حجم پایه پولی در خرداد منفی شد/ کاهش رشد نقدینگی در بهار 1401 +‌ جدول

حجم پایه پولی در خرداد منفی شد/ کاهش رشد نقدینگی در بهار 1401 +‌ جدول

براساس آمارهای بانک مرکزی، پایه پولی در خرداد امسال نسبت به ماه قبل نیم درصد کمتر شده و رشد نقدینگی در سه ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بانک مرکزی آمار متغیرهای پولی در خرداد ماه را منتشر کرد که براساس آن میزان خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی با 4.1 درصد به کاهش 545 هزار و 60 میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال گذشته 4.1 درصد کاهش و در مقایسه با خرداد ماه سال گذشته 13.8 درصد افزایش داشته است.

خالص مطالبات بانک مرکزی بخش دولتی در خرداد ماه به 14 هزار و 10 میلیارد تومان رسیده در حالی که این رقم در خرداد ماه سال گذشته معادل 40 هزار و 820 میلیارد تومان بوده است. میزان خالص بدهی دولت به بانک مرکزی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 65.7 درصد کاهش داشته است.

خالص مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها 144 هزار و 940 میلیارد تومان بوده که نسبت به پایان سال گذشته 0.9 درصد افت و نسبت به ماه مشابه سال قبل 27.8 درصد رشد کرده است.

خالص سایر اقلام بانک مرکزی در خرداد ماه منفی 63 هزار و 640 میلیارد تومان است که در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته 167.6 درصد کاهش یافته است.

میزان سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی در خرداد ماه امسال 194 هزار و 330 میلیارد تومان بوده که نسبت به پایان سال گذشته 26.8 درصد کمتر شد اما در مقایسه با خرداد ماه سال گذشته 20.8 درصد بیشتر شده است.

براساس این آمارها، پایه پولی در پایان این ماه به 640 هزار و 370 میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال گذشته 6 درصد رشد نشان می‌دهد. در دو ماهه اول امسال رشد پایه پولی 6.5 درصد و حجم پایه پولی 643 هزار و 210 میلیارد تومان بود؛ بنابراین حجم پایه پولی در خرداد ماه نسبت به ماه قبل 2 هزار و 840 میلیارد تومان کمتر شده است.

یکی از علل اصلی کنترل پایه پولی کاهش قابل توجه دریافت تنخواه بودجه از دولت بوده است به‌طوری که در سال گذشته دولت قبل، در سه ماهه اول سال 50 هزار و 50 میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرد اما این رقم در سه ماهه اول سال 1401 معادل 18 هزار و 180 میلیارد تومان بوده است.

همین مساله موجب شد که میزان رشد پایه پولی در سه ماهه اول سال 1401 به سطح 6 درصد کاهش یابد چرا که در سه ماهه اول سال گذشته میزان رشد پایه پولی 9.2 درصد بوده است.

حجم نقدینگی در سه ماهه اول امسال با 5.6 درصد رشد به 5 هزار و 104 هزار و 960 میلیارد تومان رسیده است. رشد نقدینگی در سه ماهه ابتدایی سال گذشته 6.6 درصد بود.

بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی با 9.4 درصد کاهش نسبت در سه ماهه اول امسال به 44 هزار و 950 میلیارد تومان رسیده است. میزان بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی در این ماه نسبت به ماه قبل 650 میلیارد تومان کاهش داشته است.

همچنین بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی 47 هزار و 900 میلیارد تومان درج شده که نسبت به پایان سال قبل 2.7 درصد افت کرده است. حجم بدهی بانک‌های تخصصی دولتی در این ماه نسبت به ماه قبل 660 میلیارد تومان کمتر شده است.

بدهی بانک‌های دولتی به بانک مرکزی در خرداد ماه کمتر از ماه قبل و کمتر از پایان سال گذشته بوده اما در سرفصل بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری بدهی، بدهی به بانک مرکزی با رشد 9.8 درصدی در سه ماهه اول امسال، به رقم 52 هزار و 90 میلیارد تومان افزایش یافته است.

این رقم نسبت ماه قبل (اردیبهشت ماه 1401) بالغ بر 8 هزار و 830 میلیارد تومان بیشتر شده است. باید علت این رشد بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی در روزهای آینده بررسی شود اما به نظر می‌رسد این رشد بدهی ناشی از وضعیت بد بانک‌های ناتراز است و دولت باید در آینده‌ای نزدیک بانک‌های ناتراز را تعیین تکلیف کند به‌طوری که همواره شاهد روند رو به رشد بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی نباشیم.

عنوانخرداد 1401درصد تغییر نسبت به اسفند 1400درصد تغییر نسبت به خرداد ماه 1400
پایه پولی640،3706+27.8+
نقدینگی5،104،9605.6+35.2+
خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی545،0604.1-13.8+
خالص مطالبات بانک مرکزی از دولت14،010116.2+65.7-
بدهی ناخالص دولت به بانک مرکزی150،42013.7+9-
سپرده دولت نزد بانک مرکزی184،15028.2-19.3+
مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها144،9400.9-27.8+
خالص سایر اقلام بانک مرکزی63،640-167.6-52+
بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی44،9509.4-501.7+
بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی47،9002.7-5.4+
بدهی بانک‌های غیردولتی و خصوصی به بانک مرکزی52،0909.8+13.9-

پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی شد

پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی ...

با پایان ماموریت 31 ماهه بانک مرکزی به محمد فطانت در بانک آینده، نهاد ناظر بازار پولی کشور برای این بانک بحران زده به دنبال سکاندار جدیدی است.

MehrNews.com/
شرایط دریافت وام فوری 500 میلیون تومانی بانک ملت | وام فوری با سود کم و بدون ضامن

شرایط دریافت وام فوری 500 میلیون تومانی بانک ملت | وام فوری با سود...

بانک اول - بانک ملت در جدید ترین طرح تسهیلاتی خود با معرفی طرح شایان تا سقف 500/000/000 تومان بر اساس معدل حساب به...

MosalasOnline.com/

وام 200 میلیونی بانک ملت | واکم آسان با سود کم

مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

سیاستگذار پولی در دولت سیزدهم مجموعه اقداماتی با هدف کاهش بدهی بانک ها و اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی را در...

Borna.news/
دو بانک برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

دو بانک برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

پس از گذشت حدود 9 ماه از آغاز پروژه نهضت ملی مسکن، سرانجام دو بانک دیگر بجز بانک مسکن وارد فرآیند پرداخت تسهیلات شده و البته انعقاد قرارداد عاملیت را به بانک مسکن واگذار کرده‌اند.

Isna.ir/
جزییات جلسه مشترک ريیس کل بانک مرکزی و ريیس...

جزییات جلسه مشترک ريیس کل بانک مرکزی و ريیس...

مجید عشقی، ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این شد که در خصوص نرخ بهره بین بانکی، موضوع مدیریت شود و با...

Gostaresh.news/
بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

اقتصاد کلانتسنیم نوشت :بانک مرکزی اعلام کرد تورم ماهانه اقلام خوراکی از 25.4 درصد در خردادماه به 5.7 درصد در تیرماه کاهش یافت. کاهش حدود 20 واحد درصدی تورم اقلام خوراکی از خرداد تا تیر، به وضوح پایان ...

KhabarOnline.ir/
مجلس نسخه بانک مرکزی را به زودی می‌پیچد

مجلس نسخه بانک مرکزی را به زودی می‌پیچد

نظری؛ عضو هیيت ‌ريیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های پولی کشور را بانک مرکزی و سیاست‌های مالی کشور...

Gostaresh.news/
تامین مالی غیرتورمی ‎تولید اولویت بانک مرکزی/ انتشار ‎7 هزار و 560 میلیارد تومان اوراق گام در یک ماه

تامین مالی غیرتورمی ‎تولید اولویت بانک مرکزی/ انتشار ‎7 هزار و 560...

میزان انتشار‌ اوراق گام فقط در یک ماه اخیر با اصلاحات دستورالعمل قبلی در بانک مرکزی به 7 هزار و 560 میلیارد تومان رسید.

FarsNews.ir/
تامین مالی «غیر تورمی» ‌تولید، در دستور کار بانک مرکزی

تامین مالی «غیر تورمی» ‌تولید، در دستور کار بانک مرکزی

مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در تويیتی اعلام کرد: ارزش اوراق گام در یک ماه از 7.5 هزار میلیارد تومان گذشت.

MehrNews.com/
خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی منفی شد

خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی منفی شد

دولت در راستای کنترل تورم اصلاحاتی را شروع کرده و استقراض از بانک مرکزی را به‌تدریج کاهش داده و حتی خالص بدهی بخش...

EghtesadOnline.com/
پیام تسلیت ريیس‌کل بانک مرکزی به مناسب درگذشت دکتر عادل‌آذر

پیام تسلیت ريیس‌کل بانک مرکزی به مناسب درگذشت دکتر عادل‌آذر

ایلنا: ريیس کل بانک مرکزی در پیامی درگذشت دکتر عادل آذر را تسلیت گفت.

Ilna.ir/
کنترل نرخ سود بین بانکی در چارچوب سیاست‌های پولی

کنترل نرخ سود بین بانکی در چارچوب سیاست‌های پولی

ایلنا: مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی گفت: در جلسه امروز شورای پول و اعتبار، اعضای شورا بر کنترل و مدیریت نرخ سود بین بانکی در چارچوب سیاست های پولی تاکید کردند.

Ilna.ir/
تعیین ضرب‌الاجل مدیرعامل بانک ملت برای پرداخت حداکثر 15 روزه تسهیلات ازدواج

تعیین ضرب‌الاجل مدیرعامل بانک ملت برای پرداخت حداکثر 15 روزه تسهیل...

به دنبال تاکید دیروز ريیس‌جمهور برای تسهیل پرداخت وام ازدواج به زوج‌های جوان، مدیرعامل بانک ملت در بخشنامه‌ای خطاب به...

Borna.news/
رشد 72 درصدی تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در سه ماهه اول امسال

رشد 72 درصدی تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در سه ماهه اول امسال

بانک کشاورزی از ابتدای امسال تا پایان خردادماه جمعا 234 هزار و 278 میلیارد ریال تسهیلات به 186 هزار نفر از متقاضیان پرداخت کرده است.

MehrNews.com/
افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا