حقیقی می‌فروشد، حقوقی بی‌توجه است

حقیقی می‌فروشد، حقوقی بی‌توجه است

معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد 6/ 3‌درصدی شاخص کل پایان یافت و این نماگر ضمن تجربه دومین هفته پیاپی مثبت، توانست از میانه ابرکانال 4/ 1‌میلیون واحد عبور کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ با این حال سهامداران حقیقی همچنان ترجیح دادند فروشنده باقی بمانند. به این ترتیب در مجموع دادوستدهای هفته منتهی به 14مهرماه، سهامی به ارزش 555‌میلیارد تومان از سبد سهامداران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌‌‌ها منتقل شد تا بازیگران خرد بورس تهران برای ششمین هفته متوالی به فعالیت در زمین فروش سهام ادامه دهند.

با وجود رشد میانگین قیمت سهام و پشتوانه‌‌‌های بنیادی اما به نظر می‌رسد از یکسو هراس بورس‌‌‌بازان حقیقی از افول مجدد قیمت‌ها و از سوی دیگر انتظار برای انتشار عملکرد فصلی بنگاه‌‌‌های بورسی، مهم‌ترین دلیل تعلل سرمایه‌‌‌ این دسته از بازیگران بورسی به گردونه معاملات سهام است.

  عملکرد بازیگران در صنایع بورسی

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به 14مهرماه در حالی به پایان رسید که از 38 گروه فعال بورسی، در 14 صنعت شاهد ثبت خالص خرید مثبت سهامداران حقیقی بودیم و در مقابل این دسته از بازیگران سهام ترجیح دادند سهام خود را در 25 گروه دیگر به فروش برسانند. در این میان بیشترین اقبال حقیقی‌‌‌ها به زیرمجموعه‌‌‌های گروه محصولات شیمیایی معطوف شد. در میان فلزی‌‌‌ها، این «خراسان» بود که بیش از سایرین در مرکز توجه سهامداران خرد قرار گرفت.

به هر روی در مجموع دادوستدهای هفته گذشته، شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 132‌میلیارد و 856‌میلیون تومان از زیرمجموعه پتروشیمی در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. رشد بهای جهانی نفت و گاز از مهم‌ترین دلایل ورود سرمایه‌‌‌های حقیقی به سهام پتروشیمی بود. پس از آن نوبت به صنعت کانه‌‌‌های فلزی رسید تا در لیست خرید سهامداران خرد جای بگیرد. در این راستا معدنی‌‌‌ها معاملات هفتگی خود را با خالص خرید 58‌میلیارد و 297‌میلیون تومان حقیقی‌‌‌ها به پایان رساندند. سومین گروهی که در لیست خرید حقیقی‌‌‌ها قرار گرفت، صنعت مواد و محصولات دارویی بود. افزایش زمزمه‌‌‌های قطعیت یافتن حذف ارز 4200 از مهم‌ترین عواملی است که موجب توجه حقیقی‌‌‌ها به سهام دارویی شده است.

جایی که شرکت‌های تولیدکننده دارو یک به یک از افزایش نرخ محصولات خود به دلیل تغییر مبنا از ارز دولتی به نیمایی خبر می‌دهند. به این ترتیب طی معاملات هفته گذشته بورس تهران، سهامی در گروه مواد و محصولات دارویی به ارزش 43‌میلیارد و 220‌میلیون تومان به سبد سهام حقیقی‌‌‌ها افزوده شد. در آن سوی بازار فلزی‌‌‌ها با خالص فروش 257‌میلیارد و 136‌میلیون تومانی سهامداران خرد مواجه شدند.

پس از آن بیشترین خروج پول حقیقی از زیرمجموعه‌‌‌های بانکی به میزان 147‌میلیارد و 244‌میلیون تومان رقم خورد. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و با جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 110‌میلیارد و 107‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی مواجه شدند.

  سهامداران فعال در روزهای هفته

شنبه: معاملات اولین روز کاری هفته گذشته با رشد 2/ 5‌درصدی شاخص کل استارت خورد و سهامداران خرد نیز خالص خرید 219‌میلیارد و 567‌میلیون تومانی را رقم زدند. صعود بهای نفت و گاز طی دادوستدهای آخرین روز کاری هفته گذشته بازار جهانی (جمعه 9 مهر) سبب شد تا بورس‌‌‌بازان حقیقی توجه ویژه‌‌‌ای به سهام پتروشیمی داشته باشند.

از این رو طی دادوستدهای این روز شاهد ورود 254‌میلیارد و 963‌میلیون تومانی سرمایه‌‌‌های خرد به زیرمجموعه‌‌‌های گروه محصولات شیمیایی بودیم. پس از آن نوبت به معدنی‌‌‌ها رسید تا شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 85‌میلیارد و 807‌میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی باشند. پالایشگاه‌‌‌های بورسی نیز با تجربه شرایطی مشابه، شاهد ثبت خالص خرید 43‌میلیارد و 250‌میلیون تومانی از سوی سهامداران حقیقی بورس تهران بودند. در آن سوی بازار سه گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، فلزات اساسی و سیمانی‌‌‌ها با بیشترین خروج سهامداران حقیقی مواجه شدند. در مجموع سه گروه مذکور سهامی به ارزش 99‌میلیارد و 638 میلوین تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌‌‌جا شد.

یکشنبه: رشد نماگرهای بورسی در دومین روز هفته نیز ادامه یافت اما شاخص کل به رشد 2/ 0‌درصدی بسنده کرد. عقب‌‌‌نشینی تقاضا سبب شد تا سهامی به ارزش 409‌میلیارد و 586‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌‌‌جا شوند. روز یکشنبه در میان صنایع فعال بورسی، در مقابل ورود سرمایه‌‌‌های حقیقی به 12 صنعت، سهامداران خرد در 27 گروه فروشنده بودند. در این میان بیشترین خالص فروش حقیقی‌‌‌ها در زیرمجموعه‌‌‌های گروه فلزات اساسی به میزان 106‌میلیارد و 708‌میلیون تومان رقم خورد. پس از آن نوبت به شرکت‌های چندرشته‌‌‌ای صنعتی رسید که شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 75‌میلیارد و 980‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشند. پالایشی‌‌‌ها نیز در روندی مشابه شاهد خروج 61‌میلیارد تومانی سهامداران خرد بودند. در آن سوی بازار دو گروه خودرو و موداد دارویی مورد توجه بورس‌‌‌بازان حقیقی قرار گرفتند. به این ترتیب طی دادوستدهای دومین روز کاری هفته، در میان سهام خودرویی شاهد ثبت خالص خرید 39‌میلیارد و 804‌میلیون تومانی از سوی سهامداران خرد بودیم. تولیدکنندگان دارویی نیز با جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 9‌میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شدند.

دوشنبه: شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه رشدی 5/ 0‌درصدی را ثبت کرد اما حقیقی‌‌‌ها فروشنده ماندند و شاهد خروج 188‌میلیارد و 651‌میلیون تومانی سرمایه این دسته از بورس‌‌‌بازان از گردونه معاملات سهام بودیم تا کمی از فشار فروش سهامداران خرد کاسته شود. در این روز لیست خرید حقیقی‌‌‌ها معطوف به 14 صنعت شد و در مقابل شاهد ثبت خالص فروش مثبت این دسته از بورس‌‌‌بازان در 23 گروه بودیم. دارویی‌‌‌ها با ورود 37‌میلیارد و 767‌میلیون تومانی سهامداران خرد صدر لیست خرید این دسته از معامله‌‌‌گران را به خود اختصاص دادند و رتبه بعدی نیز به بانکی‌‌‌ها اختصاص پیدا کرد. این گروه در جریان دادوستدهای روز دوشنبه شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 12‌میلیارد و 477‌میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در آن سوی بازار اما شرکت‌های کامودیتی‌‌‌محور در لیست فروش سهامداران خرد جای گرفته‌‌‌اند. در صدر این صنایع، گروه فلزات اساسی با خالص خروج 68‌میلیارد و 786‌میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها مواجه شد و پس از آن پتروپالایشی‌‌‌ها جمعا شاهد جابه‌‌‌جایی 102‌میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

چهارشنبه: در آخرین روز کاری هفته گذشته شاخص کل باز هم صعودی بود اما رمق چندانی نداشت. در این روز نماگر اصلی تالار شیشه‌‌‌ای با رشد 2/ 0‌درصدی همراه شد اما جریان ضعیف تقاضا سبب شد تا حقیقی‌‌‌ها خالص فروش 176‌میلیارد و 378‌میلیون تومانی را ثبت کنند. در روز پایانی هفته در مقابل ورود سرمایه‌های حقیقی به زیرمجموعه‌‌‌های پالایشی، شاهد ادامه خروج این دسته از معامله‌‌‌گران از دیگر گروه‌‌‌های کامودیتی‌‌‌محور بودیم.

به این ترتیب روز چهارشنبه پالایشگاه‌‌‌های بورسی در مجموع خالص ورود 68‌میلیارد و 166‌میلیون تومانی را تجربه کردند. دستورالعمل جدید وزارت نفت برای خوراک دریافتی پالایشگاه‌‌‌ها و افزایش تخفیف در نظر گرفته شده از مهم‌ترین دلایل افزایش توجه سهامداران خرد به سهام پالایشی بود.

در ادامه نیز گروه دستگاه‌های برقی، کانی غیرفلزی و سایر واسطه‌‌‌گری‌‌‌های مالی در رتبه‌‌‌های بعدی لیست خرید حقیقی‌‌‌ها قرار داشتند. در مجموع روز چهارشنبه شاهد ورود سرمایه‌های خرد به 16 گروه در مقابل خروج از 22 صنعت بودیم. در صدر لیست فروش حقیقی‌‌‌ها اما گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با خالص فروش 60‌میلیارد تومانی خودنمایی می‌‌‌کرد. فلزی‌‌‌ها نیز طی دادوستدهای این روز با خروج 52‌میلیارد و 864‌میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها مواجه شدند. پتروشیمی‌‌‌ها نیز در شرایطی مشابه شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 32‌میلیارد و 989‌ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

local_offerبرچسب‌ها:
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیر...

JameJamOnline.ir/
شفافیت و عدالت در مورد کشف «ماینر» در بورس تهران

شفافیت و عدالت در مورد کشف «ماینر» در بورس تهران

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور شفاف‌سازی و پاسخگویی در خصوص موضوع ماینر توضیحاتی ارايه کرد.

YJC.news/
ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 38772 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
دم و بازدم بورس تهران

دم و بازدم بورس تهران

پس از دو روز افت شاخص کل بورس، سومین روز هفته با رشد نماگر اصلی تالار شیشه‌ای دنبال شد و بازگشایی مثبت بازار جهانی سبب شد تا شرکت‌های کامودیتی‌محور با تحریک نسبی...

EghtesadOnline.com/
استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

ريیس کمیته بازار سرمایه مجلس درباره نصب ماینر در بورس تهران گفت: ماینر‌ها از خرداد 1399 به مدت چند ماه در بورس نصب و حدود 3 بیت کوین نیز استخراج شده است.

Bartarinha.ir/
کشف 82 ماینر در ساختمان بورس تهران/ برخورد جدی طبق قوانین

کشف 82 ماینر در ساختمان بورس تهران/ برخورد جدی طبق قوانین

شرکت توزیع برق تهران اعلام کرد: در مورد کشف تعدادی دستگاه غیرمجاز استخراج رمزارز در شرکت بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند صنعت برق با این مورد نیز بر اساس قوانین موجود، برخورد ج...

FarsNews.ir/
پاسخ بورس تهران درباره حواشی ماینر‌ها

پاسخ بورس تهران درباره حواشی ماینر‌ها

شرکت بورس تهران طی اطلاعیه‌ای در خصوص حواشی و اخبار منتشر شده پیرامون ماینر‌ها توضیحاتی ارايه داد.

YJC.news/
ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمترین خواسته سهامداران

ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمت...

مسلم صالحی با اشاره به اینکه برکناری هیات مدیره شرکت بورس، کمترین خواسته سهامداران آسیب دیده است، گفت: بدون شک این تخلف با مصوبه هیات مدیره بورس انجام شده است....

EghtesadOnline.com/
استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با تایید استعفای خود از این سمت گفت: با تصمیم هیيت مدیره فعلا محمود گودرزی به عنوان سرپرست منصوب شده است.

Irinn.ir/

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد / چه کسی جایگزین او شد؟

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد / چه کسی جایگزین او شد؟

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام استعفای خود از این سمت، توضیحاتی در این خصوص داد.

TejaratNews.com/

استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

یک استعفا در بورس تهران پس از جنجال ماینرها

یک استعفا در بورس تهران پس از جنجال ماینرها

هيیت مدیره با این استعفا موافقت کرده و محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس تهران را به سرپرستی موقت این شرکت منصوب کرد.

Bartarinha.ir/
ماجرای کشف ماینر در شرکت بورس تهران چه بود؟

ماجرای کشف ماینر در شرکت بورس تهران چه بود؟

روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: رسیدگی به موضوع کشف ماینر در شرکت بورس اوراق بهادار تهران در دستور...

Borna.news/

احضار مدیران بورس تهران / کشف ماینر در بورس تهران رسما تایید شد

فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد افزایش قیمت ساینا در کنار ثبات قیمت در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 26 مهر نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟