پیش بینی بورس فردا 2 خرداد 1402 | چهار دلیل برای خرید سهم

پیش بینی بورس فردا 2 خرداد 1402 | چهار دلیل برای خرید سهم

در معاملات روز دوشنبه، یکم خرداد 1402، شاخص بورس تهران 15 هزار و 802 واحد نسبت به روز کاری گذشته صعود کرد وتا سطح 2 میلیون و 318 هزار و 508 واحد بالا آمد. فردا نیز بازار صعودی خواهد بود؟

به گزارش نبض بورس، بورس امروز توانست شرایط به نسبت بهتری را از روزهای گذشته سپری کند و شاهد تقاضای قدرتمندتری در سطح بازار به خصوص در برخی از گروه‌ها بودیم. با این حال اما همچنان به نظر می‌رسد که مسیر صعود متعادل، محتمل‌ترین سناریو برای روزهای آتی بورس تهران باشد و هر گروه یا نمادی با توجه به شرایط و خبرهای پیرامون خود به ادامه معاملات بپردازد. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری توانست روز سبزی را سپری کند و بازدهی مثبت 0.69 درصدی را به ثبت برساند تا بار دیگر خود را به محدوده 2.318 میلیون واحدی برساند. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن که به واسطه دو گروه بانکی و خودرویی توانست عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد، با افزایش 1.67 درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد سهام نیز طی روز جاری با بهبود نسبت به روز گذشته عدد 13396 میلیارد تومان را به نمایش گذاشت و شاهد ورود پول 1011 میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

امید برجامی در بورس تهران؟

طی دو روز گذشته برخی خبرها و صحبت‌ها باعث شده است که احتمال از سرگیری مذاکرات احیای برجام افزایش یابد و بازارها نیز تا حدی به این موضوع واکنش داده‌اند. چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی صحبت‌های خود از احتمال از سرگیری گفتگوها پیرامون توافقات هسته‌ای ایران و غرب در آینده نزدیک سخن گفت و خبر احتمال سفر پادشاه عمان به تهران و انتقال پیشنهاد آمریکا، این موضوع را تشدید کرد .

از همین رو در بورس تهران نیز امروز شاهد تقاضای خوبی برای دو گروه بانکی و خودرویی بودیم که از دیرباز به عنوان گروه‌های برجامی شناخته می‌شوند و در صورت تحقق این موضوع می‌توانند آینده خوبی را تجربه کنند. بنابراین می‌توان اینگونه انتظار داشت که تا زمان مشخص شدن خبرهای قطعی از این موضوع، نگاه برجامی در بورس تهران ادامه داشته باشد و این گروه‌ها مورد توجه باشند.

ردپای گزارش‌های سالانه در معاملات بورس

همانطور که در بالا اشاره شد، انتشار گزارش‌های سالانه و فصلی شرکت‌ها با وجود اهمیت بالایی که دارند، نتوانستند اثر چشمگیری بر روند بورس تهران طی روزهای گذشته داشته باشند. با این حال اما برخی از شرکت‌ها که افزایش سودآوری قابل توجهی را گزارش کرده بودند، در بازار با افزایش قابل توجه تقاضا برای نمادهای خود مواجه شدند.

در بازار امروز نیز وبملت یکی از این نمادها بود که توانست بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد و کار خود را با صف خرید نسبتا خوبی به پایان برساند. بانک ملت با انتشار صورت‌های مالی حسابرسی نشده 12 ماهه در سال مالی 1401، از سود خالص 43 همتی خبر داد که معادل 1215 ریال برای هر سهم است و رشد 247 درصدی را نسبت به سال 1400 نشان می‌دهد. از سمت دیگر گفته می‌شود که امسال بانک آینده بخش عمده‌ای از این سود را تقسیم خواهد کرد که موجب تشدید تقاضا برای این نماد در بازار امروز شد.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به نکات ذکر شده در بالا می‌توان انتظار داشت که بورس فردا نیز روندی مثبت و متعادل را حفظ کند اگرچه در صورت انتشار خبرهای مثبت یا منفی درباره نکات ذکر شده، ممکن است این پیش بینی دستخوش تغییراتی شود./فردای اقتصاد

چهار دلیل برای خرید سهم

محمد رضانژاد،، کارشناس بازار سرمایه در مورد دلیل رشد بورس در روز جاری گفت: بازار تحت تاثیر گزارش‌های سالانه قرار گرفت و گروه‌های کوچک مانند سیمانی‌ها، دارویی و غذایی‌ها با اقبال روبرو شدند و سهم‌های بزرگ از جمله فولاد و سنگ آهن روند فرسایشی را گذراندند.
وی گفت: لایحه مالیات بر عایدی سرمایه که احتمال تصویب آن زیاد است باعث شد که تقاضا برای خرید در بازارهای رقیب کم شود؛ در بازار خودرو با توجه به طرح پیش فروش حباب شکل گرفته از بین رفت. همچنین شایعات در باره مذاکرات برجامی باعث می‌شود که توجهات از بازار طلا و خودرو دور شود. سکون قیمت دلار بازار مسکن را از مدار خارج کرده و جمیع این عوامل بعد از سقوط سنگین 300 هزار واحدی باعث از بین رفتن ترس از ریزش در بازار سرمایه شد.

جو حاکم بر بازار فضایی کاملا تحلیلی است و با توجه به گزارش‌ها، چشم انداز قیمت، درآمد و تقسیم سود خوبی که دارند باعث شده بازار به آنها اقبال نشان داده و نمادهای با گزارش منفی با یک اصلاح خفیف و غیر هیجانی مواجه هستند./صدای بورس

  • پیش بینی بورس فردا هر روز راس ساعت 19 منتشر خواهد شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد