از امید به جهش بورس تا پایان خط قرمز

از امید به جهش بورس تا پایان خط قرمز

شاخص کل بورس در معاملات این هفته در ابتدای هفته صعودی بوده و در انتهای هفته وضعیت منفی و ریزشی داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت در ابتدای هفته وضعیت خوبی را سپری کرده و در انتهای هفته با وضعیت قرمز رنگ مواجه شد.

رشد خوب 16 هزار واحدی در معاملات یکشنبه

شاخص کل بورس روز یکشنبه در پایان معاملات با یک رشد خوب 16 هزار واحدی مواجه شد و به جایگاه 2 میلیون و 18 هزار واحد رسید.

نمادهای خودرویی به صف خرید نشستند و نماد خودرو با صف خرید 15 میلیونی مواجه شد، تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند این نماد به کف قیمتی در کانال صعودی رسیده است. علاوه بر خودرویی‌ها نمادهای پالایشی نیز وضعیت خوبی دارند نفت به قیمت بالایی رسیده و تداوم حضور نفت بالای 90 دلار می‌تواند وضعیت پالایشی‌ها را نیز با وضعیت خوبی مواجه کند.

ارزش معاملات خرد عدد 3,871 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، افزایش قابل توجهی نداشته است. اما نسبت به میانگین ماهانه، 8 درصد کاهش داشته است.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش 1,491 میلیارد تومان را نشان می‌دهد. اما امروز 140 میلیارد تومان ورود نقدینگی انجام شده است.

برآیند معاملات صندوق‌های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از 963 میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها است. اما صندوق‌های درآمد ثابت امروز شاهد 211 میلیارد تومان خروج نقدینگی بوده‌اند.

ارزش صف‌های خرید 198 میلیارد تومان است که نسبت به میانگین هفتگی 78 میلیارد تومان افزایش داشته است. از سوی دیگر ارزش صف‌های فروش با کاهش 53 میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی، در محدوده 263 میلیارد تومان قرار دارد.

معاملات چهارشنبه

در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس با ریزش بیش از 7 هزار واحدی مواجه شده و بخشی از صعود در روزهای قبل هفته را پس گرفت، امروز بیشتر نمادهای بازار سرمایه وضعیت منفی داشتند، 406 نماد وضعیت منفی و 96 نماد هم صف فروش بودند.

تنها 141 نماد مثبت و 22 نماد در وضعیت صف خرید قرار داشتند، شاید تنها نکته مثبت معاملات امروز افزایش ارزش معاملات خرد به بالای 4 هزار میلیارد تومان بود این پارامتر در روز قبل به 3,700 میلیارد تومان رسیده بود.

ارزش معاملات خرد عدد 4,175 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، 6 درصد افزایش داشته است. و نسبت به میانگین ماهانه، کاهش قابل توجهی نداشته است.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش 1,224 میلیارد تومان را نشان می‌دهد. چهارشنبه نیز روند خروج نقدینگی حقیقی برای دومین روز متوالی با ثبت رقم 757 میلیارد تومان همچنان ادامه دارد. در یک هفته گذشته بر شدت خروج هم نسبت به میانگین ماهانه افزوده شده است.

برآیند معاملات صندوق‌های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از 430 میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها است. امروز نیز با ورود 68 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی برای دومین روز متوالی به صندوق‌های درآمد ثابت، دریافت سود ثابت همچنان مورد استقبال حقیقی‌ها قرار دارد. این در حالی است که در یک هفته گذشته شیب ورود به این صندوق‌ها، نسبت به میانگین ماهانه در حال کاهش است.

وضعیت در آخر مهر ماه چگونه است؟

رسول پلارک کارشناس و فعال بازار سرمایه در تحلیل وضعیت بورس نوشت: هفته آخر مهر ماه برای معاملات بازار سرمایه تعیین کننده است و اگر بورس بتواند با افزایش ارزش و حجم معاملات مواجه شود، شاهد رالی صعودی خوبی در بورس خواهیم بود.

اما معاملات در هفته آخر مهر ماه که دو روز از آن در هفته‌های پیش رو است، با وضعیت مناسبی مواجه نشد، البته افزایش ارزش معاملات خرد به 4,150 میلیارد تومان در معاملات چهارشنبه نکته مثبتی است و اگر این ارزش ادامه دار باشد می‌توان به ایجاد رالی صعودی بوس امیدوار بود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد