افزایش قیمت دلار هم بورس را نجات نداد/ شاخص چه زمانی سبز می‌شود؟

افزایش قیمت دلار هم بورس را نجات نداد/ شاخص چه زمانی سبز می‌شود؟

در هفته‌ای که گذشت شاخص کل بورس 1.5 درصد افت داشت. کلیت بازار نوسانی و با حجم کم در معاملات بود. اما آیا هفته آینده هم بازار به همین صورت خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس در هفته اول آذر ماه 1‌.5 درصد ریخت. این در حالی بود که قیمت دلار از رشد خوبی برخوردار بود و در انتهای هفته به بیش از 29 هزار تومان رسید.

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سهام در این خصوص گفت: وضعیت بازار در هفته‌ای که گذشت مطلوب نبود و در نهایت نیز منفی بسته شد. در کلیت هفته شاخص بیش از یک درصد افت داشت.

وی افزود: معاملات همچنان در سطوح حداقلی خود هستند و روزانه به طور میانگین چهار هزار و 500 میلیارد تومان معامله شد. نهادهای حقوقی، دولتی، نیمه‌دولتی و صندوق‌ها هنوز تمایلی به خرید ندارند و بخش عمده‌ای از منابع این نهادها درگیر خرید اوراق دولتی است. نماد تجلی نیز طی دو روز گذشته 933 میلیارد تومان نقدینگی از بازار جذب کرد.

نصیرزاده اظهار کرد: روند افزایش نرخ دلار در این هفته ادامه داشت و تقریبا به بالای 29 هزار تومان رسید ولی بازار سهام به این افزایش واکنشی نشان نداد و در بازار جهانی هم نوسانات شدیدی شاهد نبودیم.

مذاکرات برجام و بورس

این کارشناس بازار سهام گفت: برای هفته بعد هم دوشنبه نشست وین را داریم و 9 آذر نیز حراج 21 ماهه اوراق دولتی است و بانک مرکزی هفت هزار و 650 میلیارد تومان اوراق منتشر خواهد کرد.

وی عنوان کرد: در کنار همه این عوامل یکی از نکات قابل توجه اعلام اولویت قطع گاز سیمانی‌ها بود. این موضوع نیز می‌تواند تنش‌زا باشد، پیش از این هم قطع گاز فولادی‌ها را داشتیم. با این روند طی چندسال آینده صنایع فقط در بهار و پاییز امکان تولید خواهند داشت و مابقی را درگیر قطع برق و گاز هستند.

نصیرزاده اظهار کرد: با توجه به وضعیت موجود، بازار در هفته بعد نیز نوسانی و رکودی خواهد بود. تکلیف برجام در اواسط هفته می‌تواند بورس را تحت تاثیر قرار دهد. فعلا نشانه‌هایی از بازگشت بازار مشاهده نکردیم و تنها گروهی که در چشم بازار بود گروه خودرو بود، تنظیم بازار که اتفاق بیفتد تحرک خوبی را در این گروه و به طبع کل بازار شاهد خواهیم بود.

این کارشناس تصریح کرد: از نظر معامله‌گری قیمت‌ها به سطوح حمایتی خود رسیده‌اند و فقط به عزمی برای تحرک نیاز دارد. کلیت بازار در وضعیتی قرار دارد که با مقداری محرک مثبت وضعیت مطلوبی خواهد داشت. اما با عدم قطعیت‌ها، ابهامات منفی و تصمیمات شلخته‌ای که از سیاست‌گذار، دولت و نهادهای بالادست وجود می‌بینیم، پول از بازار فراری شده است.

وی افزود: امیدواریم بازار به این نتیجه برسد که وضعیت بورس برای سرمایه‌گذاری ارزنده است. در غیر این صورت با توجه به سیگنال‌های موجود هنوز پالس ویژه و مثبتی را شاهد نیستیم. این در شرایطی است که نرخ ارز آزاد و نیما برای بازار تحریک‌کننده است و روند عملیاتی شرکت‌ها هم خوب است. با این وجود فقر تقاضا و عدم تمایل جریان سرمایه به بورس را همچنان شاهدیم.

آخرین پیش‌بینی‌های بازار سهام را در صفحه اختصاصی پیش بینی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد

جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اورا...

امروز، دهم آذرماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور روسای فعلی و سابق سازمان، اعضاء هیيت مدیره و برخی از صاحبنظران بازار سرمایه برگزار شد.

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس...

51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، منفی هفت هزار میلیار...

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

بورستهران- ایرنا- 51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، من...

Irna.ir/
نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی و نفتی روی میز بورس انرژی عرضه می‌ شوند.

Sena.ir/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی ش...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.2درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.3درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
بحران جعلی بورس؛ برجام

بحران جعلی بورس؛ برجام

از سال گذشته ذهنیت نادرستی بین برخی از تازه‌واردان بورسی شکل گرفته که مذاکره و دستیابی به توافق هسته‌ای برای بازار سرمایه مخرب است.

EghtesadOnline.com/
اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد