بدهی خارجی ایران از نظر اقتصادی چقدر مهم است؟/ ایران هفتمین کشور با کمترین بدهی خارجی است

بدهی خارجی ایران از نظر اقتصادی چقدر مهم است؟/ ایران هفتمین کشور با کمترین بدهی خارجی است

معاون سابق بیمه و بانک وزیر اقتصاد گفت:‌ ایران با بدهی 8.4 میلیارد دلاری خارجی دارای کمترین رقم بدهی خارجی نسبت به تولید ناخالص داخلی‌اش است.

عباس در گفت‌ با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد اینکه میزان بدهی خارجی ایران نسبت به تولید ناخالص داخلی چقدر است و آیا به عنوان یک مسيله برای کشور به شمار می‌رود، اظهار داشت: میزان بدهی خارجی هر کشور به معنای تعهدات یک کشور بابت اعتبارات اسنادی و تسهیلات دریافتی از نهادهای بین‌المللی است که در ایران رقم بدهی خارجی 8.4 میلیارد دلار است که از این رقم 2.1 میلیارد دلار بدهی کوتاه‌مدت و 6.37 میلیارد دلار بدهی میان‌مدت و بلندمدت است. بنابراین آنچه مهم است، رقم کوتاه‌مدت بدهی یعنی سررسید شده است که در ایران 2 میلیارد دلار بیشتر نیست.

وی افزود:‌ نکته دوم این است که خود رقم بدهی خارجی مهم نیست، بلکه نسبت بدهی خارجی به رقم تولید ناخالص داخلی یا ‌GDP مهم است که این نسبت در ایران 2 درصد است که در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین است و ما از نظر جدول کشورهای دارای بدهی خارجی در رده هفتم دارای کمترین بدهی خارجی در دنیا هستیم.

استاد اقتصاد دانشگاه واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی GDP در آمریکا 143 درصد است، یعنی 30 تریلیون دلار بدهی خارجی به 20 تریلیون دلار تولید داخلی آن کشور حدود 143 درصد است،‌به عبارت دیگر سرانه هر فرد آمریکایی از بدهی خارجی 60 هزار دلار است. در چین این نسبت 54 درصد است و هر شهروند چینی به طور میانگین 1200 دلار بدهی خارجی دارد. در ژاپن بیشترین نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی آن کشور است که 276 درصد است و اولین کشور بدهکار در دنیا به شمار می‌رود و هر ژاپنی به طور میانگین با 28 هزار دلار بدهی روبه رو است.

وی گفت: نسبت بدهی خارجی در آلمان در تولید ناخالص داخلی 88 درصد است و هر آلمانی میانگین 65 هزار دلار بدهی خارجی دارد. در انگلستان این نسبت 114 درصد است و هر شهروند انگلیسی میانگین 127 هزار دلار بدهی خارجی دارد. در فرانسه نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی 121 درصد است و هر شهروند فرانسوی 87 هزار دلار بدهی خارجی دارد. در ترکیه این نسبت 53 درصد است و هر شهروند ترکیه 5 هزار و 500 دلار بدهی خارجی دارد. در ایران که 2 میلیارد دلار بدهی خارجی کوتاه‌مدت است و نسبت بدهی خارجی به جی‌دی‌پی 2 درصد است و هر ایرانی کمتر از 100 دلار بدهی خارجی دارد که اگر این رقم‌ها و نسبت‌ها در ایران با سایر کشورها مقایسه شود از آخر جدول هفتمین کشور هستیم.

ريیس کل اسبق گمرک ایران، این نکته را هم تاکید کرد که باید بدانیم ذخایر ارزی کشور به نسبت بدهی خارجی آن چقدر است. طبق اطلاعاتی که به دست آورده‌ام ذخایر ارزی ایران چندین برابر بدهی خارجی آن است. بنابراین مشکلی در پرداخت بدهی خارجی نداریم.

این استاد اقتصاد به این نکته اشاره کرد که از طرفی در کشور حجم تجارت خارجی با نفت سالانه 100 میلیارد دلار است که داشتن رقم 8.4 میلیارد دلار بدهی در مقایسه آن عددی به شمار نمی‌رود. در حالی که در روسیه ذخایر ارزی 570 میلیارد دلار و بدهی خارجی آنها 480 میلیارد دلار است، اما در کشور ما خوش‌بختانه ذخایر ارزی چندین برابر 8 میلیارد دلار بدهی خارجی است.

این استاد اقتصاد گفت: واقعیت این است که بدهی خارجی ایران در مقایسه با تولید ناخالص داخلی و ذخایر ارزی آن قابل توجه نیست و از نظر خارجی‌ها مسيله مهمی به شمار نمی‌رود که دغدغه باشد و همانطور که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند در حالی که اقتصاد کشور ما بیستمین اقتصاد بزرگ دنیا است، این رقم 8 میلیارد دلار بدهی خارجی در حد صفر است و نسبت به تولید ناخالص داخلی قابل توجه و 2 درصد بیشتر نیست.

معاون سابق بانک و بیمه وزیر اقتصاد گفت: این نکته را هم نباید فراموش کرد که اگر تحریم نبودیم، بخش عمده‌ای از بدهی خارجی خود را پرداخت کرده بودیم و بخشی از این بدهی‌ها به خاطر مسايل تحریم و انتقال ارز سررسید شده است.

پیام/

عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی... دستبرد هکرها به حساب‌های مشتریان جنرال موتورز تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت دنا 505 میلیون تومان شد/ آخرین قیمت تیبا، کوییک، سمند و پژو محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌‌های شمال/ترافیک در ‌‌هراز و کندوان رشد 2 هزار و 118 واحدی شاخص بورس سال 1401، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی افزایش سرمایه "کباده" به ثبت رسید واردات خودروهای خارجی در چه بازه قیمتی است؟ | ممانعت از ورود ماشین‌های لوکس "کالا" و پیشنهاد افزایش سرمایه از سود انباشته قیمت جدید برنج در بازار از توافق سران اروپایی برای تحریم نفت روسیه خبری نیست جدیدترین قیمت خودروهای پرطرفدار | دنا پلاس 505 میلیون تومان شد "خمحرکه" افزایش نرخ داد انعقاد قرارداد "ولصنم" با یک شرکت خودرویی "برکت" مقدمات افزایش سرمایه را انجام می دهد هیات مدیره "توریل" با مصوبه مجمع تغییر کرد "سجام" افزایش سرمایه اش را ثبت کرد ثبت افزایش سرمایه "خپویش" از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها قیمت جدید مرغ مشخص شد + جدول سکه نفس چاق می‌کند؟ / پیش بینی مهم از قیمت ها این دو خودروی محبوب داخلی ارزان شد + جدول بیت کوین در آستانه صعود جذاب + قیمت رمزارزها 42 خودرو مجوز ورود به ایران را گرفتند چرا تپسی عرضه اولیه نمی شود؟