ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

در حالی که ريیس کل بانک مرکزی ادعا می‌کند از ابتدای سال 500 میلیون دلار ارز به واردات دارو تخصیص پیدا کرده،ريیس سندیکای صنایع داروهای انسانی ایران، به تجارت‌نیوز می‌گوید بانک مرکزی از ابتدای سال تا 20 اردیبهشت جمعا فقط 11 میلیون دلار برای دارو تخصیص داده‌ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ظاهرا انسولین باز هم کمیاب شده است. با این تفاوت که این بار کار تا آنجا پیش رفته که همان تعداد محدود داروخانه‌ها، که آخرین امید بیماران بودند، هم دست رد به سینه آنها می‌زنند.

بیماران دیابتی می‌گویند اگر همه جای تهران را هم بگردند باز به سختی می‌توانند انسولین مورد نیازشان را پیدا کنند یا جیره فروش انسولین آنقدر کم است که ماچار هستند در یک هفته بارها برای خرید دارویشان راهی داروخانه‌های شهر شوند.

گروهی هم که در ماه‌های اخیر از شهرهای دیگر به امید پیدا کردن سایر داروهای کمیاب روانه پایتخت می‌شدند، این روزها مجبورند برای پیدا کردن دارو شرق تا غرب و شمال تا جنوب تهران را برای پیدا کردن اقلام دارویی مورد نظرشان طی کنند.

اما ریشه مشکل کمبود اقلام دارویی از جمله انسولین کجاست؟

اشتباه 364 میلیون دلاری آقای ريیس؟!

سال گذشته طبق مصوبه ستاد اقتصادی، دولت باید 5/ 1میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر می‌گرفت. با این حال ريیس کل بانک مرکزی ادعا می‌کند رقمی بیش از این را درسال 99 به واردات دارو اختصاص داده است.

20 اردیبهشت 1400 نیز همتی اعلام کرده که در همین دو ماهه ابتدای سال، حدود 500 میلیون دلار ارز ترجیحی به دارو اختصاص داده است.

در حالی که محمد عبده‌زاده، ريیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، به تجارت‌نیوز می‌گوید: از ابتدای سال تا 20 اردیبهشت جمعا فقط 11 میلیون دلار برای مجموع واردات مواد اولیه و کالای نهایی پرداخت شده است و 125 میلیون دلار هم برای واکسن کرونا تخصیص داده‌اند.

او تاکید می‌کند: از مهر سال گذشته دارو ارز ترجیحی نگرفته و ذخیره مواد اولیه در حال اتمام است، ثبت سفارش شرکت‌های داروسازی مدت‌ها در صف بانک مرکزی است و خیلی شفاف بگویم متاسفانه ارزی به تولیدی‌ها تخصیص پیدا نمی‌کند.

از طرفی فرامرز اختراعی، ريیس سندیکای مواد موثره دارویی، نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز اظهار می‌کند که با تخصیص سالانه یک میلیارد و 200 میلیون دلار قادر هستیم همه نیاز دارویی کشور از جمله انسولین قلمی را تامین کنیم.

او درباره میزان ارز مورد نیاز برای تامین انسولین کشور می‌گوید: «مدیر کل اداره دارو رقم تامین انسولین سالانه را مازاد بر 200 میلیون یورو می‌دانند اما به نظر من با رقمی کمتر از این هم می‌توان انسولین کل کشور را تامین کرد».

با این حساب به نظر می‌رسد اگر حتی مبلغی بسیار کمتر از آنچه همتی ادعا می‌کند ارز تخصیص داده شده بود، نه تنها کمبودی وجود نداشت که بیش از نیاز مردم هم می‌توانستیم دارو تهیه کنیم.

اختراعی در ادامه می‌گوید: «باید با مردم رودروایستی نکنیم و بگوییم که در شرایط تحریم دسترسی ارزی ما کم است و اگر بانک مرکزی کماکان در تخصیص ارز کوتاهی کند و سخت‌گیری که برای همه نهاده‌های مورد نیاز کشور می‌کند را برای دارو هم اعمال کند و البته لجبازی بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی ادامه پیدا کند! خطر کمبود دارو به طور جدی وجود دارد».

یک سال است ارز نداده‌اند

محمدرضا واعظ‌مهدوی، ريیس انجمن علمی اقتصاد سلامت، نیز عنوان می‌کند که ارز مواد اولیه دارویی نزدیک به یک سال است که تقریبا تخصیص داده نشده است.

به گفته او سال گذشته به دنبال مکاتبات انجمن اقتصاد سلامت با ريیس جمهور، فقط 120 میلیون دلار به واردات مواد اولیه دارویی اختصاص پیدا کرد. اما حالا موجودی انبارها رو به اتمام است.

آنطور که این مسيول می‌گوید اگر بانک مرکزی بخواهد ارز تخصیص دهد، با تخصیص مبلغی کمتر از 150 میلیون دلار بیش از 85 درصد نیازهای دارویی کشور تامین خواهد شد. در غیر این صورت تولید دارو با مشکل مواجه می‌شود و کمبود، بحران می‌سازد.

واعظ مهدوی درباره علت مشکل تخصیص ارز دارو و به دنبال آن کمبود برخی اقلام دارویی ضروری بیان می‌کند: وزارت بهداشت این مدت با شیوع کرونا و لزوم واردات مواد و تجهیزات پزشکی مثل ماسک و واکسن روبرو بود که در الویت قرار گرفت. در کنار این، در اثر نفوذ سوداگران بازار دارو، پرونده برخی نیازهای غیرضروری برای تامین ارز باز شد و برخی داروهایی که مورد نیاز قطعی نبود مبالغ ارزی کلانی گرفت بنابراین برخی اقلام ضروری در لیست تخصیص ارز عقب افتادند.

هدر رفت ارز دارو ادامه دارد

با این حساب بر اساس گفته‌های واعظ‌مهدوی، مشکل فقط در تخصیص ارز نیست بلکه در شکل تخصیص و نظارت بر هدررفت آن هم شبهات زیادی وجود دارد. برای مثال ماه‌ها پیش اختراعی در گفتگو با تجارت‌نیوز اعلام کرده بود که سالانه 100 میلیون دلار هدر رفت ارز فقط از طریق وردات انسولین وجود دارد.

ماجرا از این قرار بود که شرکت‌های واردکننده انسولین قلمی قیمت تامین آن را 6٫4 یورو اعلام کرده بودند اما وقتی همین کالا فوریتی وارد شد، شرکتی در اتریش آن را با قیمت 2٫3 یورو با کیفیت بسیار عالی تامین کرد.

با این که سازمان غذا و دارو خودش به این موضوع اذعان داشت اما ظاهرا همچنان آش همان است و کاسه همان. هر چند که اختراعی حالا اعلام می‌کند که میزان هدررفت ارز کمتر شده اما مشکل همچنان پابرجاست.

به گفته او در گذشته هر انسولین با نرخ 6٫4 یورو وارد می‌شد که تخلف بود و الان هم برای هر انسولین 3٫8 یورو می‌پردازیم که کماکان گرانتر از نرخ‌های جهانی است. قیمت هر انسولین 2٫8 یورو است و فقط تا سقف سه یورو برای هر عدد منطقی است بیش از این خبر از تخلف تجاری می‌دهد که لازم است رسیدگی شود.

مطالعه بیشتر: پشت پرده بحران انسولین / رانت ارزی دانه‌درشت‌ها و هدررفت دلارهای کشور

 

 

موجودی مواد اولیه دارو در وضعیت مناسبی قرار ندارد

موجودی مواد اولیه دارو در وضعیت مناسبی قرار ندارد

محمود نجفی عرب، ريیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران می‌گوید، به دلیل مشکلاتی که در تخصیص ارز ایجاد شد، موجودی انبارهای مواد اولیه دارو، رو به کاهش گذاشته و چند ماهی است که فعالان صنعت دارو هشدار می‌د...

TejaratNews.com/
سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

بانک مرکزی گفته 770 میلیون دلار ارز برای واردات دارو تخصیص داده شده اما ريیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفته بود این رقم فقط 11 میلیون دلار بوده است. دلیل این اختلاف آماری چیست؟

TejaratNews.com/
دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

درحالی که اخیرا شنیده می‌شود روند تخصیص ارز به کالاهای ضروری مثل دارو، نهاده‌های دامی، شیر خشک و... دچار اختلال شده، آخرین فهرست منتشر شده بانک مرکزی نشان می‌دهد برخی نهادهای فرهنگی موفق به دریافت ارز...

TejaratNews.com/
خطر کمبود گسترده دارو جدی است

خطر کمبود گسترده دارو جدی است

ريیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: مکاتبات زیادی با مسوولان مختلف از سران قوا گرفته تا وزارت بهداشت و بانک مرکزی درباره تامین ارز دارو انجام داده‌ایم اما متاسفانه تاکنون اق...

Bartarinha.ir/
وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 گفت: ارز 4200 تومانی برای دارو حذف نمی‌‌شود و مصوب شد که 2.5 میلیارد دلار ارز به دارو تخصیص یابد.

Bartarinha.ir/
قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلاتکلیف ماند

قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلا...

رییس کمیسیون اقتصادسلامت اتاق بازرگانی تهران از بلاتکلیفی 220 میلیون دلار ارز ترجیحی تخصیص یافته به شرکت‌های دارویی در چین خبر می‌دهد و می‌گوید: « کونلون بانک دیگر با ایران همکاری نمی‌کند، اگر بانک مر...

TejaratNews.com/
نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: تزریق ارز 4200 تومانی به حوزه تولید دارو، منجر به نابودی توسعه و سرمایه‌گذاری صنعت دارو شده است.

TejaratNews.com/
"دارو" سرمایه را 100 درصد افزایش داد

"دارو" سرمایه را 100 درصد افزایش داد

شرکت کارخانجات داروپخش در تاریخ 1399/09/23 مجمع عمومی فوق العاده برگزار کرد.

BourseNews.ir/
کانادا، ارسال دارو به آمریکا را ممنوع کرد

کانادا، ارسال دارو به آمریکا را ممنوع کرد

کانادا در اقدامی جدید صادرات عمده دارو را به آمریکا ممنوع کرد.

Sena.ir/
فرصتی برای صنعت دارو و تهدیدی برای مصرف کنندگان

فرصتی برای صنعت دارو و تهدیدی برای مصرف کنندگان

کمبودها فرصتی برای شرکت های دارویی ایجاد می کند که در صورت در اختیار داشتن مواد اولیه کافی، نیاز بازار را تامین کنند و از محل افزایش تولید و فروش، سود بیشتری هم محقق کنند.

BourseNews.ir/
ارز 4200 تومانی دارو حذف شد؟

ارز 4200 تومانی دارو حذف شد؟

با وجود شایعاتی که امروز در رابطه باحذف ارز 4200 تومانی از واردات دارو مطرح بود، پیگیری‌ها از این حکایت دارد که این خبر صحت نداشته و تامین ارز دارو به روال قبل ادامه دارد.

TejaratNews.com/
انسولین قلمی ارزان می‌شود

انسولین قلمی ارزان می‌شود

ريیس سازمان غذا و دارو گفت: محموله جدید انسولین قلمی از امروز(شنبه) در داروخانه‌ها توزیع می‌شود و با ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان این دارو، انسولین قلمی با قیمتی به مراتب ارزان‌تر از قبل در اختیار مصر...

TejaratNews.com/
آخرین خبرها از واردات انسولین

آخرین خبرها از واردات انسولین

معاون فنی گمرک ایران گفت: در هفت ماه اول امسال در مجموع 113میلیون و 74 هزار و 588 دلار داروی دارای انسولین وارد شده است که تولید داخل ندارد.

TejaratNews.com/
جدیدترین خبرها از کامیون‌های توقیف شده دارو

جدیدترین خبرها از کامیون‌های توقیف شده دارو

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: اسناد و اطلاعات واصله از کامیون‌های توقیف شده بیانگر این است که داروهای ساخت کشور عراق در این محموله وجود دارد و کامیون‌های حامل این داروها نیز عراقی بوده است.

TejaratNews.com/
معامله خانه‌های هزار میلیاردی با بیت‌کوین مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران روزهای خوش بورسی ها بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 3 تیر / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟ قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل!

در حال بارگیری...