سرنوشت شعار ريیسی برای کاهش تورم رسید به کارگروه جلوگیری از اتخاذ تصمیمات تورم زا/ افقه:می خواهند خودشان را مشغول نشان بدهند!

سرنوشت شعار ريیسی برای کاهش تورم رسید به کارگروه جلوگیری از اتخاذ تصمیمات تورم زا/ افقه:می خواهند خودشان را مشغول نشان بدهند!

اقتصاد کلانروزنامه شرق نوشت:کارگروه جلوگیری از تصمیمات تورم‌زا! تازه‌ترین اقدام دولت برای مهار تورم افسارگسیخته است؛ تورمی که کابینه ابراهیم ريیسی وعده داده بود مهارش کند و حالا با گذشت بیشتر از یک‌ سال همچنان یکی از مهم‌ترین دلایل نارضایتی مردم ایران است.

اقتصاددانان می‌گویند ‌دولت در کنترل تورم ناتوان مانده و این تصمیمات مبنای کارشناسی ندارد. آنها با اشاره به رکود سنگین اقتصاد ایران پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم بالای 40 درصد بماند.

اخیرا در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، به ریاست سیدابراهیم ريیسی، تصمیم جدیدی برای کنترل تورم گرفته شد؛ تشکیل کارگروهی برای جلوگیری از اخذ تصمیمات تورم‌زا در دستگاه‌های اجرايی. جالب‌تر اما اعضای این کارگروه هستند: نمایندگان، معاون‌اول ريیس‌جمهور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه‌وبودجه و بانک مرکزی. درواقع همان کسانی که متولی اقتصاد ایران هستند، قرار است بر خودشان نظارت کنند!

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی درباره این تصمیم به «شرق» می‌گوید: همان تصمیم‌گیرانی که تا امروز تصمیم‌های اقتصادی را می‌گرفتند کارگروه تشکیل داده‌اند! یا می‌خواهند خودشان را مشغول کنند یا خودشان را به مردم مشغول نشان دهند و بگویند داریم برای شما کاری می‌کنیم وگرنه در کنترل تورم رسما به بن‌بست رسیده‌‍‌اند.

بهاءالدین حسینی‌هاشمی، دیگر کارشناس اقتصادی هم به «شرق» می‌گوید: «دو کارخانه تولید تورم وجود دارد؛ یکی دولت است که بر اثر کسری بودجه استقراض می‌کند و دومی بانک‌ها با اضافه برداشت از بانک‌ مرکزی. ولی امروز جوری صحبت می‌کنند که انگار جایی وجود داشته که تورم‌زایی می‌کرده و حالا دولت قرار است ورود کند و جلوی آنها را بگیرد».

بی‌تجربه‌ترین‌ها بر کرسی تصمیم‌گیری

این تصمیم جدید دولت در حالی گرفته شده که آخرین آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه مهرماه 1401 برای خانوارهای کشور به 42.9 درصد رسیده است. این نهاد همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در مهرماه 1401 را عدد 48.6 درصد گزارش کرد. یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین 48.6 درصد بیشتر از مهر 1400 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

افقه درباره وضعیت فعلی تورم و میزان تاثیرگذاری اقدامات دولت در آن به «شرق» می‌گوید: از همان روز اول سردرگمی در تصمیمات دولت سیزدهم وجود داشت. همان ابتدا یک کابینه ضعیف تشکیل شد، درحالی‌که انتظار می‌رفت در شرایط بحرانی فعلی که با تخلیه منابع بعد از چهار سال تحریم نیاز به تدابیر بسیاری است، نیروهایی بسیار قوی مستقر شوند. بااین‌حال کم‌تجربه‌ترین و ضعیف‌ترین نیروها در زمینه اقتصادی به کار گرفته شدند.

به گفته او با اینکه دولت به زعم خودش یک هدف جدی را که مهار تورم باشد، در نظر داشته و از تنها ابزاری هم که داشته و همان کنترل نقدینگی بوده، استفاده کرده، امروز هنوز تورم بالای 40 درصد است. او می‌افزاید: «تورم در شرایط فعلی سمت عرضه است و مشکلش هم عمدتا به تحریم‌ها بازمی‌گردد. منتها آقایان چون همان روز اول ادعا کردند که تحریم‌ها را به سفره مردم راه نمی‌دهیم، هنوز هم سعی دارند ثابت کنند بر سر این ادعا هستند، درحالی‌که خودشان به‌خوبی می‌دانند ریشه تورم فعلی تحریم است. البته نقدینگی هم نقش دارد اما خود آن نقدینگی هم ساختاری است و ساختارهای حاکم و نظام بودجه نقدینگی‌زا است».

تورم بالای 40 درصد تداوم خواهد داشت

افقه معتقد است دولت خواست بانک مرکزی را کنترل کند ولی نقدینگی سر از سایر بانک‌ها درآورد و عملا همه‌چیز را خنثی کرد. همین موضوع به راحتی نشان می‌دهد که نه دانش اقتصادی کافی داشته‌اند و نه تجربه اداری موفق. این اقتصاددان تاکید می‌کند: «تصورشان این است که وقتی مسيولیتی را گرفتند، بلافاصله هر دستوری بدهند اجرا شده و نتیجه می‌دهد، درحالی‌که ساختارهای ناکارآمد اداری، اجرايی و بوروکراسی ازکارافتاده، اجازه نمی‌دهد بسیاری از تصمیمات به ثمر بنشیند. نتیجه این سردرگمی این شده که امروز هم ‌چنین تصمیمی را از آنان ببینیم».

از نگاه این کارشناس، اگر در کوتاه‌مدت مشکل تحریم‌ها حل نشود، تورم ادامه پیدا می‌کند و کنترل نقدینگی کار سخت‌تری می‌شود. ضمن اینکه از سوی دیگر نیز بسیاری از واحدهای اقتصادی در پی تحریم‌ها و سیاست‌های ناکارآمد زمین‌گیر شدند و این منجر به رکود شده است؛ بنابراین رکود منجر به بی‌کار و بی‌کاری منجر به فقر و نابرابری بیشتری می‌شود. در ‌نهایت نیز عوارض اجتماعی آن را خواهیم دید. او تاکید می‌کند: بلاتکلیفی و رکود شدید اقتصادی به مرحله‌ای رسیده است که افرادی که چندان علم اقتصاد هم ندارند، می‌توانند آینده اقتصاد را پیش‌بینی کنند. ما هم تداوم رکود و هم تداوم تورم را خواهیم داشت. فشار تورم هم از سمت عرضه و هم از سمت تقاضا را خواهیم داشت. سمت عرضه را کاری نمی‌توانند بکنند چون فرمولی ندارند، درواقع نمی‌توانند تولید را بالا ببرند که عرضه خود را به تقاضا برساند. سوی دیگر هم تقاضا و نقدینگی است که چون ساختارها نقدینگی‌‍‌زا هستند، چندان نمی‌توانند کنترلش کنند. این شرایط خبر از تداوم تورم بالای 40 درصد در ماه‌های آینده می‌دهد».

همچنین به باور افقه علت ثبات نسبی قیمت ارز در هفته‌های اخیر این بوده که رکود بسیار بالاست و پولی در دست مردم نیست؛ بنابراین تقاضا برای خریدهای سوداگرانه هم کمتر شده، درحالی‌که به لحاظ روانی فنر زیر این قیمت وجود دارد؛ فنری که پریدن آن در گرو اعلام نتیجه رسمی مذاکرات از سوی ایران است.

آدم را از هرچه راه عقلانی هست، ناامید می‌کنند

بهاءالدین حسینی‌هاشمی، دیگر کارشناس اقتصادی معتقد است تصمیمات فعلی دولت برای مهار تورم به‌شدت ناامیدکننده و غیرمنطقی به نظر می‌رسد. او به «شرق» توضیح می‌دهد: با این حرف‌هایی که دولت می‌زند، من می‌گویم هیچ راهی برای خروج از مسیر تورم نیست. کسی که بخواهد کرده خودش را به دیگران نسبت بدهد، نقش خودش را انکار کند و طوری حرف بزند انگار جاهایی وجود داشتند که تا امروز تصمیمات تورم‌زا می‌گرفتند و حالا قرار است ما مهارش کنیم، کارهایش یکی، دو هفته خوراک است و دوام دارد. نتیجه این کار مثلا چه قرار است باشد؟ این کارشناس می‌افزاید: درست مثل زمانی که دايم ادعا می‌کنند کسری بودجه نداریم ولی می‌گویند تراز پرداخت منفی است و کسری برای پرداخت حقوق داریم! من از کارهایشان واقعا تعجب می‌کنم. تورم تا وقتی دولت مشکل خودش را با آن حل نکند، مهار نمی‌شود. دولت تعهدی دارد به اسم هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق، وقتی اینها را هم با تورم‌زایی و انتشار پول بی‌پشتوانه پرداخت می‌کند، چطور می‌توانیم انتظار مهار تورم داشته باشیم؟

به اعتقاد حسینی‌هاشمی، فقط وقتی می‌توان امیدوار بود که دولت تورمش را با سیاست‌های اقتصادی حل کند، بودجه کشور را اصلاح و با مالیات پرداختش کند و برنامه صحیح اقتصادی داشته باشد. «بدون اینها تنها راهی که دولت دارد، این است که مثل امروز دست در جیب ملت کند و گناه آن را گردن دستگاه‌ها و افراد دیگری بیندازد، درحالی‌که تمام دستگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه‌هایش خود اعضای کارگروهشان هستند».

23302

تراز تجمیعی مثبت "ودی" کشف منابع نفتی جدید در جنوب غرب کشور کاهش قیمت در سکه و یک گرم طلا نقاب بی‌قانونی بر سیمای شهر توسعه صادرات تولیدات در کرمانشاه کلید خورد شاخص دلار جهانی ثابت ماند کاهش قیمت بنزین و دیزل در چین بورس کالا میزبان 100 هزار تن کنسانتره سنگ آهن تعیین میزان رفع تعهد ارزی صادرات خدمات در اتاق ای... پیش فروش ایران خودرو با تحویل فوری | حراج بی سابقه این محصولات ایران خودرو با قیمت کارخانه چگونه در بازار توافقی دلار بخریم؟ + جزيیات و... قیمت خودرو پراید، پژو 207، سمند و تارا/ پژو پارس نیم میلیاردی شد نگاه ویژه به صیانت و حفظ خاک در برنامه هفتم توسعه زلزله ای مانند «زلزله بم» 105 شهر را تهدید می کند ضرر سنگین برای سهامداران استقلال و پرسپولیس بورس در انتظار اخبار خوب نوسان قیمت نفت در محدوده 83 دلار/ احتمال صعود قیمت قیمت جدید مرغ در بازار اعلام شد/ درخواست عجیب اتحادیه... رشد 47 درصدی پرداخت تسهیلات خرد شبکه بانکی تصویب رفع موانع پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری افزایش 30 درصدی قیمت خودرو در یکسال اخیر/ واردات منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود؟ جزيیات مهم درباره عرضه پژو 207 و تارا در بورس کالا روند کاهشی بر بازار ارزهای دیجیتالی حاکم شد پرداختی مهم مربوط به آبان‌ماه برای بازنشستگان تاثیر محسوس صادرات و قاچاق دام بر بازار گوشت/ قیمت دام زنده 85 هزار تومان شد قیمت خانه های لوکس در پایتخت افزایش 20 درصدی مصرف ماکارونی به دلیل تغییر سبد غذایی/ صادرات 15 تا 29 درصد تولیدات داخلی طغیان آفت در باغات پسته با آفت کشی غیراصولی اصل بنگاهداری بانکی بد نیست نمایندگان ملت از پاسخ وزیر بهداشت قانع نشدند اگر سود سهام عدالت خود را نگرفته اید بخوانید | فرصت دوباره برای جاماندگان دریافت سود ادامه روند نزولی شاخص کل بورس ریزش قیمت انس طلا و احتمال افزایش معاملات اعمال سیاست های قیمتی بر پرمصرف ها در بهینه سازی مصرف گاز در کشور موثر است رعایت ایمنی در معادن و کارگاه ها خط قرمز ایمیدرو است/ با خاطیان عدم رعایت HSE برخورد می شود وزیر بهداشت از مجلس کارت زرد گرفت پیش فروش اقساطی محصولات سایپا از امروز | تحویل فوری محصولات سایپا به این افراد پیش فروش اقساطی محصولات سایپا از امروز | تحویل فوری محصولات سایپا به این افراد رییسی: لوایح برنامه هفتم و بودجه 1402 به زودی در دولت نهایی می شود روند نزولی ارزش بازار "ومهان" پایان یافت صبحانه محبوب ایرانی‌ها گران شد/ یک دست کله‌پاچه چند؟ پایان ملک‌داری بانک‌ها تردد محدود در محورهای شمالی ریزش 1475 واحدی شاخص کل در ابتدای معاملات / شاخص سازها ریختند مردم مرغ ذخیره کنند تا گران نشود! آغاز معاملات توافقی دلار با 34 هزار و 750 تومان عرضه 10 هزار تن گازويیل در رینگ بین الملل بورس انرژی ضرورت فرهنگ‌سازی، آموزش و ترویج حفاظت از خاک قرارداد تاریخی امارات و مالزی برای اکتشاف نفت شیل درخواست عجیب از مردم برای تنظیم بازار مرغ