معنای لغو دستوری افزایش قیمت خودروها چیست؟ / ابرتورم در راه است؟

معنای لغو دستوری افزایش قیمت خودروها چیست؟ / ابرتورم در راه است؟

دستور لغو افزایش قیمت خودرو، در حالی صادر شد که این بازار در هفته‌های اخیر روند افزایشی داشته است. تاثیر این دستور اما محدود به بازار خودرو نیست. به اعتقاد یک کارشناس خودرو، افزایش فعالیت‌های تعزیزاتی حاکمیت، نشان می‌دهد که دولت در انتظار یک ابرتورم سنگین است و می‌خواهد بروز آن را به تعویق بیاندازد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو خودروساز بزرگ کشور روز سه‌شنبه از افزایش قیمت محصولات خود خبر داده بودند اما روز پنجشبنه این اقدام با دستور سیدابراهیم ريیسی، ريیس‌جمهور لغو شد.

اما این رخداد چه معنایی برای اقتصاد کشور دارد و چه تاثیری بر بازارها می‌گذارد؟

مطالعه بیشتر: ريیسی پنج‌شنبه متوجه گرانی خودرو شد؟/ چه کسی مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کرد؟
دولت؛ در انتظار ابرتورم

به اعتقاد فرید زاوه، کارشناس خودرو افزایش فعالیت‌های تعزیزاتی و نمایش‌های نظارتی حاکمیت، نشان می‌دهد که دولت در انتظار یک ابرتورم سنگین است و می‌خواهد بروز آن را به تعویق بیاندازد.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: ناهماهنگی، معضل مدیریت اجرایی کشور در بیش از 40 سال گذشته بوده اما در پنج سال اخیر اقتصاد به مرحله‌ سردرگمی رسیده است.

زاوه می‌افزاید: آنچه در روزهای گذشته در مورد قیمت‌گذاری خودرو رخ داد از این هم فراتر رفته است و نااطمینانی زیادی را در بازارها رقم می‌‌زند.

زاوه توضیح می‌دهد: زمانی که کمتر از 48 ساعت تصمیمی لغو می‌شود، پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد به اوج می‌رسد و چنین اتفاقی در سال‌های اخیر کم‌نظیر است.

سرمایه‌گذاری، فقط با منابع مالی رانتی

او می‌گوید: اگر قرار باشد تصمیمات دولتی در کمترین زمان ممکن وتو شوند، هرگونه سرمایه‌گذاری، بدون بهره‌گیری از تسهیلات بانکی با ریسک زیادی همراه می‌شود.

زاوه می‌افزاید: در چنین شرایطی، افراد بدون دسترسی به منابع مالی ارزان‌قیمت، رانتی و چند برابر سرمایه خود، اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

مطالعه بیشتر: قیمت دولتی خودرو برگشت / خریداران منتظر برگشت پول باشند
نتیجه جلسه با طرفداران اقتصاد دستوری

او جلسه هفته گذشته ريیس‌جمهور با تعدادی از چهره‌های اقتصادی را بر چنین تصمیمی موثر می‌داند و می‌گوید: این افراد به طرفداری از اقتصاد دستوری شهرت دارند و نتیجه چنین رویکردی در شرایط امروز مشخص است.

زاوه می‌افزاید: سازمان حمایت در سال 1353، برای کنترل قیمت پیکان تشکیل شد. اگر اقتصاد دستوری کارایی داشت، قیمت خودرویی مانند پراید به 180 میلیون تومان نمی‌رسید.

تکرار خطای دولت‌های گذشته در روز صدم!

این کارشناس خودرو می‌گوید: آقای ريیسی نه تنها خطای برخی دولت‌های گذشته را تکرار کرد که یک گام هم جلوتر رفت.

او توضیح می‌دهد: دولت‌ها در دوره 4 ساله دوم خود برای کنترل تورم به قیمت‌گذاری دستوری روی آوردند اما ایشان در روز صدم حضور خود در پاستور، دست به چنین اقدامی زد.

زاوه می‌افزاید: این موضوع، پیام بدی برای اقتصاد کشور دارد و به نظر می‌رسد روزهای سختی در پیش است.

او می‌گوید: دستور ريیس‌جمهور با تصمیم سران قوا برای آزادسازی قیمت خودرو منافات دارد که این موضوع، نااطمینانی زیادی را در اقتصاد ایجاد می‌کند.

مطالعه بیشتر: اطلاعیه جدید ایران‌خودرو و سایپا درباره قیمت خودرو
در ادامه اشتباهات دولت دوازدهم

این کارشناس خودرو می‌گوید: اشتباه ريیس‌جمهورهای پیشین در مورد کنترل قیمت‌ها، تبعات سنگینی داشت و دولت‌های بعد در دو سال نخست برای بهبود شرایط تلاش می‌کردند.

زاوه می‌افزاید: اما اکنون در تداوم اقدامات دولت دوازدهم چنین تصمیمی گرفته شده است و این موضوع پیامدهای منفی آن را افزایش می‌دهد.

آینده نگران‌کننده است

او ادامه می‌دهد: در شرایطی که ناپایداری زیادی در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد، آینده نگران‌کننده است و احتمالا برخوردهای تعزیراتی نیز افزایش می‌یابد.

به گفته این کارشناس، به نظر می‌رسد دولت راهکاری برای کنترل تورم ندارد و به ناچار، به چنین روش‌هایی رو آورده است.

هجوم به بازارها برای حفظ ارزش سرمایه

زاوه معتقد است: سیگنالی که این تصمیم برای بازارهای مالی و کالایی ارسال می‌کند، هجوم تقاضا را نه برای مصرف که به منظور حفظ ارزش سرمایه در پی دارد.

او می‌گوید: از زمان ارايه لایحه بودجه 1400 در مجلس و تغییراتی که در آن اعمال شد، کسری بودجه و تورم‌زا بودن آن برای بازارها مشخص بود اما معنی چنین تصمیماتی این است که بهمن تورم حرکت خود را آغاز کرده است.

به گفته این کارشناس، در چنین شرایطی افراد تلاش می‌کنند به هر طریقی ریال خود را به کالا و سرمایه تبدیل کنند و این به معنای افزایش تقاضا برای خرید خودرو (و انبارش آن)، دلار، طلا و سکه است.

مطالعه بیشتر: آینده بازارها بعد از مذاکرات / پیش‌بینی دلار و بورس پس از حذف ارز 4200 تومانی

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

 

 

پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول)

پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول)

با شروع مذاکرات وین، بازار خودروهای صفر داخلی با افزایش قیمت مواجه شد. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم!

افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم!

در هشت ماه امسال میانگین قیمت کارخانه‌ای خودرو 64 درصد افزایش یافته است. این رقم 2٫5 برابر بیشتر از رشد شاخص تورم در هشت ماهه امسال است. شاخص تورم از پایان سال گذشته تا پایان آبان ماه امسال تنها 25 در...

TejaratNews.com/
افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو

افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو

محاسبات نشان می‌دهد که در 8 ماه امسال میانگین قیمت فروش کارخانه‌ای سبد محصولات خودرو سازان ایرانی 64/5درصد افزایش یافته است.

Bartarinha.ir/
قیمت‌های جدید خودرو این هفته اعلام می‌شود

قیمت‌های جدید خودرو این هفته اعلام می‌شود

مدیرکل دفتر نیرومحرکه وزارت صمت با اعلام اینکه با وضعیتی که شرکتهای خودروساز با آن مواجه هستند امکان فعالیت دیگر وجود ندارد زیرا تولید برای آنها زیان ده شده است، گفت: این هفته در جلسه ستاد تنظیم بازار...

Bartarinha.ir/
تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو / پیش‌بینی روند بازار

تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو / پیش‌بینی روند بازار

نشست ایران و چهار قدرت جهانی برای مذاکره در مورد احیای برجام، امروز دوشنبه 8 آذر، پس از چندین ماه، دوباره از سر گرفته می‌شود. تحلیل کارشناسان از تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو و روند قیمتی آن در ماه‌های...

TejaratNews.com/
پژو گران شد/قیمت خودرو امروز 8 آذر 1400 (جدول)

پژو گران شد/قیمت خودرو امروز 8 آذر 1400 (جدول)

در این هفته، بازار خودرو، برخلاف هفته گذشته، شاهد افزایش قیمت خودروهای صفر داخلی است. برای آگاهی از قیمت خودرو متن زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو / زیان انباشته خودروسازان کاهش می‌یابد؟

احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو / زیان انباشته خودروسازان کاهش م...

ستاد تنظیم بازار، احتمالا در جلسه روز چهارشنبه دهم آذر خود در مورد افزایش نرخ خودرو تصمیم‌گیری می‌کند. برخی اخبار از احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو حکایت می‌کنند. اما آیا این اقدام می‌تواند چالش زی...

TejaratNews.com/
معرفی محصول جدید مدیران خودرو / ام وی ام x22 پرو چند؟

معرفی محصول جدید مدیران خودرو / ام وی ام x22 پرو چند؟

شرکت مدیران خودرو، روز جمعه پنج آذر از محصول جدید خود رونمایی کرد. اما خودروی «ام وی ام x22 پرو»، چه ویژگی‌هایی دارد و با چه قیمت عرضه می‌شود؟

TejaratNews.com/
خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول)

خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول)

در هفته گذشته بازار خودرو با تغییر قیمتی مواجه نبوده است. اما افزایش قیمت خودرو، ثبات نسبی بازار خودروی ایران را بر هم زد.

TejaratNews.com/
شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال

شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال

مقامات دولت چین امروز اعلام کردند که شرکت شیايومی می‌خواهد با احداث کارخانه خودروسازی سالانه 300 هزار خودروی برقی تولید کنند.

TejaratNews.com/
«فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران

«فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران

فعالان بازار معتقدند نباید در شرایط فعلی خودرو به صورت وعده ای خرید کرد و مشتریان باید به شرط رويیت خودرو اقدام به پرداخت هزینه کنند.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو

احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو

اخبار واصله بیانگر این است که ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت های قبلی خودرو بوده و به دنبال افزایش 10 درصدی قیمت است و احتمالا چهارشنبه هفته جاری، این ستاد نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی

قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی

ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: قیمت خودروهای خارجی در ایران 10 برابر قیمت‌ جهانی است. سعید موتمنی افزود: بازار خودرو نسبت به 20 روز پیش آرام‌تر و قیمت‌ها کاهشی شده است و تقاضای کاذبی در...

Bartarinha.ir/
نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو

نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو

از شواهد چنین برمی‌آید که خودروسازهای داخلی تصمیم دارند رخوت چند ساله را کنار بگذارند. برای نمونه اواخر ماه گذشته مدیرعامل سایپا تاکید کرد سایپا پیشرفت زیادی کرده و وقت آن رسیده که ذهنیت گذشته نسبت به...

Bartarinha.ir/

مشخصات فنی خودرو آریا / محصول جدید سایپا زمستان در بازار است؟

نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول) انتشار صورت سود وزیان میاندوره ای "رتکو" چشم نگران بازار طلا و ارز به مذاکره ایران و 1+4 افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟ مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟