آرامش مقطعی دلار به نفع بازار سرمایه است

آرامش مقطعی دلار به نفع بازار سرمایه است

آرامش و تصمیماتی که دیده می‌شود به نفع بازار سرمایه است چرا که تثبیت‌ها باید واقعی باشد تا اینکه دستکاری شده. یعنی زمانی که خطرات تحریم‌ها و امثال آن کم شود حرکت بازار سرمایه معقول‌تر می‌شود و شرکت‌های کالا محور در فروش آزادتر هستند.
بورس نیوز:

رامین خدابنده، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: به هر حال افزایش نرخ بهره به دلیل بالا بردن سرمایه‌گذاری بدون ریسک، بورس را متاثر می‌سازد مخصوصا الان که دلار در حال تثبیت است. با توجه به نرخ گذاری دلار و افزایش آن این موضوع در بلند مدت اثری چندانی ندارد، اما در کوتاه مدت تاثیرات بسیاری را شاهد خواهیم بود. درباره کاهش قیمت دلار باید گفت که به دلیل کسری بودجه دولت بود، کما اینکه شاهد دلار 60 هزار تومانی هم بودیم. دولت ارايه 2000 یورو را به 50000 یورو تغییر داد تا طرف تقاضا را بالا ببرد و از طرفی عرضه پتروشیمی را در بازار محدود کرد، در باب این رفتار اگر هدف کم کردن قیمت دلار باشد، منطقی به نظر نمی‌رسد. در نتیجه این افزایش نرخ دلار تا حدودی ناشی از رفتار معکوس دولت بود که باید پاسخگوی این عملکرد باشد، که چرا چنین اقدامی انجام شد البته معتقدم برای تامین کسری بودجه بود.

وی ادامه داد: در هر صورت آرامش و تصمیماتی که دیده می‌شود به نفع بازار سرمایه است چرا که تثبیت‌ها باید واقعی باشد تا اینکه دستکاری شده. یعنی زمانی که خطرات تحریم‌ها و امثال آن کم شود حرکت بازار سرمایه معقول‌تر می‌شود و شرکت‌های کالا محور در فروش آزادتر هستند، قیمت دلار هم با ثبات و به دور از هیجان خواهد شد. اگر که از این فرصت به درستی استفاده شود، برای بسیاری از شرکت‌ها ماندند سیمانی‌ها و فولادی شرایط مطلوب می‌شود. باید گفت که چسبندگی قیمت در کالا‌ها پابرجا خواهد ماند، هر اتفاقی هم برای دلار رخ دهد قیمت‌ها از دلار 38-39 هزار تومان پایینتر نمی‌آید. توافق با عربستان یا هر کشوری خوب است به شرطی که واقعی باشد، از آن استفاده درست شود و اینکه اتفاق ناگوار دیگری رخ ندهد در این شرایط می‌تواند به نفع بازار سرمایه تمام شود.

شاید بورس از توافق جدید منتفع شود

این فعال بورسی تبیین کرد: در نتیجه این اتفاقات به نفع بازار است چراکه دلار‌های شرکت‌ها با 28500 تومان نرخ گذاری شده بود و تا همین چند وقت قبل هم معاملات با این نرخ انجام می‌شد. البته که دلار 60 هزار تومان واقعیی نبود، چراکه دلیل معکوس شدن عرضه و تقاضا در بازار ارز از جانب دولت برای من روشن نبود. البته در بالا رفتن قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا هم بی تاثیر نبود، یعنی در این مرکز به صورت نقدی هم مبادله می‌شودکه همه از اثرات فروش بهتر دلار است. اگر اتفاقی رخ دهد که ورود منابع (سويیفت و امثال آن که در آینده نزدیک احتمال کمی دارد) منجر به به کم شدن هزینه پول شود بسیار راهگشا خواهد بود. معتقدم دولت برای اینکه ارز 28500 تومان را بالا ببرد اسم دیگری با عنوان مرکز مبادله ارز و طلا معرفی کرد یعنی بازار 28500 تومان را قطع کرد و نرخ آن را بالاتر برد.

وی ادامه داد: با نرخ 28500 تومان شرکت‌های تولیدی میل به فروش نداشتندکه باعث کم شدن عرضه شده بود و افرادی که تقاضایی دلار می‌کردند هم ریزش داشتند. به همین خاطر مرکز مبادلات ارز و طلا یا هر عنوان دیگری، باید به سمت بازار آزاد حرکت کند و قیمت‌ها به تثبیت برسد، هیجان‌های عرضه و تقاضا نیز کمتر شود که مرتفع شدن این موارد هم به نفع بازار ارز و هم اقتصاد کل کشور است.

مدیریت ریسک در این وضع دشوار شده است

خدابنده در پایان به بورس نیوز گفت: با توجه به این موضوع که بازار سرمایه ترسی را در خود نمی‌بیند، روند آن را در بلند مدت خوب برآورد می‌کنم. بورس مباحث هیجانی را پشت سر گذاشته مگر اینکه اتفاقی مانند ماشه رخ ندهد یعنی سازمان ملل علیه کشور رای صادر کند البته با اتفاقات فعلی مقداری کم رنگ شده است. روند کلی بازار سرمایه هم مثبت است چرا که شرکت‌های تولیدی محصولات خود را در نرخ بالایی دلار نفروختند، در شرایط فعلی نیز نسبت به سال قبل 30 درصد در سود هستند. اگر ریسک هزینه‌های جانبی کم شود دیگر ترسی متحمل بازار سرمایه نیست و حرکت رو به رشد خود را ادامه می‌دهد. امید است شرایط به نحوی پیش رود که تحلیلگران پیش‌بینی راحت تری را داشته باشند تا ناگزیر نشوند، فرضیات را در ادوار مختلف تغییر دهند. باید گفت که مدیریت ریسک در این وضع دشوار شده است.

قیمت طلا و سکه در پایان معاملات روز 3 فروردین سقوط وحشتناک ریال مقابل دلار با یک مثال ملموس! پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت نخستین محموله صادراتی ایران خودرو به ونزويلا رسید مشارکت سایپا و ایران خودرو برای ارايه خدمات امدادی در سراسر کشور رشد مصرف بنزین در استان های سیستان، فارس، کردستان و قم به ترتیب 46، 25، 30 و 50 درصد خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 طلا به زودی گران تر می شود؟ واریز 7 هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال 1401 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر قیمت جدید سکه و طلا اعلام شد + جدول نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان