تیغ قیمت گذاری دستوری روی گلوی بازارسرمایه

تیغ قیمت گذاری دستوری روی گلوی بازارسرمایه

قیمت گذاری دستوری برای کالاها و خدمات تولیدی شرکت‌ها از یک‌سو منجر به زیان‌دهی صنایع و شرکت‌ها و از سوی دیگر منجر به خروج گسترده سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در تولید می‌شود؛ ‌همچنین اگر خواهان رشد اقتصادی کشور هستیم، باید با قیمت‌گذاری دستوری به شدت مقابله کنیم.

ريیس هیات مدیره سرمایه گذاری اقتصاد شهر طوبی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: قیمت گذاری دستوری بزرگترین تهدید برای امنیت سرمایه گذاری محسوب می شود و تهدید امنیت سرمایه گذاری، تهدیدی برای امنیت ملی کشور و وابستگی آن در میان مدت و آسیب به استقلال کشور است.

کامل ابراهیمیان افزود: توزیع رانت صدها هزار میلیارد تومانی که فقط جیب دلالان را پر کرده و سرمایه‌گذاران و سهامداران را دست خالی همراه با زیان هنگفت از بدیهی‌ترین اثرات قیمت‌گذاری دستوری بوده است.

وی در ادامه بیان کرد: قیمت گذاری دستوری در حوزه‌های مختلف، منجر به کاهش سرمایه‌گذاری و بحران تولید و اشتغال شده است؛ بطوریکه با خروج سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان از چرخه تولید، شاهد کمبود عرضه، افزایش سرسام‌آور قیمت کالاها و خدمات بوده‌ایم؛ به عبارتی قیمت گذاری دستوری علاوه بر این که منجر به کنترل قیمت‌ها نشده؛ بلکه در نهایت باعث کمبود کالا و افزایش قیمت نیز شده است.

ريیس هیات مدیره سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر طوبی عنوان کرد: در بازارسرمایه که بیش از 50 میلیون سهامدار حقیقی بصورت مستقیم و غیرمستقیم، مالک شرکت‌ها هستند؛ نبود شناخت و احترام به حقوق مالکیت سهامداران و تعیین قیمت دستوری برای کالاها و خدمات تولیدی شرکت ها از یک‌سو منجر به زیان‌دهی صنایع و شرکت‌ها و از سویی دیگر منجر به خروج گسترده سرمایه گذاران از سرمایه‌گذاری در تولید شده است.

این کارشناس بازارسرمایه اظهار داشت: قیمت‌گذاری دستوری کالاهای تولیدی در بورس کالا؛ نظیر محصولات فولادی، پتروشیمی و سیمانی و حتی کشاورزی و برگزاری لاتاری قرعه کشی برای محصولات خودرویی که خودروسازان مجبور شده اند با قیمتی کمتر از بهای تمام شده بفروشند، توزیع گسترده رانت به اشخاص خاص را گسترده می‌کند و ده‌ها هزار میلیارد تومان زیان به سهامداران این صنعت تحمیل کرده است.

به گفته وی نتیجه قیمت گذاری دستوری، توزیع گسترده رانت، عدم جذب سرمایه و ناتوانی در تامین مالی برای طرح های توسعه‌ای، کاهش تولید، کاهش دستمزد و از بین رفتن اشتغال، زیان دهی شرکت‌ها و خروج سرمایه‌گذاران و در نهایت کمبود کالا خواهد بود.

ابراهیمیان در ادامه افزود: سیاستگذار به هیچ عنوان حق دخالت در قیمت را ندارد، قیمت باید در یک فضای رقابتی و برمبنای عرضه و تقاضا تعیین و سیاستگذار صرفا" هرجا که تخلفی، انحصاری و کم فروشی و ... رخ می دهد وارد شود.

این فعال بازارسرمایه بیان داشت: دخالت و تعیین تکلیف برای قیمت محصولات شرکت‌ها بزرگترین مخرب اقتصاد و بازار سرمایه است که امنیت سرمایه‌گذاری و زیان‌دهی شرکت‌ها را به شدت تهدید می‌کند.

به گفته وی؛ امروزه وظیفه نهادهای فعال در بازار سرمایه، بروزرسانی و تدوین قوانین سخت‌گیرانه از جمله قانون تجارت، قانون حفظ حقوق مالکیت سهامداران، قانون بازار اوراق بهادار و در راستای جلوگیری از قیمت گذاری دستوری و حفظ منافع سرمایه گذاران و ارايه آن به مجلس جهت تصویب است؛ به عبارتی اگر می خواهیم اقتصاد کشور رشد کند و شاهد جذب سرمایه‌گذاری گسترده جهت تامین مالی بنگاه‌ها و رشد و توسعه اقتصادی و تحکیم امنیت ملی کشور باشیم، باید با قیمت‌گذاری دستوری به شدت مقابله کنیم.


خبرنگار: مژده ابراهیمی

local_offerبرچسب‌ها:
اثر نماد های انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس

اثر نماد های انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس

اخص کل بورس امروز به عدد 1،448،469.22 رسید و 3473.05 واحد رشد کرد. اما نمادهای حوزه انرژی چه تاثیری بر رشد شاخص بورس...

Gostaresh.news/
طرح مجلس بازار بورس را کساد کرد

طرح مجلس بازار بورس را کساد کرد

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه طرح اخیر مجلس در ریزش اخیر بازار سهام اثر گذار بوده است، گفت: بورس...

Gostaresh.news/
سرخ پوشی بازار بورس و تاثیر نماد های انرژی بر آن

سرخ پوشی بازار بورس و تاثیر نماد های انرژی بر آن

شاخص کل بورس امروز به عدد 1،423،500.15 رسید و 17355.10 واحد افت کرد. اما نمادهای حوزه انرژی چه تاثیری بر رشد شاخص بورس...

Gostaresh.news/

اثر نمادهای انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس

آخرین وضعیت پرونده های بازار بورس از زبان سخنگوی...

آخرین وضعیت پرونده های بازار بورس از زبان سخنگوی...

خداییان درباره پرونده‌های بازار بورس و سرمایه گفت: در مورد برخی از مسيولان رای بدوی صادر شده و رسیدگی ها در این حوزه...

Gostaresh.news/
معافیت‌های مالیاتی بازار بورس تعیین شد

معافیت‌های مالیاتی بازار بورس تعیین شد

نمایندگان مجلس در مصوباتی معافیت‌های مالیاتی برای بازار سرمایه مشخص کردند.

Irinn.ir/
معافیت‌های مالیاتی مجلس برای بازار بورس

معافیت‌های مالیاتی مجلس برای بازار بورس

نمایندگان مجلس در مصوباتی معافیت‌های مالیاتی برای بازار سرمایه مشخص کردند.

Bartarinha.ir/
کسادی بازار بورس و داغی چلوکباب

کسادی بازار بورس و داغی چلوکباب

بورس، دلار و مذاکره یک‌طرف شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اجتماعی توییتر هستند و از قضا بازار تقریبا کسادی هم در توییتر دارند، اما سوژه داغ جمعه اهالی توییتر و اینستاگرام که همه طیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را پوشش داد، چلو...

TejaratNews.com/
قانونی در مجلس به ضرر بازار بورس تصویب نمی‌کنیم

قانونی در مجلس به ضرر بازار بورس تصویب نمی‌کنیم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ما به هیچ وجه در جریان بررسی لایحه بودجه سال1401 مصوبه ای به ضرر بازار سرمایه تصویب نخواهیم کرد.

EghtesadOnline.com/
بازار بورس ترکیه تعطیل شد

بازار بورس ترکیه تعطیل شد

پس از سقوط ارزش لیر ترکیه به کمتر از 17 لیر در برابر دلار، بازار سهام ترکیه، انجام معاملات را متوقف کرد.

FarsNews.ir/
بازار بورس تقویت خواهد شد

بازار بورس تقویت خواهد شد

معاون اقتصادی ريیس جمهور تاکید کرد: دولت مصمم است اصلاحات را ادامه دهد که می‌تواند آینده خوبی برای بازار بورس چه در بازار اوراق بهادار و چه بورس کالا و انرژی و حتی بورس ارزی در کشور رقم بزند.

Irinn.ir/
شوک مثبت به بازار بورس

شوک مثبت به بازار بورس

خاندوزی در این جلسه گفت: "زین پس دولت بیشتر به دنبال جبران کسری بودجه از طریق مولدسازی دارایی و فروش اموال مازاد است. "

Bartarinha.ir/
عقب‌نشینی‌های پی در پی بازار بورس

عقب‌نشینی‌های پی در پی بازار بورس

بازار بورس در هفته جاری روندی نزولی داشت و به جز بازار بدهی همه شاخص‌های بازار بورس قرمز رنگ بود.

Bartarinha.ir/
روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نزولی بود بطوریکه شاخص کل در این هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را از دست داد.

Bartarinha.ir/
تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

روند صعودی بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته قبل سریع‌تر بود به طوری که شاخص کل بورس توانست دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شود.

Bartarinha.ir/
غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان | حقوق این گروه از بازنشستگان افزایش یافت ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی قیمت فروش نفت ایران برای ماه سپتامبر اعلام شد وزیر امور اقتصاد و دارایی: نگاه و تلاش استاندار مازندران برای توسعه اقتصادی و تولید جای قدردانی دارد جدیدترین گزارش از قیمت گوشت | هر کیلو گوشت گوسفندی چند؟ ورود کشتی‌های کروز به ترکیه 40 برابر افزایش یافت قرارداد جدید اختیار معامله سکه، از چهارشنبه آماده معامله است زمزمه بازگشت روس ها به خطوط ریلی ایران /آنها گران کار می‌کنند قیمت مرغ پر کشید | هر کیلو مرغ تازه چند؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد 305 هکتار زمین در بستر رودخانه‌های استان تهران... وضعیت مغشوش بازار کار؛ کار هست اما بیکاران مشغول استراحتند ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور از ابتدای سال تاکنون ریزش 3 هزار واحدی کل شاخص بورس امروز 23 مرداد 1401/ روند بورس نزولی شد خودروسازان پیش از تعهد به فروش از استاندارد اجازه نگرفتند/ برندهای کم‌فروش شناسایی شدند/ تغییر لیبل‌... روسیه گاز بیشتری به مجارستان می‌فروشد سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی قیمت دلار نزولی شد | قیمت دلار چند؟ تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است منفعت هیچ گروهی در بورس، بر دیگری ارجح نیست رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بیش از 6.5 میلیون نفر سودهای سنواتی خود را دریافت کردند احداث 3 شهرک صنعتی خصوصی در استان یزد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود | بازنشستگان پولدار شدند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه 22 بانک تسهیلاتی به طرح نهضت ملی مسکن پرداخت نکردند عملکرد "شپدیس" چگونه بود ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن اثر نمادهای انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس رتبه بسیار پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد/ دولت باید زیان قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه... ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ تعلل در قیمت گذاری رشد قیمت تن ماهی را انفجاری کرد قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار