معقول نگه داشتن نرخ سود، بزرگترین کمک بانک مرکزی به بورس

معقول نگه داشتن نرخ سود، بزرگترین کمک بانک مرکزی به بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا نقش و تاثیر تصمیمات بانک مرکزی بر بازار سرمایه و دیگر بازار‌ها، نقشی پر رنگ و مهمی است.

آراد پورکار کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این پرسش که میزان اثرگذاری تصمیمات بانک مرکزی بر بورس ایران چقدر است؟ بیان کرد: به طور کل میزان اثرگذاری تصمیمات بانک مرکزی بر بورس ایران بسیار زیاد است به طوری که یکی از مهم‌ترین جایگاه‌ها در شورای عالی بورس به بانک مرکزی تعلق دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: بانک مرکزی با تعیین نرخ بهره بانکی و بین بانکی می‌تواند اثر مستقیم بر رشد یا نزول بازار سرمایه داشته باشد. در مبحث ارزش گذاری شرکت‌های بورسی یا شرکت‌های تولیدی بورسی، از مفهموم p/e استفاده می‌شود. ارزش گذاری p/e با معیار قرار دادن نرخ بهره بین بانکی محاسبه می‌شود.

پور کار در ادامه گفت: اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم زمانی که بازار سرمایه در حال رسیدن به مرز یک میلیون واحد بود و خیلی از فعالان بازار بیان می‌کردند که بازار حباب دارد با اقدام بانک مرکزی و کاهش نرخ بهره بین بانکی از 18 درصد به 8 درصد، شاخص کل به سرعت تا دو میلیون واحد رشد کرد و بعد از این که شاخص تقریبا به دو میلیون واحد رسید نرخ سود بین بانکی به صورت تدریجی از 8 تا 23 و نیم دهم درصد افزایش پیدا کرد. در این زمان شاهد آغاز ریزش بازار سرمایه بودیم. بنابراین از طریق بحث نرخ سود بین بانکی، که بانک مرکزی می‌تواند آن را تعیین کند، تصمیمات بانک مرکزی بر بازار سرمایه بسیار موثر خواهد بود.

بیشتر بخوایند

  • نگاهی به بورس در هفته ای که گذشت؛ ارزش کل معاملات به 22 هزار میلیارد تومان رسید

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که رابطه بانک مرکزی و بورس در کشور‌های دیگر به چه شکل است؟ اظهار کرد: نرخ سود و اوراق قرضه نه تنها بر بورس، بلکه بر همه بازار‌ها اثرگذار است، نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا نقش بانک مرکزی بر بازار سرمایه و دیگر بازار‌ها نقشی پر رنگ است.

پورکار در پاسخ به این پرسش که ريیس جدید بانک مرکزی در تنظیم روابط این بانک و بازار سرمایه باید چه اقداماتی را انجام دهد که مشکلات گذشته برای بازار دوباره رخ ندهد؟ اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که ريیس جدید می‌تواند اتخاذ کند، این موضوع است که نرخ بهره بین بانکی را یک عدد معقول و ثابت نگه دارد. این نکته دو پارامتر مهم دارد یکی معقولیت و دیگری ثابت بودن است. معقول بودن به این معنا است که عدد نرخ بهره بانکی بسیار بزرگ و بالا نباشد که بانک‌ها بخواهند روزانه چندین میلیارد تومان پول و سود تولید کنند که در نتیجه آن تورم ایجاد شود، از سوی دیگر خیلی نیز پایین نباشد که نقدینگی بخواهد به سمت بازار‌های موازی حرکت کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: تعیین نرخ باید متعادل باشد که بازار بتواند به تناسب آن خودش را همگرا کند. خود این افزایش و کاهش بدون برنامه و غیرمعقول نرخ بهره بانکی و بین بانکی تاثیرات بسیار مخربی می‌تواند به جا بگذارد. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعلی بازار این است که سهم شرکت‌ها به واسطه ارزشمند بودن آن‌ها (فعالیت‌های سودآور تولیدی) آن چنان مورد تقاضا قرار نمی‌گیرد. اگر ريیس جدید بتواند یک نرح ثابت و متعادل را برای نرخ بهره بین بانکی و بانکی در نظر بگیرد در این صورت بازار می‌تواند خودش را با این نرخ همسو کند و قیمت نمادها هم پای تولید و سودسازی شرکت ها رشد کند.

انتهای پیام/

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

بازار اوراق بازاری بکر و کم‌ ریسک است و طبیعتا افزایش نرخ بهره اوراق روی سایر بازارها تاثیر منفی خواهد داشت.

BourseNews.ir/
پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

بازار اختیار فروش تبعی، از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین فرآیندهای انتشار در مقایسه با سایر روش‌های تامین مالی است. این بازار ضمن تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه‌گذاران...

EghtesadOnline.com/
سناریوهای بورسی با نیم‌ نگاهی به بانک مرکزی

سناریوهای بورسی با نیم‌ نگاهی به بانک مرکزی

پس از انتخاب رییس‌کل بانک مرکزی و تکیه زدن علی صالح‌آبادی، رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار بر صندلی ریاست مهم‌ترین مسند پولی کشور، شاهد احساس رضایت بسیاری از...

EghtesadOnline.com/
تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به استفاده ابزاری بعضی مدیران از کدال و مسوولانی که بر طبل احتکار می کوبند و تخت طاووسی که

BourseNews.ir/
ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اظهارات امروز ريیس بانک مرکزی، کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است و کمبودی در این زمینه نداریم.

JameJamOnline.ir/
دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

ريیس‌جمهور با اشاره به نقش دلالان در فضای مجازی برای بی‌ثبات کردن بازار ارز، به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داد از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند.

TejaratNews.com/
سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چیست؟

سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چی...

روز گذشته در اولین روز معاملاتی بازار سهام شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واد بازگشت و در پایان معاملات با 40 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 437 هزار واحد قرار گرفت. امروز کدام سیگنال‌ها برای م...

TejaratNews.com/
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند

از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سر...

معاون اقتصادی ريیس جمهور با بیان اینکه ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت کنیم، گفت: دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی د...

TejaratNews.com/
تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید کرد.

Irinn.ir/
هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیارد در 5 روز معاملاتی

هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیا...

به نظر می‌آید عوامل متعددی از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است.

YJC.news/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه