تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده اصلاح شد

تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده اصلاح شد

با اصلاح تعرفه نیروگاه‌های تولید پراکنده در اردیبهشت ماه، تعرفه برق این واحدهای نیروگاهی در زمان اوج بار از 1.5 تا 6 برابر رشد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نیروگاه تولید برق پراکنده اگر چه مفهومی نوین در ادبیات اقتصادی صنعت برق است ولی ماهیت واقعی آن چندان جدید نیست.

در روزهای نخستین تولید برق، تولید پراکنده یک اصل فراگیر بود، به این گونه که اولین نیروگاه‌های برق تنها مشترکان نزدیک و همسایه خود را تغذیه می‌کردند. با توجه به این‌که شبکه‌های جریان مستقیم اولین شبکه‌های برق بودند که به منظور ایجاد تعادل بین تولید و مصرف از منابع ذخیره موجود در محل مانند باتری‌ها استفاده می‌شد. بعدها و بر اثر پیشرفت فناوری (مانند به وجود آمدن شبکه‌های جریان متناوب) این امکان پیدا شد که برق در مسافت‌های طولانی انتقال پیدا کند.

اندک اندک سیستم‌های عظیم الکتریکی شامل نیروگاه‌های شبکه‌های بزرگ انتقال و توزیع به وجود آمد. تعادل بین تولید و مصرف از طریق میانگین اثر تعداد زیادی از بارهای لحظه‌ای انجام شد و امنیت این شبکه‌های بزرگ افزایش پیدا کرد. به این صورت که در صورت وقوع خطا و از مدار خارج شدن یکی از منابع، دیگر منابع موجود به شبکه وظیفه جبران تولید را بر عهده می‌گرفتند.

در دهه‌های اخیر، پیشرفت‌های فناوری، تغییرات اقتصادی و مقررات زیست‌محیطی سبب شده که نسبت به مفهوم تولید پراکنده علاقه‌مندی‌های فراوانی به وجود آید. آژانس بین‌المللی انرژی در سال 2002 اعلام کرد که 5 عامل اساسی از جمله توسعه فناوری‌های تولید پراکنده، محدودیت در ساخت خطوط انتقال، افزایش تقاضای انرژی پایدار از سوی مشترکان، خصوصی سازی بازار برق و نگرانی‌های تغییرات آب‌ و هوا، منجر به فراگیر شدن مفهوم تولید پراکنده خواهد شد.

*ظرفیت 2000 مگاواتی نیروگاه‌های تولید پراکنده در کشور

در ایران نیز توسعه نیروگاه‌های تولید پراکنده از سال‌های پیش شروع شد و هم اکنون بنابر آخرین آمار ظرفیت عملیاتی تولید برق نزدیک به 2000 مگاوات رسیده است. در همین راستا، قراردادهای خرید برق از نیروگاه‌داران تولید پراکنده به نحوی تنظیم شده تا زمینه اقتصادی شدن این پروژه فراهم شده و بخش خصوصی به خصوص برای تامین برق شهرک‌های صنعتی به سوی ارتقای ظرفیت نیروگاه‌های تولید پراکنده حرکت کنند.

بر اساس قرارداد موجود بین نیروگاه‌های تولید برق پراکنده و شرکت‌های برق منطقه‌ای به عنوان فروشنده و خریدار برق قرارداد مندرج بین طرفین 10 ساله تعریف می‌شود که 5 سال آن به شکل خرید تضمینی و 5 سال دیگر نیز به صورت نرخ مصوبات جاری خواهد بود.

به عبارت دیگر وزارت نیرو به منظور حمایت از توسعه نیروگاه‌های تولید برق پراکنده، برق تولیدی این نیروگاه‌ها را به مدت 5 سال و با نرخ خرید تضمینی خریداری می‌کند. بر اساس آخرین اطلاعاتی که از سوی وزارت نیرو بر اساس تعدیلات ارايه شده و نرخ خرید تضمینی برای نیروگاه‌های تولید پراکنده بیش از 6 برابر نرخ خرید برق از نیروگاه‌های بزرگ کشور است.

*اصلاح تعرفه واحدهای نیروگاهی تولید پراکنده

در این راستا با توجه به اهمیت استفاده از تمامی توان تولید برق کشور، تعرفه‌های نیروگاهی مرتبط با واحدهای تولید پراکنده با تغییراتی نیز مواجه شد. به عبارت دیگر با توجه به گلایه نیروگاه‌داران بخش خصوصی، نرخ خرید برق از واحدهای تولید پراکنده که 5 سال دوم عمر قراردادی خود می‌کنند، اصلاح شده است.

مطابق پیگیری‌های خبرنگار فارس، به استناد اطلاعیه شماره 1656 مورخ 1401/01/27 و براساس هماهنگی انجام شده با دفتر تنظیم مقررات بازار آب و برق و خصوصی سازی وزارت نیرو و تایید معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص ایام گرم سال (موضوع نرخ های مندرج در بند 6-1 مصوبه 329 هیات تنظیم بازار برق) شروع دوره گرم سال 1401 از ابتدای اردیبهشت ماه می باشد.

معنای دیگر این مصوبه آن است، قیمت برق خریداری شده از واحدهای تولید پراکنده که در 5 سال دوم فعالیت خود قرار دارند از 530 ریال برای هر کیلووات در اردیبهشت ماه به 800 ریال در ساعات کم باری، 1600 ریال در ساعات میان‌باری و 3150 ریال در ساعات اوج بار افزایش پیدا می‌کند.

*انگیزه نیروگاه‌داران تولید پراکنده برای تامین برق افزایش می‌یابد

با توجه به تغیری تعرفه خرید برق از واحدهای نیروگاهی تولید پراکنده انتظار می‌رود، واحدهای خارج از مدار تولید موجود در کشور تا ظرفیت حدود 2000 مگاوات فرآیند تولید برق خود را از سر گرفته و زمینه تامین نیاز مشترکان برق کشور با تمرکز بر مشترکان صنعتی را مهیا کنند.

به عقیده کارشناسان رشد تا 6 برابر قیمت خرید برق از واحدهای تولید برق مقیاس کوچک یا تولید پراکنده کشور می‌تواند زمینه ایجاد انگیزه قوی برای نیروگاه‌داران باشد.

در این راستا پیش‌بینی می‌شود، ظرفیت تولید برق کشور از این محل تا 1800 مگاوات افزایش یافته و یک عامل دیگر در جهت تامین پایدار برق در تابستان سال 1401 مهیا شود.

پیام/

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد