب بروز چالش هایی برای کل محموله های نفتی گردد و رقابت برای عرضه نفت را در خاورمیانه تشدید سازد.

انتهای پیام/

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی