50 کارخانه سیمان تعطیل شد

50 کارخانه سیمان تعطیل شد

یکی از فعالان صنعت سیمان گفت: اکنون 76 کارخانه سیمان در کشور داریم که در استان‌های گرمسیر مشکلی از نظر تولید وجود ندارد چرا که گاز آنها قطع نشده است اما در استان‌های سردسیر مشکل تولید سیمان ایجاد شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت گاز استان‌ها (به غیر از استان‌های جنوبی) از 24 آبان ماه طی نامه‌ای به واحدهای صنعتی و سیمانی نسبت به قطع گاز اطلاع رسانی کرده است و از طرفی از برخی‌ واحدها خواسته شده که سوخت مازوت را جایگزین کنند.

اما سوال این است که چرا دولت سیزدهم از آبان ماه گرفتار قطع گاز واحدهای صنعتی و سیمانی شد؟ اگر در این فصل گاز قطع شود، در ماه‌های سرد سال یعنی دی، بهمن و اسفند واحدهای صنعتی چه شرایطی خواهند داشت؟

این موضوع را با کارشناسان به بحث و بررسی گذاشتیم و اکثر آنها یک جواب مشخص داشتند و آن این بود که در سال‌های گذشته برای رفع این مشکل هیچ سرمایه‌گذاری‌ای صورت نگرفته است و حتی سه سال پیش برنامه‌ای تدوین شد که در راستای آن بتوان نسبت به تامین گاز واحدهای صنعتی اقدام کرد ولی هیچکدام از برنامه‌ها حتی پیشرفت فیزیکی 10 درصدی هم نداشته است.

آنها اظهار کردند دولت گذشته تنها انشعاب گاز را بیشتر کرد و در این حوزه سرمایه‌گذاری جدیدی انجام نداد و همین امر سبب شد که در ماه آبان واحدهای صنعتی و سیمانی با قطع گاز روبه‌رو شوند.

حال نگرانی صنایع بزرگ و سیمانی‌ها این است که دو ماه پایانی سال که همواره شاهد قطع گاز بودند، چه اتفاقی خواهد افتاد. از طرفی استفاده از سوخت جایگزین هم برای واحدهای صنعتی ای را که در نزدیکی شهرها هستند، قابل استفاده نیست. سوخت جایگزین گاز، مازوت است و سازمان حفاظت محیط‌زیست واحدهای صنعتی‌ای که در اطراف شهرها از این سوخت استفاده کنند، پلمب می‌کند.

لذا واحدهای صنعتی که در اطراف شهرها و بخصوص کلانشهرها هستند نمی‌توانند به سمت سوخت جایگزین بروند و این امر به منزله کاهش تولید و کاهش عرضه محصول در بازار است. به عبارت دیگر اتفاقی که در تابستان امسال به واسطه قطعی برق رخ داد، در پاییز و زمستان 1400 هم تکرار خواهد شد.

فارغ از آنکه مصرف گاز در کشور ما برابر با مصرف 12 کشور ثروتمند اروپاست و فرهنگ مصرف در حوزه‌های مختلف نهادینه نشده است، دولت‌های گذشته در این حوزه با جدیت ورود نکردند یا با قطع گاز امور را سپری کردند. این در حالی است که در شرایط تحریم و نوسان قیمت‌ها، ثبات تولید اهمیت بسزایی دارد.

به تعبیر برخی از تولیدکنندگان سیمان، دولت سیزدهم با اهمال کاری که دولت گذشته کرد، اکنون در منگنه قرار گرفته است و قطعا در مدت کوتاه نمی‌توان در جهت تامین گاز واحدهای صنعتی اقدام کرد. لذا تنها یک راهکار باقی می‌ماند و آن صرفه‌جویی ملی است. اگر همه مردم در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند، گاز واحدهای صنعتی قطع نخواهد شد.

دولت گذشته در جذب سرمایه‌گذار موفق عمل نکرد

علی محمد بد، کارشناس صنعت سیمان به «ایران» گفت: از دو هفته پیش قطع گاز واحدهای صنعتی و سیمانی آغاز شده و این امر برای تولیدکنندگان بسیار نگران کننده است.

او با بیان اینکه در استان‌های سردسیر و حتی تهران قطعی گاز دامنگیر واحدهای صنعتی شده است، تصریح کرد: طبق نامه شرکت گاز استان‌ها به واحدهای سیمانی، کارخانه‌های سیمان دیلمان گیلان، سیمان نایین، سیمان سفید بنوید، سیمان زنجان، سیمان فیروزکوه، سیمان بجنورد، سیمان مشهد، سیمان باقران و… مجبور به توقف فعالیت شدند.

«بد» با تاکید بر اینکه دولت‌های گذشته نتوانستند نسبت به جذب سرمایه‌گذار در حوزه گاز اقدام کنند، افزود: قیمت‌گذاری دولتی و دستوری مانع از سرمایه‌گذاری در این حوزه شده است، لذا امیدوارم دولت سیزدهم به سمتی برود که سرمایه‌گذاران برای این حوزه تمایل پیدا کنند.

این کارشناس صنعت سیمان یادآور شد: استفاده از سوخت جایگزین گاز (مازوت) مشکلات متعددی دارد و به راحتی برای واحدهای صنعتی و سیمانی امکانپذیر نیست؛ آنهایی که واحد سیمانی‌شان نزدیک به شهر باشد تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از مازوت ندارند و آنهایی که با فاصله از شهر باشند برای جابه‌جایی و حمل‌ونقل مازوت مشکل دارند لذا چالش به‌وجود آمده باید به‌صورت ریشه‌ای حل شود.
دولت گذشته برای تامین گاز صنایع هیچ اقدامی انجام نداد

رضا احمدی از فعالان صنعت سیمان به «ایران» گفت: در حال حاضر 76 کارخانه سیمان در کشور داریم که در استان‌های گرمسیر مشکلی از نظر تولید وجود ندارد چرا که گاز آنها قطع نشده است اما در استان‌های سردسیر مشکل تولید سیمان ایجاد شده است.

او با بیان اینکه کاهش تولید سیمان چالش‌های جدی در حوزه ساخت و ساز ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته مصرف سیمان رو به رشد بوده (سال گذشته 12 درصد افزایش ثبت شد) اما امسال میزان مصرف 3 درصد منفی شده که این امر در 40 الی 50 سال اخیر شاید یکبار تکرار شده باشد، این موضوع نشان می‌دهد که دولت گذشته در این بخش هیچ سرمایه‌گذاری‌ای نکرده است.

او با بیان اینکه وقتی انشعاب گاز از 2٫5 میلیون به 5 میلیون می‌رسد، طبیعی است که شاهد قطع گاز باشیم، گفت: زمانی که بحث اولویت‌بندی تامین گاز مطرح می‌شود، واحدهای مسکونی در اولویت قرار می‌گیرند و بخش صنعت چاره‌ای جز توقف فعالیت ندارد.

احمدی با گلایه از دولت گذشته که طی 8 سال برای تامین گاز صنایع و ایجاد زیرساخت هیچ اقدامی انجام نداد، افزود: دولت سیزدهم با معضل بزرگی روبه‌رو شده است که امیدواریم با کمک و صرفه‌جویی مردم در مصرف گاز بتوان از این دوره سخت عبور کرد و البته تمهیداتی اتخاذ شود که گاز صنایع تا حد امکان قطع نشود.

او با تاکید بر اینکه دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به تامین گاز صنایع آینده نگری نکرد، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری برای تامین گاز صنایع ضرورت دارد و برای اینکه به این سمت حرکت کنیم باید از قیمت‌گذاری دولتی فاصله گرفت، اگر چنین موضوعی دنبال شود دوباره شاهد افزایش تولید و مصرف سیمان کشور که نشان از توسعه ملی است، خواهیم بود.

15 روز ذخیره مازوت داریم

عبدالرضا شیخان، دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره وضعیت شرکت‌های سیمانی کشور و قطعی گاز که از نیمه دوم آبان ماه آغاز شده است، گفت: وزارت صمت به‌عنوان متولی صنعت و بازار، در حال مذاکره برای جلوگیری از قطع گاز واحدهای صنعتی است. زمانی که گاز واحدهای صنعتی بخصوص سیمانی قطع می‌شود تولید آسیب پذیر خواهد شد و این امر بسرعت بر بازار و قیمت‌ها اثر می‌گذارد.

او با بیان اینکه در تابستان سال‌جاری قطعی برق دشواری‌های متعددی را برای صنعت سیمان و بازار این بخش ایجاد کرد، افزود: به‌دلیل عدم سرمایه‌گذاری مناسب در این بخش، باید بپذیریم که در ماه‌های سرد سال، با افت گاز مواجه می‌شویم لذا آنچه که مسلم است، تامین سوخت واحدهای صنعتی است. از این‌رو برای جلوگیری از توقف فعالیت واحدهای سیمانی، 15 روز ذخیره‌سازی مازوت صورت گرفت.

دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خاطرنشان کرد: تامین مازوت اتفاق خوبی است که جلوی توقف فعالیت واحد سیمانی را می‌گیرد اما این موضوع هزینه تولیدکنندگان را بین 10 تا 15 درصد افزایش می‌دهد. طبق توافق‌های صورت گرفته، قیمت محصول مازوت با قیمت گاز برابر است اما هزینه حمل آن سنگین است به گونه‌ای که حمل هر لیتر مازوت از 180 هزار تومان تا 550 هزار تومان (وابسته به این است که شرکت سیمانی از کدام مخازن نیاز خود را تامین کند) متغیر است.

او تصریح کرد: در حال حاضر ما نگران قطعی برق هم هستیم، چرا که این امر دیگر راهکاری مانند مازوت ندارد، در تابستان سال‌جاری که برق واحدهای سیمانی قطع شد، مشکلات متعددی ظهور کرد، لذا امیدواریم دولت سیزدهم به سمت سرمایه‌گذاری در این بخش برود.

منبع: روزنامه ایران

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

پشت پرده قطع گاز در تهران/ زمستان بدون گاز در پیش است؟

پشت پرده قطع گاز در تهران/ زمستان بدون گاز در پیش است؟

شرکت گاز تابستان ادعا کرده بود که اقدامات پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از قطع گاز در تهران انجام داده است. اما امروز گاز دو شهرستان تهران قطع می‌شود. دلیل قطع گاز چیست؟

TejaratNews.com/
قطع گاز در تهران / کدام مناطق امروز بی‌گاز می شوند؟

قطع گاز در تهران / کدام مناطق امروز بی‌گاز می شوند؟

گاز محدوده‌هایی از دو شهرستان رباط کریم و شهریار امروز قطع می‌شود.

TejaratNews.com/
قطع گاز چند تولیدی سیمان در مناطق شمالی

قطع گاز چند تولیدی سیمان در مناطق شمالی

افزایش مصرف گاز در برخی از مناطق کشور موجب شد تا، گاز چند واحد سیمانی در مناطق شمالی و شمال شرقی کشور قطع شود.

TejaratNews.com/
جلسه ویژه برای قیمت خودرو در وزارت صمت

جلسه ویژه برای قیمت خودرو در وزارت صمت

طبق آخرین اخبار قرار است امروز یعنی جمعه 21 آبان ماه جلسه ویژه‌ای برای قیمت خودرو در وزارت صمت برگزار شود. آیا این جلسه تغییری در آخرین دستور یعنی لغو افزایش قیمت خودرو به وجود خواهد آورد؟

TejaratNews.com/
بازداشت معاون سابق وزارت صمت

بازداشت معاون سابق وزارت صمت

معاون سابق وزیر صمت و شبکه دلالان مرتبط با وی که نقش زیادی در التهابات بازار روغن و کمبود این کالای اساسی در سال 99 داشتند، توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

Irinn.ir/
برنامه جدید وزارت صمت برای کالاهای اساسی

برنامه جدید وزارت صمت برای کالاهای اساسی

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در برنامه جدید تنظیم بازار کالاهای اساسی این وزارتخانه حلقه اول یعنی تولید تا حلقه آخر یعنی توزیع به صورت هوشمند تحت نظارت بازرس‌ها قرار می‌گ...

TejaratNews.com/
ابلاغیه جدید وزارت صمت درباره سیمان

ابلاغیه جدید وزارت صمت درباره سیمان

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که هر گونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع است.

TejaratNews.com/
قطع گاز هم به مشترکان ضرر می‌زند؟ / سریال طولانی و غم‌انگیز قطعی‌ها

قطع گاز هم به مشترکان ضرر می‌زند؟ / سریال طولانی و غم‌انگیز قطعی‌ه...

در هفته‌ای که گذشت علاوه بر خاموشی‌های گسترده کل کشور و نبودن آب در برخی از استان‌ها، گاز تهران هم به دلیل تعمیرات قطع شده بود و حالا مشترکان که از آسیب دیدن وسایل الکتریکی خود ترسیده‌اند، در گوگل سرچ...

TejaratNews.com/
برای تولید سیمان باید تامین برق ثابت باشد / قیمت سیمان به 40 هزار تومان رسید

برای تولید سیمان باید تامین برق ثابت باشد / قیمت سیمان به 40 هزار ...

مدیرعامل کارخانه سیمان تهران با بیان اینکه قیمت سیمان در منطقه شهرری به حدود 40 هزار تومان کاهش پیدا کرد، گفت: تولید با تامین موقت برق امکان‌پذیر نیست و برای تولید سیمان و فعالیت خطوط تولید باید تامین...

TejaratNews.com/
پیشنهاد وزارت صمت به صنایع / چه زمانی برق‌تان را قطع کنیم؟

پیشنهاد وزارت صمت به صنایع / چه زمانی برق‌تان را قطع کنیم؟

وزارت صمت اخیرا در نامه‌ای به صاحبان صنایع اعلام کرده است که زمان قطع برق کارخانه خود را تعیین کنید! دبیر انجمن سیمان با اعلام این خبر گفت: برق صنایعی همچون سیمان، مدیریت شده قطع می‌شود.

TejaratNews.com/
عقب نشینی صحیح وزارت صمت از قیمت گذاری دستوری

عقب نشینی صحیح وزارت صمت از قیمت گذاری دستوری

روز گذشته مجدد وزیر صمت درخصوص گرانی سیمان و فولاد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد سوال از سوی نمایندگان قرار گرفت.

EghtesadOnline.com/
افزایش ناگهانی قیمت خودرو و پاسخگو نبودن معاونان وزارت صمت و شورای رقابت!

افزایش ناگهانی قیمت خودرو و پاسخگو نبودن معاونان وزارت صمت و شورای...

افزایش ناگهانی قیمت خودرو و پاسخگو نبودن معاونان وزارت صمت و شورای رقابت!

BourseNews.ir/
وزارت صمت: مردم کالایی که گران است را نخرند!

وزارت صمت: مردم کالایی که گران است را نخرند!

عباس قبادی، معاون وزیر صمت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم گفت: اگر میوه گران است، نخرید، سزای گران‌فروشی نخریدن است!

Bartarinha.ir/
جهت‌گیری کلی وزارت صمت، حمایت از بورس و تقویت عرضه در این بازار است

جهت‌گیری کلی وزارت صمت، حمایت از بورس و تقویت عرضه در این بازار اس...

سعید زرندی گفت: جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 5 آذر / پیش‌بینی حرکت اونس جهانی