تفاوت ورق گرم b و c در بورس کالا

تفاوت ورق گرم b و c در بورس کالا

ورق‌های گرم فولاد مبارکه اصفهان به دودسته b و c تقسیم‌بندی می‌شوند و تفاوت آن‌ها در سایز تولیدی است به‌گونه‌ای که ورق گرم b دارای عرض 1250 و 1200 میلی‌متر بوده و در ضخامت 4 تولید می‌شود درصورتی‌که ورق‌های گرم با نماد c در عرض‌های 1300، 1350، 1400 و 1450 و ضخامت 5 و 6 تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

به گزارش بورس‌نیوز، ورق‌های تولیدی فولاد مبارکه شامل ورق‌های سیاه، گالوانیزه و قلع اندود را می‌توان یکی از مهم‌ترین محصولات ارايه‌شده در بورس کالا به شمار آورد.

ورق‌های گرم این شرکت به دودسته b و c تقسیم‌بندی می‌شوند و تفاوت آن‌ها در سایز تولیدی است به‌گونه‌ای که ورق گرم b دارای عرض 1250 و 1200 میلی‌متر بوده و در ضخامت 4 تولید می‌شود درصورتی‌که ورق‌های گرم با نماد c در عرض‌های 1300، 1350، 1400 و 1450 و ضخامت 5 و 6 تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

ازآنجایی‌که قیمت ورق گالوانیزه، سیاه و ورق‌های سرد این شرکت مبنای قیمت‌گذاری سایر کارخانه‌ها است در ادامه به بررسی این نماد در بورس کالا خواهیم پرداخت.

خرید ورق فولاد مبارکه در بورس کالا

قیمت ورق آهن فولاد مبارکه در بورس کالا مبنای قیمت‌گذاری تمامی است. مطمينا برای شما نیز تاکنون در خصوص تفاوت‌های خرید ورق از بورس کالا با بازار‌های عادی سوال‌های زیادی پیش‌آمده است. باید بدانید که شفافیت معاملات در این بازار یکی از بزرگ‌ترین مزایای آن به شمار می‌رود. قیمت‌ها در بازار بورس منطقی بوده و بر اساس رقابت تعیین می‌گردد. این رقابت تولیدکنندگان داخلی در بورس سبب تلاش آن‌ها جهت بهبود کیفیت محصول تولیدی شده است. بااین‌حال باوجود مزایای زیادی که خرید ورق از بازار بورس دارد، به دلیل پیچیدگی‌های خاص این بازار لازم است پیش از ورود در خصوص آن اطلاعات کافی را کسب نمایید. شما می‌توانید از یک کارگزاری مطمين جهت ورود به بازار بورس کمک گرفته و از اطلاعات آن‌ها در این زمینه بهره گیرید. نخستین قدم پس از ورود به بازار بورس کالا اطلاع از محصولات شرکت و آشنایی با نماد این محصولات است. در این مقاله قصد داریم شمارا با محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا آشناسازیم.

بررسی نماد‌های محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا

ورق گرم فولاد مبارکه: این ورق‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است در فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند. در این فرآیند شمش‌های فولادی به شکل اسلب یا تختال وارد خط تولید نورد گرم شده و دمای آن‌ها تا 1100 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود به‌طوری‌که بسیار نرم و شکل‌پذیر می‌شوند، پس‌ازاین مرحله ورق‌ها از غلتک عبور داده‌شده تا به ضخامت دلخواه برسند. این ورق‌ها به دلیل ظاهر مات و جنس خشنی که درنتیجه نورد گرم پیدا می‌کنند در بازار به نام ورق سیاه شناخته می‌شوند. قیمت ورق سیاه نسبت به ورق‌های سرد بسیار پایین‌تر بوده و دلیل این امر پیچیدگی تولید ورق سرد نسبت به گرم است. همان‌طور که توضیح دادیم ورق‌های سیاه تولیدی فولاد مبارکه با دو نماد b و c در بازار بورس ارايه می‌شوند و تفاوت آن‌ها در سایز عرض و ضخامت ورق تولیدی است.

ورق گرم HB:

نماد این ورق در بورس MSC-HS30109-00 است و در عرض 1200 و 1250 و ضخامت 4 تولید می‌گردد. H در این نماد مخفف کلمه HOT به معنای گرم بوده که نشان‌دهنده روش نورد گرم مورداستفاده برای تولید این محصول است.

ورق گرم HC:

نماد این ورق در بورس MSC-HS40109-00 است و در عرض‌های 1300، 1350، 1400، 1450 و ضخامت 5 و 6 تولید و روانه بازار مصرف می‌گردد.

ورق HR:

نماد HR در بورس کالا سبد کالایی متشکل از دو نوع ورق HB و HC است. این سبد کالایی بیشتر برای پروفیل سازان و نوردکارانی محبوبیت داشته که به انواع ورق‌ها باضخامت‌های مختلف نیاز دارند. لازم به ذکر است که این نماد‌ها تنها در محصولات شرکت فولاد مبارکه اصفهان دیده می‌شوند.

ورق سرد فولاد مبارکه:

این ورق‌ها طی فرآیند نورد سرد تولیدشده و در انواع روغنی و گالوانیزه مصرف می‌شوند. ورق‌های حاصل از فرآیند نورد گرم پس از اکسید زدایی و عبور از چندین غلتک کاهش ضخامت یافته و به ورق‌های سرد تبدیل می‌شوند. از لحاظ کاربرد ورق‌های نورد گرم همواره برای تولید محصولات بزرگ‌تر استفاده می‌شوند، ولی محصولات کوچک‌تر به دلیل دارا بودن ابعاد دقیق و دوام بیشتر همواره توسط فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند. از لحاظ هزینه، قیمت ورق سرد تولیدی فولاد مبارکه به دلیل پیچیدگی فرآیند نسبت به ورق‌های گرم دو برابر است. نماد ارايه ورق سرد فولاد مبارکه در بورس کالا B است.

ورق سرد B:

نماد این کالا در بورس MSC-CS20101-00 بوده که در عرض‌های 1000، 1100 و 1250 و ضخامت 0.8 و 0.9 تولید می‌گردد.

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه:

این ورق‌ها به دلیل پوشش گالوانیزه خاصی که دارند دچار خوردگی نمی‌شوند و همین امر سبب محبوبیت آن‌ها در صنایع گشته است. پوشش ورق‌های فولادی گالوانیزه شده از جنس فلز روی بوده و به‌هیچ‌وجه زنگ نمی‌زنند. از این محصول در محیط‌های مرطوب و مستعد بارندگی به‌وفور استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه G:

چنانچه شما قصد خرید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه در بورس کالا رادارید باید بدانید که این محصول در بازار بورس با نماد MSC-GS00101-00 قابل‌مشاهده بوده و در عرض‌های 1000، 1100، 1250 و ضخامت 0.6 قابل‌ارايه است.

ورق قلع اندود فولاد مبارکه:

ورق قلع اندود یک نوع ورق روغنی بوده که طی فرآیند پوشش دهی ضخامت‌های مختلفی از فلز قلع بر روی آن نشانده می‌شود. از جمله کاربرد‌های آن می‌توان به حفظ و نگهداری مواد غذایی و صنایع دارویی و شیمیایی اشاره کرد.

ورق قلع اندود T:

نماد این محصول در بورس کالا MSC-TS11112-00 بوده و در عرض 849-750 و ضخامت 0.22 تولید می‌شود.

تفاوت ورق گرم و سرد فولاد مبارکه

نخستین تفاوت این ورق‌ها در نحوه تولید آن‌ها است. تولید ورق سیاه توسط نورد گرم صورت گرفته که یک فرآیند وابسته به استخراج و ذوب فلزات است. در این فرآیند ورق‌ها به‌راحتی تغییر شکل داده و برش داده می‌شوند. این در حالی است که فرآیند نورد سرد در دمایی نزدیک به دمای اتاق انجام‌گرفته و مقاومت و سختی بیشتری نسبت به ورق‌های سیاه دارد. این ورق‌ها ابعاد دقیق‌تری را نسبت به ورق‌های گرم ایجاد می‌کنند. ورق‌های سیاه نسبت به ورق‌های سرد از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار بوده درحالی‌که اشکال ورق سرد محدود است.

ورق‌های سیاه برای تولید محصولات بزرگ‌تر کاربرد داشته چراکه این محصولات باید شکل‌های متمایزی داشته باشند درصورتی‌که ورق‌های سرد جهت تولید محصولات کوچک‌تر، بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. از لحاظ هزینه نیز همان‌طور که بیان شد قیمت ورق سرد شامل ورق‌های گالوانیزه و روغنی به دلیل سخت‌تر بودن فرآیند تولید آن نسبت به قیمت ورق سیاه بیشتر است.

پیام مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به مناسبت عید سعید فطر

پیام مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به مناسبت عید سعید فطر

پیام مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به مناسبت عید سعید فطر

BourseNews.ir/
توجه به معیشت کارکنان از اولویت های فولاد هرمزگان است

توجه به معیشت کارکنان از اولویت های فولاد هرمزگان است

در پی کسب رکورد تولید آهن اسفنجی در واحد احیا مستقیم ، بازدید هفتگی مدیرعامل فولاد هرمزگان از این واحد انجام پذیرفت .‎

BourseNews.ir/
درخواست فولادسازان برای پایان دادن به قطع برق صنعت فولاد

درخواست فولادسازان برای پایان دادن به قطع برق صنعت فولاد

شرکت‌های فولادسازی در نامه‌‌ای به وزیر صنعت خواستار پایان یافتن قطعی برق این صنعت برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر به صنعت فولاد شده‌اند.

TejaratNews.com/
محدودیت تامین برق صنایع سیمان و فولاد شب گذشته رفع شد

محدودیت تامین برق صنایع سیمان و فولاد شب گذشته رفع شد

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: شب گذشته با پایداری شرایط تامین برق به تدریج محدودیت دو صنعت فولاد و سیمان رفع شد. نیروگاه‌ها در حال حاضر در شرایط پایداری قرار دارند.

TejaratNews.com/
تصویب افزایش سرمایه 40 درصدی فولاد مبارکه

تصویب افزایش سرمایه 40 درصدی فولاد مبارکه

جلسه هیات‌مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص افزایش سرمایه 40 درصدی این شرکت از محل سود انباشته و اندوخته امروز شنبه 1 خرداد برگزار شد و این افزایش سرمایه به تصویب رسید.

TejaratNews.com/

فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد

احیای احتمالی برجام بر صنعت فولاد کشور

احیای احتمالی برجام بر صنعت فولاد کشور

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: بخش عمده مشکلات صنعت فولاد ما از سوی سیاست گذاران داخلی است و در حوزه سیاست های داخلی هم فعلا اتفاق خاصی رخ نداده که به بهبود وضعیت این صنعت امیدوار باشیم.

BourseNews.ir/
نرخ فولاد در بورس باید 90 درصد قیمت جهانی باشد

نرخ فولاد در بورس باید 90 درصد قیمت جهانی باشد

ريیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: عرضه فولاد و محصولات فولادی در بورس در صورتی به صرفه است که حداقل 90 درصد نرخ‌های جهانی باشد.

TejaratNews.com/
قیمت سهام فولاد چقدر شد؟

قیمت سهام فولاد چقدر شد؟

شرکت فولاد مبارکه سپاهان در جریان معاملات 1400 بازار سهام روند نزولی را ثبت کرد و به قیمت 1280 رسید.

TejaratNews.com/
گام بلند فولاد مبارکه در پشتیبانی ملی از تولید لوازم خانگی

گام بلند فولاد مبارکه در پشتیبانی ملی از تولید لوازم خانگی

اهمیت تولید و تعیین شعارهایی در این حوزه توسط مقام معظم رهبری، گروه فولاد مبارکه را بر آن داشت تا با تقویت تولید، به جد در تحقق این شعارها بکوشد. از این رو شرکت فولاد تاراز به عنوان یکی از شرکت‌های زی...

BourseNews.ir/
ثبت حجم معاملات 208میلیون واحدی برای فولاد/ فولاد با حمایت 20درصدی حقوقی‌ها همراه شد

ثبت حجم معاملات 208میلیون واحدی برای فولاد/ فولاد با حمایت 20درصدی...

فولاد امروز با رشد چهار درصدی قیمت 13,990را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به 208میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
شکستن رکورد تولید روزانه آهن اسفنجی در فولاد مبارکه/ تلاش برای دستیابی به رکورد تولید 7.2 میلیون تن تختال در سال جاری

شکستن رکورد تولید روزانه آهن اسفنجی در فولاد مبارکه/ تلاش برای دست...

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه گفت: ثبت رکورد جدید تولید 25 هزار و 125 تن آهن اسفنجی در ناحیه آهن سازی یکی از برنامه‌های فولاد مبارکه در راستای دستیابی به هدف تولید 7.2 میلیون تن تختال در سال 140...

BourseNews.ir/
معاملات 3 هزار و 930 میلیارد ریالی فولاد خوزستان

معاملات 3 هزار و 930 میلیارد ریالی فولاد خوزستان

در هفته قبل فولاد خوزستان شاهد عرضه 22.000 تن تختال شرکت بودیم که با تقاضای 16.000 تنی مواجه شد.

BourseNews.ir/
تهدید جدی پیش روی صنعت فولاد/گوش مسيولان، بدهکار مشکلات ما نبود

تهدید جدی پیش روی صنعت فولاد/گوش مسيولان، بدهکار مشکلات ما نبود

با چنین وضعیتی قطعا سودآوری شرکت ها افت می کند و چه بسا برخی شرکت ها وارد فاز زیان شوند! ضمن اینکه باید دغدغه اشتغالی که در معرض خطر قرار دارد و نیز احتمال برهم خوردن نظم بازار فولاد در داخل کشور را ه...

BourseNews.ir/
عبور از یک رکورد دوساله و کسب رکورد‌های جدید در واحد نورد سرد فولاد مبارکه

عبور از یک رکورد دوساله و کسب رکورد‌های جدید در واحد نورد سرد فولا...

در واپسین روز‌های سال جهش تولید، جهادگران واحد نورد سرد موفق شدند رکورد متعددی را به ثبت برسانند.

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ چالش تعطیلات کرونایی برای برندگان قرعه‌کشی سایپا

در حال بارگیری...