پیش‌فروش خودرو همراه وعده پرداخت سود ماهانه!/ عدم برخورد با فروش «غیرقانونی»

پیش‌فروش خودرو همراه وعده پرداخت سود ماهانه!/ عدم برخورد با فروش «غیرقانونی»

تبدیل خودرو در ایران از کالایی مصرفی به نوعی دارایی برای سرمایه‌گذاری، تقاضا برای آن را چنان افزایش داده است که ثبت‌نام در هر دوره از فروش خودروسازان به چند برابر ظرفیت می‌رسد. در این میان، راه برای برخی سوءاستفاده‌ها نیز باز می‌شود. یک روز صحبت از باند عباس‌آباد است و زمانی دیگر، کلاهبرداری با فروش پکیجی خودرو و وعده سود ماهانه.

به گزارش تجارت‌نیوز، خودرو در ایران دیگر کالایی صرفا برای رفع نیازهای روزمره نیست. کاهش مداوم ارزش پول ملی، گروهی از مردم را به صرافت انداخته است که به هر طریقی، دارایی و سرمایه خود را از گزند تورم در امان نگه دارند. خرید خودرو هم یکی از گزینه‌هایی است که عده‌ای به سمت آن می‌روند.

آمارها عجیب است. در روزهای ابتدایی اردیبهشت، که هنوز سامانه یکپارچه تخصیص خودرو وجود نداشت و خودروسازان طرح‌های قرعه‌کشی را در سایت‌های خود برگزار می‌کردند، آمار قابل توجهی در این مورد منتشر شد. بر اساس این آمار، چهار میلیون و 794 هزار و 166 نفر، برای ظرفیت چهار هزار نفری محصولات ایران خودرو ثبت‌نام کرده بودند.

ماجرا در دومین مرحله ثبت‌نام سامانه یکپارچه که به‌تازگی تمام شده است، ادامه دارد. روز سه‌شنبه مهلت خرید خودرو در این مرحله به پایان رسید. دیروز امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، از ثبت‌نام شش میلیون و 57 هزار و 555 نفر در طرح‌های مختلف فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید خودروسازان خبر داد. در حالی که آنها تنها حدود 76 هزار و 700 خودرو را در این طرح‌ها عرضه کرده بودند.

جالب اینجاست که آمار ثبت‌نام در این مرحله به گفته قالیباف، 50‌ درصد نسبت به نوبت قبل افزایش یافته است. در حالی که دور نخست ثبت‌نام در سامانه یکپارچه، به ویژه در مرحله اعلام نتایج با حواشی زیادی همراه شد.

مطالعه بیشتر: ثبت‌نام 6 میلیون نفر برای خرید خودرو!/ بازار تاثیر می‌پذیرد؟
افرادی که از برنده شدن ناامید می‌شوند

این آمار نشان می‌دهد افراد زیادی در هر مرحله از ثبت‌نام خودرو در نهایت دست خالی می‌مانند. در همین لاتاری اخیر، در نهایت چهار میلیون و 980 هزار و 855 نفر خودرویی برنده نمی‌شوند.

در چنین شرایطی، کاربران زیادی هستند که می‌گویند بارها و بارها در طرح‌های قرعه‌کشی خودرو ثبت‌نام کرده‌اند و هیچ‌گاه شانس با آنها یار نبوده. طبیعی است که در این میان، پای سودجویی و کلاهبرداری هم به ماجرا باز می‌شود.

برای مثال، چندی پیش زمزمه‌هایی مربوط به نفوذ ربات‌های باندی موسوم به عباس‌آباد، در فرایند ثبت‌نام خودرو شنیده می‌شد. در سال‌های اخیر اما روش دیگری هم باب شده است که می‌تواند کلاهبرداری باشد.

مطالعه بیشتر: نقش «باند عباس‌آباد» در قرعه‌کشی خودرو چیست؟
فروش خودرو یا کلاهبرداری؟

در این روش، برخی شرکت‌های خصوصی، که ارتباطی هم با خودروسازان ندارند، با وعده‌های مختلف طرح‌های فروش بدون قرعه‌کشی را برگزار می‌کنند. در میان آنها، گروهی وعده‌هایی را مطرح می‌کنند که به کلاهبرداری پانزی شبیه است.

برای مثال، در موردی معروف، شرکتی در یکی از شهرستان‌های استان قزوین، اقدام به فروش و پیش‌فروش پکیجی محصولات ایران خودرو و سایپا، می‌کند. این شرکت همچنین افراد را به خرید خودروهای وارداتی و سرمایه‌‌گذاری در طرح‌های مختلف در ازای پرداخت سود ماهانه تشویق می‌کند. نوعی روش خرید مضاربه‌ای. این طرح‌ها در حوزه تولید، توزیع و مسکن تعریف شده‌اند. روشی که یادآور انواع کلاهبرداری‌های پانزی است.

تا کنون مسيولان وعده‌هایی را برای برخورد با چنین شرکت‌هایی مطرح کرده‌اند. آنها، هر گونه پیش‌فروش خودرو توسط شرکت‌های خصوصی (غیر از خودروسازان) را غیرقانونی می‌دانند. پرداخت سود ثابت ماهانه نیز، خارج از شبکه مجاز پولی و بانکی ممنوع است. با وجود این، چنین شرکت‌هایی سال‌هاست به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

حتی تاکنون رسانه‌ها اخباری را از پلمب برخی از آنها در قزوین منتشر کرده‌اند، اما آن شرکت معروف همچنان در حال فعالیت و فروش خودرو است.

مطالعه بیشتر: مافیا یا قرعه‌کشی؛ پشت پرده ثبت‌نام خودرو چیست؟
هشدار بانک مرکزی؟

در این میان، چندی پیش تصویر نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که از هشدار بانک مرکزی در مورد همان شرکت فعال در قزوین حکایت داشت.

بر اساس تصویر ادعایی، نامه نهاد ناظر و سیاستگذار حوزه پولی و بانکی، خطاب به مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت نوشته شده است. اداره نظارت بر موسسات پولی غیربانکی، در متن منتشر شده، در مورد امکان وقوع «کلاهبرداری جمعی» بر اثر فعالیت شرکت قزوینی هشدار می‌دهد. چرا که وجوه زیادی از مردم جمع‌آوری شده اما خودرویی به آنها تحویل داده نشده است.

تجارت‌نیوز صحت این نامه را از بانک مرکزی پیگیری کرد. اما روابط عمومی این نهاد پاسخ داد که موضوع باید از طریق وزارت صمت پیگیری شود. روبط عمومی بانک مرکزی می‌گوید: «نامه محرمانه بوده و بانک مرکزی اجازه منتشر کردن آن را ندارد لذا توضیحی نیز در مورد آن ارايه نمی‌دهد.»

در عین حال این نهاد در پاسخ به پرسش تجارت‌نیوز که آیا اصل ارسال نامه صحت دارد یا خیر، گفت: «موضوع را نه تایید می‌کنم، نه تکذیب. از وزارت صمت پیگیری بفرمایید.»

مطالعه بیشتر: نتایج قرعه کشی ایران خودرو چه زمانی اعلام می‌شود؟
فروش خودرو، خارج از سامانه غیرقانونی است

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به تجارت‌نیوز، موضوع نامه را نیازمند بررسی‌های بیشتر دانست اما تاکید کرد هر گونه فروش جمعی خودرو، خارج از سامانه یکپارچه غیرقانونی است.

او توضیح داد: حتی شرکت‌های خودروسازی نیز نمی‌توانند خودروها را خارج از این سامانه و در سایت خود به فروش برسانند. بدون شک شرکت‌های خصوصی و غیرخودروساز نیز اگر چنین اقدامی را انجام دهند تخلف کرده‌اند.

قالیباف افزود: وزارت صمت در صورت اطلاع از چنین مواردی با آنها برخورد می‌کند و هیچ‌گونه عرضه خارج از سامانه را نمی‌پذیرد.

البته شرکت‌هایی از این دست از جمله آن شرکت معروف در قزوین، مدت‌هاست در کشور فعال هستند. حتی دادستان عمومی و انقلاب این استان نیز در مورد خرید خودرو به صورت عقد مضاربه در این شرکت هشدار داده است.

مطالعه بیشتر: خودروهای جایگزین‌های تیبا و سمند چه قیمتی دارند؟/ واکنش احتمالی بازار
ایران خودرو و سایپا: غیرقانونی است

در بعد فروش خودروهای داخلی نیز، پیگیری‌های تجارت‌نیوز از دو خودروساز بزرگ کشور نیز بر غیرقانونی بودن فعالیت چنین شرکت‌هایی صحه می‌گذارد.

روابط عمومی ایران خودرو به تجارت‌نیوز گفت: «پیش‌فروش خودرو به صورت پکیجی به هیچ عنوان مورد تایید نیست. ایران خودرو فقط طرح‌های فروشی را تایید می‌کند که به طور رسمی و در سامانه یکپارچه انجام می‌شوند. این عرضه‌ها از سوی افرادی انجام می‌شود که در بازار فعالیت می‌کنند و ارتباطی با ایران خودرو ندارند. خودروها را نیز نه از شرکت که از بازار تهیه می‌کنند.»

سایپا نیز فعالیت اینگونه شرکت‌ها را غیرقانونی و احتمالا کلاهبرداری دانست و افزود که خرید از آنها توصیه نمی‌شود.

حال با توجه به اینکه ظاهرا نهادها و مقامات مختلف، چنین فعالیت‌هایی را خطرناک و غیرقانونی می‌دانند، مشخص نیست چرا هنوز برخوردی با آنها صورت نگرفته است. در طرح‌های کلاهبرداری پانزی، ممکن است مجموعه تا چند ماه یا حتی سال، به فعالیت خود و پرداخت سود به مشتریان قبلی با جذب سرمایه از مشتریان جدید ادامه دهد. در نهایت اما این روند جایی متوقف می‌شود و مال‌باختگان با زیان مواجه می‌شوند.

آخرین اخبار درباره فروش خودروسازان را در صفحه پیش‌فروش خودرو دنبال کنید.

هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟