طرح «بنزین برای همه» چه شد؟

طرح «بنزین برای همه» چه شد؟

انرژیفارس نوشت:سخنگوی اقتصادی دولت امروز در پاسخ به سوال خبرنگار فارس توضیحاتی را درباره وضعیت طرح بنزین برای همه ارايه کرد.

اسفند سال 1400 بود که دولت سیزدهم با هدف عادلانه سازی و بهره مندی همه مردم و از یارانه بنزین طرحی را به طور آزمایشی در کیش به اجرا گذاشت. در این طرح 4 ماهه آزمایشی، همه شهروندان کیش اعم از مالکان خودرو یا افراد بدون خودرو، سهمیه بنزین 20 لیتر را دریافت کردند. قیمت بنزین در این طرح تغییری نداشت و نرخ بنزین یارانه‌ای 1500 تومان و قیمت بنزین آزاد 3000 تومان بود.

نکته مهم طرح بنزین برای همه

نکته قابل توجه این طرح، علاوه بر تخصیص بنزین به هر نفر، این بود که افراد در صورتی که نیاز به استفاده از سهمیه بنزین را نداشتند، می‌توانستند اعتبار بنزین خود را به قیمت همان 3000 برای فروش عرضه کنند تا افرادی که نیاز دارند، آن را بخرند. علاوه بر آن، این سهمیه یارانه‌ای امکان حفظ کردن برای ماه‌های بعد تا 400 لیتر را هم داشت. همچنین این امکان فراهم بود که در پایان دوره، سهمیه یارانه افراد، به طور خودکار به فروش برسد و معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز شود.

این طرح که البته موافقان و مخالفانی هم داشت، اما به مرحله اجرا نرسید و در همان مرحله آزمایشی متوقف شد.

این در حالی است که بسیاری از مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویش‌های مختلفی در سامانه فارس من خواستار اجرای روشی برای توزیع عادلانه یارانه سوخت به مردم هستند.

طرح حدود یکسال است که متوقف شده است

سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره وضعیت این طرح گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که درگیر این طرح بودند، درخصوص شیوه اجرا و توسعه این الگو به سایر مناطق کشور ملاحظاتی داشتند، طرح حدود یکسال است که متوقف شده است.

وی ادامه داد: این طرح هم اکنون در مراحل اصلاح و تکمیل است تا مجددا در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود و تا امروز به ستاد اقتصادی نیامده است.

217

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد