کاهش قیمت نفت / نگرانی‌ها نسبت به اختلال عرضه...

کاهش قیمت نفت / نگرانی‌ها نسبت به اختلال عرضه...

قیمت نفت در معاملات امروز، تحت تاثیر عوامل بسیای کاهش پیدا کرد.

طلای سیاه، همواره تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار گرفته است و همین عوامل، گاهی قیمت را بالا برده و گاهی هم قیمت نفت را پایین آورده است.

قیمت نفت در ابتدای معاملات روز دوشنبه بازار آسیا پس از این که رژیم صهیونیستی اعلام کرد به حملات در جنوب غزه پایان داده است و نگرانی‌ها نسبت به اختلال عرضه فروکش کرد، کاهش یافت.

بهای معاملات نفت برنت با 31 سنت معادل 0.4 درصد کاهش، به 81 دلار و 88 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 31 سنت معادل 0.4 درصد کاهش، به 76 دلار و 53 سنت در هر بشکه رسید.

ریسک‌های ژيوپلیتیکی و نگرانی نسبت به گسترش درگیری میان رژیم صهیونیستی و نیروهای مقاومت فلسطین در منطقه و احتمال مختل شدن عرضه نفت در خاورمیانه، باعث شد قیمت نفت در هفته گذشته، 6 درصد صعود کند.

چند روز پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، پیشنهاد آتش‌بس حماس را رد کرد، ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه اعلام کرد مجموعه‌ای از حملات را به جنوب غزه انجام داده که اکنون به پایان رسیده است.

اختلالات لجستیکی در دریای سرخ، همچنان در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد. آژانس فعالیت‌های تجارت دریایی انگلیس، بامداد روز دوشنبه اعلام کرد گزارشی مبنی بر اصابت دو موشک به یک کشتی در جنوب المخا یمن دریافت کرده است. نیروهای مسلح یمن در واکنش به جنگ غزه، از اواسط نوامبر، کشتی‌های مرتبط با  رژیم صهیونیستی را هدف حمله قرار داده‌اند.

در حالی که نگرانی‌های عرضه در خاورمیانه نسبتا افزایش یافته، اخبار منتشره از آمریکا، بخشی از نگرانی‌ها را کاهش داده است. شرکت‌های انرژی آمریکایی، تعداد دکل‌های نفت و گاز طبیعی را به بالاترین حد خود از اواسط دسامبر افزایش دادند که به طور بالقوه نشان‌دهنده افزایش تولید این کشور در ماه‌های آینده است. تولید داخلی آمریکا در هفته گذشته، به رکورد 13.3 میلیون بشکه در روز بهبود یافت.

نگرانی‌ها پیرامون وضعیت تقاضا، همچنان به قوت خود باقی است. یکی از مقامات فدرال رزرو اظهار کرد: علاقه‌ای به توصیه برای کاهش نرخ بهره ندارد و این امر بر صحبت‌ها در خصوص مهار بیشتر تورم افزوده است. نرخ‌های بهره بالاتر، رشد اقتصادی را کاهش داده و تقاضا برای نفت را محدود می‌کند.

انتظار می‌رود ساعات معاملات در آسیا کوتاه باشد زیرا بازارهای اکثر مناطق از جمله چین، هنگ کنگ، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، تایوان، ویتنام و مالزی برای تعطیلات بسته هستند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارهای مالی سرزمین اصلی چین برای تعطیلات سال نوی چینی، تعطیل هستند و از دوشنبه، 19 فوریه، فعالیتشان را از سر خواهند گرفت. تجارت هنگ کنگ در 14 فوریه از سر گرفته خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش تولید نفت و به صفر رسیدن میعانات گازی ذخیره‌ شده روی آب از موفقیت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم است.

با بازگشت تحریم‌های نفتی در آبان‌ماه سال 97، بسیاری از خریداران از جمله کره‌جنوبی، چین، هند و ژاپن، واردات نفت خام و میعانات گازی خود از ایران را کاهش دادند، همین موضوع باعث شد دولت قبل نتواند میعانات گازی را بفروشد.

راهکار دولت گذشته برای این موضوع خرید نفتکش و ذخیره میعانات گازی روی آب بود تا تولید از پارس جنوبی متوقف نشود. بعضی از این نفتکش‌ها بیش از سه سال روی آب سرگردان بودند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد