قدیمی‌ترین خشکشویی تهران را بشناسید / قدیمی‌ترین لباسی که در خشکشویی حاج یعقوب جامانده چندساله است؟

قدیمی‌ترین خشکشویی تهران را بشناسید / قدیمی‌ترین لباسی که در خشکشویی حاج یعقوب جامانده چندساله است؟

صنعتهمشهری آنلاین نوشت : 85 سال پیش حاج «یعقوب تربتی» به شادباش به دنیا آمدن پسرش «ناصر» کرکره نخستین خشکشویی تهران را در خیابان جمهوری کنونی بالا کشید.

از آن سال تا حالا پسر میراث‌دار پدر شده و چراغ نخستین خشکشویی پایتخت را روشن نگه داشته است. هفته گذشته برای دیدار با «ناصر تربتی» به خشکشویی ژاندارک در خیابان ابوریحان رفتیم و ساعتی پای صحبت او نشستیم که این روزها به دلیل کهولت سن، خشکشویی را با کمک فرزندش اداره می‌کند.

پیرمرد خوش‌صحبت است و در حالی که روی صندلی به عصایش تکیه داده، روایت نخستین خشکشویی پایتخت را برایمان نقل می‌کند:‌ «روزی که به دنیا آمدم پدرم خشکشویی جهان‌نما را در خیابان جمهوری دایر کرد. من هم از کودکی به مغازه پدرم می‌رفتم تا کار یاد بگیرم. یادم است مواد مختلف را ترکیب می‌کردم تا بتوانم لکه‌هایی را که روی لباس‌ها مانده بود پاک‌کنم. آن زمان لباس‌های پشمی، ابریشمی و مجلسی مثل پالتو، کت و شلوار و... را برای اینکه خراب نشوند با بنزین ss می‌شستند که سوخت هواپیماست. البته کار با بنزین خطراتی هم داشت.

بیشتر بخوانید :

  • نرخ خشکشویی 25 درصد گران شد/ از آنلاین‌ها استفاده نکنید
  • خشکشویی و پرده شویی را به حباب بسپارید

یکبار مغازه پدرم به علت بی‌احتیاطی کارگران آتش گرفت که خوشبختانه کسی آسیب ندید. لباس‌های معمولی هم با آب و صابون شسته می‌شد. در دهه 30 پودر لباسشویی از اروپا آمد و جایگزین صابون شد.» تربتی نفسی تازه می‌کند و خیره به عکس پدر روی دیوار مغازه ادامه می‌دهد: «بعدها پدرم خشکشویی دیگری در چهارراه فلسطین دایر کرد و چون همه تجهیزات و ماشین‌ها را از دانمارک سفارش داده بود، نام مغازه را دانمارک گذاشت. این مغازه یعنی ژاندارک هم پدرم در خیابان وصال دایر کرد که حدود 8 سال پیش به خیابان ابوریحان آمدیم.»

از صاحب قدیمی‌ترین خشکشویی تهران سراغ لباس‌های امانتی را که معمولا روی دست خشکشویی‌ها می‌ماند می‌گیریم. به زحمت از جا بلند می‌شود و عصازنان پله‌های مغازه را پایین می‌رود و ما را به طبقه زیرین مغازه راهنمایی می‌کند؛ جایی که پر از لباس‌هایی است که صاحبانشان سال‌ها قبل آنها را برای شست‌وشو آورده‌ و هرگز بازنگشته‌اند. با عصا به انواع کت و شلوار، پیراهن، مانتو، پالتو، لباس عروس و... که در کاور پلاستیکی غبارگرفته به ردیف از سقف آویزان شده است، اشاره می‌کند و می‌گوید: «اینها حدود 20 سال است مهمان ما هستند. صاحبان چندتایی‌شان به دلیل بدهی 200 تا 300 تومانی هنوز نیامده‌اند لباسشان را ببرند.

ما حاضریم بدهی را ببخشیم و امانت‌هایشان را برگردانیم. اما اغلب صاحبان این لباس‌ها به خارج از کشور رفته‌اند یا فراموش کرده‌اند لباسشان را به خشکشویی سپرده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «طبق قرارداد باید حداکثر لباس را 6 ماه تا یک سال نگه داریم. اما به‌دلیل امانتداری و وظیفه انسانی و شرعی تلاش می‌کنیم تا زمان آمدن صاحبان این لباس‌ها، آنها را نگهداری کنیم. چون بعد از چند سال برخی افراد وقتی قبض‌های خشکشویی را در جیب کت یا لباسی پیدا می‌کنند، یادشان می‌آید که لباسی داده و هنوز برای گرفتن آن اقدامی نکرده‌اند؛ آنها در کمال ناباوری به خشکشویی‌ می‌آیند و وقتی لباسشان را می‌گیرند با خوشحالی می‌گویند که اگر هم تحویل نمی‌دادید، نمی‌توانستیم ادعایی داشته باشیم.» سپس برگه‌ای را که رسید تحویل چند دست لباس به خیریه است نشان می‌دهد و می‌گوید: «حالا که با گذشت 20 سال کسی از این لباس‌ها سراغی نگرفته قصد داریم آنها را به نیت صاحبانشان به موسسات خیریه بسپاریم تا به دست نیازمندان برسانند.»

شاید در فیلم‌ها و داستان‌ها دیده و شنیده باشید گاهی افرادی که می‌خواهند خودشان را در مجلسی پولدار جا بزنند از آشنایی که در خشکشویی کار می‌کند، لباس شیک و گرانقیمت قرض می‌کنند. تربتی که از این دست خاطرات زیاد دارد می‌گوید:‌ «در طول این 70 سال که در خشکشویی هستم، بارها پیش آمده که کسی به دنبال لباس قرضی آمده. اما چون این لباس‌ها امانت مردم است درخواستش را رد کرده‌ام؛ در عوض از لباس‌های خودم به او داده‌ام. مثلا یادم هست چند سال پیش مرد جوانی آمد و بعد از اینکه کلی این پا و آن پا کرد تا مغازه خلوت شود با خجالت گفت: امشب عروسی‌ام است و کت و شلوار مناسب دامادی ندارم.

اگر می‌شود یک دست کت و شلوار به من قرض یا اجاره بدهید. من هم از لباس‌هایم یک دست کت و شلوار شیک به او دادم و گفتم قرض نیست، هدیه عروسی‌ات است.» این کاسب قدیمی که معتقد است امانتداری و جلب اعتماد مشتریان اساس هرکسب وکاری است، ادامه می‌دهد: «لباس که ارزش چندانی ندارد، بارها پول، دلار، طلا، جواهر، اجناس بسیار گرانقیمت و باارزش در جیب لباس مشتریان بوده که ما همه را بی‌کم و کاست تحویل صاحبش داده‌ایم.»

طبق روایات، در تهران قدیم زن‌ها لباس‌ها را داخل تشت یا لگن با آب و چوبک خیسانده و لگد می‌کردند یا کنار نهر یا جوی آب یا در حوض حیاط خانه لباس‌های اهل خانه را می‌شستند و سپردن لباس به خشکشویی‌ها مربوط به طبقه اعیان و اشراف بود. تربتی با تایید این روایت می‌گوید: «مردم عادی لباس‌هایشان را در خانه می‌شستند. مشتریان مغازه پدرم اغلب درباری‌ها، بازاری‌ها، هنرپیشه‌ها و پولدارها بودند.

من کم‌سن و سال بودم ولی یادم هست هر روز چندین ماشین خارجی جلو مغازه می‌ایستاد و پیشخدمت فلان وزیر، وکیل، درباری چند دست لباس زنانه و مردانه به خشکشویی می‌آورد. بعدها هم که خودم مغازه را اداره می‌کردم مشتریان معروف در بین بازیگران و سیاستمداران زیاد داشتیم که فقط اسم چند نفر در خاطرم مانده؛ مثل چنگیز وثوقی، فردین، مرتضی عقیلی، رضا فیاضی، زهرا سعیدی.» حاج ناصر که انگار چیزی یادش آمده باشد بی‌مقدمه می‌گوید: «این را هم بگویم که آن زمان آدم‌هایی که مذهبی بودند لباسشان را به خشکشویی نمی‌آوردند، چون فکر می‌کردند لباس‌ها با موازین شرعی آب‌کشی نمی‌شود و اگر لباسی که حامل نجاست است با سایر لباس‌ها شسته شود، آنها را هم نجس می‌کند.»

220 46

local_offerبرچسب‌ها:
مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

معاونت حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی، روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای عرضه انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی...

Bartarinha.ir/
تکذیب گرانی نان اینبار از زبان ريیس جمهور

تکذیب گرانی نان اینبار از زبان ريیس جمهور

وزارت اقتصاد در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گزارش داد که 57 درصد از نانوایی‌های کشور تحت پوشش طرح مدیریت هوشمند یارانه...

Gostaresh.news/
حمله هیولای گرانی به شکم نوزادان!

حمله هیولای گرانی به شکم نوزادان!

روزنامه «شرق» از کمبود شیر خشک‌های ضدحساسیت نوزادان در دوران ارايه تسهیلات وام و مسکن و خودرو به فرزندان دوم و سوم...

Bartarinha.ir/
عدم عرضه رب از سوی کارخانجات دلیل گرانی رب است

عدم عرضه رب از سوی کارخانجات دلیل گرانی رب است

عضو هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو گفت: در سال جاری هزینه های تولید مانند دستمزد، سربار، حمل و نقل و ... افزایش قابل...

Borna.news/
فارس من| کم‌فروشی و گرانی‌ چیپس/ چرا چیپس افزایش قیمت داشت

فارس من| کم‌فروشی و گرانی‌ چیپس/ چرا چیپس افزایش قیمت داشت

با حذف ارز ترجیحی روغن و گران شدن قیمت چیپس، به تازگی کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی به افزایش بی‌سابقه قیمت چیپس انتقاد کردند و خواستار رسیدگی به گرانی بی‌سابقه قیمت آن شده‌‌اند.

FarsNews.ir/
آمار تکان‌‌دهنده از بحران گرانی مسکن

آمار تکان‌‌دهنده از بحران گرانی مسکن

برخوردهای موضعی و محدود برای حل مسيله مسکن بدون استفاده از ابزارهای حاکمیتی، حقوقی و قانونی سبب گردیده مسيله مسکن، به...

Bartarinha.ir/
گرانی بیداد می کند / قیمت کالاها در سربالایی

گرانی بیداد می کند / قیمت کالاها در سربالایی

بررسی قیمت کالاهای اساسی در اول تیرماه نسبت به خرداد نشان می‌دهد که کره پاستوریزه، سیمان خاکستری و شیر استریل پاکتی...

Gostaresh.news/
گرانی بی‌سابقه خودرو ترمز ندارد؟

گرانی بی‌سابقه خودرو ترمز ندارد؟

سقفی برای افزایش قیمت خودرو در کار نیست. این را از نقشه لو رفته ایران‌خودرو که به‌تازگی سروصدا هم کرده به‌خوبی می‌توان...

Bartarinha.ir/
موج جدید گرانی در مصر با افزایش قیمت بنزین

موج جدید گرانی در مصر با افزایش قیمت بنزین

موج جدید گرانی در مصر به دنبال افزایش مجدد قیمت سوخت با بالا رفتن تعرفه حمل و نقل عمومی در این کشور به راه افتاد.

FarsNews.ir/
پشت پرده گرانی ها در کشور + فیلم

پشت پرده گرانی ها در کشور + فیلم

بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری: طبیعتا وقتی یارانه را حذف میکنید کالاهای اساسی و کالاهای منتج از کالاهای اساسی...

Gostaresh.news/
درخواست برای گرانی رب‌گوجه و تن‌ماهی

درخواست برای گرانی رب‌گوجه و تن‌ماهی

​سندیکای صنایع کنسرو در نامه‌ای به معاون اول ريیس جمهوری خواستار حذف قیمت‌گذاری پیشینی رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی تن...

Bartarinha.ir/

گرانی دوباره تن ماهی و رب گوجه فرنگی در راه است؟

بهانه جدید برای گرانی گوشت در آینده نزدیک

بهانه جدید برای گرانی گوشت در آینده نزدیک

سر انجام پس از کشمکش فراوان و هشدارهای مکرری که دامداران نسبت به وجود دام مازاد و احتمال حذف بخش قابل توجهی از دام ها...

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت لبنیات و آب و برق در سرزمین‌های اشغالی به دلیل گرانی سوخت

افزایش قیمت لبنیات و آب و برق در سرزمین‌های اشغالی به دلیل گرانی س...

رژیم صهیونیستی به دنبال افزایش قیمت سوخت از تصمیم برای افزایش قیمت محصولات لبنی، برق و آب خبر در سرزمین‌های اشغالی خبر داده است.

FarsNews.ir/
گرانی به نذری‌ها هم رسید

گرانی به نذری‌ها هم رسید

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان گوشت گاوی خاطر نشان کرد: تجربه سال‌های گذشته این ذهنیت را ایجاد کرده بود که در محرم...

Bartarinha.ir/
رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد