کدام عوامل قیمت ارز سال 1400 را تعیین می‌کنند؟

کدام عوامل قیمت ارز سال 1400 را تعیین می‌کنند؟

کامبیز افسری، با برشمردن موثرترین عوامل در مسیر نرخ ارز در سال 1400 از وضعیت ترازتجاری ایران به عنوان مهم‌ترین عامل در سال پیش‌رو نام می‌برد. پیش‌بینی او این است که تا پایان خرداد ماه بازار ارز نوسان چندانی به خود نبیند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار ارز ایران سال 99 را در حالی به پایان می‌رساند که امیدواری فعالان این بازار برای تعیین‌تکلیف FATF ، برجام و رفع تحریم‌ها از سوی سیاستگذاران سیاسی به نتیجه نرسیده است و مسیر آینده این بازار همچنان در ابهام است.

کامبیز افسری، فعال و کارشناس بازار ارز مهمترین عامل تعیین نرخ ارز در ایران را مثبت بودن یا منفی بودن نرخ مبادله تجاری، تفاضل صادرات و واردات کل، عنوان می‌کند.

او توضیح می‌دهد: در قسمت صادرات، فروش نفت ایران مهمترین و بزرگترین قسمت صادرات ما است، پس تاثیرگذارترین عامل بر نرخ ارز در سال اینده ادامه تحریم یا لغو تحریم‌های نفتی و بانکی است. هر چه به سمت لغو تحریم‌ها قدم برداریم طرف عرضه تقویت شده و تقاضای ارز جهت حفظ ارزش دارایی کمتر می‌شود. بالعکس هر چه از لغو تحریم‌ها فاصله بگیریم طرف تقاضای ارز جهت حفظ ارزش دارایی افزایش پیدا کرده و طرف عرضه کاهشی می‌شود پس شاهد افزایش و جهش قیمت ارز می‌شویم.

او تاکید می‌کند: البته عوامل دیگری مثل تورم، نقدینگی، نرخ سود بانکی و وضعیت بورس نیز همگی جزو عوامل تاثیرگذارند ولی مهمترین و تاثیرگذارترین عامل همان نرخ مبادله تجاری است.

توقف نوسانات در بازار تا خرداد 1400

این کارشناس درباره تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بر بازار ارز نیز عنوان می‌کند: همان طور که پیش‌بینی می‌شد دولت امریکا و طرف‌های خارجی عضو برجام، نگاه دقیقی به انتخابات ریاست جمهوری ایران داشته و هر کنش سیاسی را موکول به پس از انتخابات می‌کنند. پس میتوان گفت حداقل تا اخر خرداد بازار ارز در حالت بلاتکلیفی و روزمرگی است و تحولات اساسی از نوع مثبت و منفی بعد از انتخابات ریاست جمهوری اتفاق می‌افتد.

سه عامل موثر بر بازار ارز سال آینده

این کارشناس در ادامه درباره تاثیر سه عامل احتمالا موثر بر بازار امسال یعنی احتمال افزایش فروش نفت ایران، کاهش ریسک کرونا و تاثیررشد متغیرهای پولی نیز اینطور اظهار نظر می‌کند: فروش نفت ایران را با گشایش‌های بیشتری متصور هستیم. حتی در تداوم تحریم و طرفین معاملاتی ایران و خود ما ، در ماه‌های اینده راهکارهای بهتری برای فروش نفت و ورود ارز پیدا می‌کنیم.

همچنین به باور او با کاهش ریسک کرونا در 1400، مبادلات تجاری افزایش یافته و چرخه تولید و صنایع مختلف در جهان به حرکت درمی‌آید و شاهد افزایش تقاضا در بخش انرژی هستیم. با افزایش تقاضا قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته و افزایش قیمت نفت بر درامدهای نفتی ما تاثیر مثبت می‌گذارد، حتی اگر در تحریم باشیم. ضمن این که اگر طرف تقاضای بازار انرژی با شوک رو به رو شود، احتمال رفع تحریم های نفتی ایران بیشتر هم خواهد شد.

افسری در باره سومین عامل تاثیرگذار نیز می‌گوید: شاخص‌های پولی چون نرخ تورم، نرخ نقدینگی و پایه پولی همگی متاثر از شرایط تحریم در وضعیت نامناسب هستند. شاخص‌های پولی به ما می‌گوید نرخ ارز در سال اینده حداقل کاهشی نیست، مگر این که وضعیت فروش نفت ما افزایش پیدا کند و ورود پول نفت، وضعیت شاخص‌های پولی را بهبود بخشد.

مطالعه بیشتر: تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری بر نرخ ارز سال 1400 / تحریم‌ها ماندگارند؟
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/
قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

امروز شنبه 14 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای بار سوم اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به نرخ قبلی 36 تومان کاهش پیدا کرد و به رقم 24 هزار و 562 تومان رسید.

TejaratNews.com/

ثبات نرخ ارز در بازار

افزایش ناچیز نرخ ارز در بازار

روند کاهشی نرخ ارز ادامه دارد

جدیدترین قیمت دلار / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/14

قیمت جدید دلار و یورو / دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/13

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/13

امروز جمعه سیزدهم فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دیروز تغییر نکرد و بهای دلار در رقم 25 هزار و 205 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
نرخ ارز در سال 1400 چه می‌شود؟ / پیش‌بینی قیمت دلار سال بعد

نرخ ارز در سال 1400 چه می‌شود؟ / پیش‌بینی قیمت دلار سال بعد

بهاءالدین حسینی‌هاشمی معتقد است که اگر شرایط فعلی ماندگار باشد، یعنی تحریم باشیم و منابع ارزی‌مان کمتر از همیشه باشد، تقاضا هم مثل همیشه رو به افزایش برود، ممکن است سال آینده ریال در برابر دلار 30 تا ...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/27

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/27

امروز چهارشنبه 27 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد. بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دیروز کمی افزایش یافت و بهای دلار به رقم 24 هزار و 89 تومان رسید.

TejaratNews.com/

افزایش قیمت دلار و یورو / دومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/8

دلار کاهشی شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/11

دلار کاهشی شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/11

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز چهارشنبه 11 فروردین اعلام شد که بر این اساس قیمت دلار نسبت به دیروز 45 تومان کاهش یافت و به رقم 25 هزار و 205 تومان رسید.

TejaratNews.com/
آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/8

آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/8

امروز یکشنبه هشتم فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای آخرین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو باز هم افزایش یافت و بهای دلار پس از رشد 334 تومانی و ورود به کانال 25 هزار تومانی به رقم 25 هزار...

TejaratNews.com/
3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد پیش‌بینی بورس هفته آخر فروردین / شرط افزایش معاملات چیست؟ منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت نزولی یا صعودی؟ قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟

در حال بارگیری...