نیمه دوم سال، وضعیت بورس چگونه خواهد بود؟

نیمه دوم سال، وضعیت بورس چگونه خواهد بود؟

مهدی ساسانی، کارشناس بازار سرمایه، به پیش‌بینی و تشریح وضعیت نرخ دلار و بهره، صنایع مستعد بیشترین بازدهی و ارتفاع شاخص کل بورس و... در نیمه دوم سال جاری پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ مهدی ساسانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: با توجه به اینکه 6 ماه از شروع سال جاری گذشته است و در این 6 ماه ابتدایی، تغییر دولت و به تبع آن، تغییر دیدگاه را نسبت به بسیاری از موضوعات داشته‌ایم، باید با نگاهی جدید با مسايل مواجه شویم.

وی افزود: آنچه پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری درخصوص آن صحبت می‌شد، احیای برجام، رفع برخی از تحریم‌ها، تسهیل مبادی ورود ارز به کشور و کنترل نرخ ارز بود. اما با روی کار آمدن دولت جدید و گذشت حدود دو ماه از انتخاب کابینه تاکنون، اتفاق شگرفی در مباحث سیاسی و اقتصادی رخ نداده و نه تنها دلار کاهش نداشته، بلکه درمقایسه با دو یا سه ماه گذشته که در محدوده 24 و 25هزار تومان بود، رشد را نیز تجربه کرده است.

ساسانی تصریح کرد: در 6 ماه دوم سال، از دو منظر می‌توان به موضوعات نگاه کرد. در ابتدا باید دید که ایران در بحث برجام و رفع تحریم‌ها می‌تواند گام‌های موثری را از سوی غرب ببیند یا تنها به وقت‌کشی سپری خواهد شد. دوم اینکه، سیاست‌های داخلی کشور برای کاهش نرخ ارز و تورم چیست.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در بحث سیاست خارجی با توجه به اینکه دور جدیدی از مذاکرات آغاز خواهد شد، چشم‌اندازی غیرشفاف وجود دارد و انتظار نمی‌رود که در کوتاه مدت، اتفاقی که منجر به ورود ارز به کشور و افت قیمت دلار شود، رخ دهد.

وی اضافه کرد: اما اگر پس از این بازه اتفاقات مثبتی در این حوزه رخ دهد، می‌توان انتظار داشت قیمت دلار کمی کاهش یابد. اما با توجه به منابع ارزی موجود در کشور برای 6 ماه دوم سال، من انتظار دلار کمتر از 24هزار تومان را ندارم. مگر اینکه اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ دهد و در محاسبات، تغییر ایجاد کند.

ساسانی خاطرنشان کرد: نرخ بهره (نرخ بین بانکی، نرخ سود سپرده بانکی که ثابت مانده و نرخ اوراق مرابحه یا سلفی که در حال واگذاری است) در 6 ماه ابتدایی سال، در یک محدوده مشخص و منظم حرکت کرده است. اعدادی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، برای فروش اوراق مرابحه‌ای که دولت بخواهد بابت کسری بودجه در 6 ماه دوم سال به فروش برساند، جذاب نیستند و احتمال داده می‌شود که دولت و تیم اقتصادی آن، رویکردهای جدیدی را برای جبران بخشی از کسری بودجه سنگین سال 1400، از محل فروش این اوراق اتخاذ کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر این اتفاقات در نیمه دوم سال رخ دهد، پیامد خوبی برای بازار سرمایه نخواهد داشت. پس می‌توان انتظار داشت که در کوتاه مدت و در یک یا دو ماه آینده، شرایط برای بازار سرمایه، صعودی و خوب پیش رود. اما در ادامه با کاهش نرخ دلار، افزایش نرخ بهره و کاهش قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن و برخی از کالاهای دیگر که تاثیر بسزایی در فروش شرکت‌های ما دارند، می‌تواند شرایط بازار سهام را به سمت اصلاح پیش ببرد که برای آن زمان، باید تدابیر بهتری اتخاذ شود تا سهامداران متضرر نشوند.

وی افزود: من، 6 ماه آینده بازار سرمایه را به دو قسمت تقسیم می‌کنم. قسمت اول، یک موج صعودی برای بورس است که شاید بتوان به شاخص یک میلیون و 700هزار واحد فکر کرد و نیمه دیگر، که دوران اصلاحی بازار سرمایه است و در آینده با پیامدهایی که به آنها اشاره شد، رخ خواهد داد. این نیمه می‌تواند به پایان سال جاری که دولت‌ها تلاش می‌کنند با فروش اوراق، کسری بودجه خود را جبران کنند و رخدادهای سیاسی که زمانبر خواهد بود، منتهی شود.

ساسانی تصریح کرد: برخی از نمادها هستند که وابستگی شدیدی به قیمت‌های جهانی دارند. از سوی دیگر، قیمت‌های جهانی در روزهای اخیر، افت داشته‌اند و اتفاقات آینده درخصوص این قیمت‌ها به سیاست‌های آینده چین بستگی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با وجود اینکه این صنایع در حال حاضر از منظر قیمتی افت زیادی را تجربه نکرده‌اند، اما تداوم افت قیمت‌های جهانی می‌تواند سودآوری این شرکت‌ها را با کاهش مواجه کند و در نتیجه، اصلاحی که در حال حاضر دیده نمی‌شود، در آینده در قیمت‌ها دیده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در سمت دیگر بازار، برخی از نمادها را داریم که رشد خاصی را تجربه نکرده‌اند، اما پتانسیل‌های رشد را دارند. مانند صنایعی که هنوز بالغ نشده‌اند، طرح‌های توسعه خوبی در جریان دارند، وابستگی زیادی به قیمت‌های جهانی و دلار ندارند و می‌توانند صنایع ریالی ما محسوب شوند. فکر می‌کنم در 6 ماه دوم سال، تک سهم‌هایی که می‌توان از این گروه‌ها انتخاب کرد، شرایط بهتری دارند. با توجه به اینکه دولت بخواهد در راستای کاهش قیمت‌ کالاها مانند میلگرد، فولاد، سیمان و... اقدام کند، باید به سمت آزادسازی دیگر کالاها مانند محصولات غذایی نیز برود و این موضوع می‌تواند در نیمه دوم سال، پتانسیل بهتری را برای این گروه‌ها فراهم کند.

ساسانی گفت: فکر می‌کنم برخی از گروه‌ها مانند مواد غذایی، زراعت، خودرویی‌ها، بانکی‌ها و...، پتانسیل رشد 40 تا 50درصدی را برای نیمه دوم سال دارند. در ابتدا باید دید که کدام یک از گروه‌ها مستعد رشد هستند و از درون این گروه‌ها، نمادهایی که پتانسیل بیشتری دارند را مدنظر قرار دهیم.

local_offerبرچسب‌ها:
بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

YJC.news/

سهامداران بورس شکایت خود را به کجا ببرند؟

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت جهانی گاز در حالی افزایش پیدا کرده که بیشتر صنایع بورسی کشور از گاز استفاده می‌کنند.

YJC.news/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(25مهر) / بانکی‌ها بیشترین سهم از خروج پول 560میلیاردی امروز را به خود اختصاص دادند

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(25مهر) / بانکی‌ها بیشترین ...

افراد حقیقی امروز 560میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین سهام بانک...

EghtesadOnline.com/
سایت مدیریت فناوری بورس از دسترس خارج شد

سایت مدیریت فناوری بورس از دسترس خارج شد

به گفته روح الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس، امروز برخی از سرور‌های سایت TSETMC با مشکل مواجه شده است. دلیل این اختلال در حال بررسی است.

Bartarinha.ir/

اختلال در سایت بورس / مشکل کی حل می‌شود؟

«جادوی اعداد» به کتابخانه سازمان بورس رفت

«جادوی اعداد» به کتابخانه سازمان بورس رفت

سفری پرجنب و جوش به هنگ کنگ که یکی از مهم‌ترین مراکز قدرتمند مالی جهان است و حضور در یک کارگاه آموزشی در این کشور، زمینه نگارش کتاب «جادوی اعداد» می‌شود.

Sena.ir/
نمای میانی بورس(25مهر) / صعود چهار هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(25مهر) / صعود چهار هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.3درصد رشد داشت اما شاخص هم‌وزن 0.4درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
شوک‌های جدیدی به بورس وارد می‌شود؟

شوک‌های جدیدی به بورس وارد می‌شود؟

امروز در نیمه اول معاملات بازار سهام شاخص کل با 0٫36 درصد رشد در محدوده یک میلیون و 442 هزار واحد قرار گرفت. اما امروز شاخص هم‌وزن با 381 واحد منفی در محدوده 401 هزار واحد قرار گرفت. تحلیل کارشناسان ا...

TejaratNews.com/
درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) متوسط نرخ اجاره آپارتمان در اهواز / محله گران قیمت اهواز کدام است؟ ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25 سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 شرایط صعود و نزول قیمت سکه چیست؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 26 مهر 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد