صندلی خالی در شرایط بحرانی/ چرا روحانی ريیس بانک مرکزی را معرفی نمی‌کند؟

صندلی خالی در شرایط بحرانی/ چرا روحانی ريیس بانک مرکزی را معرفی نمی‌کند؟

از یکسو رشد نقدینگی و تورم رکوردهای تاریخی به ثبت رسانده و احتمال اوج گرفتن افزایش قیمت‌ها در تابستان پیش رو مردم را درمانده کرده، از سوی دیگر هم واردکنندگان از نبود ارز و احتمال کمبود جدی مایحتاج اساسی و دارویی مردم از تیرماه خبر می‌دهند. در چنین حالتی صندلی ریاست بانک‌مرکزی همچنان خالی مانده و ريیس سابق مشغول داغ کردن تنور رقابت برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نقدینگی سال 99 با رشد 40.6 درصدی از 3 هزار و 476 هزار میلیارد تومان عبور کرده است. این را گزیده‌ آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد.

البته اگر سری به فروشگاه‌های محل زده باشید، همه چیز برایتان روشن‌تر از آن است که نیازی به بازی با این اعداد و ارقام باشد. از تن‌ماهی و تخم‌مرغ گرفته تا بلیت قطار،سیمان و شوینده‌ها همه چیز گران شده! هرچند این روزها مسيله حتی از گرانی هم فراتر رفته و به تورمی سرسام آور رسیده. به طوری که به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی، نرخ تورم رکورد 75 ساله را شکسته است.

آنطور که برخی نمایندگان مجلس اخیرا اعلام کردند نرخ تورم در فروردین ماه از 50 درصد هم گذشته و طبق روایت رسمی مرکز آمار نیز این شاخص در اردیبهشت ماه از 41 درصد عبور کرده است؛ هرچند مجلسی‌ها همچنان بر این تاکید دارند که تورم برآوردی بانک مرکزی به مراتب بالاتر از تورم اعلامی مرکز آمار است.

یکی از مهمترین عوامل ایجاد تورم ساختاری در اقتصاد ایران که به کاهش قدرت خرید مردم و فقر معیشتی منجر شده است، افزایش بی‌ضابطه نقدینگی است که نتوانسته جذب تولید شود و از بازارهای سفته‌بازی سر در می‌آورد و منجر به رشد سطح عمومی قیمت‌ها می‌شود.

شدت گرفتن گرانی‌ها در تابستان پیش‎‌رو

پژوهشکده مرکز آمار با توجه به همین شاخص در سه سناریو تورم نیمه اول سال 1400 را بررسی کرده است. حالت اول، حالت بدبینانه است که احتمال تکرار شرایط تورمی ابتدای سال 99 را می‌دهد. حالت دوم سناریوی خوشبینانه است که با فرض بازگشت به برجام در نظر گرفته شده. در این سناریو الگوی مشابه ماه‌های ابتدایی سال 95 مد نظر قرار گرفته است.

سناریوی سوم که در گزارش احتمال تحقق بیشتری برای آن در نظر گرفته شده، هم میانگین این دو حالت است. بر اساس سناریوی سوم روند افزایشی نرخ تورم سالانه ادامه دارد و تا شهریور به 45 درصد می‌رسد.

منبع: پژوهشکده آمار
زنگ خطر کمبود اقلام اساسی

از گرانی‌ها که بگذریم می‌رسیم به کمبود برخی از اقلام مورد نیاز مردم. دسترسی به برخی از کالاهای ضروری‌ دشوار شده. از شیر خشک گرفته تا انسولین و بسیاری از اقلام مورد نیاز دارویی.

مدت‌هاست ارزی برای واردات مواد اولیه دارویی کشور تخصیص داده نشده و ماجرا به قدری بیخ پیدا کرده که نه تنها صفوف طولانی مقابل داروخانه‌ها، بلکه گلایه فعالان صنعت دارو از ته کشیدن موجودی انبارهایشان زنگ خطر کمبود دارو را به صدا در آورده است.

البته خود بانک مرکزی اعلام کرده در دو ماه ابتدایی امسال 770 میلیون دلار برای واردات اقلام دارویی تخصیص داده اما فعالان صنعت دارو و حتی مدیران سازمان غذا و دارو ادعای بانک مرکزی را «بازی با آمار» ارزیابی می‌کنند.

مطالعه بیشتر: سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

آنطور که از پیگیری‌های خبرنگار تجارت‌نیوز و اظهارات مدیر کل امور دارویی سازمان غذا و دارو برمی‌آید؛ مشکل عدم تخصیص به مواد اولیه دارویی نبود روپیه هند و یوان چین است. مشکلی که هنوز هم بارقه‌ای از امید برای حل آن دیده نمی‌شود.

مدیر کل امور دارویی سازمان غذا و دارو حتی ادعای رییس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد درباره 8 ماه عدم تخصیص ارز به واردات شیر خشک را نیز تایید می‎‌کند و علت آن را در دسترس نبودن یوروی اروپا عنوان می‌کند.

هم او و هم ريیس اتاق بازرگانی مشترک ایران وامارات از تفاوت تخصیص و تامین ارز در گزارش‌های بانک‌مرکزی گلایه‌مندند.

ريیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات اخیرا ضمن اعلام نگرانی از کمبود مایحتاج اساسی در چند ماه آینده گفته: تخصیص ارز صحت دارد اما به معنی تامین ارز از سوی بانک‌های عامل نیست، لذا شاهد کاهش شدید واردات و ترخیص کالا هم با ارز نیمایی و هم دولتی هستیم.

او کاهش چشمگیر واردات مایحتاج اساسی خانوارها در دو ماهه ابتدایی سال را ناشی از ناتوانی بانک مرکزی در تامین ارز مورد نیاز برای واردات این کالاها دانسته و تاکید کرده: آثار نامطلوب این عدم ناتوانی در تیرماه و پس از آن بیشتر بر بازار مشخص می‌شود.

مطالعه بیشتر: ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین
صندلی آقای ريیس خالی ماند!

در چنین وضعیتی عبدالناصر همتی، ريیس سابق بانک مرکزی، چند ماهی است خود را درگیر انتخابات کرده و ظاهرا تلاش برای حل مسايل کشور را مشروط بر نشستن بر صندلی بالاتری تلقی می‌کند. در غیاب او اکبر کمیجانی، قايم مقام همتی سرپرستی بانک‌مرکزی را برعهده دارد.

کمیجانی کیست؟

اکبر کمیجانی که از سال 1363 در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران مشغول به تدریس شده از جمله صاحب‌نظرانی است که در بین اساتید اقتصاد از اقبال عمومی خوبی برخوردار است و به عنوان یک چهره علمی شناخته می‌شود.

طی این سال‌ها او استاد راهنمای افرادی همچون الیاس نادران، محسن رضایی، غلامرضا تاجگردون، تیمور رحمانی، یدالله دادگر و بسیاری دیگر از اساتید مطرح اقتصاد بوده‌است. او در سال 1384 نشان دانش درجه سه را از ريیس دولت اصلاحات دریافت کرد و براساس اعلام معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در آذر ماه 1395، به عنوان پژوهشگر برتر علوم انسانی کشور معرفی شد.

معاونت اقتصادی بانک مرکزی در سال‌های 1377 تا 1386، قايم‌مقام بانک مرکزی از سال 1392 تا 1400، سرپرست پژوهشکده پول و بانک، عضویت در هیيت امنای پژوهشکده پول و بانک، دانشگاه اراک و دانشگاه علوم پزشکی اراک از جمله سوابق او است.

همانطور که گفته شد با برکناری همتی، قايم‌مقام او به ریاست کل بانک‌مرکزی منصوب نشده و صرفا به عنوان سرپرست معرفی شده است.

حالا هم صندلی ریاست سیاست‌گذار پولی و مالی کشور در چنین شرایط بحرانی خالی مانده و ريیس سابق این نهاد در حال تبلیغات و تلاش برای کسب چند رای بیشتر است.

مطالعه بیشتر: دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند
ريیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان بازار سرمایه چه گفت؟

ريیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان بازار سرمایه چه گفت؟

همتی پیش بینی پذیری اقتصاد را پیش نیاز ثبات بازارها خواند و گفت: در مقام مسيول بازار پولی کشور معتقدم که ثبات همه بازارها در راستای یکدیگر اعم از بازارهای پولی، سرمایه، تولید و کار از اهمیت بالایی برخ...

NabzeBourse.ir/
یادداشت ريیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش قیمت ارز

یادداشت ريیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش قیمت ارز

ريیس کل بانک مرکزی در یادداشتی، به بیان نکاتی درباره دیدگاه‌های متفاوت در خصوص روند کاهش نرخ ارز پرداخت.

Borna.news/
آغاز نشست ريیس کل بانک مرکزی با هیيت کره جنوبی

آغاز نشست ريیس کل بانک مرکزی با هیيت کره جنوبی

نشست ريیس کل بانک مرکزی با هیيت کره جنوبی درخصوص برنامه ریزی برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشور کره جنوبی،...

Borna.news/
واکنش ريیس کل بانک مرکزی به دلار 17500 تومانی/ قیمت دلار افزایش یافت

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به دلار 17500 تومانی/ قیمت دلار افزایش یا...

همتی تاکید کرد: تعیین نرخ 17500 تومان به ازای هر دلار و رسمیت دادن به این نرخ تسعیر ارز در بودجه را با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌های جاری از یک طرف و نیز رو...

NabzeBourse.ir/
پاسخ ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات امروز ريیس محترم مجلس شورای اسلامی

پاسخ ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات امروز ريیس محترم مجلس شورای اسل...

ريیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سخنان امروز ريیس محترم مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: واردکردن بانک مرکزی را به مباحث...

Borna.news/
کره گیاهی جایگزین کره حیوانی شد / تخصیص ارز دولتی به کره گیاهی

کره گیاهی جایگزین کره حیوانی شد / تخصیص ارز دولتی به کره گیاهی

ريیس انجمن تولیدکنندگان کره گیاهی کشور از جایگزین کره حیوانی خبر داد و گفت: با افزایش قیمت‌ها مردم کره گیاهی را جایگزین کره حیوانی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
واکنش ريیس کل بانک مرکزی به نوسان قیمت دلار / گشایش‌های ارزی در راه است

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به نوسان قیمت دلار / گشایش‌های ارزی در را...

ريیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اخبار ناشی از گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگش...

TejaratNews.com/
واکنش ريیس کل بانک مرکزی به التهابات ارزی / بازار را متعادل می‌کنیم

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به التهابات ارزی / بازار را متعادل می‌کنی...

ريیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشته است: ارز به عنوان یک متغیر کلان اقتصادی، بی‌تاثیر از سایر بازارها نیست و اثرات سرریزی دربین بازارها یک اصل اقتصادی است. بانک مرکزی باحضور پر قدرت در بازار پول و‌ ا...

TejaratNews.com/
چگونه رشد شتابان بورس باعث افزایش تورم می‌شود؟

چگونه رشد شتابان بورس باعث افزایش تورم می‌شود؟

در ویدیو زیر علی مروی، از نویسندگان نامه 25نفره، در مصاحبه با بورسینه پاسخ سوال چگونه رشد شتابان بورس باعث افزایش تورم می‌شود؟ را می‌دهد!

EghtesadOnline.com/
در صورت عدم تسریع در تخصیص ارز وارداتی، برنج گران می‌شود

در صورت عدم تسریع در تخصیص ارز وارداتی، برنج گران می‌شود

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: اگر بانک مرکزی در تخصیص ارز نیمایی سرعت نبخشد محموله‌های برنج مشمول سایر هزینه‌ها از جمله انبارداری هم می‌شود.

TejaratNews.com/
عدم تخصیص ارز به گوشی‌های بالای 300 یورو ادامه دارد

عدم تخصیص ارز به گوشی‌های بالای 300 یورو ادامه دارد

ريیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه گفت: تخصیص ارز به واردکننده تجاری برای واردات گوشی‌های بالای 300 یورو صورت نمی‌گیرد، اما برای واردات گوشی‌های مسافری که عمدتا به شکل قاچاق وارد می‌شود، ممنوعیت و محدو...

TejaratNews.com/
نکات مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز

نکات مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز

ريیس کل بانک مرکزی گفت: تلاطم این روزهای بازار، عمدتا از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، نشات گرفته است.

TejaratNews.com/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز

ريیس کل بانک مرکزی در یادداشتی توضیحاتی را در خصوص شرایط بازار ارز ارايه کرد و نرخ ارز را قابل کنترل دانست.

Borna.news/
ريیس کل بانک مرکزی از وام یک میلیونی گفت

ريیس کل بانک مرکزی از وام یک میلیونی گفت

ريیس کل بانک مرکزی درباره وام یک میلیونی توضیح داد.

BourseNews.ir/
یادداشت اینستاگرامی ريیس کل بانک مرکزی :بانک مرکزی تمام توان خودش را صرف تامین منابع ارزی مورد نیاز کشورمان برای تدارک دارو، تجهیزات پزشکی نموده و به تلاشهای خود ادامه خواهد داد

یادداشت اینستاگرامی ريیس کل بانک مرکزی :بانک مرکزی تمام توان خودش ...

یادداشت اینستاگرامی ريیس کل بانک مرکزی :بانک مرکزی تمام توان خودش را صرف تامین منابع ارزی مورد نیاز کشورمان برای تدارک دارو، تجهیزات پزشکی نموده و به تلاشهای خود ادامه خواهد داد

BourseNews.ir/
رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد در این لحظات شاخص با رشد 2600 واحدی همراه است هیات مدیره جدید "ورنا" انتخاب شد تعیین هیات مدیره جدید "زفکا" توافق مالک و مستاجر بر نرخ بالاتر از سقف مجاز،مانعی ندارد وزیر صمت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم عرضه 5 هزار میلیارد ریال اوراق صکوک مرابحه برای بهمن دیزل سود "فرابورس" 227 درصد افزایش یافت کتاب «تکنیک‌های تابلوخوانی در بورس» به کتابخانه سازمان بورس رفت افزایش قیمت اوراق مسکن

در حال بارگیری...