اوپک: رشد تقاضا برای نفت در سال آینده آهسته می‌شود

اوپک: رشد تقاضا برای نفت در سال آینده آهسته می‌شود

اوپک پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2023 رشد می‌کند، اما روند کندتری در مقایسه با سال 2002 خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری برنا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2023 به میزان 2.7 میلیون بشکه در روز معادل 2.7 درصد رشد می‌کند. این گروه پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را تغییر نداد و همچنان 3.36 میلیون بشکه در روز حفظ کرد.

استفاده از نفت در مقایسه با اوج بحران همه‌گیری کرونا در سال 2020، بهبود یافته است و انتظار می رود امسال از سطح سال 2019 عبور کند. چشم انداز سال 2023 نشان می‌دهد محدودیت عرضه ممکن است استمرار پیدا کند زیرا رشد تولید غیراوپک تحت تاثیر تحریم‌ها علیه روسیه، از رشد تقاضا عقب خواهد ماند.

در گزارش اوپک آمده است: در سال 2023 با توجه به انتظارات برای رشد اقتصادی مطلوب جهانی با بهبود تحولات ژيوپلیتیکی و پیشرفت در مهار کووید 19 در چین، پیش بینی می‌شود مصرف نفت تقویت شود.

پیش بینی اوپک از تقاضا برای نفت در سال 2023، خوش بینانه‌تر از آژانس بین‌المللی انرژی و همچنین دیدگاه اولیه نمایندگان اوپک است که کندی شدیدتر رشد تقاضا به دلیل قیمت‌های بالا را پیش بینی کرده بودند.

اوپک اعلام کرد در پیش‌بینی‌ها برای سال 2023، فرض بر این گرفته شده که جنگ در اوکراین تشدید نمی‌شود و ریسکهایی مانند تورم، به رشد اقتصاد جهانی آسیب نمی‌زنند.

این گروه پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال میلادی جاری را همچنان 3.5 درصد و سال 2023 را 3.2 درصد حفظ کرد.

دورنمای عرضه نفت در سال 2023 نشان می‌دهد که بازار همچنان دچار محدودیت عرضه می ماند. اوپک پیش‌بینی کرد عرضه غیراوپک به میزان 1.7 میلیون بشکه در روز رشد می‌کند و از رشد تقاضا 2022 عقب می‌ماند. در نتیجه، اوپک پیش بینی کرد جهان به 30.1 میلیون بشکه در روز نفت این گروه برای متوازن کردن بازار نیاز دارد که 900 هزار بشکه در روز بالاتر از سال 2022 خواهد بود.

این مسيله ممکن است به کمبود عرضه دامن بزند زیرا اوپک و متحدانش شامل روسیه برای افزایش تولید متعهد شده در سال 2022 و خاتمه دادن به توافق محدودیت عرضه، به سختی تقلا می‌کنند.

ظرفیت مازاد تولید نفت در اوپک به دلیل عدم سرمایه گذاری کافی بعضی از اعضای این گروه در میادین نفتی، تقلیل پیدا کرده است. عاملی که به بدبینی‌ها افزوده است، تولید پایین‌تر از سقف توافق شده از سوی عربستان سعودی، با وجود قیمت‌های بالا بوده است.

گزارش اوپک نشان داد تولید نفت این گروه با افزایش تولید کشورهایی شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در ژوين 234 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 28.72 میلیون بشکه در روز رسید. با این حال، آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد عربستان سعودی 10.59 میلیون بشکه در روز در ژوين نفت تولید کرده که نزدیک به سهمیه 10.66 میلیون بشکه در روز است.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود آمریکا سال آینده بزرگترین افزایش تولید را در میان تولیدکنندگان خارج از اوپک داشته باشد با این حال در رشد تولید نفت شیل شتابی مشاهده نمی‌شود. اوپک پیش بینی کرد عرضه نفت سبک آمریکا در سال 2023 به میزان 710 هزار بشکه در روز رشد می‌کند که کمتر از 880 هزار بشکه در روز در سال 2022 است.

انتهای پیام/

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تورم

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تور...

تداوم افزایش نرخ بهره بین بانکی در چند وقت گذشته، نشان از افزایش تقاضای بانک‌ها برای تامین مالی دارد.

EghtesadOnline.com/
رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6517 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
رتبه باورنکردنی قدرت خرید مردم تهران در جهان

رتبه باورنکردنی قدرت خرید مردم تهران در جهان

​در این جدول که 251 شهر در جهان براساس قدرت خرید مردم رده‌بندی شده‌اند، اسلام آباد پاکستان در رتبه 225 و استانبول...

Bartarinha.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

جهاندر حالی که آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده نشان می دهد که تورم ایالات متحده همچنان به شکستن رکوردهای جدید خود ادامه می دهد، دولت بایدن به صرف هزینه‌های هنگفت متهم شده است.

KhabarOnline.ir/
کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت شاخص تورم در تعدادی از کشورهای منتخب در فروردین و اردیبهشت...

Bartarinha.ir/
بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

اقتصاد کلانتسنیم نوشت :بانک مرکزی اعلام کرد تورم ماهانه اقلام خوراکی از 25.4 درصد در خردادماه به 5.7 درصد در تیرماه کاهش یافت. کاهش حدود 20 واحد درصدی تورم اقلام خوراکی از خرداد تا تیر، به وضوح پایان ...

KhabarOnline.ir/
رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 درصدی در دولت گذشته

رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 در...

میزان «تشکیل سرمایه ثابت» از نیمه دوم سال 92 تا نیمه اول سال 1400 در مجموع 30.6 درصد نسبت کاهش یافت، اما براساس گزارش بانک مرکزی در فصل زمستان پارسال، میزان تشکیل سرمایه 14.4 درصد رشد داشته است.

Borna.news/
بازنشستگان بخوانند/ افزایش دستمزد، تورم را بالا می‌برد؟

بازنشستگان بخوانند/ افزایش دستمزد، تورم را بالا می‌برد؟

بازار کارمعاون امور بین الملل خانه کارگر جمهوری اسلامی گفت: برخی فکر می‌کنند افزایش دستمزد منجر به تورم می‌شود درصورتیکه هر کشوری به حداقل دستمزد توجه کند و به بهداشت کار و کار شایسته توجه کند، اشتغال...

KhabarOnline.ir/
رشد نقدینگی سقوط کرد

رشد نقدینگی سقوط کرد

با توقف استقراض دولت از بانک مرکزی و کاهش خلق پول نظام بانکی، برای اولین بار پس از 9 سال رشد ماهانه نقدینگی در فروردین...

Gostaresh.news/
رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب شکسته شد

رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب شکسته شد

تورم ماهانه در خرداد امسال به 12.2 درصد رسید.

EghtesadOnline.com/

ایران در لیست 10 کشور با بالاترین نرخ تورم

تورم در اروپا رکورد تاریخی را شکست

تورم در اروپا رکورد تاریخی را شکست

نرخ تورم در حوزه یورو به عنوان بخش قابل توجهی از اقتصاد اروپا به بالاترین میزان در تاریخ قاره سبز رسید.

FarsNews.ir/
آمریکا بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان شد

آمریکا بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان شد

ایلنا: اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان در نیمه نخست سال 2022 میلادی شده است.

Ilna.ir/
رشد هزار واحدی بورس امروز 14 تیرماه

رشد هزار واحدی بورس امروز 14 تیرماه

شاخص کل بورس در 75 دقیقه ابتدای معاملات امروز _سه‌شنبه چهاردهم تیرماه_ با رشد 1769.40 واحدی به 1,508,926.94 واحد رسید.

Borna.news/
افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا