قطار زمین به تهران رسید

قطار زمین به تهران رسید

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به طور رسمی فعالیت خود را در استان تهران...

به گزارش ایسنا، اجرای پروژه‌های دولت الکترونیکی یکی از مهم‌ترین اقدامات برای اجرای شعار امسال به نام «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» عینیت یافته است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز همگام با دیگر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در راستای تحقق این هدف و اجرای شعار محیط زیستی سال با عنوان «محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه»، موضوع دولت الکترونیک را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است. بر این اساس، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارایه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه‌اندازی شده است.   

ثبت و صدور مجوزهای مرتبط با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره‌برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش‌های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با حوزه زمین، اهداف چهارگانه‌ سامانه است. به عبارت دیگر زمین، سامانه‌ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری به‌صورت الکترونیک و بدون مراجعه حضوری را برای متقاضیانی فراهم می‌کند که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

سامانه زمین دارای دو زیرسامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است و هم اکنون به نشانی https://iraneland.ir  قابل دسترس و استفاده برای کاربران است. سامانه پایش اراضی به عنوان یکی از دو بخش اصلی سامانه «پنجره واحد مدیریت زمین» با رصد کردن استان‌های اصفهان، البرز، قزوین و زنجان شروع به کار کرده است و ماموریت ویژه جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و حفظ جنگل‌ها و مراتع را دنبال می‌کند. ذینفعان سامانه پایش اراضی را طیف قابل توجهی از دستگاه‌هایی تشکیل می‌دهند که به نوعی تکلیف قانونی برای حفظ، نگهداری و مدیریت اراضی کشور به عهده آنها گذاشته شده است که در این خصوص می‌توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امور اراضی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اشاره کرد.

در همین رابطه سازمان فناوری اطلاعات به تازگی اعلام کرد طی مراسمی که به میزبانی استانداری تهران برگزار شد، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استان تهران استقرار یافت. در این مراسم احسان کشتکاری-عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران- با اشاره به این که بررسی تجربه‌های گذشته در حوزه پروژه‌های دولت الکترونیک نشان می‌دهد، رفتارهای جزیره‌ای هیچ گاه مثمرثمر نبوده است، اظهار کرد: سامانه زمین یکی از 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک است که مصداق بسیار خوبی از همکاری‌ دستگاه‌های مختلف در کشور با یکدیگر است که با اشتراک‌گذاری اطلاعات در یک سامانه واحد، ذینفعان حوزه زمین را از مراجعات حضوری بی‌نیاز می‌کند.

 کشتکاری از نقش سازمان فناوری اطلاعات ایران در سامانه زمین یاد کرد و گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان راهبر فنی این سامانه، ابزارها، زیرساخت‌های فنی و تکنولوژی مورد نیاز در حوزه زمین را فراهم کرده است تا بتوانند به جای ارايه خدمت از پنجره‌های متعدد، از طریق یک پنجره واحد به ارايه خدمات بپردازند.

در ادامه این مراسم، مازیار مباشری-مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی- به ارايه جزيیات این سامانه پرداخت و بیان کرد: در حال حاضر 10 دستگاه، اطلاعات پایه سامانه پنجره واحد مدیریت زمین را تامین می‌کنند تا مردم بتوانند به صورت هوشمند و بدون مراجعه حضوری از خدمات این سامانه بهره‌مند شوند.

وی، سامانه زمین را به دو بخش اصلی تقسیم کرد و افزود: زیرسامانه پایش اراضی با دریافت تصاویر ماهواره‌ای به پردازش اطلاعات می‌پردازد و بر اثر آن تخلفات حوزه زمین را به پنج دستگاه متولی در حوزه حفاظت گزارش می‌دهد.  بخش درگاه متقاضیان مردمی نیز به تسهیل دریافت مجوزهای حوزه زمین برای مردم می‌پردازد که با توجه به همکاری حدود 21 دشتگاه از حوزه آب و فاضلاب گرفته تا مسکن و شهرسازی و برق و گاز و غیره به استعلامات ثبت شده به طور سیستمی پاسخ داده می‌شود.

مباشری به استقرار سامانه زمین در حدود 24 استان کشور اشاره کرد و از برخی دستگاه‌هایی که قرار بوده به این سامانه  متصل شوند درخواست کرد تا عقب‌ماندگی‌های خود را جبران کنند و از شهرداری تهران نیز خواست تا در ارايه نقشه‌هایی که پیش از این به منظور تکمیل سامانه مورد تقاضا قرار گرفته بود؛ تعجیل نماید.

در خاتمه این مراسم، علیرضا فخاری- استاندار تهران- با اشاره به لزوم استفاده از تجارت سایر استان‌ها که پیش از این سامانه زمین در آنها استقرار یافته است، تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین مزایای این سامانه این است که زمین؛ پایش رفتارهای سازمانی را امکان‌پذیر می‌کند. ضمن این که کوتاه‌شدن مسیر فرآیندها از طریق سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، شفافیت را به همراه می‌آورد و جاهایی که کار به بن‌بست می‌خورد قابل شناسایی است.

 وی با بیان این مهم که انجام پایش و پالایش در سامانه زمین، ویژگی مثبته این سامانه است، متعادل‌سازی در توزیع عادلانه ثروت در میان مردم را از دستاوردهای مثبت سامانه زمین دانست که قادر است به کنترل جریان‌های سودجو در کشور بپردازد.

چندی پیش هم -مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی- در این زمینه گفته بود سامانه زمین در حوزه پایش اراضی کشور تا کنون در 10 استان شامل قزوین، اصفهان، زنجان، البرز، کردستان، یزد، کرمان، کردستان، کرمانشاه و مرکزی مورد اجرا و بهره‌برداری قرار گرفته است و مقدمات اجرایی آن نیز در 11 استان دیگر انجام شده و به زودی اراضی آسیب‌پذیر زیست‌محیطی آن‌ها تحت رصد تصاویر ماهواره‌ای قرار می‌گیرد. همچنین ارايه بخشی از خدمات حوزه زمین از طریق سامانه به مردم و سرمایه‌گذاران در 20 استان فراهم شده و به زودی در کل کشور مقدور می‌گردد.

انتهای پیا

خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 15 مورد ریزش سنگ در کندوان طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین) هشدار سخنگوی صنعت آب درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در نوروز 1402 رشد 14 درصدی مصرف بنزین در 10 روز پایانی سال 1401 افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فوری / ساعت کار ادارات شناور شد تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور این خودرو رکورد گرانی را زد! کاهش قیمت نفت به 76.52 دلار دبیرکل اوپک: توافق کاهش تولید اوپک چالش‌های بازار نفت را برطرف کرد دومینوی ورشکستگی بانک های آمریکایی/ 50 بانک جدید در معرض ورشکستگی سقوط قیمت بیت کوین در بازار + جزيیات تکمیل 99 حلقه چاه نفت در آخرین ساعات پایان سال 1401 جزيیات مصرف برق در‌ آغاز‌ نوروز/ چه روزهایی از سال مصرف به حداقل می‌رسد‌ قیمت‌هایی که پایین بیا نیست! آموزش انتقال چک صیادی از طریق پیامک ارتقای 1113 مگاواتی نیروگاه حرارتی بدون نیاز به سوخت جدید