دلار ارزان می شود؟ / پیش‌بینی بازارهای مالی در مهر 1400

دلار ارزان می شود؟ / پیش‌بینی بازارهای مالی در مهر 1400

با توجه به روند نزولی بازارهای مالی از جمله ارز و سکه، کارشناسان این حوزه در مورد پیش بینی بازارهای مالی در مهر 1400 نظرات مختلفی را ارايه می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته‌ای که گذشت یکی دیگر از ریسک‌های که بر سر بازار سرمایه سایه انداخته بود کنار رفت. ریسک ریاست بانک مرکزی، مسندی که می‌تواند با تفکرات و تصمیمات خود بازار سرمایه را به حاشیه یا متن نظام اقتصادی کشور ببرد.

حالا با انتخاب علی صالح‌آبادی، بورسی‌هایی که در تردید بودند امروز با نگاه مطمين‌تری به این بازار نگاه می‌کنند. شاهد این مدعا حجم و ارزش کم معاملات چند هفته اخیر بورس است که کارشناسان یکی از دلایل آن را همین تردیدهای سهامداران می‌دانند.

کاهش قیمت یورو بیشتر از دلار

در این هفته نرخ دلار و یورو روند نزولی داشت و دلار 5/39 درصد افت قیمت را تجربه کرد و یورو نیز 7/29 درصد کاهش نرخ را تجربه کرد به طوری که دلار به کانال 27 هزار تومانی برگشت و یورو نیز در کانال 32 هزار تومانی نوسان محدود داشت.

حباب سکه به 450 هزار تومان رسید

نرخ سکه همسو با نرخ ارز کاهش یافت و سکه با کاهش 0/8 درصدی از کانال 12 میلیون تومانی فاصله گرفت هر گرم طلای 18 عیار نیز بیش از 8 هزار تومان ارزان شد و در پله یک میلیون و 60 هزار تومان ایستاد.


محمد کشتی آرای، نایب ريیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روزهای آینده گفت: در هفته گذشته داد و ستدها به شدت کاهش یافت و با افت کم سابقه ای همراه بود و پیش بینی می شود در این هفته باتوجه به اتمام ماه صفر بازار از رونق خوبی برخوردار شود و اگر تقاضا برای خرید سکه افزایش یابد امکان افزایش قیمت و حباب برای آن وجود دارد.

او افزود: به نظر می رسد در این هفته نرخ ارز روند نزولی داشته باشد اما نرخ اونس جهانی به نظر نمی رسد که تغییرات محسوسی داشته باشد ولی با کاهش نرخ ارز در بازار نرخ طلا و سکه در همین محدوده کنونی باقی خواهد ماند.

3 عامل بر نرخ ارز تاثیر گذاشت

رضا زنگویی، کارشناس اقتصادی نیز درباره وضعیت بازار ارز در روزهای آینده گفت: طی چند سال اخیر در پی تحریم های متعدد، دولت همواره برای مهار افزایش نرخ ارز دست به عرضه دلار در بازار زده است و از ذخایر ارزی کشور کمک گرفته است و این مهم سبب شده تا شاهد کاهش شدید ذخایر ارزی کشور باشیم. هر گاه دولت تزریق ارز به بازار را کم کند نرخ ارز در اندک زمانی افزایش می یابد.

او افزود: در حال حاضر سه مورد اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در نرخ ارز هستند. اولین عامل مساله مذاکرات وین و نتیجه آن است، عامل دوم، تصمیم ایران در مورد اف‌ای‌تی‌اف است و عامل سوم، به سیاست‌های اقتصادی و پولی بانک مرکزی برمی‌گردد. همه با روی کار آمدن دولت جدید امیدوار بودن این 3 عامل به شیوه ای مدبرانه مدیریت شود تا مساله ارز سروسامان پیدا کند اما با روی کار آمدن دولت جدید و عدم اتفاق مثبتی برای این عوامل نه تنها شاهد کنترل نرخ ارز نبودیم بلکه نرخ ارز بین 12تا 20 درصد افزایش یافته است.

راه‌ ورود ارز به کشور مسدود است

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ گونه راهی برای ورود ارز کافی به کشور وجود ندارد و حجم ذخایر ارزی نیز به شدت کاهش یافته است و همچنین با توجه به اینکه هیچ گونه اقدامی برای برگشت به برجام صورت نپذیرفته باید پی برد که نرخ ارز بیشتر از 28000 هزار تومان است.

او گفت: اما دلیل کاهش 200تا 300 تومانی نرخ ارز و بازگشت دلار به کانال 27 هزار تومان در تاریخ 14 مهر به دلیل انتخاب ريیس جدید برای بانک مرکزی است، زیرا امید مردم برای کاهش نرخ ارز به ريیس جدید است. اما باید به این نکته توجه داشت که تا راه های ورود ارز به کشور فراهم نشود نرخ دلار رفته رفته افزایش می یابد و هر گونه کاهش قیمت مقطعی خواهد بود و در روزهای آینده شاهد برگشت دلار به کانال 28000 تومان خواهیم بود.

بازار سرمایه در هفته‌های اخیر روند خنثی داشته است

فرهنگ حسینی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تحولات بورس در هفته آینده گفت: بازار در هفته های اخیر روند خنثی داشته است. عمده سرمایه گذاران و تحلیلگران در حال بررسی شرایط بازار و گرفتن تصمیمات اقتصادی براساس شرایط جدید هستند. بخشنامه جدید تعیین نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی فضا را تا حدودی تغییر داد و تحلیل پذیری و شفافیت را به لحاظ زمان‌بندی افزایش داد. در شرایط فعلی بازار در حال رصد این موارد و واکنش احتمالی به آن است.

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که در هفته آتی چه پیشامدهایی می‌تواند بر روند بازار سرمایه اثر بگذارد؟ بیان کرد: خبر انتصاب صالح آبادی به ریاست کل بانک مرکزی که سابقه طولانی در حوزه بورس و بازار سرمایه دارد، می تواند در هفته پیش رو با رویکرد مثبت فعالان بازار سرمایه همراه شود. از طرف دیگر نگاه بازار به تغییر قیمت ارز و تاثیر پذیری شرکت های صادرات محور، دوخته شده است.

او به این پرسش که چه صنایعی در هفته پیش رو می‌توانند پیشرو بازار باشند؟ پاسخ داد: قیمت جهانی به خصوص در حوزه فرآورده های ناشی از گاز در حال جهش و رشد است. نفت 80 دلاری و تداوم رشد قیمت گاز باعث افزایش قیمت متانول، اوره و میعانات گازی شده که می تواند به رشد و سودآوری این گروه که بخشی از شرکت‌های صنعت پتروشیمی هستند منجر شود. این گروه و هلدینگ های آن در هفته های اخیر شدیدا مورد توجه فعالان بازار قرار گرفتند و رشد قیمتی خوبی را تجربه کردند، بنابراین دوباره پتانسیل رشد دارند.

روند احتمالی ورود و خروج پول

حسینی در رابطه با روند احتمالی ورود و خروج پول فعالان حقیقی و حقوقی بازار گفت: روند ورود و خروج پول از ابتدای ماه هر چند جمعا حاکی از خروج پول حقیقی‌ها بوده اما در مجموع روند خروج پول ضعیف بوده و احتمال دارد در برخی از گروه های پیشرو شاهد ورود پول حقیقی باشیم. از اواخر هفته نیز گزارش‌های فصل تابستان شرکت ها منتشر می شود که در گروه هایی که قطعی برق داشتند احتمالا گزارش‌های ضعیف تر از انتظار و در سایر گروه ها سود بهتری را شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه به یکی از رقبای پیش روی بورس اشاره کرد و گفت: ادامه سیاست دولت در فروش اوراق نیز سبب اقبال صندوق های درآمد ثابت برای خرید این اوراق می‌شود که می تواند منجر به فروش بخشی از سهام این صندوق‌ها در بازار شود. همچنین روند ادامه‌دار فروش اوراق تا حدودی سبب افزایش نرخ بهره که رقیبی برای بازار سهام هست، شده است.

سخن پایانی

در پایان باید گفت به نظر می رسد با مشخص شدن ريیس کل بانک مرکزی که سابقه سکان داری بازار سرمایه را نیز دارد، ریسک سیستماتیک سرمایه گذاری در بورس کاهش پیدا کند. همین طور با فرارسیدن زمان انتشار گزارش های شش ماهه شرکت‌ها و تثبیت نرخ دلار در کانال 28 هزار تومان و رشد خوب قیمت نفت، می‌توان نوید بازاری مثبت را به سهامداران داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه ارز، طلا و سکه را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
مهم‌ترین اخبار اثرگذار بر بورس امروز / فولادی‌ها سبز می‌شوند؟

مهم‌ترین اخبار اثرگذار بر بورس امروز / فولادی‌ها سبز می‌شوند؟

روز گذشته بازار سهام با رشد شاخص کل رو به رو شد. در پایان بازار شاخص کل در کانال یک میلیون و 449 هزار واحد بسته شد. امروز کدام خبرها در روند بازار تاثیرگذار هستند؟

TejaratNews.com/

بورس 42 واحد رشد کرد

سکه چشم انتظار فعالیت بازار ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 28 مهر

سکه چشم انتظار فعالیت بازار ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 28 مهر

در بازار امروز اونس جهانی طلا به 1782 دلار افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت دلار در بازار امروز در کنار روند صعودی طلای جهانی عوامل افزایشی برای قیمت طلا و سکه امروز شدند.

TejaratNews.com/

محرک‌های رشد سکه چه بود؟ / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟

الاکلنگ طلا و نفت

الاکلنگ طلا و نفت

قیمت نفت در معاملات روز گذشته، سه‌شنبه، افزایش یافت و با نزدیک شدن به بحران عرضه انرژی در سراسر جهان به بالاترین سطح خود در چند سال اخیر رسید. این در حالی است که کاهش دما در چین نگرانی‌ها را درباره ای...

Sena.ir/
پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس

پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس

دادوستد‌های روز سه‌شنبه بازار سهام با سیر صعودی ملایم آغاز شد و تا پایان ساعات معاملاتی ادامه یافت. شاخص کل بورس با افزایش نسبی تقاضا رشد 87/ 0درصدی را عاید سهامداران کرد و به ارتفاع یک‌میلیون و 449هز...

TejaratNews.com/

آغاز کار بازار بورس اروپا با سیر نوسانی

عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 مهر

عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 م...

در چهارمین روز هفته، قیمت دلار به سطح 27 هزار و 500 تومان نزدیک شد و فلز گران‌بهای داخلی یک کانال صعود را به ثبت رساند. روز سه‌شنبه، دلار 205تومان رشد را به ثبت رساند و حدود ساعت 3 بعدازظهر در محدوده ...

TejaratNews.com/
دلار به مرز حساس نزدیک شد / دلار به کانال 27 هزار و 400 تومان رسید

دلار به مرز حساس نزدیک شد / دلار به کانال 27 هزار و 400 تومان رسید

امروز قیمت دلار افزایش یافت و با نزدیک به 300 تومان افزایش قیمت به مرز 27 هزار و 400 تومان رسید و به مرز حساس 27 هزار و 500 تومان نردیک شد.

TejaratNews.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (27 مهر) / فلزی‌ ها بیشترین سهم از خروج پول 190میلیاردی حقیقی‌ ها را داشتند

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (27 مهر) / فلزی‌ ها بیشتری...

افراد حقیقی امروز 190میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام شرکت سرمایه‌گذاری...

EghtesadOnline.com/
5 خواسته و انتظار فعالان بازار از هیات مدیره جدید سازمان بورس

5 خواسته و انتظار فعالان بازار از هیات مدیره جدید سازمان بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ویژگی مهمی که بازار سرمایه را از وضعیت موجود به سمت ثبات و شفافیت بیشتر رهنمون می‌کند، راهبری متغیرهای اساسی است که سال‌هاست شرکت‌ها و...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس(27مهر) / شاخص کل با رشد 12هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس(27مهر) / شاخص کل با رشد 12هزار واحدی معاملات را ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.9درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 1.1درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد

خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده که گفتگوها میان هیات ایرانی و دیگر طرف‌های توافق برجام، هفته آینده در بروکسل ادامه خواهد یافت.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز زرد (ویديو)

پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز...

طلا یکی از دارایی‌هایی که می‌تواند در سبد افراد باشد و تبدیل دارایی به طلا، از جمله گزینه‌های مناسب محسوب می‌شود. اما پیش بینی طلا تا پایان سال 1400 چگونه است؟ دو کارشناس به این پرسش پاسخ داده‌اند.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

عقبگرد دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا، در بازارهای جهانی فرصت صعود به طلا را داد مساله‌ای که در پی آن سکه و طلا در بازار داخلی نیز روندی صعودی را دنبال کردند.

TejaratNews.com/
شاخص ریزش 2 هزار واحدی دارد اعضای حقوقی هیيت مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " ثامید " تعدادی واحد اداری و تجاری را می فروشد بورس 42 واحد رشد کرد ضرورت بررسی اثر هزینه‌ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی محل دفتر " سجام " دیگر استیجاری نیست انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه در مجمع تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " قجام " باز هم " قیستو " را فروخت قرادرداد ایران و ونزويلا چقدر به نفع ماست؟ آغاز اصلاح قیمت خوردو رشد قیمت‌های جهانی، فرصتی برای صعود بورس " ونیرو " تصمیمات مجمع را ثبت کرد الگوی W و دو هدف شاخص‌کل تصمیمات مجمع " ستران " به ثبت رسید تصمیمات مجمع " غدام " ثبت شد الاکلنگ طلا و نفت آغاز ثبت‌‌نام طرح جهش تولید مسکن از امروز مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)برگزار می شود صورت مالی میاندوره ای "وسپهر " منتشر شد " داراب " هم صورت مالی منتشر کرد مجمع اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در روز جاری ثبات کامل قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 28 مهر 1400 انتشار ترازنامه میاندوره ای " وبوعلی " صورت مالی حسابرسی نشده " خفنر " را منتشر کرد "جهرم " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد مستاجران بخوانند / چطور برای مسکن ارزان ثبت‌نام کنیم؟ پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس مهم‌ترین اخبار اثرگذار بر بورس امروز / فولادی‌ها سبز می‌شوند؟ محرک‌های رشد سکه چه بود؟ / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ تصاویر عروسی پسر سومین ثروتمند دنیا عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 مهر یارانه 250هزار تومانی در راه است؟ ضمانت نیم بند کاغذی، اما سفت و سخت واقعی نان خشک گران‌تر از نان تازه! رمزارزها همچنان در مسیر صعود پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز زرد (ویديو) آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن از فردا با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 متوسط قیمت اجاره آپارتمان در شیراز / اجاره‌نشینی در شیراز چقدر هزینه دارد؟ افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد