صفر تا صد اصلاح یارانه نان و کالاهای اساسی/ جزيیات محتوای سبد کالایی

صفر تا صد اصلاح یارانه نان و کالاهای اساسی/ جزيیات محتوای سبد کالایی

معاون امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، جزيیات اصلاح قیمت نان، نحوه پرداخت یارانه جبرانی، مدل های اجرای این طرح و نقدی یا کالایی بودن یارانه را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، حال که دولت اصلاح یارانه کالاهای اساسی و از جمله نان را‌‌‌‌‌‌‌‌ در دستور کار قرار داده است، بسیاری از مردم می خواهند بدانند که آیا تغییراتی در معیشت و دخل و خرج آنها ایجاد خواهد شد؟ این اصلاح یارانه چه تفاوتی با نوع قبلی دارد؟ مدل های جبرانی دولت در این روش جدید چگونه است؟ یارانه که به مردم داده می شود نقدی است یا کالایی یا هر دو؟ و هزاران سوال دیگر.

برای یافتن پاسخ همه این سوالات سراغ محمد قربانی، معاون امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی رفتیم و با وی گفت‌ کردیم؛ قربانی علاوه بر مسيولیت خود در معاونت مرتبط با این مسايل، سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در‌باره اصلاح یارانه‌ها هم‌ هست.

* یارانه از روی کالا برداشته شده و به افراد داده می‌شود/خبرهای خوشی در راه است

وی می‌گوید: از سال 97 دولت دوازدهم پرداخت یارانه به کالاهای اساسی را آغاز کرد که در این روش یارانه به وارد کننده داده می‌‌شد، سالانه 250 هزار میلیارد تومان یارانه بود که به وارد کننده می دادند تا کالا وارد کند با این هدف که در داخل کشور ارزان به دست مردم برسد. دولت سیزدهم می‌گوید این روش پرداخت یارانه درست نبود و به سر سفره مردم نیامده است. حال می‌خواهد این یارانه را به خود مردم بدهد و مردم خودشان مدیریت کنند.

قربانی در این گفت‌‌ اعلام کرد که با اطمینان به مردم می‌گویم اصلاح یارانه نان و کالاهای اساسی نه تنها بر معیشت و سفره مردم تاثیر منفی نخواهد داشت، بلکه در سیستم فعلی عدالت رعایت می‌شود. در روشی که قرار است دولت اجرا کند یارانه از روی کالا برداشته شده و به خود افراد داده می‌شود.

به گفته قربانی حذف یارانه نان در استان زنجان بسترسازی شده و از هفته آینده آغاز می‌شود و یکی دو هفته بعد در چند استان کشور و پس از آن در کل کشور اجرایی خواهد شد، همچنین اصلاح سایر کالاهای اساسی از جمله روغن و خوراک دام و طیور در بخش کشاورزی به زودی توسط ريیس جمهور اعلام می‌شود و خبرهای خوشی در راه است.

وی در این گفت‌ دو مدل تحویل نان و نیز دو روش پرداخت یارانه جبرانی به مردم را توضیح داد.

در ادامه مشروح گفت‌‌و‌گو با معاون وزیر جهاد کشاورزی و سخنگوی بخش اصلاح یارانه ها در وزارت کشاورزی ر‌ا می‌خوانید:

* 100 هزار میلیارد تومان یارانه آرد صنعتی و خبازی

فارس: قرار است یارانه نان اصلاح شود، آیا در زندگی مردم تاثیر منفی می‌گذارد؟ آیا دولت قصد دارد برای این منظور بسته جبرانی به مردم بدهد؟

قربانی: بر اساس قانون بودجه 1401، مبلغ 71 هزار میلیارد تومان برای گندم یارانه اختصاص داده‌اند و امسال هیچ تغییری در قیمت نان برای مصرف‌کننده ایجاد نخواهد شد و حتی شاید 10 درصد هم قیمت نان کمتر شود. بنابراین دولت همین یارانه را‌‌‌‌‌‌‌‌ قرار است به جای کالا به خود مردم بدهد و هیچ نگرانی برای سفره مردم وجود ندارد و تنها روش پرداخت یارانه متفاوت شده است. کشور سالانه 70 هزار میلیارد تومان برای بخش خبازی و حدود 30 هزار میلیارد تومان برای بخش صنعت یارانه در نظر گرفته و با این اصلاح قرار است این میزان یارانه به خود مردم داده شود.

فارس: شما گفتید که شاید قیمت نان 10 درصد هم کاهش پیدا کند، این چگونه ممکن است؟

قربانی: زمانی که اصلاح یارانه صورت گرفت، افزایش بهره‌وری صورت می‌گیرد. همچنین از نشتی آرد که به صورت قاچاق از چرخه توزیع خارج می‌شد، جلوگیری می‌شود و علاوه بر اینها یک مشتری‌مداری و رقابت بین صورت می‌گیرد؛ یعنی بر اساس سیستم جدید هرچه نان بیشتری بفروشند، درآمد بیشتری خواهند داشت، زیرا بخشی از یارانه به خود داده می‌شود و همه اینها منجر می‌شود که طبق پیش‌بینی‌ها 10 درصد هم قیمت نان کاهش پیدا کند.

* دو نظریه درباره آزادسازی یارانه نان

فارس: روش خرید نان پس از اصلاح یارانه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌ توضیح دهید، پیش از این گفته می‌شد که نان سهمیه‌بندی می‌شود و روزانه به اندازه سه چهارم سنگک به مردم نان داده خواهد شد؟ آیا این گونه است؟

قربانی: پس از اصلاح یارانه‌ها آن طور که وزارت اقتصاد اعلام کرده خرید نان با کارت‌های بانکی انجام می‌شود که اینها به متصل به یارانه هستند. دو تيوری وجود دارد؛ تيوری اول این است که هر کسی به هر میزان که بخواهد نان خریداری کند و دولت به نرخ فعلی محاسبه می‌کند، اما یارانه آن به حساب واریز خواهد شد یعنی یارانه برای نانوا تنها به میزان نانی که فروخته داده می شود که این موجب می شود که از نشتی آرد جلوگیری شود.

فارس: به نظر می‌رسد در این تيوری باز هم عدالت رعایت نمی‌شود، زیرا هر کسی هر چقدر نان بیشتری استفاده کند، یارانه بیشتری استفاده خواهد کرد.

قربانی: بله، انتقادی که به این تيوری وارد می‌کنند همین است و به همین دلیل تيوری دومی هم مطرح است که فرد روزانه 310 گرم نان به نرخ فعلی خریداری می‌کند و هر میزان که بیشتر از این باشد، به نرخ آزاد محاسبه شود و ‌ این رقم به عنوان یارانه به حساب واریز شود.

در این مدل هم برخی تصور می‌کنند که نان سهمیه‌ای شده در حالی که چنین چیزی نیست، زیرا بر اساس محاسبات سرانه مصرف نان در کشور 131 کیلوگرم است و روزانه تقریبا همین میزان (310 گرم) هر فرد استفاده می‌کند.

فارس: آیا نحوه خرید همچنان با کارت بانکی خواهد بود و یا روش‌های دیگری هم وجود دارد؟

قربانی: احتمالا قرار است کالابرگ‌های الکترونیکی به مردم بدهند و شاید در فاز دوم چنین اتفاقی بیفتد. در فاز اول همه مردم خریدهای خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ نقدی انجام می‌دهند و دولت هم قصد دارد میزان اطلاعات خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ بیشتر کند. یعنی در حقیقت دولت می‌خواهد اطلاعات جمع‌آوری کند و در فاز بعدی به صورت دقیق‌تر طرح را‌‌‌‌‌‌‌‌ عملی کند.

فارس: آیا قیمت نان برای مصرف‌کننده مشخص است؟ آیا قیمت‌های جدید نان اعلام خواهد شد؟

قربانی: بر اساس مصوبه مجلس اگر اصلاح یارانه‌ها صورت بگیرد باید حتما بر اساس قیمت شهریور سال 1400 باشد؛ یعنی دولت نمی‌تواند قیمت‌های جدیدی اعلام کند؛ یعنی در حقیقت تا همین قیمت به صورت یارانه‌ای محاسبه شده و اگر بیشتر از آن باشد ‌ را‌‌‌‌‌‌‌‌ دولت به حساب واریز می‌کند.

فارس: این طرح چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟

قربانی: با اجرای این طرح ضایعات نان به شدت کاهش می‌یابد و مصرف انسانی افت خواهد کرد. بخشی از مصارفی که در دامداری‌ها وجود داشت، متوقف می‌شود و قاچاق نیز انجام نخواهد شد. برخی پیش‌بینی می‌کنند که مصرف گندم در کشور تا 2 میلیون تن کاهش پیدا کند.

فارس: آیا اجرای اصلاح یارانه‌ها تنها در مورد نان است و یا در مورد کالاهای اساسی هم انجام می‌شود

قربانی: بر اساس اطلاعاتی که وزارت اقتصاد داده، قرار است در مورد کالاهای اساسی هم اجرا شود و به زودی زمان اجرای آن ريیس جمهور اعلام خواهد کرد، اما خبرهای خوشی در راه است و اجرای آن هم به همین زودی انجام خواهد شد، اما اصلاح یارانه نان هفته بعد در زنجان و در دو سه هفته آینده در چند استان کشور و بعد کل کشور اجرایی خواهد شد.

* 80 هزار پوز هوشمند در کشور راه‌اندازی می‌شود

فارس: انجام طرح به این بزرگی نیاز به بسترهای مناسبی دارد، آیا کشور آمادگی انجام این زیرساخت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد؟

قربانی: بله، آنطور که بانک مرکزی می‌گوید پوزهای هوشمند در استان زنجان جاسازی شده و در کل کشور حدود 80 هزار پوز راه‌اندازی می‌شود و از نظر بستر اجرا هیچ مشکلی وجود ندارد، اما در مورد زمان دقیق آن اطلاعاتی وجود ندارد.

فارس: در مورد کالاهای اساسی بفرمایید، پس از اصلاح، یارانه جبرانی مردم به چه صورت خواهد بود؟

قربانی: دو حالت است نخست پرداخت نقدی و در مرحله بعدی به صورت کالایی خواهد بود.

* جزيیات محتوای سبد کالایی

فارس: چه نوع کالاهایی قرار است به مردم داده شود؟

قربانی: کالاهایی‌ مانند روغن، تخم مرغ، شیر و مرغ که اکنون به آنها یارانه داده می‌شود در سبد کالایی مردم جای می‌گیرد.

فارس: اخیرا یارانه آرد صنعتی هم حذف و ماکارونی گران شد، آیا قرار است ‌ برای آن داده شود؟

قربانی: بله، برای این منظور هم قرار است یارانه جبرانی کالایی داده شود و در همان بسته‌ای که قرار است به مردم بدهند محاسبه می‌شود.

فارس: یارانه مربوط به ماکارونی چقدر خواهد بود؟

قربانی: رقم زیادی نیست، محاسبه شده که سرانه مصرف ماکارونی در کشور چقدر است و بر اساس آن این میزان یارانه پرداخت می‌شود. مصرف ماکارونی در کشور 17 کیلوگرم در سال است که در مناطق شهری سالانه 71 هزار تومان و در مناطق روستایی 69 هزار تومان برای این محصول پرداخت می‌کنند و متناسب با آن این یارانه پرداخت خواهد شد.

فارس: چطور دولت بلافاصله تصمیم گرفت که چنین طرحی را‌‌‌‌‌‌‌‌ اجرا کند؟ زیرا پیش از این یارانه به خود کالا داده می‌شود. این تغییر از کالا به فرد چه تاثیری در تولید و رفاه مردم می‌تواند داشته باشد؟

قربانی: ارز 4200 تومانی که در سال 97 قرار شد به مردم پرداخت شود، به دنبال اهدافی بود. قرار بود زمانی که این یارانه به کالا داده می‌شود از افزایش محصولات کشاورزی جلوگیری شود و تولید داخل تقویت شود، اما همه اینها از مسیر خود منحرف شد و به اهداف خود اصابت نکرد و همه اینها منجر شد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کاهش پیدا کند. 312 هزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی در سال 1400 در نظر گرفته شد، در حالی که اعتبارات فنی ما تنها 5 هزار میلیارد تومان است. همه اینها موجب شد که بهره‌وری بخش کشاورزی به شدت افت کند. سطح زیر کشت دانه‌های روغنی به حداقل برسد و تولید دانه‌های روغنی سویا که در چند سال گذشته 130 هزار هکتار بود اکنون به 26 هزار هکتار رسیده است.

نکته دیگر اینکه پرداخت یارانه‌ها به بخش میانی شرکت‌های دانش بنیان و موفقیت‌های آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ در بخش کشاورزی عقیم گذاشت و بسیاری از طرح‌های خودکفایی متوقف شد. الان ردیف خودکفایی گندم نداریم و جولان مافیا به ویژه در بخش روغن بیشتر شد. آنها ترجیح دادند با ارز 4200 تومانی مرتب وارد کنند و تولید داخل را‌‌‌‌‌‌‌‌ فلج کردند. تغییر کاربری در بخش کشاورزی صورت گرفت.

* تاکنون صادرات یارانه به خارج کشور داشتیم

فارس: آیا خروج ارز از کشور هم وجود داشت؟

قربانی: بله تصور کنید دولت هر تن گندم را 550 تا 600 دلار از کشورهای دیگر وارد می‌کند اما کارخانجات با تبدیل به ماکارونی هر تن را 500 دلار به کشورهای دیگر می فروشند یعنی ما شاهد «صادرات یارانه» بودیم و برای اقتصاد کشور بسیار آسیب می زد. سالانه 250 هزار تن بر اساس آمار گمرک صادرات ماکارونی از کشور داشتیم.

بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده با روش پرداخت قبلی، روزانه 1000 میلیارد تومان یارانه به انحاء مختلف از قاچاق گرفته تا صادرات یارانه از کشور خارج می شد.

فارس: بر اساس برخی آمار بیش از 5 درصد جمعیت کشور را اتباع کشورهای دیگر تشکیل می دهند، آیا آنها می توانند از یارانه کشور استفاده کنند؟

قربانی: آنها در کشور ما هستند و ما نمی توانیم بگوییم نان نمی دهیم اما جزيیات بیشتر که به همان یارانه مردم داخل می‌توانند برخوردار بشوند یا نه را در جایگاه های بالاتر کشوری باید تصمیم گیری کنند.

فارس: نحوه پرداخت یارانه در کشورهای دیگر چگونه است؟

قربانی: در کشورهای اروپایی و آمریکایی یارانه به بخش تولید تزریق می‌شود و در این زمینه هم توفیقاتی داشتند، اما در سیستم ما تقریبا یارانه به بخش میانی داده می شد و الان هم به بخش نهایی یعنی مردم داده می شود.

فارس: چرا پیشنهاد نمی‌دهید که یارانه به بخش تولید داده شود؟

قربانی: این اتفاقا بسیار خوب است، اما دشواری‌هایی را‌‌‌‌‌‌‌‌ در سیستم فعلی ما ایجاد می‌کند و از سوی دیگر با توجه به تجربه‌ای که در قبل برای پرداخت یارانه به مردم داشتیم و موفقیت‌آمیز بود. دولت این روش را‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده شاید دلیل دیگر این باشد که اجرای این طرح ساده‌تر است پیچیدگی‌های خاصی که احتمالا در بخش تولید وجود داشته باشد، ندارد.

فارس: چقدر مطمين هستید که با اجرای این طرح همه مشکلاتی که در بخش کشاورزی عنوان می‌کنید به وضعیت عادی برمی‌گردد؟

قربانی: من اجرای این طرح در بخش کشاورزی را‌‌‌‌‌‌‌‌ بیشتر خواهد کرد و کشاورزان علاقه بیشتری به تولید خواهند داشت. زمانی که کشاورز مطمين است محصول خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ با قیمت مناسب در بازار می‌فروشد، حتما سرمایه‌گذاری خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ بیشتر خواهد کرد، ضمن اینکه سرمایه‌گذاران دیگر هم به آن اضافه خواهند شد و طبیعی است که در کشوری که تولید به اندازه کافی باشد، رفاه مردم بیشتر شده و قیمت‌ها هم افت می‌کند.

فارس: با تشکر از توضیحات شما

به گزارش فارس کاربران خبرگزاری فارس در بخش فارس من با ثبت پویشی خواستار «بازنگری در سازوکار جدید پرداخت یارانه نان» شده‌اند.

پیام/

پاداش به مشترکان برق در ازای هر کیلووات صرفه‌جویی افزایش 21 درصدی تولید برق در بزرگترین نیروگاه بادی ایران بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ افزایش سقف تجارت ایران و روسیه به 40 میلیارد دلار خبر مهم برای جاماندگان یارانه/ محدودیت زمانی فعلا برداشته... خیروبرکت اصلاح یارانه برای بورس بازان چه زمانی یارانه خانوارهای معترض قابل برداشت است؟ مجتبی مدرس‌زاده دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شد قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر افزایش نداشت! یارانه جدید برای خانوارهای معترض، واریز و مسدود شد این رمزارزها بهترین عملکرد را ماه گذشته داشتند افزایش سقف وام ودیعه مسکن تصویب شد | اقساط این تسهیلات چقدر است؟ شاخص کل بورس در آخرین روز هفته سبزپوش شد عرضه گوشی های جدید شیايومی در بازار + قیمت ایران و روسیه سه سند همکاری امضا کردند پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو در بازار با واردات/ نجفی‌منش:... خبر خوش دولت برای بازنشستگان | وزیر اقتصاد با افزایش حقوق بازنشستگان موافقت کرد هفته درخشان بورس گزارش بازار‌ها امروز 4 خرداد 1401 | آینده‌ای بهتر برای بیت کوین و طلا جزییات واردات خودرو روشن نیست/ کاکایی: خودروهای چینی... کلاب‌هاوس خبرآنلاین در حال برگزاری است/ واردات خودرو؛... اوجی : بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد آبمیوه چند؟ کاردار یونان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد جزيیات تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران / هر تولیدکننده چقدر وام می گیرد؟ نرخ‌های نجومی موبایل‌های آیفون و سامسونگ در بازار/... سازوکار بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ناقص و نیازمند اصلاح است ایران شریک تجاری مطمين روسیه است/ توسعه همکاری در بخش انرژی کاهش چشمگیر تعداد چک‌های برگشتی در اولین ماه سال بیانیه ایران درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان | اقدام یونانی‌ها دزدی دریایی است چند نفر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کردند؟ | اعلام زمان قرعه کشی سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار ایمنی سازمان استاندارد حذف شد ​بیت کوین برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب است؟ ایران و روسیه 3 سند همکاری امضا کردند خبر مهم برای جاماندگان یارانه | کسانی که هنوز برای یارانه ثبت نام نکرده اند، چه کنند؟ هند جهان را غافلگیر کرد | گرانی‌های جدید در راه است؟ اقدام دولت یونان، دزدی دریایی است دنا خیز برداشت؛ پژو ریخت/ آخرین قیمت ساینا، تیبا، رانا... ارز 4200 رسما از گمرک خارج شد میانبری برای دسترسی بیشتر و عادلانه‌تر به کتاب این 3 خودروی پرتیراژ از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد حذف شدند سکه 14 میلیون و 475 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ؛ 4 خرداد 1401 بیانیه ایران درباره توقیف بار کشتی ایرانی در یونان/ اقدام یونانی‌ها دزدی دریایی است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی ر... تلاش دولت برای افزایش روابط تجاری با روسیه اقدام یونان دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ آتن فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند کاهش 14 دلاری قیمت جهانی طلا بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ هدف‌گذاری روابط تجاری 40 میلیارد دلاری شناسایی فرصت‌های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت‌های دانش بنیان امضای 3 سند همکاری میان ایران و روسیه پیش بینی همتی از تورم وحشتناک دو ماه آینده