تلاش برای بازگشت اعتماد و ثبات به معاملات بورس

تلاش برای بازگشت اعتماد و ثبات به معاملات بورس

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مهمترین ماموریت در بازار سرمایه، ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد است، گفت: پرداخت سود سهامداران باید از طریق سجام و به صورت متمرکز انجام شود تا دیگر لازم نباشد که سهامداران برای...

«مجید عشقی» امروز (سه‌شنبه) در صحن علنی مجلس، افزود: با توجه به پیگیری و دغدغه نمایندگان و عزم تیم اقتصادی دولت، بازار سرمایه می تواند به ثبات مناسبی دست پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد مخدوش شده سهامداران، مهمترین ماموریت ما در بازار سرمایه است، گفت: با توجه به اینکه اعتماد عمومی مردم در مدت چند سال تخریب شده است؛ بنابراین نمی توان انتظار داشت که این اعتماد یک باره به بازار بازگردد، همچنین این اتفاق نیازمند کمک همه سیاست گذاران است.

تلاش برای ایجاد ثبات در بورس

عشقی به برنامه های سازمان بورس برای ایجاد ثبات در معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: مهمترین حمایت از این بازار بحث تاکید بر منافع بلندمدت است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعتقاد بر اینکه وجوه ضروری مردم نباید برای سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شود، گفت: سهامداران نباید انتظار داشته باشند که در بازه زمانی یک ماه یا یک هفته سود قابل توجهی را از این بازار کسب و در نهایت اقدام به خروج از این بازار کنند.

حضور میلیونی سهامداران در بورس

عشقی به بحث نظارتی در بورس تاکید کرد و گفت: تا اوایل سال گذشته تعداد کمی از مردم در بورس حضور داشتند که سامانه های نظارتی بر ای این تعداد طراحی شده بود، اکنون فعالان بازار سرمایه میلیونی هستند و در عرضه های اولیه شاهد مشارکت 5 میلیونی مردم در این بازار هستیم.

کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به بورس با قیمت‌گذاری دستوری

وی با بیان اینکه سازمان بورس به تنهایی فارغ از دیگر بخش‌ها نیست، افزود: کوچکترین تصمیم در دولت و مجلس به صورت نوسانات در بورس مشاهده می شود، بر این اساس، نمی توان در خصوص قیمت گذاری دستوری تصمیم گرفت و اعلام کرد این اتفاق در بورس تاثیر نداشته باشد.

عشقی معتقد است که اکنون قیمت گذاری در برخی از صنایع برطرف شده است اما شاهد تداوم آن در برخی از صنایع هستیم که این موضوع در اعتماد سهامداران تاثیرگذار است.

افزایش نقدشوندگی در بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع نقدشوندگی را مساله مهم سازمان بورس عنوان کرد و گفت: بحث اصلی بازار، نقدشوندگی است که اکنون بخش اصلی بازار، نقدشونده است. در بازار کسی در صف خرید و فروش معطل نمی شود و سهامداران در طول یک یا دو روز می توانند تصمیمات خود را در بازار سرمایه اجرایی کنند.

بازار بدهی باید رونق یابد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به انتشار اوراق بدهی و اوراق خزانه توسط دولت تاکید کرد و گفت: یکی از بخش های اصلی بازار، بازار بدهی است. در کل دنیا بازار اوراق بهادار و بازار سهام در کنار بازار بدهی تشکیل دهنده بازار سرمایه هستند.

وی با تاکید بر اینکه بازار بدهی بازاری کوچک است، اظهار داشت: بازار بدهی در دو سال اخیر تشکیل شد و اکنون 5 درصد از بازار سهام شامل اوراق بدهی است، این بازار بازاری کوچک است اما برنامه ریزی هایی صورت گرفته است تا این بازار بزرگ تر شود.

افزایش شفافیت در گزارش عملکرد شرکت‌ها

عشقی با بیان اینکه نزدیک به 100 درصد شرکت های پذیرفته شده در بورس اطلاعات خود را به موقع در سامانه کدال منتشر می کنند، افزود: این مساله طی سال های گذشته یکی از معضلات مهم در بازار سرمایه بود، در حالی که اکنون در بخش انتشار 6 ماه شرکت ها حدود 99.5 درصد شرکت‌ها، گزارش های خود را به موقع منتشر کرده اند.

تلاش برای حمایت از سرمایه‌گذاران

وی به حمایت از سرمایه‌گذاران اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌هایی برای استفاده از ابزارهای موجود مانند اوراق اختیار تبعی انجام شده که به عموم سرمایه گذاران این اجازه را می دهد تا در نرخ‌های مشخص بتوانند سهام خود را بفروشند.

عشقی با بیان اینکه امسال وضعیت سودآوری شرکت ها قابل مقایسه با سال گذشته نیست، گفت: در گزارش 6 ماه شرکت ها سودآوری شرکت ها حدود 70 درصد رشد پیدا کرده است؛ بنابراین نگرانی از وضعیت بنیادی شرکت ها نداریم.

هشدار به سهامداران عمده

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع دیگر را مربوط به بازگشت اعتماد و آرامش در بازار اعلام کرد و گفت: شرکت‌های حقوقی بخش عمده‌ای از بازار را در اختیار دارند و منطقی نیست که این شرکت‌ها بخواهند وضعیت بازار را تخریب کنند. 

وی اظهار داشت: در طول یک ماه گذشته جلسات متعددی با این شرکت‌ها داشتیم و از آنها در خواست کردیم تا در شرایطی که اخبار منفی نسبت به بورس منتشر می‌شود فروش خود را کنترل کنند.

تسهیل در پرداخت سود سهامداران

عشقی در ادامه به کمک برای تصویب قانون بازار اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید کمک شود تا خلاء‌های قانونی درخصوص پرداخت سود و نیز تخلفات بازار برطرف شود. 

رییس سازمان بورس ادامه داد: باید تلاش شود تا با زیرساخت های موجود در شرکت سپرده گذاری، پرداخت سود سهامداران از طریق سجام به موقع و به صورت متمرکز انجام شود تا دیگر لازم نباشد که سهامداران برای دریافت سود به شرکت های مختلف مراجعه کنند.

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

عشقی گفت: بخشی از خودرو‌های تولیدی خودروسازان مثل، خودرو‌های لوکس مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و در حال پیگیری هستیم تا وارد بورس کالا شوند.

YJC.news/
پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت با تداوم در مدار نزولی و قرار گرفتن در ارتفاع یک‌ میلیون و 340 هزار واحد به کار خود پایان داد.

Irna.ir/

روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد

حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد

حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد

بازار طلا امروز شاهد حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا بود. قیمت دلار نیز امروز پیشروی کرد.

TejaratNews.com/
رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی

رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی

امروز برای دومین بار قیمت دلار و یورو در صرافی ملی اعلام شد و بر این اساس دلار با حدود 200 تومان افزایش قیمت به رقتم 26 هزار و 900 تومان رسی

TejaratNews.com/

نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه

بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟

بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟

قیمت دلار در هفته گذشته نوسانی بود. یک روز قیمت دلار مرز 29 هزار و 500 تومان را هم پشت سر گذاشت و زمان دیگر، قیمت دلار به مرز 28 هزار تومان رسید. اگرچه به نظر می‌رسد هیجان افزایشی قیمت دلار متوقف شده،...

TejaratNews.com/
افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟

افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟

شاخص کل بورس نسبت به هفته گذشته بیش از 3 درصد افت کرد. این سومین هفته متوالی منفی برای بازار سهام است.

TejaratNews.com/
فراهم شدن امکان خرید متری مسکن در بورس / تاییدیه های فقهی اوراق سلف موازی مسکن دریافت شد

فراهم شدن امکان خرید متری مسکن در بورس / تاییدیه های فقهی اوراق سل...

یاسر امامی، مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بورس، بیمه و بانک برگزار شد، با اشاره به قابل توجه بودن ظرفیت بازار سرمایه برای...

EghtesadOnline.com/
سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

روز چهارشنبه قیمت دلار توانست تا محدوده 29 هزار و 230 تومان پیشروی کند. این قیمت 260 تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود. افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

TejaratNews.com/
قالیباف: سهامداران بورس باید حمایت شوند

قالیباف: سهامداران بورس باید حمایت شوند

رییس مجلس گفت: مردم با اعتماد به مسيولان دولت قبل به بورس آمدند و این دولت باید زمینه‌های ریسک را برای سهامداران خرد کاهش دهد. حقوقی‌ها و شرکت‎ها از بالا و پایین...

EghtesadOnline.com/
روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10

روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10

روز گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های مثبتی که از مذاکرات رسید قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شد، اما طی معاملات امروز ورق برگشت و مجددا طلا و سکه با افزایش قیمت همراه شدند.

TejaratNews.com/
بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

دلار بعد از لمس کوتاه کانال 28هزار تومان، امروز دوباره تا 29200تومان پیشروی کرده که دلیل آن به گفته فعالان بازار ارز، دوگانگی اخبار برجام، بی‌خبری از وین و بلاتکلیفی معامله‌گران است.

TejaratNews.com/
افزایش شفافیت در اقتصاد کشور با انتقال معاملات مسکن به بورس

افزایش شفافیت در اقتصاد کشور با انتقال معاملات مسکن به بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه، امکان معاملات مسکن در فرابورس وجود دارد، گفت: از مسیر انتقال معاملات مسکن و رمز ارزها در فرابورس ضریب شفافیت در اقتصاد...

EghtesadOnline.com/
سیگنال مذاکرات به بازار سهام / کمای بورس؛ وضعیت از این بدتر نمی ‌شود

سیگنال مذاکرات به بازار سهام / کمای بورس؛ وضعیت از این بدتر نمی ‌ش...

تا زمانی که مذاکرات برجام سمت و سویی مشخص پیدا نکند، بازار ارز و به دنبال آن بورس، موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاران نخواهند داشت.

EghtesadOnline.com/
اتحادیه مرغداران: ارزانی در راه است قیمت جدید واحدهای جهش مسکن/ خرید مسکن دولتی صرفه اقتصادی دارد؟ چند و چون مزایده 4 ناشر عرضه‌های اولیه جذاب در راه هستند ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد پیش‌بینی قیمت حبوبات در جهان / حبوبات گران می‌شود؟ سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت