آینده اینترنت چه شکلی خواهد بود؟

آینده اینترنت چه شکلی خواهد بود؟

فناوری جدید به قدری سریع متحول می‌شود که پیش بینی این‌که اینترنت آینده دقیقا چگونه خواهد بود، دشوار است اما شکی نیست که جدیدترین نسخه وب، تقریبا تک به تک بخش‌های اقتصاد و جامعه ما را متحول خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، منظور از "اینترنت آینده" دقیقا چیست؟ پیش از این درباره سومین تحول وب صحبت شده است که زندگی آنلاین را غیرمتمرکزتر و ایمرسیو یا غوطه‌ورتر می‌کند. این مرحله پس از "وب 1" که مبتنی بر وب‌سایت‌های ایستا بود و "وب 2" که مشخصه آن، محتوای تولید شده توسط کاربر بود و توسط شرکت‌های شبکه اجتماعی مانند تنسنت و فیس‌بوک هدایت ‌شد، می‌آید.

فوربس در گزارشی به مرور پنج روند پرداخته است که ممکن است بر "وب 3" یا "اینترنت آینده" تاثیر بگذارند:

1- متاورس و تجربه ایمرسیو

در اینترنت آینده، فعالیت‌های دیجیتال (آنلاین)، با دنیاهای مجازی و فیزیکی ادغام می‌شوند تا تجربیات واقعی و همه‌جانبه ایجاد کنند. برندها، مدارس، کارفرمایان و افراد همگی دنیاهای مجازی خود را اداره خواهند کرد که در آنجا، افراد می‌توانند برای یادگیری، بازی، کار یا معاشرت گردهم بیایند.

متاورس، یک محیط دیجیتالی مشترک و پایدار است که در آن می‌توانیم با همان آواتار، دارایی‌های دیجیتال و اولویت‌ها، از فعالیتی به فعالیت دیگر برویم. متاورس، فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)  و دوقلوهای دیجیتال را برای ایجاد یک اینترنت ایمسرسیو، واقع گرایانه‌تر و تعاملی، یکجا جمع می‌کند.

2-ظهور تمرکززدایی

در اینترنت غیرمتمرکز، قدرت و کنترل به جای متمرکز بودن، توزیع شده است. در آینده، اینترنت به جای این که توسط چند نهاد دولتی یا شرکت‌های بزرگ کنترل شود، به‌ طور فزاینده‌ از فناوری‌های غیرمتمرکز مانند بلاک‌چین و شبکه‌های نقطه به نقطه استفاده می‌کند. این امر باعث حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر شده و سانسور را کاهش می‌دهد. اینترنت غیرمتمرکز همچنین انواع جدیدی از اپلیکیشن‌ها و خدمات را را امکان پذیر می‌کند که در اینترنت متمرکز فعلی امکان‌پذیر نیست.

سه مفهومی که در "وب 3" نقش اساسی دارند عبارتند از:

بلاک‌چین: روشی برای ذخیره سازی اطلاعات است که حول رایانش توزیع شده، رمزنگاری و شفافیت ساخته شده است.

 ارزهای دیجیتالی: ارزهای دیجیتالی برای تراکنش‌های مالی ایمن که در شبکه‌های بلاک چین اجرا می‌شوند، استفاده می‌شوند.

توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT): دارایی‌های دیجیتالی که مالکیت یک کالا یا دارایی منحصر به ‌فرد را نشان می‌دهند. این توکن‌ها به طور مطمين قابل خرید و فروش و معامله آنلاین هستند و هر NFT معرف یک کالا یا دارایی منحصر به فرد مانند یک اثر هنری، یک مجموعه یا حتی یک توییت است.

 اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps):  اپلیکیشن‌های دیجیتالی که روی یک بلاک‌چین، خارج از کنترل یک مرجع اجرا می‌شوند.

3- سخت افزار پیشرفته

نوآوری‌های سخت افزاری مانند عینک و هدست، کمک می‌کنند نسخه بعدی "اینترنت آینده"، سرعت پیدا کند. شرکت‌های بزرگ فناوری نه تنها هدست‌های واقعیت مجازی پیشرفته را برای یک تجربه اینترنتی کاملا ایمرسیو می‌سازند، بلکه روی دستگاه‌هایی مانند عینک‌های هوشمند کار می‌کنند که می‌توان به راحتی هنگام راه رفتن و تعامل در دنیای واقعی، از آن استفاده کرد. عینک‌های هوشمند آینده با نمایش تصاویر و اطلاعات دیجیتالی در مقابل چشمان ما، به واقعیت افزوده حیات می‌بخشند. این یکی از راه‌هایی است که می‌توانیم واقعیت افزوده را در شیوع کار، بازی و زندگی خود بگنجانیم. با این فناوری پوشیدنی جدید، ممکن است به نقطه‌ای برسیم که دیگر نیازی به گوشی‌های هوشمند نداشته باشیم.

4- تقویت بدن

بادی آگمنتیشن یا تقویت بدن، استفاده از فناوری برای تقویت یا اصلاح بدن انسان است. در جامعه کنونی، بدن خود را تغییر می دهیم که شامل مواردی مانند کاشت دستگاه‌هایی مانند کاشت حلزون برای شنوایی یا ضربان ساز مصنوعی قلب برای کنترل عملکرد قلب است به عنوان بخشی از اینترنت آینده، تقویت بدن از این هم فراتر خواهد رفت.

شرکت Mojo Vision  سرگرم ساخت لنزهای تماسی واقعیت افزوده است که نمایشگرهای micro-LED را در داخل چشم کاربر قرار می‌دهد. تصور کنید بتوانید این لنزها را به چشم بزنید و اطلاعات آب و هوا، پیام‌های چت یا اطلاعات واقعیت افزوده درباره دنیای پیرامون خود را ببینید. بعضی از شرکت‌ها در حال جابجایی بیشتر مرزها در این عرصه بوده و سعی می‌کنند مغز ما را مستقیما به اینترنت وصل کنند.

شرکت Neural VR، فناوری واقعیت مجازی را با رابط‌های مغز-رایانه (BCIs) ترکیب می‌کند تا تجربیات ایمرسیو و تعاملی ایجاد کند که مستقیما به سیستم عصبی فرد متصل است. با واقعیت مجازی عصبی (نورال)، کاربران می‌توانند با استفاده از افکار خود به جای دستگاه‌های واردکننده اطلاعات سنتی مانند صفحه کلید یا کنترلر، با محیط‌ها و اشیاء مجازی تعامل کرده و آنها را کنترل کنند. شرکت‌هایی مانند نورابل، متا و نورالینک ایلان ماسک، همگی روی  BCI‌هایی کار می‌کنند که پتانسیل ایجاد انقلابی در نحوه تعامل ما با اینترنت آینده را دارند.

5- آوردن لمس و صدا به اینترنت

طراحان همچنین سخت مشغول کار روی دستگاه‌ها و پوشیدنی‌هایی هستند که امکان می‌دهد اینترنت را در سطوح عمیق‌تر با استفاده از طیف کاملی از حواس، تجربه کنیم. در حال حاضر، لباس‌های لمسی مانند Teslasuit وجود دارد که می‌تواند یک تجربه کامل را ارايه دهد که لمس واقعی را شبیه‌سازی می‌کند، اما فعلا برای اکثر کاربران واقعیت مجازی قابل دسترسی نیستند. در آینده، دستگاه‌های لمسی مانند دستکش برای کاربران روزمره قابل دسترس‌تر خواهند شد و وصله‌های لمسی سبک وزن و پوشیدنی، حس لمس انسانی را از یک فاصله طولانی فراهم می‌کنند. صدا همچنین نقش فوق العاده مهمی در اینترنت آینده خواهد داشت. با صدای فضایی، می‌توانیم از صدای 360 درجه در ارتباطات و تجربیات مجازی خود، لذت ببریم.

پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی خبر خوب رییس بانک مرکزی / 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین المللی در دسترس قرار می گیرد قیمت سنگ آهن وارداتی چین کاهش یافت هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است طرح وام قرض‌الحسنه "آفتاب" بانک سینا رونمایی شد بیش از 47 هزار تن میلگرد در بورس کالا به فروش رسید بهره برداری از 5 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران باوجود تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا گواهینامه CARES در ذوب آهن اصفهان تمدید شد قیمت خودرو در بازار آزاد -11 خرداماه 1402+جدول تولید گروه صنعتی ایران خودرو از مرز 100 هزار دستگاه عبور کرد تقویت برند فولاد هرمزگان در دنیا با اجرای طرح‌های توسعه‌ای قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ خبرهای خوب اقتصادی در راه است بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا / تقویت بانکداری بین‌الملل برای... دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد فوری؛ از شنبه یارانه این افراد افزایش می یابد قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ تایر‌های درآمدزایی مجتمع صنایع لاستیک یزد در راه صادرات اجاره خانه در شهرک اکباتان چند؟ / اجاره سوییت 43 متری ماهی 16 میلیون تومان دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین سرمایه گذاری با برنامه در بازار سودآور است/ آغاز شیب ملایم صعودی از نیمه دوم خرداد ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟ قیمت بلیت هواپیما برای عتبات پرواز کرد ابزار جدید بورس تهران؛ بدون ریسک سود کنید بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه از محل احداث... این اقدام همه جوره به نفع بورس است ویدیویی که ثابت می‌کند، چیپس کیلویی 500 هزار تومان است! استفاده از ابزار مالیات برای کنترل اجاره خانه پشت پرده تعطیلی کارخانه قدیمی «داروگر» / از زمزمه ورشکستگی در سال 96 تا ورشکستگی قطعی در 1402 خبر فوری دولت برای حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران به دستور وزیر کار؟ جزيیات جدید از توزیع یارانه نان | قیمت نان گران می شود؟ افزایش سقف بدهی دولت آمریکا تصویب شد این خودروی تمام برقی در ایران تاکسی می‌شود؟/عکس یارانه‌ نقدی امسال برای چه کسانی زیاد می‌شود؟ رشد 45 درصدی تولید سواری طی دوماهه امسال/ 85 درصد تولید خودرو سهم سواری‌هاست یارانه چه کسانی 80 هزار تومان اضافه می‌شود؟/ اگر می‌خواهید... سرمایه گذاران بورس نگاه شان به تحولات سیاسی است بالاخره نرخ یک چیز در کشور کاهشی شد با ایرلاین‌هایی که پروازهای چارتری را حذف نکنند، طبق مقررات برخورد می‌شود