جزيیاتی از شیوه جدید درج قیمت روی کالا‌ها

جزيیاتی از شیوه جدید درج قیمت روی کالا‌ها

ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها به معنی فاکتور خرید است، تاکید کرد که عرضه کننده مکلف است قیمت فروش به مصرف کننده نهایی را روی شلف یا کالا به اطلاع مصرف کننده نهایی برساند.

ایسنا: ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها به معنی فاکتور خرید است، تاکید کرد که عرضه کننده مکلف است قیمت فروش به مصرف کننده نهایی را روی شلف یا کالا به اطلاع مصرف کننده نهایی برساند.

عباس تابش در یک برنامه تلویزیونی درباره درج قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف‌کننده بر روی کالاها اظهار کرد: در طرح قدیمی سال 1397 قرار بود به طور کلی قیمت از روی کالا حذف شود، اما در طرح جدید قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف کننده روی کالا درج می‌شود. یکی از مشکلاتی که اخیرا با آن مواجه بودیم ارايه تخفی‌های اغواکننده بود و فاکتور مستندی هم در دسترس نبود که مشخص شود بر چه اساس این تخفیف را ارايه دهد.

وی با بیان اینکه در مدل جدید قیمت درج شده روی کالا به منزله فاکتور خرید است، تصریح کرد: در این طرح دیگر فاکتوری از عرضه کننده درخواست نمی‌شود. البته عرضه کننده مکلف است قیمت فروش به مصرف کننده نهایی را روی شلف یا کالا به اطلاع مصرف کننده نهایی برساند. در این صورت تفاضل قیمت درج شده روی کالا و قیمت نهایی آن نشان می دهد عرضه کننده چقدر انصاف و شرایط قانونی توزیع را رعایت کرده است.

این مقام مسيول با بیان اینکه در زنجیره تغییری ایجاد نمی‌شود و فقط نحوه اطلاع رسانی تغییر می‌کند، گفت: به دنبال آن هستیم که مرز بین فروش از تولیدکننده به شبکه توزیع و از شبکه توزیع به مصرف کننده شفاف شود. تاکنون رابطه تولیدکننده و عرضه کننده شفاف نبود و بعضا ارتباطاتی وجود داشت که ماحصل آن تخفیفات اغواکننده بود.

تابش در پاسخ به سوالی درباره سود متعارف توزیع کننده نیز گفت: کالاها شامل دو بخش کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی با دوام هستند که سود آن‌ها متفاوت است. بهای تمام شده مجموعه‌ای از قیمت مواد، سربار، دستمزد، سود، حمل و نقل و سود عمده فروشی و خرده فروشی است. طبق قانون مصرف کننده باید از قیمت نهایی مطلع باشد و در این طرح هم عرضه کننده مکلف به درج قیمت است. قیمت تولیدکننده هم روی کالا مشخص شده است.

ريیس سازمان حمایت افزود: من منکر حضور دلالان در شبکه توزیع نیستم، اما باید شفافیت ایجاد شود تا مشخص شود دلالان کجا هستند. قطعا این طرح جلوی گرانفروشی را خواهد گرفت، چراکه گرانی کالا قبل از شبکه توزیع است. این طرح واسطه‌ها را حذف و رقابت ایجاد می‌کند.

وی در پاسخ به انتقادات به این طرح نیز گفت: سازمان حمایت پرونده‌های گرانفروشی را تشکیل و درصد مجاز سود را مشخص می‌کند. همچنین درباره احتمال دخل و تصرف در قیمت تولیدکننده، باید گفت تولیدکنندگان برمبنای قیمت درج شده مواد اولیه خود را دریافت می‌کنند و نمی‌توانند قیمت بالاتر درج کنند. البته این طرح آزمایشی است و قیمت مصرف کننده نیز روی شلف درج می‌شود.

ایرادات طرح

در ادامه محمد باقر مجتبایی، دبیر اتاق اصناف، در ادامه این برنامه اظهار کرد: مشکل تنظیم بازار موجودی کالا است که در وضعیت قیمت مرغ هم مشهود بود. قیمت مرغ یک روز بالای 40 هزار تومان و حالا زیر 30 هزار تومان بود. در این بین شبکه توزیع تغییر نکرد، بلکه جریان موجودی کالا و قیمت تمام شده در واحدهای صنعتی تغییر کرد.

وی افزود: دولت برای تنظیم بازار باید تولید را اولویت قرار دهد، تسهیلات با نرخ پایین‌تر ارايه کند و تامین مواد اولیه را تسهیل کند.

به گفته این مقام صنفی شاخص تورم تولیدکننده بین 60 تا 100 درصد در ماه‌های مختلف متفاوت است و ممکن است توزیع کننده به فاصله یک ماه آب معدنی را به قیمت متفاوت از تولیدکننده بخرد. این تغییر متعدد قیمت‌ها در شرایطی که اکثر کالاها مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیستند و سایر هزینه‌ها مثل حمل و نقل هم ثبات ندارد، باعث می‌شود واحد صنفی دايم با نرخ‌های متعدد مواجه و با مصرف کننده دچار چالش شود.

محمدعلی اسفنانی، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری تعزیرات نیز گفت: این طرح ابهاماتی دارد و کار تعزیرات و مصرف کنندگان را سخت می‌کند. تاکنون قیمت مصرف کننده روی کالا درج شده بود و مصرف کننده تکلیف خود را می‌دانست و تعزیرات هم مبنای رسیدگی به شکایات را قیمت مصرف کننده قرار می‌داد. اما هنوز ضرورت درج قیمت تولیدکننده برای ما روشن نیست. اگر تصور می‌کنیم درج قیمت مصرف کننده روی کالا قابل دخل و تصرف است همین ایراد به درج قیمت تولیدکننده هم باقی خواهد بود. ساز و کار رسیدگی باید برای ما دقیق باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود