چگونه کمبود گاز را جبران کنیم؟

چگونه کمبود گاز را جبران کنیم؟

ایران با وجود در اختیار داشتن منابع زیاد انرژی، تابستان‌‌ها با قطعی برق مواجه می‌شود و زمستان‌ها از تامین گاز باز می‌ماند؛ مرتضی بهروزی فرد، کارشناس اقتصاد انرژی می‌گوید: با نزدیک شدن 6 ماه سرد سال ناچاریم گاز وارد کنیم و در نیروگاه‌ها گاز مایع بسوزانیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از سریال طولانی خاموشی‌ها در تابستان، حالا زمزمه‌های کمبود گاز در دومین کشوری که ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد جدی شده است اما چگونه می‌توان از این بحران عبور کرد؟ مرتضی بهروزی‌ فرد، کارشناس اقتصاد انرژی در همین باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: جایگزین کردن سوخت تنها راهکار کوتاه مدت ماست.

بهروزی فرد ادامه می‌دهد: تنها راهکاری که در کوتاه‌مدت می‌توان انجام داد، استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها در زمان اوج مصرف گاز است.

او همچنین پیشنهاد می‌دهد: راهکار دیگر که کمتر کاربردی است واردات گاز از ترکمنستان است که البته حجم واردات ما کم است.

اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم هم روز سه‌شنبه، 22 شهریور ماه برای تسریع روند تجارت گاز با ترکمنستان به این کشور سفر کرده بود. بنا بر اخبار واصله، اوجی قصد داشت با این سفر، مذاکرات نهایی را انجام دهد.

بهروزی‌فرد می‌افزاید: با توجه به شرایط تحریم و امکاناتی که در اختیار وزارت نفت بوده است، توسعه برخی از حوزه‌های گازی ما با مشکل مواجه شده است و نتوانستیم با توجه به میزان بالای ذخایرمان، افزایش تولید داشته باشیم.

برخی از کارشناسان معتقدند ما با لوله‌کشی گاز در تمام کشور، ضرر بزرگی به این صنعت زده‌ایم و می‌توانستیم در برخی از استان‌ها از منابع دیگری مانند ذغال سنگ استفاده کنیم.

بهروزی فرد تحلیل می‌کند: در راستای سیاست جایگزینی فرآورده‌های مایع با گاز مایع، تمام نیروگاه‌ها با گاز کار می‌کنند و به جز این، تقریبا 90 درصد مشترکان خانگی در ایران هم از گاز استفاده می‌کنند.

او مصرف گاز بالا در ایران را این گونه توجیه می‌کند: مصرف گاز ما بسیار بالاست؛ البته این تقصیر مردم نیست، باید سیاست‌هایی اتخاد می‌شد تا مردم از گاز کمتری مصرف کنند. مساله این است که یک شهروند عادی امکان استفاده از بخاری کم مصرف ندارد یا نمی‌تواند از تاسیساتی که مصرف را بهینه می‌کند، استفاده کند.

بهروزی فرد یادآوری می‌کند: با توجه به امکانات کم حتی نتوانسته‌ایم بخش مازاد گاز را در 6 ماه اول سال، ذخیره کنیم تا در 6 ماه دوم سال که پیک مصرف گاز است، از آن استفاده کنیم.

همه این عوامل موجب شده تا ما در اوج زمستان که بخش عمده گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود نه صنعت، دچار کمبود شده و مجبور شویم نیروگاه‌ها و صنعت خود را از صف مصرف خارج کنیم یا از سوخت مایع برای آن‌ها استفاده کنیم.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «چرا غول انرژی جهان گاز ندارد؟» را هم بخوانید.

ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند!

ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند!

شب پیش عده‌ای اقدام به دزدیدن دو کپسول کلر از شرکت آب و فاضلاب شهرستان هفشجان کردند و پس از آن هم با پخش آن گاز عده‌ای از مردم مسموم شدند. این حادثه، خوشبختانه خسارات جانی در پی نداشته اما سارقان و مس...

TejaratNews.com/
توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

ريیس جمهور با اشاره به توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز گفت: تبادل انرژی و افزایش حجم مبادلات و ترانزیت کالا بین دو کشور از جمله زمینه‌های مستعد برای تقویت همکاری‌های ایران و ترکمنستان است.

TejaratNews.com/
سهمیه سوخت چه تغییری می‌کند؟ / «بنزین بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها»

سهمیه سوخت چه تغییری می‌کند؟ / «بنزین بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها...

زمزمه‌های واقعی شدن قیمت بنزین، تغییر سهمیه و اختصاص سهمیه به همه شهروندان روز به روز بیشتر مطرح می‌شود اما صحبت‌های ضد و نقیض مسولان درباره این موضوع هنوز هم ادامه دارد.

TejaratNews.com/
زمستان 1400 با کمبود 200میلیون متر مکعب گاز

زمستان 1400 با کمبود 200میلیون متر مکعب گاز

نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به مشکل تامین گاز در فصل زمستان گفت: موضوع تامین سوخت زمستانی مورد نیاز کشور هم در بخش صنعتی و هم در حوزه‌های خانگی، یکی از دغدغه‌‌های اصلی مجلس و وزارت نفت بوده اس...

Bartarinha.ir/
بورس انرژی میزبان عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌شود

بورس انرژی میزبان عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌ش...

بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خواهد بود.

Borna.news/
پیام کمبود گاز در فصل زمستان

پیام کمبود گاز در فصل زمستان

در روز‌های گذشته یکی از کارشناسان صنعت گاز اعلام کرد که امسال و در فصل زمستان با کمبود شدید گاز مواجه خواهیم شد و حتی تعبیر ابرچالش را برای آن به کار برده است.

Bartarinha.ir/
ایران به سوریه سوخت صادر می‌کند؟/ صادرات سوخت به سوریه منطقی است؟

ایران به سوریه سوخت صادر می‌کند؟/ صادرات سوخت به سوریه منطقی است؟

شایعاتی مبنی بر صادرات سوخت به سوریه در فضای مجازی دهان به دهان می‌شود؛ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک می‌گوید: هر چه به کشورهای بیشتری نفت بفروشیم، وضعیت ما بهتر می‌شود و به جز آن، دادوستد...

TejaratNews.com/
دلایل کمبود گاز در کشور چیست؟ / چرا نباید از مازوت استفاده کنیم؟

دلایل کمبود گاز در کشور چیست؟ / چرا نباید از مازوت استفاده کنیم؟

با وجود این که ایران سومین تولیدکننده گاز در جهان است اما وزیر جدید نفت اعلام کرد که زمستان امسال با کبود گاز مواجهیم و این گزاره، گمانه‌هایی درباره استفاده دوباره از مازوت را مطرح کرد. هاشم اورعی می‌...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی وزیر نفت از کسری گاز در زمستان

پیش‌بینی وزیر نفت از کسری گاز در زمستان

وزیر نفت گفت: حجم ذخایر سوخت نیروگاهی 30 درصد کمتر از پارسال است بنابراین تمام تلاشمان این است ظرفیت سوخت مایع نیروگاه ها را بالا ببریم.

Bartarinha.ir/
29میلیون لیتر سوخت ایرانی وارد لبنان می‌شود

29میلیون لیتر سوخت ایرانی وارد لبنان می‌شود

روزنامه الاخبار اعلام کرد که 29 میلیون لیتر سوخت مازوت ایرانی طی روز‌های آینده وارد لبنان خواهد شد.

Bartarinha.ir/
چرا کمبود گاز داریم؟ / آیا صادرات گاز ایران قطع شده است؟

چرا کمبود گاز داریم؟ / آیا صادرات گاز ایران قطع شده است؟

با وجود این که ایران منابع گازی غنی دارد و سومین تولیدکننده بزرگ گاز در جهان است اما وزیر جدید نفت می‌گوید، امسال سوخت مایع در مقایسه با سال گذشته، نزدیک 25 درصد کاهش پیدا کرده است.

TejaratNews.com/
هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه‌ها در زمستان

هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه‌ها در زمستان

بررسی‌های نشان می‌دهد به دلیل افزایش مصرف گاز خانگی در زمستان و کاهش گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع، حتی با وجود تعهد 50 میلیون مترمکعبی تخصیص سوخت مایع، زمستان امسال کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیر...

TejaratNews.com/
وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وزیر نفت گفت: همه تلاش خود را می‌کنیم که در فصل زمستان، مشترکان خانگی گاز با مشکلی روبرو نشوند.

TejaratNews.com/
تامین سوخت خانگی و نیروگاه‌ها اولویت‌ وزارت نفت

تامین سوخت خانگی و نیروگاه‌ها اولویت‌ وزارت نفت

وزیر نفت در حاشیه جلسه کمیسیون‌های مجلس گفت: در جلسه امروز، گزارشی از اولویت‌ها وزارتخانه که شامل تامین سوخت زمستانی و نیروگاه ها، ناترازی گاز، بحث فروش نفت به نمایندگان ارايه شد.

Irinn.ir/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...