توافق‌ با 3 بندر روس‌ها برای برقراری خط منظم کشتیرانی‌ ایران-روسیه‌

توافق‌ با 3 بندر روس‌ها برای برقراری خط منظم کشتیرانی‌ ایران-روسیه‌

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به توافق‌ با 3 بندر روس‌ها برای برقراری خط منظم کشتیرانی‌ ایران-روسیه‌، گفت: خطوط حمل و نقل دریایی خزر تجهیز شده و این ناوگان با 26 فروند شناور جنرال کارگو، ظرفیت حمل 3600 تی‌ای‌یو و 104 هزار DWT بار را دارد.

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران،‌ محمدرضا مدرس خیابانی با اشاره به توافق ریلی رشت- آستارا که از سوی روسای جمهور دو کشور ایران و روسیه به امضا رسیده، اظهار داشت: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای همین توافق، اقدام به امضای موافقتنامه خرید و ساخت کشتی با باشگاه همگرایی کریدور شمال- جنوب کرده است.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه گروه کشتیرانی با در اختیار داشتن 139 فروند کشتی در انواع مختلف، ظرفیت حمل بار 5 میلیون DWT را دارد، گفت: کشتی‌های این ناوگان، در کنار 294 هزار تی‌ای‌یو کانتینر ملکی و 1394 واگن، در آسیا و اقیانوسیه، کشور‌های CIS و سایر کشور‌های آسیایی، آفریقایی و اقیانوسیه تردد دارد.

وی تصریح کرد: در این راستا خطوط حمل‌و‌نقل دریایی در دریای خزر نیز ظرف ماه‌های گذشته تجهیز شده و هم‌اکنون این ناوگان با 26 فروند شناور جنرال کارگو، ظرفیت حمل بار 3600 تی‌ای‌یو و 104 هزار DWT را دارد.

مدرس خیابانی گفت: همچنین در حوزه حمل سراسری بار در کریدور‌های شمال به جنوب و شرق به غرب نیز برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته تا با استفاده از ظرفیت‌های حمل و نقل ترکیبی، کالا از بنادر شمالی ایران به مقصد سایر بنادر حاشیه دریای خزر حمل شود.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه حمل بار در قالب کریدور شمال- جنوب از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد کوتاه‌تر و از نظر هزینه تا 30 درصد ارزان‌تر است، گفت: انتقال حدود یک ماهه کانتینر از بنادر دنیا به مسکو در مقابل ترانزیت 45 روزه از دریای بالتیک، از جمله مزایای حمل بار در قالب کریدور شمال- جنوب است.

مدرس خیابانی با اشاره به قابل رقابت بودن حمل بار در قالب کریدور شمال- جنوب با حمل بار از طریق کانال سويز گفت: حمل بار در مسیر کریدور شمال- جنوب یکی از میان‌بر‌های مهم در صنعت حمل و نقل دریایی جهان به شمار می‌رود.

به گفته مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، در سال 1401 بالغ بر 54 هزار تی‌ای یو و 720 هزار تن کالا از کشور‌های مختلف دنیا حمل شده است.

مدرس خیابانی تاسیس شرکت لجستیک و افزایش ظرفیت حمل کشتیرانی در دریای خزر و سرمایه‌گذاری 723 میلیون روبلی در بندر سالیانکا را از جمله اقدامات مهم گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در جهت تقویت کریدور شمال- جنوب دانست و گفت: ظرفیت حمل کشتیرانی در دریای خزر در بخش فله به 130 هزار تن و در بخش کانتینر به 100 هزار تی‌ای یو رسیده است؛ ضمن اینکه توسعه زیرساخت‌های بندر سالیانکا و خرید کشتی نیز در این مسیر صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برقراری خط مستقیم و منظم چین- هند، کشور‌های آفریقایی از طریق بندر‌عباس و چابهار به مقاصد کشور‌های حاشیه دریای خزر و روسیه و نیز تدوین سند راهبردی همکاری برای توسعه روابط با روسیه و کشور‌های حوزه دریای خزر از جمله دیگر اقدامات گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی ماه‌های گذشته بوده است.

مدرس خیابانی به توافق با 3 بندر روس برای برقراری خط منظم کشتیرانی از بنادر ایران خبر داد و گفت: همچنین خرید 330 واگن ریلی جهت تقویت ناوگان ریلی در مسیر‌های ترانزیتی در کنار خرید 54 هزار کانتینر جهت ورود به چرخه حمل‌و‌نقل از جمله دیگر اقدامات بوده است؛ ضمن اینکه مذاکره، خرید و سفارش ساخت تعدادی کشتی برای تقویت مسیر‌های کریدوری نیز اقدام دیگری در جهت تقویت حمل بار در دریای خزر به مقصد روسیه به شمار می‌رود.

مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تعامل و همکاری بیشتر اعضا برای افزایش مراودات فی مابین و حل مشکلات به خصوص بر اساس مشترکات موجود تاکید و بیان کرد: محدودیت‌های تردد، تامین منابع مالی، کمبود آبخور بنادر و افت آب دریای خزر، معطلی کشتی‌ها، خدمات گمرکی و نبود تخفیفات بندری از جمله چالش‌های موجود بر سر توسعه حمل بار به مقصد روسیه است که ضروری است در این مسیر هم گام‌های جدی برداشته شود.

پایان پیام/

سقوط بیت‌کوین رکورد زد دویچه بانک هشدار داد: موجی از نکول در جهان در راه است رفع فوری تعرض به بیش از 130 هکتار زمین دولتی در اردیبهشت ماه برنامه جذب 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در سواحل مکران افزایش 17.2 درصدی تردد در محورهای برون‌شهری پیشرفت 90 درصدی طرح ملی پایش وضعیت رویه راه‌های کشور عقب نشینی نفت پس از اعلام کاهش تولید عربستان قیمت طلا در حال نوسان است بورس کالا میزبان بیش از 424 هزار تن کالا راهکار جدید برای ثبات بازار مسکن در این کشور، به کارگران دستمزد 4برابری می‌دهند قیمت مرغ اشک همه را درآورد | قیمت مرغ در بازار امروز به کیلویی چند تومان رسید؟ اجرای پیشنهاد قالیباف یعنی افزایش مصرف کالاهای ارزان، واردات بی رویه و در نتیجه کاهش تولید به عراقی‌ ها همین را بفرمایید و پولتان را بگیرید! پژو 207 با موتور جدید/ یک تغییر دور از انتظار! کادیلاک تاج قدیمی را از سر برداشت و نشانی تازه بر سینه زد! / عکس تبعات واردات خودرو بدون انتقال ارز/ نفع حداقلی و زیان حداکثری برگزاری 4 پنل تخصصی سازمان بورس در نمایشگاه صنعت مالی راه‌آهن میانه - بستان آباد - تبریز 18 خرداد با حضور ريیس جمهور افتتاح می‌شود/ زمان سفر ریلی بین تهرا... دلار 50 هزار تومانی خریدار ندارد/ منتظر دلار 40 هزار تومانی باشید عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار رمزارز/ گاوها بازار را در... عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد یک کیلو گوشت چرخ کرده گوسفندی چند است؟ عراقی‌ها برای کدام کالای ایرانی دست به جیب شدند؟ قیمت باورنکردنی سوخت هواپیما! زلزله شدید در قیمت بیت کوین خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن خبر جدید درباره یارانه ها؛ جزيیات اجرای طرح کالا برگ اعلام شد امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز نوآوری پست و مرکز نوآوری بانک ملی (فینوداد) حرکت غیر قابل پیش بینی عربستان در نشست اوپک پلاس، نفت را بالا کشید! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اقتصاد عربستان کی از ایران جلو افتاد؟ کاهش شدید سرانه مصرف مرغ در کشور هزینه وام مسکن برای متاهل‌ها چقدر است؟ کاهش 100 تا 300 میلیون تومانی قیمت خودروها قیمت قارچ از مرغ سبقت گرفت! پیش بینی بورس سه شنبه 16 خرداد | کدام نمادها پرتقاضا هستند؟ خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن ساختار تاسیس «صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی تکمیلی» تصویب شد این کارخانه‌های ایرانی در اروپا تاسیس شدند! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اخبار مهم کدال دوشنبه 15 خرداد 1402 | خبرهای مهم برای سهامداران اخابر، شگویا و فرابورس افزایش تعرفه ترانزیت از تنگه‌ «بسفر» و «داردانل» توسط ترکیه کاهش تسهیلات تکلیفی بانک‌های قرض الحسنه/ وام فرزندآوری و ازدواج جدید نمی‌دهیم تغییرات جدید در مشاغل سخت و زیان آور / چه کسانی با 20 سال سابقه بازنشسته می‌شوند؟ واکنش همتی به گشایش ارزی جدید؛ صندوق بین المللی پول دیگر جزء استکبار نیست؟ قیمت‌های نجومی رهن و اجاره در این محله از تهران / نرخ اجاره بها به سلیقه مالکان + جدول عکس | حداکثر سرعت این خودرو نقلی فیات 45کیلومتر بر ساعت است! روسیه به توافق کاهش تولید متعهد است