یک تصمیم مهم در قلب بورس

یک تصمیم مهم در قلب بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اینکه تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی با استقبال بازار سرمایه مواجه می‌شود، گفت: وجود...

«علی جبل‌عاملی» با اعلام اینکه تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی و تغییر نرخ تسعیر ارز، باعث حذف فرصت‌های رانت‌زا و شکل‌گیری فساد در بازار محصولات پتروشیمیایی می‌شود، اظهار داشت: این اقدام شرایط را برای رشد تولید و پیش‌بینی پذیری اقتصاد فراهم خواهد کرد.

وی و حذف ارز 28 هزار و 500 تومان و جایگزینی آن با ارز مرکز مبادله ارز و طلای ایران را حرکت به سمت تک نرخی شدن قیمت ارز دانست و افزود: وجود چند نرخ برای موضوعی مهم و حیاتی مانند ارز که می‌تواند با اثر مستقیم و غیرمستقیم بر معیشت مردم و اقتصاد همراه باشد، نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و ضربه به تولید نخواهد داشت که طی دوره‌های گذشته بارها شاهد تجربه چنین مسايلی بوده‌ایم.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اقدام بانک مرکزی عملا فرصت توزیع رانت و شکل‌گیری فساد را از بین می‌برد و رویه قبلی فروش مواد اولیه بر مبنای دلار 28 هزار و 500 تومانی یک بازی دو سر باخت برای مردم و اقتصاد کشور بود که خوشبختانه آن رویه با تصمیم جدید ارزی اصلاح شد.

جبل عاملی گفت: ممکن است برخی شرکت‌های تولیدی به جای تمرکز بر تولید با کیفیت و تمرکز بر سودآوری از محل ایجاد ارزش در فرایند تولید و بهره‌وری، سود مدنظر را از محل اختلاف قیمت مواد اولیه 28 هزار و 500 تومانی و قیمت بازار با دلار آزاد یا نهایتا مرکز مبادله به دست آورند و شرکت عملا از رانت این اختلاف قیمت بهره خواهد برد.

وی تاکید کرد: با توجه به چنین اتفاقی، محصول با قیمت‌های بازار آزاد به دست مشتری می‌رسد که عملا مشتری از مزایای ارز 28 هزار و 500 تومان در مواد اولیه منتفع نمی‌شود و اکثر منافع در سمت عرضه باقی می‌ماند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: وجود چنین تفکر و اعتقادی مبنی بر کنترل تورم با جهت‌دهی دستوری و مصنوعی به قیمت‌های مواد اولیه و کالای مصرفی اشتباه است، چراکه در میان‌مدت و بلندمدت شاهد ضربه به تولید کشور، احتکار، عدم انگیزه تولید و نهایتا کمبود کالا روبه‌رو خواهیم بود که متاسفانه این مساله را بارها در کشور تجربه کرده‌ایم.

به گفته جبل عاملی، مکانیزم بازار مسیر خود را طی می‌کند و در نهایت عرضه و تقاضا به شرط عدم برخی دخالت‌ها تعیین‌کننده قیمت‌ها خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام بانک مرکزی با استقبال بازار سرمایه مواجه می‌شود، اظهار داشت: در وهله نخست این تصمیم موجب پیش‌بینی پذیری بازار بخصوص در صنعت پتروشیمی و پالایشی خواهد شد که بخش قابل توجهی از سهامداران و نیز ارزش بازار را به خود اختصاص داده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این اقدام به طور حتم می‌تواند موجب افزایش سودآوری صنایع شود که در صورت نظارت صحیح، کمک‌کننده به رشد تولید و اجرای طرح‌های توسعه‌ای خواهد شد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد